L. prak lijk I 413,888 198,7(55 370, 576 139,315 324,882 100,656 39,725 58,105 20,4(53 4,528 9,739 31,181 123,297 57,265 fr. 3,902,083 lie kleriknlc miliciewet. Wij zijn weer in de dagen, zegt de Weslvlaming, waarop de klerikale mililiewel wordt in gesteld. Vele ouders, slachtoffers dier wel, ge voelen maar al te wel hoe wreed, hoe bloedig zij ei' door gegeeseld worden. Kleine l>eekJcH, groote nt moment Lang voor dal de economisten deze waarheid .ontdekt hebben, dat keine winsten dikwijls her haald groote profijten opbrengen, hebben de klerikalen dit sijsteem toegepast bij middel van kleine belastingen die zij uit de beurs der gelovi gen ligten. Ziehier eene leerrijke statistiek die zeer goed door hare omhalingen en inschrijvingen. De Koning der Belgen vraagt maar eene kleine gift aan dezen voor wie fiiaxk niets of bijna niets is, om Afrika voorde beschaving te openen en tien eerlooz.cn slavenhandel afleschaflën. Men zal hem dien bevrijdhigs-penning niet weigeren, die gevoegd bij de rijke giften zijner hoogc ini tiatief, misschien aan de XIX' eeuw zal loelalen, nevens de schoonste en grootste ontdekkingen, de verovering voor de beschaving van geheel Afrika aan te leekenen. Eindelijk, <le klerikalen riepen lol op de daken dal onder bun beheer alles ging herleven De omstandigheden bewijzen klaarlijk dal de klerikalen niets anders wilden dan tic kiezers bedriegen en in’l nel vangen. Er hccrsclii in gansch België eene alge- niecne krisis; de koophandel kwijnt van angst en tic eene bankbreuk volgt op de andere. Hel vertrouwen is gebannen en schrikkend voor de toekomst treuren han del en nijverheid. Hel Staatsbestuur heelt ’s lands inkomsten verward of verleert; miljoenen zijn zonder opbrengst bij gemis van behoorlijke plaatsing. Verkwijning en verval, ziedaar de weldaden van hel kleri kaal beheer; geen vertrouwen meer, zie daar de gezichteinder beladen met donkere wolken, waaruit een schrikkelijk onweder moet geboren worden. Welke toekomst! llgeineene Tijdingen.. De wetgevende zittijd wordt dinsdag, 14 november, geopend. Men meldt dat M. de burggraaf de Nicuport, zijn ontslag heeft gegeven als arrondissements commissaris van Audenaarde. 'Ziehier cenigc inlichtingen over de schik kingen der Belgische wel, betreffende hel stellen vaneenen plaalsvervangerdoor den miliciaan zelve: De remplacanl mag geene 30, en, indien hij reeds gediend heelt, geeno 36 jaar oud zijn; bij moet de lichaamsvereischten bezitten, en bewijzen door een getuigschrift, door de gemecnleoverheid algelcvcrd, dat hij van goed gedrag is, ongehuwd of weduwnaar zonder kinderen, enz. Er moet eene notariecle aki van de plaatsvervan ging worden opgcinaakt. Degene, die zelf eenen remplacant stelt, moet 800 franks storten, zoo niet blijft de miliciaan verantwoordelijk voor de desertie en afstraffing. De 800 franks behooren in elk geval aan het gouvernementdie som wordt niet teruggegeven, noch aan den remplacant noch aan den geremplaceerde. De vietde beschuldigde in de zaak der moord op den heer burgemeester van Wijngene, is in hechtenis genomen. Hel is te Moniataive, in Frank rijk, dal hij aangehouden is. Het is een zekere Van Wasscnhovc, die de voornaamste dader dezer moord schijnt te zijn. Zijn broeder zou zijn schot op den boscliwaclitcr hebben gericht. De vier wildslroopers zijn dus in handen der juslicie. Hel zijn de genaamden: ge broeders. Van Wasscnhovc, Verhoye en Desire De Looze, van Aalter. Den 5 dezer wilde Théophile Guilbcrl, oud 10 jaar, wonende.le Dieppe (Frankrijk), visscher aan boord der sloep n.r 8, van Troioilie, in staat van dronkenschap zijnde, bijlaag water van zijn schip komen in de visscherskaai te Oostende. Ten dien einde liet hij zich langs de sjortouw glijden, maar de kracht niet hebbende om zich te houden, viel hij met hel hoofd vooruit op T verdek en be kwam eene wonde aan de linkerwang; ran daar viel hij in liet slijk. Eenige ©ogenblikken later uit- getrokken, gaf hij nog leckcns van leven, mam stierf weldra, niettegenstaande de hulp van eciieii geneesheer. De luchtpijpen waren met modder vervuld. De tentoonstelling van gezondsheids- en red- dingsvoorwerpen is te Brussel geëindigd. De poorten zijn maandag om (5 ure gesloten ge worden. Men zegt dal hel lol van 25,000 fr. in de laatste trekking van Brussel gewonnen is door den I heer Delvaux, fabrikant van rcisvoorwerpen, in de Arembergslraat. lu zijne zitting van zaterdag heeft de ge meenteraad van Doornijk, hel dagorde gestemd op hel antwoord van den bisschop aan den brief van hel college, betrekkelijk de meisjesschool. Alhoewel hel bestuur onder zijne leden mannen telt <lic tol de kalholijke denkwijze behooren, heelt niemand zich ter verdediging van den prelaat I gesteld. Men verzekert dal de voorzitter der Belgische I commissie voor de wereldtentoonstelling van Parijs van 1878 prins Garaman-Chimay, gouver neur van Henegouwen, zal zijn. Bij hel gebruik van eene petroollamp staal men, behalve aan de mogelijkheid van brand, nog aan een ander gevaar bloot, namelijk aan dal van verstikking. Een koopman te Oorlitz kwam onlangs om twee uur des nachts te huis en vond zijne vrouw bewusteloos en zwaar steunend te bed I liggen. Zij had op haren man gewacht en was ein- I delijk vermoeid te bed gaan liggen, na vooraf do I petroollamp naar beneden gedraaid te hebben, lol I er slechts eene zeer kleine vlam overbleef. Geluk kig kon zij nog worden gered, daar de toestand bij de verdooving bij de te huiskomst van den man nog niet lang had geduurd. Deze verdooving werd te weeg gebracht door eenen walm, die bij neer gedraaide wiek, vooral wanneer de pelrool van slechte kwaliteit is, in de kamer ontstaal, en die, ondersteunen, on vooruit op de muzickale kunst- baan Op hel concert volgde ('en bal, en welk bal! Lieve aangezichljes, algcmccne vreugde, alles in een woord wedijverde om het schitterend en levendig te maken; ook heeft het tol laat in den nacht geduurd. Ik eindig dus, Mijnheer de Uitgever, met de hoop onze muziekmaatschappij meer en meer te mogen zien bloeien, tol spijt van die hel benijdt, en nog dikwijls te mogen dergclijkc feesten bij wonen waar broederlijkheid, gulhartigheid en vriendschap op zoo eene breede schaal hebben geheerschl. Aanveerd, Mijnheer, met mijnen dank, de be tuiging mijner bijzondere achting. aanloonl wal men kan uitvoeren door de aanhou dendheid en den geest van samenwerking. Hel werk van de Voortplanting des geloofs, van welke elk lid maar eene iiai.vf. kluit per weck in- legl, T zij 2 fr. 60 c. por jaar, heeft gedurende het jaar 1876 de som van 5,797,463 fr. 70 c. opge bracht. De ontvangsten van het voorgaande jaar hadden maar tol 5,485,515 fr. bcloopen, dus eene vermeerdering van 311,948 fr. In die som hebben bijgedragen: 1. De bisdommen van Frankrijk 2. Oostenrijk en Duilschland 3. Elzas-Lorrcincn 4. België 5. De Britschc Eilanden (5. Italië 7. Nederlanden 8. Portegaal 9. Zwitserland 10. Griekenland 11Spanje 12. De inwoners van Azia 13. ld. Afrika 14. ld. Noord-Amcrika 15. Zuid-Amerika en Oceanic Bij deze cijfers moet men nog den opbrengst voegen dor Heilige-Kindschheid en der kleine Chinceskcns, van den Sint-Pieterspcuning en de Nicuwjaargiftcn, van T werk der scholen. T oud papier, der goede drukpers, van de arme kerken. Zoo dit al te zanten gevoegd weid zou men eene t ontzaggelijke som bereiken, die zou bewijzen over Zij hebben vroeger niet geloofd aan ons sclirij- I "c"'e gioole linanciëeie macht de Kerk beschikt ven: vandaag oogsten zij de bittere vruchten in van hunne verblindheid. Het klerikaal ministerie gaal zijnen gang en de katholieke dagbladen dienen, als laatste troost, aan de ouders, die zclvcn naar een plaatsvervan ger voor hun zoon moeten uitzien, de voorwaarden op welke er moeten vervuld worden. Nog onlangs hebben wij aangetoond, wal al moeilijke stappen er moeten worden aangewend, wanneer men, bedrogen door de beloften van M. den minister van oorlog, zelve naar een plaatsver vanger moet zoeken en over welke aanzienlijke sommen daarenboven men moet kunnen beschikken. Koel weg zeggen onze politieke tegenstrevers dal alles tol de belanghebbende ouders, en vinden geen woord afkeuring voor deze katholieke partij, welke zulke schandalige en tergende wel op de natie doel wegen. AVannecr zich eene stem in de wetgevende Kamers verheft ten einde de proleslecrcn, dan halen de klerikale kamerheeren de schouders op, en zeggen; «Bah! alle beginselen zijn hard. Dal zal later wel beleren Doch do ondervinding heeft ons reeds bewezen, dal. bet departement van oorlog al langer zoo min der plaatsvervangers kan leveren, zoodal weldra hel riikemanskind alleen uit de plaatsvervanging voordeel zal kunnen trekken, en voor den zoon van burger en landbouwer er niets meer zal over schieten, dan persoonlijk te gaan dienen. De ondervinding beeft dus geleerd en zal nog loeren» Wal wij vooral zouden willen is, dal thans de katholieke drukpers, welke in den lijd, toen wij de wel hardnekkig en met recht bestreden, zoo veel goeds van haar beloofde, thans hare beweeringen van dien lijd eeus tegen over de belanghebbenden kwam verrechlvecrdigendal zij eene weldaad is voor degenen die er de gevolgen moeten van dragen. Voor de toepassingen der klerikale wel heeft mende liberalen wel konen beschuldigen, dat zij, in hel bestrijden der wet, niets anders dan een kicsdocl beoogden. Dit argument is door den lijd gevallen, en het is den katholieken dagbladen onmogelijk hunne klerikale meesters schoon te wasschen van de rampen en onheilen, welke deze wel na zich heeft gesleept en nog na zich zal slepen. Daarom zwijgen zij en zeggen enkel, als eene spotternij tol hen, die door het departement van oorlog bedrogen zijn: Als ge zelve eenen plaats vervanger wil zetten, dan moet ge dit en dat doen. Maar juist daarom ook zullen wij, bij elke gele genheid, protesteeren tegen deze onrechtvecrdige wet, lol er eindelijk eene oplossing wordt aan ge geven, die haar vooral de milieianen gelijk maakt, en aan niemand, om hel even wie hel ook zij, nog bet kleinste voordeel of privilegie tocstaal. Ingezonden /krtikel. Veurne, den 10 October 1876. 3/.' de Uitgever, Ik neem de vrijheid u eenige woorden toe te sturen over hel liel feest welk ik zondag laatst bij onze koninklijke barmonie-maalschappij heb bijge woond, mei verzoek aan dezelve eene plaats in uw geëerd blad te willen verlcenen. Heeds rond 7 t ure was de zaal door oen uit gelezen publiek bezel, dal met ongeduld hol begin van hel concert afwachlie, hetwelk om 8 ure aan vang nam en, zeggen wij het rechtuit, opperbest gelukte. De harmonie-stukken werden goed uitgevoerd en bewijzen dal er reeds groote voortgang bij onze muziekmaatschappij bestaal en zij zich wcerdiglijk verheven heeft uil den gevaarlijken toestand van verval waarin zij scheen gedompeld te zijn. Men heeft ook kunnen bestaligen dal, onder hel goed beleid van den ijverigen bestuurder, M.r Slcyaerl, onze harmonie haren ouden roem zal waardig blijven en sleeds in leden-muziekminnaren zal aangroeien. Hel is ook mijn vurige wensch. M.r Vandetibosschc, een goede barijton, zong ons verschillige aria’s die allen even goed uitge voerd werden; hij bezit eene kloeke, klare, uilge- gebreide en wel geoefende slem en menigmaal werd zijn gezang door warme bravo-geroepen van hel gezelschap onderbroken. M.r Duquesne, violonist, speelde op eene zeer verdienstelijke wijze twee moeielyke stukken, zijn geoefend spel verwierf veel bijval,” en aan hem ook ontbrak hel aan geene toejuichingen. Kortom, volkomen goeden uitslag. Met heeft een lief concert bijgewoond en ik moet bekennen dal het talrijk publiek gansch voldaan en opgeruimd de zaal verliet, zeer te vreden over het heerlijk feest welk hel had bijgewoond. Men was zoo veel te meer vergenoegd, daar hel de eerste proef was sedert de herinrichting der maatschappij; proef die allerbest gehikte en de loffelijke pogingen van hel bestuur met zulk oenen goeden uitslag be kroonde. Dal hel mij geoorloofd zij hier ter loops eene openbare hulde te bewijzen aan den heer IIDe Prey, den ijverigen schepen onzer stad, die veel, ja zeer veel bijbrengt lol hel behoud, den bloei en den vooruitgang onzer voortreffelijke maatschappij; ik heb zulks bemerkt en kan niet nalaten hem dezen welverdienden lof toe te zwaaien, zonder nochtans zijne eigenliefde te willen vleien, en zonder onop gemerkt te laten voorbijgaan den ijver waarmede alle de bestuurleden bezield zijn. Eer dan aan hen, die voor de zware laak niet hebben terug geweken Aan u, muziekliefhebbers, hunne pogingen te vol ffft. I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2