wien de stad Mengoltii^en. zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. L.w.u.. v> J ...J*. V.VII1KV muzieklief hebbers van S.11' Ceeilia die hunne mede- raad het wereldlijk onderwijsgesticht voor doch- Li.- aa/Lih lint /Imil 1 iiunn/l (ranann vin I nun I «V Ziehier hoe die franschc bisschop spreekt Elke maal dat de priesters zich verbonden heb ben aan eene politieke partij, zijn de vijanden dier partij de hunne geworden. Als de troon en de al taar de eene met de andere vercenigd zijn, wankelt de eene dan mag de andere een gelijk lol verwach ten. De geestelijk heid zou met geene partijen mogen samenspannen, want zij beeft verplichtin gen opzichlcns allen, en zij moet tegelijker tijde aan de overwinnaars en de overwonnen de een dracht en de vrede aanprediken. Zoogezegde eene en keurig uitgevallen, zooals men er zich gemakkelijk kon van overtuigen. Dezelfde schrijver zendt ons heden voor de drie laatste maanden des jaars nieuwe voorzeggingen, die wij even als de voor gaande opnemen, niet wetende of de tijd haar gelijk of ongelijk zal geven. October. Volle maan den 3, om 11 u. 6 m. des JkliXenieène 'S'ij (linden. Zaterdag morgend is in het provinciaal gou vernement van Westvlaandercn, overgegaan tol de aanbesteding der uit te voeren werken aan de rivier den Uzer, (er herstelling der glooiingen en het maken van steenen bekleedingen. Bestek 6,000 fr. Hebben aangeboden: MM. 1*. Dcswartc, te Nicu- gedurende de maand september zou zijn, vooruit- 1 kerke, 5,730 fr.; C. Delportc-Cosienobel, te Nieu- De kleriktilc miliclewet. De minister van oorlog, die beloofd had aan al de milicianen die 200 fr. gestort hadden, een plaatsvervanger te zullen kunnen leveren en er dit jaar ongeveer «oo te kort komt, heelt bij brief van 30 september aan die 800 personen laten weten, dal zij drij maanden tijd hebben om, tol 1 januari aanslaande, zelf naar een man te zoeken. Kunnen zij er geen vinden, dan moeten zij zelf maar soldaat worden. Zoo wil het de minister van oorlog en zijne klerikale colleges van het minis terie Melon. Wal zullen de ouders dier ongelukkige mili- cianen lachen!!! I-'CHtivnl van Tooncelkunde. Met voldoening deelen wij aan onze lezers mede dat onze koninklijke maatschappij van Rhetorika .■tian in de Beurs en van Zinnen Jong, een toonecl- kuadig festival heeft uitgeschreven voor drama’s en blijspelen, gedurende den aanstaanden winter. Volgens hel officieel programma, zullen er vijf der vermaardsle looneelkringen van Belgien op treden die, volgens de loting die er af heeft plaats I was in de uiterste gedachten en de overdrijvingen dier onvoorzichtige gazelliers. De priester heelt hel recht eene persoonlijke overtuiging te hebben, haar te laten kennen eu te verdedigen; maar hij moet hel doeH builen zijn ministerie, eu met de voorzichtigheid en de gemaligheid die belmoren aan zijne priesterlijke waardigheid. Men moet aan hel kruis geen blazoen eencr partij hangen of hel kruis zelve zal gehoond en ontheiligd worden. Een ciirïntelijk tvoord. De Journal des Débats van Parijs roept de open bare aandacht in op oenen herderlijken brief, die inderdaad vol woorden en wenken is van broeder liefde en verdraagzaamheid. Dit mandement is van Mgr Guilbert, bisschop van Gap, departement der Hooge-Alpen. Wij deeleu er het volgende merk en is nog waar in hij voorbeeld hyacenlen, reseda, heliotroop, limoen- narcissen, laurie- le stellen voor fraaije muziekkeu gedurende de ren en dergelijke, eene groote hoeveelheid ozone uitwasemen. Dit is voornamelijk hel geval, indicu zij aan do volle werking der zonnestralen zijn blootgesteld. De invlocddezer planten tol zuivering j van den dampkring, welke door de uilgewascmdc I ozone wordt bevrijd van zijne schadelijke dampen, I is bijzonder groot. Sommige scheikundigen zijn I zelfs van oordeel, dal men, door aanplanting van bloemen, enz., op groote schaal, ongezonde stre ken in gezonde oorden zou kunnen veranderen. Het aankweeken van enkele dier planten in onze woonkamers acht men insgelijks zeer gunstig toor de gezondheid. eeuw, is waar overal en is nog waar in waardig uittreksel van mede, dat wij aan de medi- onzen tijd. 1 f*’1*011 der klerikale gazetten aanbevelen. Dat men rond zie en de handelingen der geestelijkheid gadesla en wal men het bestendigste er in zal vinden is de drift naar heerschappij en wereldsche groot heid, in strijd met al de voorschriften van de clnistelijke religie. Indien er ook al eervolle uitzonderingen te vinden zijn, is het echter niet zonder reden dat Machiavel van de hooge geestelijk- i katholieke bladen hebben in de laatste jaren politieke partij aan hun katholicisme gehecht, Gij zoudt mogelijk willen dat deze (|e uitslag van dit gedrag is eene ongodsdienstige tegenwerking geweest, want men heeft ten onge- witle linnen klecderen hnn aanmanen lot I lijke verondersteld dal de geestelijkheid deelgenote een vlekkeloos leven; dat de mijter waar van de twee hoornen met een enkele band aan elkanderen zijn vercenigd, beteekenl dal hij de wetenschap van hel oud en nieuwe testament moet vereenigen; dal de handschoenen welke zijne handen be dekken, hel zinnebeeld zijn der belang loosheid in de bediening van zijn heilig ministerieGij zoudt mogelijk willen dat die hoogweerdigheden zouden denken aan dien staf die den herder verbeeldt wakende over zijne kudde; aan dal kruis welk hij op de borst draagt als liet zinne beeld der verzaking aan de hertstochten! Maar indien dit hunne gewone bekom meringen waren, zoude hun leven niet een gedurigen angst en droefheid wezen? Onze prelaten hebben heden bezigheid genoeg met zich zelven te weiden en goed te doen; wat hunne kudde betreft daarvan laten zij gewillig de bewaking over aan Christus Dit schreef deze diepzinnige staatsman over omtrent vier eeuwen, korten lijd voor dat een groot deel van Europa zich aan hel gezag van Home ontrok. Toen ook was het pausdom op niet anders bedacht dan om zijne macht uil te breiden. Men ziet dat de strekkingen van Rome in den grond altijd dezelfde blijven, en indien dc naain en de vorm al iels of wat verandert, de heerschzucht der geestelijk heid zoo bestendig is als de snede van haar kleed. lieer Vim der Bruggen, wordt ijverig roortgezet. meridiaan. Zeer regenachtig weder met groote winden van hel westergedeelte, die rampspoedig wo---- zullen zijn op de zeeën nabij onze west-en noord- Wassenhove is nog niet in de handen van het kusten; eenige onweders zullen op verscheidene XVEDER-VOORSPELLLNGEN» In ons nummer van 24 augusti laatst, zegt do Indépendance, gaven wij over liet weder welk het port, 5,632 fr.; P. Scheirsen en Leper, te Steen- zichten, die ons medegedeeld waren door den kerke, 5,730 fr.; C. Delportc-Costenobel, le Nicu- heer A. Gaulier, secretaris der meierij van Durtal port, 5,785 fr.; E. De Gloedi, le Veurne, 6,249 fr. i Maine-et-LoireDie vooruitzichten, door ons Den Zaterdag 28 October 1876, om 11 ure j onder alle voorbehouding afgekondigd, zijn nauw- des morgeus, zal er overgegaan worden in liet provinciaal Gouvernement van Westvlaandercn, tol de aanbesteding der uit te voeren werken ter gedeeltelijke vernieuwing van het laag hoofd achter hel Oostslaketsel der haven van Nieupoorl. Bcgrootingsbestek beloopt fr. 50,000 De borgtocht is yastgesteld op 2,500 I Het onderzoek in zake der moord van den morgends en op 10* van den electro-magnctischen De uitlevering uil Erankrijk van den derden be schuldigde is toegestaan geworden, doch van Zonderlinge zaken. Er gebeuren zonderlinge zaken in ons land, die I met recht mogen doen herhalenkleine oorzaken doen groote bedoelingen kennen. Te Brugge, 1 zegt het Weekblad, schaft de klerikale gemeenle- ters af, onder hei donderend geroep van: Leve! de kloosters. Nu is er te Brugge wederom wat schoons gebeurd, zelfs een schandaal onbekend in de jaarboeken van hel land. Daar heeft de kleri kale burgemeester in vollen gemeenteraad, uitge roepen dal hij eene beslissing van den stedelijken raad, indien zij gestemd werd, NIET ZOU UIT VOEREN. Ziedaar nu den burgemeester eener pro vincie hool’dstad die officieel verklaart dat hij de wellen des lands aan zijne bollen vaagt. Hoe ad- mirabel schoon! T is gelukkig dal de klerikalen niet geheel oppermachtig in het land zijn, zij zou den wat uitrichten-Nog iets aan te teekenen op hel boekje der klerikale meestermakerij. De bisschop van Doornijk heeft de wereldlijke meisjes school van Soignies, in den kerkban geslagen; de kinderen zullen hunne eerste communie niet mo gen doen eu hunne ouders niet meer te biechten gaan. En voegt hier nog bij, de meisjesschool van Soignies is nog niet geopend, heelt nog geen onder wijs gegeven. Echter dal belet Mgr met naar een SCHANDAAL te hecten, alhoewel het gesticht onder geestelijk toezicht en beheer staal, volgens de fameuze verzoeningswel van 1842. Nog ecus 'tis, gelijk men ziel, een uilioeiïngsoorlog tegen wereldlijkescholen; eene winkelkwestie ten gunste der kloosters. gehad, uitoefenen als volgt l.° Zondag 29 October de Eonteinisten, van Gent. 12 November, Tonij’s Vrienden, Lier. 3 December, Koos en Eikel, Leuven. 17 Vlaamsch vooral, Eecloo. 7 Januari 1877, de Kruisbroeders, te voor de dooden te delven. Korlrijk. Niets zal verwaarloosd zijn om deze avondfeesten i zegt, wanneer hij heid spreekt: C' gestadig voor den geest hebben dal de gerecht. Zoedra hij in België aankomt, zal hij naar Brugge geleid en hel onderzoek bespoedigd wor den, opdat de zaak de toekomende maand voor het assisenhof kunne verschijnen. Sylvain Van de Weyer, aan Leuven een standbeeld heeft opgericht, maakte, zooals men weet, deel van hel vooi loopig gouver nement van 1830. Hel gouvernement bestond uit tien leden; van dezen leven er nog vier, dc heeren Rogier en Coppin, oud 76 jaar, Vandcrlinden en Jolly, oud 77 j^ar. De Etoile verzekert dal aanstaanden zomer al de bijzondere korpsen der burgerwacht te Brussel zullen vercenigd worden, ten einde gezamenlijk met de burgerwacht van Brussel en die der voor steden door den koning in oogenschouw te worden genomen. Op het congres van gezondheidsmiddelen dat te Brussel heeft plaats gehad, heeft D' Boëns eene conferentie gehouden over de ongevalen. De onge vallen zijn van tweederlei soort: diegene waaraan iedereen dagelijks bloot staat, en diegene welke eigen zijn aan zekere bedrijven. De eerste soort bevat de steken, de wonden, de brandwonden, de beten van honden enz., hel ver stuiken van lichaaamsdeelen, enz. Als men eene steek bekomt men moet er zoo veel mogelijk bel bloed uil duwen. Hel is do beste middel om de vijl eu verzweringen le vermijden. Het eerste dat men doen moet als men zich kwetst, is de wonde was- schen met frisch zuiver water. Als men brand wonden bekomt moet men die bestrijken met olijf- of koolzaadolie gemengd met klakwater. De erge brandwonden moeten echter door den geneesheer verzorgd worden. Als men den voel verstuikt, moét men er koud water op leggen en den voel stil houden. In gevallen van verstikking bij gebrek aan lucht, gebruikt men den blaasbalg; voor verstikking door water verkiest de heer Boëns de vrijvingen, met beweging der armen. De gevallen eigen aan de verschillende bedrij ven vergen meest al de onmiddeliijke tusschen- i komst van den geneesheer, Het is goed dat in alle gestichten altijd frisch water, kalkwater, olie, pluk, winden, enz. voorhanden zijn. De statistiek is waarlijk een schoon ding. Een onzer bijzonderste stalistiekers beweert dat er sedert de schepping der wereld niet minder dan 66,627,843,273,077,221 menschclijke wezens op aarde zijn geweest. Wanneer men dit getal deelt door de 3,095,000 vierkante mijlen, welke de op pervlakte der aarde uitmaken, krijgt hierdoor elke persoon een plaatseke van ongevei r liet vijfde deel van den vierkante voel grond. Uit dit feil blijkt dal de aarde slechts een overgroot kei khof is en op gehoogd werd door hel overgroot getal lijken. Voegt hierbij dal de aardsche oppert lakte 281 maal door de levenden werd omgespil om de graten Eenigen tijd geleden heeft professor Monte- gazza de volgende ontdekking gedaan: dat alle planten en bloemen, welke groene bladeren heb- Indien onze inlichtingen echt zijn, zijn er eenige ben en een aromatischcn geur verspreiden, zooals werking zullen geven om een schoon orkest samen hoornen, kruisemunt, latende). lusschen poozen uillevoercn. Dit is voorwaar eene lijding die allen liefhebber van hel tooneel vol doening zal geven en dc erkentelijkheid van allen zal wegdragen. Prachtige eermetalen zullen ter herinnering van hel feest worden uitgeloofd. In een ander nummer geven wij de stukken door de eerste optredende maatschappij tiillevocren. X. i g O 5.“ L- o n II f 1'711.’ L' O I I I L’ 1VI f Cr* 11 I 1 1.' t i t n ii I.’ zul

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2