VAN VEURNE II NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 N.r ZATERDAG 7 OCTOBER 1S7G. 41. A Uet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Suj plement. Voor Stad: G maanden, IT. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, IT. 7-00. Voor Frankrijk: Ir. 16-50 'sjaars. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men scbrijll in hij den drukker-uitgever, bolstraat, 6, te Veurne en op «alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingén, artikels ol’ brieven, behoorlijk onderteekend alsook bekendmakingen uileilijk legen Vrijdag middag toe te zónden’ Vertrekuren van <len ijzeren weg van Ouinkerkc, Veurue naar fiZkZhteT'velu~<ïen naëFWïë'ssoirU Dninkerkc naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8,-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-«0 0-00 Veurne naar Lichterveldc 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nicuport 9-50 00-00 2-20 0-00 Politiek Ovehzicht. De politieke toestand wil niet opklaren en de vrees dal er uil de legen a oordige verwikkelingen een curopeescbe oorlog zou kunnen omslaan, blijft pog voort dm en. Men vertrouwt Rusland niet ofschoon het rtissisc.li gouvernement bij boog en laag staande houdt, dat liet niet de vredelie- veud 'le inzichten bezield is. Gemeld gouvernement heeft uit Livadia eene nota aan zijne vertegenwoordigers te Parijs, te Londen, te Herlijn, te Rome en te Weenen gezonden, waarbij hel zijn spijt uitdrukl over de herneming der vijan delijkheden door Servië en over zijne weigering om de wapenschoisingle verlen gen. Hel russisch gouvernement zou insge lijks hel verlangen uilgedrukt hebben, hel de mogenheden te zien ecus worden, om aan de oorlogvoerende partijen hel ophouden der vijandelijkheden op te dringen. Maar als hel russisch gouverne ment zoo vredelievend gezind is, waarom laat hel dan loe dal zoo vele rus^ische officieren en soldaten dienst nemen bij het Servisch leger. Volgens men uit Parijs telegrafeert, heeft de russische gezant prins Orloff, ge tracht dinsdag aan den president, aan den heet Thiers en aan den hertog Decazes te doen verslaan, dat de keizer van Rusland lot de herstelling van den vrede wil ge tal, en bij middel eener overeenkomst lusschen al de mogendheden. Geen voor stel van conferencie is gedaan, maar dc hertog Decazes is getroffen geworden door het karakter der mededecling van hel russisch gezantschap. Dinsdag avond heeft hij aan de vertegenwoordigers van Frank rijk te Londen, Weenen, Petersburg en Rome de uilnoodiging gezonden om de gouvernementen, bij welke zij aangesteld zijn, te toetsen over de gepastheid eener conferencie. Italië zou gelast zijn om pogingen bij Duitschland aan te wenden. De Beurzen stellen echter weinig trouw in al die diplomatische ondcrhandelingen; men wil dat Rusland tijd tracht ie winnen om zich le wapenen en niel rechtzinnig handelt. Dil is de oorzaak der groole daling van de fondsen. Hel bevestigt zich dal Oostenrijk hel voorstel van Rusland aanvaard heeft om dc provinciën der Balkans le bezeilen, doch enkel dan, wanneer die bezetting door eene conferencie zal besloten zijn. In eene conferencie der liberale partij, le Buda-Pesth gehouden, heeft de heer Eisza dc antwoorden medegedeeld, die bij 0-00 2-39 9-06 j Dixinudè-Nicuport 9-50 00-00 2-20 0-00 8-45 houden ware geweest volgens dc grond beginselen van derzelver insteller, dan zouden de stalen en repuldiekcM van hel christendom veel gelukkiger wezen dan zij hel thans zijn. Men kan geen sterker bewijs hebben van haar verval en aan staanden ondergang, dan dal de volkeren die hel naast Rome zijn, welke het hoofd der kerk is, wezentlijk het minst religie bezitten. Al wie onderzoekt op welke prin ciepen zij is geslicht, en hoezeer hel ge bruik en de toepassing welke men er van m aki is veranderd en bedorven, zal oor- deelen dal hel oogenblik van haren val of van groole tempeesten niel ver is verwij derd. Nauwelijks was Machiavel cenige jaren dood toen Luther een grool deel van Duitschland en Hendrik de VIII geheel Engeland uil den schoot der kerk rukten. Dit bewijst dal de florentijner klaar in de zaak had gezien en goed overwogen had vooraleer le schrijven. Maar, zegt hij verder, sommige perso nen denken, dal de voorspoed van Italië afhangt van den voorspoed der roomschc kerk, al hel mij geoorloofd zij legen dil gedacht eenige redenen in te van welke twee, onder andere Vroeger en nu. In liet begin der zestiende eeuw leefde in Italic een man die algemeen bekend is om zijn staalkundig vernuft en de uitmun tende kennissen welke hij bezat van al de regeringsvormen en van de middelen om landen en volkeren le beslieren; wij be doelen den florentijner Machiavel. Die man is op zeer verschillende wijze beoordeeld; degene die over hem geschreven hebben, hebben ieder een gunstig of ongunstig oordeel uilgebracht volgens hunne eigene gezindheid, doch alien zijn het eens om te bekennen dat Machiavel ('éne bewonde- ringsweerdige kennis bezat van menschen en zaken, en dal hij over dezelve een oor deel heeft uilgebracht, waarin de scherp zinnigheid en de onafhankelijkheid van karakter doorschijnt, in zijne hoedanig heid van Staats-secrclaris van Florentie kende hij bijzonder goed het hof van Rome en den invloed die de priesterheerschappij over het algemeen en bijzonder in Italië, zijn vaderland, voorlbracht. Het zal onze lezers wellicht niel ongelegen komen le zien wat hij erover zegt. Indien de religie, in hel begin der stichting van de christene republiek, be- op de verschillende ondervragingen geven zal. Hij heeft gezegd dat Russen waren ge vangen genomen voor buitensporigheden, in de straten gepleegd, doch dewijl hunne pasporten in regel waren, heeft men hen vervolgens in vrijheid gesteld. Rakende het vraagstuk van hel Oosten is het hongaarsch gouvernement hel altijd ecus geweest mei hel ministerie van buitenlandsche zaken. Wat de uitroeping van prins Milan lol koning betreft, het gouvernement be schouwt de handhaving van den slulu (jiio ante bcllum als eene eerste toegeving. De lijdingen, betreffende den doorlochl der Russen in Romanic, zijn overdreven. De conferencie heeft zich over die antwoorden voldaan verklaard. Lil Athenen telegrafeert men dat de voorzitter van den ministerraad aan de com missie der meeting verklaard heeft, dal de krijgsloebereidselen door baar gevraagd, opofferingen eischen, die het gouverne ment aan de kamer vragen zal. De wijsheid raadt de onzijdigheid aan. Europa kan de rechten der Grieken niel miskennen. Eene tegenstrijdige schikking zou gevaren na zich slepen. brengen, mij schij nen niel te kunnen legert gesproken wor den. Ik houd vooreerst staande dal de slechte voorbeelden van dit hof (Rome) in Italië alle gevoel van godvrucht en religie hebben vernietigd. Van daar dèongere geldheden en wanorders 'zonder einde, want indien, daar waar religie is, men al de deugden veronderstelt, moet men ook, waar deze ontbreekt, alle gebreken en on deugden veronderstellen. Bij gevolg, de eerste dienst welke dc kerk en de priesters aan ons Italianen bewezen hebben, is van ons beroofd le hebben van religie en ons alle gebreken le hebben geschonken, maar zij heeft ons nog een groeier gedaan, welke dc ondergang van Italië zal kosten: hel is van hel land le verdoelen en altijd verdeeld te houden. Deze uitmuntende staatsman, die zijn vaderland met eene onbegrensde herts tocht beminde, beschouwde de geestelijk heid als rampzalig voor hetzelve, en bij zonderlijk om dal deze hel onophoudelijk verdeelde; hij begreep beter dan wie ook, dal, indien dc eendracht sterk maakt, de verdeeldheid daarentegen verzwakt en den ondergang na zich sleept. Wal waar is voor Italië, in de zestiende Veurne, '5' October. ol)/ JA ASU ■’4 B viriff l>eta:tll>cini* voorop:

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1