Aheen Sedert liet begin der eeuw heeft bet klerikalism liet kiesbedrog. Volgens men zegt zou er, bij de opening der Kamers, of er ccne troonrede of geene zij, een groot debat plaats hebben over het kiesbedrog door de klerikale!) gepleegd. De liberalen hebben een dossier opgemaakt, dal een echt rechterlijk dossier is, verpletterend voor de dompers partij. De klerikalen hebben geproefd hel zelfde te doen en enkwest tegen enkwest te stellen, maar na wel gezocht te hebben, schijnt het, dal zij verplicht zijn geweest er van af te zien. De liberale volksvertegenwoordigers zullen bij de opening der Kamers eenc bijeenkomst hebben, waarin zij de te volgen gedragslijn zullen vast stellen. Hopen wij dat de oppositie eensgezind en kracht dadig de rechten dor kiezers zal verdedigen. Men moet waarlijk bekennen dat liet wel gemak kelijk is te roepen dal men vervolgd wordt, de marteldood sterk of verkwijnt, als men maar al tijd zooals het heden overal 't geval is in ons landekegezond, dikke vet, met geverfde neus en blozende kaken voort leeft in gemak en weelde! Maar wat men ook al zeggen moge, vruchteloos zou men trachten die mannen te doen verslaan dal godsdienst en politiek of godsdienst en kleri kalism twee gansch verschillige zaken zijn: hun plan is gemaakt en geene ergere dooven kan men aantreffen, dan degene die niet booren willen. Kiezing te Virton. Hel kiezerskorps van het arrondissement Virton, is bijeengeroepen op dinsdag 7 november, om 9 ure ’s morgends, ten einde een vertegenwoordiger te kiezen in vervanging van M. den graaf de Briey, overleden, M. Dubois, lid van de bestendige deputatie van den provincialen van Luxemburg, is de kandidaat der klerikale partij. Zonder twijfel zullen de liberalen weldra ook met bunnen kandidaat voor den dag komen, die naar alle waarschijnlijkheid M. Ensch zal wezen, welke in de laatste kiezing maar een veertigtal stemmen min heelt gehad dan M. de Briey. Dal do liberalen zich allen aan't werk stellen, niet alleen van Luxemburg, maar van elk andere plaats waar er mannen wonen die invloed in dal kiesdistrikt hebben. Schoon hebben wij, liberalen, te roepen en te herroepen dat wij niets anders vragen dan dal de burgemeester zijne plaats op hel stadhuis zou vinden en de pastoor de zijne in de kerk; neen, voor de ultramontanen bestaal er geene politiek noch wereldse!) gezag meer. Spreekt gij die man nen van onderwerping aan de wetten, zoo schreeu wen zij dat ze vervolgd worden. De Grondwet verbreken zij, behouden bet deel dat bun schoone voorrechten en lekkere profijtjes verzekert, en zij verwerpen datgene, welk hun plichten oplegt, alzoo de wet snoeiende naar hun welbehagen. Wat is de godsdienst? Dat vragen wij voor die lieden, die eerlijk en vreesachtig, gestadig bun eigen zelven mistrouwende, zich verplicht vinden steeds door andere persoonen zich te laten ge- 1 leiden, bij gebrek aan krachten om zelve te onder zoeken wat er bun aangeboden wordt. De godsdienst is de band, die den menscli aan de godheid verecnigl, hel is een diep gevoelen dcr nauwe betrekkingen tusschen God en de schep ping, tusschen den schepper en het schepsel. De godsdienstige geest is hel genoegen, het geheimzinnige gevoelen dat de droomende inbeel ding vervoert en den menscli wegsleept en door den godsdienst verschaft wordt. Die met dien geest doordrongen zijn vereenigen zich in de kerken, aanhooren er andere menseben, priesters genoemd, die daar de godsdienstige menigte de punten en de voorschriften van het geloof aan- leeren en die gelast zijn met de uitvoering der zinnebeeldige ceremoniën van den dienst, in een woordde priesters zijn de bewakers der geloofs leer en de bedienaars van den ccredienst. En hel klerikalismus, wat is dat? geheel ander Iels Algemeen zien wij in ons land die mannen, die bewakers der geloofsleer zich niet te vreden houden met de uitoefening van hun priesterambt. Gebruik en misbruik makende van de macht op de zielen, waarover zij beschikken, werken zij in het duister om gansch het land, onder wereldlijk op zicht te overmeesteren. Meester van bel gods dienstig gezag, moeten zij ook meester van hel wereldlijk gezag zijn. Zij dringen in uw buis, zetten er zich néér en hebben algauw de vrouw’, die doorgaans vrees achtig is, in hunne netten. Onder den invloed der vrouw, volgen de kinders, met wiens opvoeding die mannen zich goedkoop gelasten, en de nieuwe geslachten hebben zij onder hunnen invloed en gebied. En heeft de man het ongeluk zich legen dit indringen te verzetten, dan sloot men hem de familietwist in huis, beroofd hem, zoo mogclijk, van alle bestaanmiddels en ontzegt hem dus alle huizelijk geluk. Kan dat nog niet helpen en komen nieuwe gedachten hunne heerschzuclil dwars- boomen, dan heeft men de inkwisilic ter hand en vervolgingen, naar gelang der tijdsomstandigheden. De geschiedenis der priesterheerschappij is eene verschrikkelijke lijdsweg van beide kanten met brandstapels en werktuigen van vernieling en dood bezet. Desnoods zelfs roeit men gansche volksstammen uit. En die mannen spreken van martelaren! Z’hebben er vele gemaakt, maar weinig voort gebracht. zijne macht verloren; heden werkt hel meer dan ooit om dezelve terug te krijgen. Hel burgerlijk huwelijk, het wereldlijk onderwijs, de wetten die de burgerlijke en familierechten beschermen wor den bestreden en moeten verdwijnen; daarna, en dank aan het bezit der eigendommen dat zij bij middel van hol teslamenlenrcchl kunnen bewer ken, zou men er gekomen zijn. Ja, wij zeggen helmet diepe overtuiging: de Godsdienst mag aanspraak maken op de breedste vrijheid; maar hel Klerikalism is een oprecht ge vaar voor de samenleving. De priester, die zich in zijne kerk bemoeit, daar officieert en bidt, zal bij ons altijd achting en eerbied vinden; inaar wat dezen betreft, die niet in hel perk der martelaren treden, maar in hel politiek strijdperk; dezen die niet trachten het getal leden van den hemel te vergrooten, maar dit van onze Kamers, steeds zullen wij hun handelen bestrijden met het woord en met de pen, tol dat wij de burgemeester op het stadhuis en de priester in zijne kerk hebben gebracht. Tooiieelkundig renlivitl. Zoo als wij in een onzer vorige nummers ann- gekondigd hebben, is de eerste verlooning van hel tooneelfestival door onze llhetorika uitgeschreven, vastgesteld op Zondag 29 Oktober. Het is de koninklijke maatschappij de Fontei- nisten, die het feest zal openen met de volgende stukken: De verzoening of de Broedertwist, drama; De drie wenschen, blijspel; IV’dt leelijk spook, id. De goede faam die dezen opvoerenden loonccl- kring voorengaat is eenc waarborg dal hel feest aan de verwachting zal beantwoorden, en dal de toeschouwers eenen genoegclijken avond zullen overbrengen. Die genen onder onze lezers welke aan de vroegere looneel-verlooningen der Fonleinisten hebben deel genomen, zullen zich levendig herin neren, met welk eenparig gejuich de spelende leden begroet werden. Wij vernemen dal onze koninklijke harmonie- maatschappij bare medewerking zal verleenen lol hel opluisteren der te geven vertooningen. Wij mogen ons dus verwachten de schouwburg zaal wel bezet te zien. Algemeene Tijdingen. Morgen zondag, om 11 ure voormiddag, zal onze, koninlijke Harmonie-maalschappij de volgende stukken op hel Stadhuis laten hooien: 1. " La garde de la reine, pas redouble1. 2. " Le roi d’Enzio, air. 3. " Eugénie, mazurka. 4. " Les Dragons de Villars, pot-pourri. - Den 29oclober toekomende, zal er leReninghe door den Fanfarenkring, een groot Concert ten voordeelc van den armen gegeven worden. De provinciale raad van Weslvlaandcren zal binst den aanstaanden maand in buitengewone zitting moeten vergaderd worden, ten einde over le gaan lot hel aanbieden van een eerste en tweede kandidaat voor de plaats van onder-voorzilter der rechtbank van Brugge. Zaterdag heeft in hel provinciaal gouverne- mentshotel de heraanbesteding plaats gehad, dcr uittevoeren vernieuwingswerken aan den Syphon die do waters bezorgt aan Veurne-Ambacht, en ligt onder den Ijzer bij de groole kom le Nieuporl. Hel bestek is van 44,830 fr. Hebben aangebodenMM. Scheirsen en Leper, te Pcrvysc, 48,990 fr. en A. Jacqueloot, te Oostende, 49,800 fr. Bij koninklijk besluit van 8 October 1876, wordt de heer C.-J. Kuurds, op zijne vraag ont slagen, van het ambt van commissaris bij het zeewezen 4dt klas te Nieuporl; hij wordt vervangen door den heere Fl.-Fr.-ll.-C. Van Gulick, kapitein van lange vaart. Mej. Paula Sleeckx, dochter van den gekenden vlaamschen schrijver, is bestuurster benoemd der nieuwe school voor jufvrouwen, welke te Brugge is ingericht in vervanging dergene door het stads bestuur afgeschaft. Het is een goede keus die het i bestuur heeft gedaan. Mej. Sleeckx bezit een diplo- mavan graad en is opvolgenlijk onderwijzeres te Lier, in de normaleschool te Gent en in de middelbare beroepsschool te Antwerpen geweest. In zitting van maandag is hel beroepshof van Gent overgegaan tot de aanbieding van twee kan didaten voor de plaats van onder-voorzilter der rechtbank van Brugge. Zijn gekozen geworden Eerste kandidaat: M. De Schietere, rechter te Brugge, met 8 stemmen tegen 6, gegeven aan M. De Blauwe. Tweede kandidaat: M. De Blauwe, met 13 stem men tegen 1, gegeven aan M. De Gammond, substituut te Brugge. Men weet dal de rekening der tentoonstelling voor gezondheidsleer enz. te Brussel, naar voor- loopige schattingen met een tekort van 80,000 fr. zou sluiten. Wij vernemen thans dat de voorzitter der tentoonstelling, de volksvertegenwoordiger Warocqué, bel aanbod heelt gedaan, dal tekort uit eigene beurs aan le vullen. Door die edelmoe dige daad zouden de aandeelhouders wel den in terest van hun kapitaal hebben verloren, maar dal laatste zou althans onverkort kunnen worden terug betaald. Naar men verzekert, zou het congres hier reeds dadelijk een practise!) gevolg hebben. Deregeering zou namelijk voornemens zijn tol liet ontwerpen eener wet omtrent den arbeid van vrouwen en kinderen, inzonderheid in de mijnen, over te gaan. Wel ligt er nog een groote afstand tusschen ont werpen en afkondigingen, doch dat ware althans een eerste stap. En dan zullen wellicht sommigen onzer wetgevers aan liet zonderlinge contrast ge- I lieven le denken, dal hier op dat stuk beslaat. Hier juist, waar men reeds 2 dikke doelen met bescheiden over hel onderwerp van regeerings- wege heeft doen verschijnen, en waar kortelings nog zulk een stroom van schoone volzinnen over gezondheidsleer en reddingswez.cn vloeide hier juist en hier alleen is onder alle europeesche Staten lot heden zelfs nog geene poging tot op lossing van hel vraagstuk van vrouwen en kinder arbeid gedaan. VERSCHRIKKELIJK ONKEVAI...Men schrijft uil Antwerpen; Ter gelegenheid der kermis van Putte, vertrok zondag morgend vroeg, ten 1/2 uur, een spreciale trein naar Cappellen. De wagons van dezen trein hadden eergisteren gediend, om hel groot ge.lal reizigers met een bijzonderen trein terug naar Antwerpen te voeren, en bijgevolg wer den zij dezen morgend terug naar Gappellen ge bracht, om gisteren avond hetzelfde werk te doen. Er waren geene reizigers op den trein; het per soneel bestond uit vier of vijf man, le wetende machinist, de stoker, detrein-en een frein wachter. Bij hel vertrek uit de statie heerschte alhier een zwaren mist; de signalen waren’met moeite zicht baar. De brug van de Kcmpiscbe vaart, tegen Merxcm, waar de trein moest overrijden, stond open, dewijl er juist eenc schuit doorvaarde. Was nu het signal gegeven dal de trein niet mocht doorrijden ofwel heeft de machinist ter oorzakó van den mist, de signaal niet kunnen zien dit weten wij niet. Hel een en het ander kan mogelijk zijn. De schuil was juist gepasseerd, en de brug wachter was gereed de brug toe te draaien, toen de trein kwam aangereden. Men riep wel is waar dat er gevaar was, doch het was te laat; de trein was te dichtbij gekomen, de machinist kon hel ongeluk niet meer voorko men en de locomotief met verscheidene wagons, stortten met een donderend gedruisch in bel water. De plons van de opeenbotsing der wagons veroor- Dat zijn de werken van het klerikalism, en zijn doel is de alleenheerschappij te bekomen over alles. Zij exploiteeren vrouwen, kinderen, ouder lingen en stervenden; zij betrachten giften en erfenissen en maken op allerlei wijze jagt op goud; voegen de macht van het geld bij de zedelijke macht, bemonsteren de eigendommen en beginnen dan hunne vreczelijke rol. Wij zijn gelukkiglijk nog zoo ver niet; maar wij zijn er geweest en zonden er nog kunnen terug komen, bijaldien er niet genoeg gezorgd wordt!

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2