VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT JAAR. 3 de verschil- Veurne, 5J1 October. de hervor- 9-08 1-35 7-40 10-15 0-00 8-45 A Eenafzonderjijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men sciirijll in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderlcckend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. on IKlerlknlism. Niet genoeg kunnen wij liet volk aanloonen hoe listig de ullramontanên te werk gaan, hoe zij alles eenc godsdienstige tint geven, en klerikalism en godsdienst in een versmelten om hunne slechte strekkingen te doen doordragen en hel volk er toe te overhalen zijn eigen doodsvonnis te teekenen. Toonen wij dus ecus wal Klerikalism en Gods dienst zijn, tot geruststelling der rechtzinnige en stille burgers, die geneigd zijn te gclooven dat het eenc zonder het andere ónmogelijk is, zooals de ultramöriianen liet hun loeren. en allen Woensdag in Sup- Vlauiiclcren i* niet verloren! Neen Vlaanderen is voor het liberalism niet verloren. Al wie niet aandacht den politieken toestand beschouwt, moet over tuigd zijn dal ons Vlaanderen eerlang tol onze denkwijze zal veroverd worden. Nergens is de strijd tegen de vrije ge dachte hardnekkiger dan hier; nergens hebben de liberalen, om hun politiek ge loof meer te lijden dan in Vlaanderen. Al wie van liberalism verdacht wordt, niet alleen op den builen, maar zelis in de sleden, wordt door de zwarte mannen in zijne stoffelijke en zedelijke belangen vervolgd, en men moet waarlijk moed hebben, op vele plaatsen, om zich liberaal te durven noemen; want de vlaamsche geestelijkheid bewerkt onmeedoogend den ondergang dergenen die voor haar niet willen kruipen. En, niettegenstaande al dit geweld, levert hel vlaamsche liberalism de bewij zen op der grootste levenskracht. Wij hadden reeds vrijzinnige scholen te Aalst, te Ninove, te Ronsse, te Dender- monde, Audenaarde, Lokeren en Brugge, waar de partij der onverdraagzaamheid de bloeijende gemeente scholen komt afte- schafïen, heeft niet gewacht het voorbeeld, door de liberalen van Aalst gegeven, te volgen. Nauwelijks zijn de wereldlijke on derwijsgestichten door de slaven der bis schoppen geslachtofferd, of reeds zijn zij door liberale scholen vervangen. Meer nog: al de liberale scholen welke wij komen te noemen, verkeeren in den 50/ bloeijendslen toestand. Voor degene van Brugge, Audenaarde en Lokeren, sinds slechts eenige dagen geopend, zijn reeds meer leerlingen ingeschreven dan de ge- wezene gemeente scholen er vóór hare af schaffing telden. Voorwaar, de toestand moet het hart van eiken vrijzinnigen burger met hoop vervullen. Hij bewijst dat de vlaamsche libe ralen liet zekerste wapen hebben aangevat om den vijand der vrijheid neer te vellen. T Is van het vrjzinnig onderwijs alleen dal wij de zegepraal onzer denkwijze te ver wachten hebben; ’l is met hel toekomend geslacht oplekweeken in den eerbied voor de vrijheden waarop het staalkundig be staan van ons land rust, T is daardoor alleen dat wij oprechte vaderlanders kun nen aanwerven,mannen die, sterk door hunne overtuiging welke zij in een vrijzin nig onderwijs zullen geput hebben, het hoofd zullen bieden aan de voorstanders eener politiek van onverdraagzaamheid. De vlaamsche liberalen hebben dit be grepen; en, niettegenstaande den laster welken politieke priesters naar onze scho len werpen, niettegenstaande den dwang welken zij op de ouders uitoefenen, groeit dagelijks het getal der leerlingen onzer scholen aan. Die schitterende uitslag zal voorzeker niet weinig bijdragen om den moed onzer vrienden oplebeuren en hen aantesporen om in hun werk van beschaving te volhar den. Ja, de voorbeelden der steden welke wij daar zoo even noemden, zal door andere sleden en gemeenten gevolgd wor den; en als het vrijzinnig onderwijs overal ernstig zal ingerichl zijn, dan zal de zege praal onzer denkwijze zich niet lang laten wachten. ’l Is met de zekerheid dat de vlaamsche liberalen den weg dien zij komen in te slaan, met moed zullen volgen, dat wij onze medeburgers toeroepen neen Vlaanderen is voor ’t liberalism niet verloren N.r 47». ZATERDAG 21 OCTOBER 1S7(>. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; plemenl. vinj; voorop Voor Stail: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor (janseh Relgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Voor Frankrijk: Ir. 16-50 ’sjaars. V’.-i-t rekiiren vnn ijxeren wejj van Duinkerke, Veurne naar Lichtervelde en Dixntude nnnr Nieuport. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Liclitcrvelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 0-00 plaats gehad. De Turken werden naar Rovnigora terug geslagen; vervolgens heb ben de Serviërs de Turken met voordeel te Sleniz-Yankoverch aangerand. Een Ser visch escadron en twee bataillons van hel leger van TchernaiefT hebben tweelurksche dorpen bezet. Ruiier-Ai/encie kondigt een telegram af uil Washinlon, luidende dat de minister van oorlog aan de bevelhebbers der troe pen van de krijsafdeelingen der Allanliek bevolen heeft zich in Zuid Carolina met generaal Huger in gemeenschap te stellen. De minister verklaarde dal men de procla matie van den president door het geweld der wapenen moest ondersteunen, liet bondsgouvernement zal daartoe des noods de hulp leenen der milicie van de verschil lende staten. POL1TI ICI*. OVEKZICin. De vrees voor oenen europeeschen ooi log beeft dezer dagen nog loegenomen: al de waardijen daalden op de Beurzen; de Metallieken vielen lot 46; de verledene week werden zij nog aan 51 verhandeld. Wal vooral lol die vrees aanleiding gaf, was de lijding dal Rusland eenc overeen komst met spoorwegmaatschappijen ge sloten had voor het vervoeren tair de lurksche provinciën van talrijke troepen. Men beschouwt dit als het stellig bewijs, dal Rusland vast besloten is oorlog te voeren. Bijzondere berichten uit Weenen melden, dat de lijding van hel verbond lusschen Rusland en Oostenrijk, nopens eenc rttssi- sclie lusschcnkomst in de lurksche provin ciën, voorbarig is. Men gelooft echter aan eene aanstaande overeenkomst lusschen Rusland en Oostenrijk voor eene russische tusschenkoinst, indien Turkije volhoudcn blijft bij zijne weigering om de hervor mingen te waarborgen door eene interna tionale acte. Men verzekert dal het engelsch gouver nement aan de groole mogendheden ver klaard heeft, dal liet zich krachtdadig tegen alle bezetting van het lurksch grondgebied Verzetten zal. Uil Bucliarsl meldt men, dat alles wal gezegd wordt, rakende eene overeenkomst over krijgs-maalregclen door Rumenio tegen T urkije te nemen, op louter geruch ten berust, doch de overeenkomst met de rumeensche spoorwegen voor het vervoer van troepen is op hel punt gesloten te worden. Men zou 250,000 man moeten ver voeren; iedcren dag zouden er 25,000 ver trekken. Het duitsch Staatblad kondigt een keizer lijk besluit af, waarbij hel duitsch Parle ment voor den 30 October bijeengeroepen wordt. De commissie van juslicie van den duil- schen Rijksdag houdt zich op dit öogen- blik bezig met het opstellen der vier gioole rechterlijke wetten, waarvoor de Rijksdag in den aanstaanden zittijd zal te beraad slagen hebben. De hoop welke men had opgeval door geheel Duilschland dezelfde rechterlijke wetten en inrichtingen in te voeren, schijnt zich echter moeilijk te zullen verwezenlijken, aangezien de ver schillende gewesten van het keizerrijk hel daaromtrent niet ecus kunnen worden. De correspondent van Reuler-Oflice tele grafeert uit Belgrado van den 18, dal den •lag te voren een gevecht nabij Yavor heeft de groole mogendheden bet lurksch grondgebied

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1