Alois. I c. i I Uit AIvu’h tijd. Men weet dat Alva zich in eenen brief heeft be roemd dat hij tijdens zijn verblijf in de Nederlanden Ingezonden Artikels» UIT EGGEWAERTSCAPPELLE. niet ketenen aan eene paal gebonden en levend verbrand. Doch genoeg voor vandaag. Het afgrijzen belet ons te vervorderen. Gelijk het te Valenciennes en te Doornijk ge beurde, werd gepleegd in al de steden en dorp- pen van do Nederlanden. Overal verhieven zich galgen en brandstapels waarop de spaansche dwingeland, geholpen door de geestelijkheid en de vreemde soldeniers, onze heldhaftige voorouders voor hunne godsdienstige gezindheid straften. Wat zegt gij daarvan Frans De Potter en aan hangers? En zeggen, dat men misschien hier in Veurne navolgers van dal rechtzinnig heerschap vindt, die op hunne beurt durven bewecren dal de inquisitie in Vlaanderen nooit heeft beslaan Men vraagt zich af, en wel met reden, wat zal Frans De Potter mot onze geschiedenis van Veurne gedaan hebben? Hij zal ze zeker insgelijks ver draaid hebben of wetens en willens er meldens- waardige feiten in achtergelaten hebben, lot meer dere eer en glorie der zwartjes. Indien het zoo ware, zou de uitgave van Veurne's geschiedenis wel hel geld verdienen welk het stadsbestuur er zoo mildelijk voor toekent? Een Snuisteraar. nachtmaal der Calvinisten bijgewoond te hebben. I Vincent Moreau cn Pierre Poyvre opgehangen. 20 juli. Twintig burgers ter dood gebracht voor ketterij. 25 augusli. Zeven burgers ter dood gebracht voor ketterij. 19 October. Drie burgers ter dood gebracht voor ketterij. 19 november. Victor de la Haye, gewurgd om levensmiddelen bezorgd te hebben aan hel leger van Oranje. 7 december. Twee burgers verwurgd. 17 japnari 1569. Tien burgers onthoofd. 18 januari. Negentien voorname burgers ont hoofd. De strafuitvoeringen volgden elkander dus op lol in 1572, wanneer zij in woede verdubbelden en een nog schrikkelijker karakter aannamen. 16 augusli 4572. Vier Geuzen gehangen. 18 id. M. Grard, de beul doet er vier en vijftig in water versmachten 1 september. Een en dertig Geuzen opgehangen. En zoo van dag tol dag werden de strafuitvoe ringen wreeder en hatelijker. Wil men voorbeelden? 24 september 1572. Marguerite Couvain, wordt levend verbrand. Hare moeder wordt bij 't zelfde vuur met kokend water overgoten, daarna gerad braakt en aan eerie gaffel gesleken. 15 inei 1573. Eene. non levend verbrand. Te Doornijk werd den 8 april 1568, Lcon Le- blon op de Groole markt, de handen en de voeten mei een gloeiend wafelijzer genepen. Daarna werd hij mei eene ijzeren ketting om de armen en bee- nen, bij middel van eene katrol in een groot vuur neêrgelaten en levend verbrand. Zijne assche werd in de Schelde geworpen. 7 juli 1568. Francois Dusart, Simon Escrepont, Jean DesmaretsNicolas Danglos cn Jean de Brisemoustiers, worden voor ketterij op de markt te Doornijk levend verbrand. De laatstgenoemde werd vooraleer op de brandstapel gebracht te worden een voet afgekapt. 9 augusli 1568. Drie wederdoopers worden lleHlulten en Banoomfngen. l>c Mouitcur kondigt een koninklijk besluit af, rakende tie aanklcvende zegels voor plakbrieven, luidende als volgt: Art. 1. De zegels zullen door de zorg der druk kers opgcplakl worden. Zij zullen uilgewischl worden door ten minste twee gedrukte regels van den tekst van den plak brief, of door eenen naamstempel met vellen inkt over den zegel gestempeld. De naamstempel zal den naam doen kennen van den drukker of de maatschappelijke firma van zijn handelshuis, als ook den datum der opstempeling. Art. 2. De zegels zullen te koop gesteld worden, te rekenen van 15 november 1876. Bij koninklijk besluit van 24 October, wordt liet ontslag, aangeboden door burggraaf A. de Nieuporl, als arrondissements-commissaris te Oudenaarde, aangenomen. proccdeercn in onze parochie. Vooreerst krijgen wij, kiezers, eene convocatie die zegt dat de stemming om twee ure 's namiddags zal plaats hebben en dezelve begint om drie ure, niettegen staande dal art. 81 van hel kieswelboek zegt: In alle gevallen, zullen de kiesvcrrichtingcn om negen ure 's morgens plaats hebben. Dat is een Ten tweede, het art. 96 van gemeld wetboek, zegt dat, TE GADER met den oproepingsbrief vijf briefjes aan eiken kiezer worden afgeïeverd, en wij hebben dit nogtans niet gezien: de bulletins zijn maar achterna gekomen. Gij ziet hel, M.r, men geneerd zich niet te veel in Eggewaertscappelle; het loopt hier gelijk op wieltjes. Maar ook waarom moet alles zoo op 't letter gebeuren? Waarom al dal geruchte? 'T is beter dal alles in familie geschiede, volgens hel gedacht cn den wil van M. den pastor, die hier twee fijne kandidaten had uitgezócht, te weten Morael en Zwaenepoel, de laatste eenen melkbaard die pas de gemeente komt te bewoonen en ons uit Mannekensverre is ovcrgevlogen. Ook heeft de pastor zijn beste gedaan. Hij heeft zoo veel gc- loopcn dat het onderste van zijne soutane ver sleten is. Nu, met al zijn loopen, is hij er toch in gelukt IS stemmers op de naar de kieszaal te doen opkomen en de meerderheid te doen geven aan de door hem uitgezóchte, gekneedde en alleszins be kwame helden. Gelukkig Eggewaertscappelle, ge lukkige inwoners! Wat zult gij toch bloeien onder zulk een fijn bestuur; ge zult niet meer moeten eten voor dat-je wil, gelijk in den Hemel. Wal moeten ze toch content zijn deze die zich alzoo, door den pastor, bij den neus hebben laten leiden Ze zingen van blijdschap Zie daar, M.r, wal wij aan onzen pastor cn zijne fijne gcestigaards verschuldigd zijn, 't is schoonc en-nêe Als de kiezing gedaan was, als hel goed gekend was dat zijne kandidaten de meerderheid hadden, was de pastor uitermate content; als een schicht kwam hij de trappen der zaal néergelöopen en riep luidruchtig uilwe zijn toch gewonnen, bazinne geefl-me nog een kappertje». En een grof vrcugdegeschot ging af; maar men kon niet zeggen of het wel liet gerucht was van een kanon of van iets anders TooneelkuiMllg foMtlvnl. Ter voortzetting der inlichtingen welke wij ge geven hebben over het groot looneellëest dat morgen avond op onzen stadsschouwburg zal ge opend worden, door de wijdvermaarde tooneel- maalschappij de Eonteinisten van Gent, vinden wij ons genoodzaakt de liefhebbers zoo van stad als van den builen te berichten dal er reeds vele kaarten op voorhand genomen worden, om de overhooping aan hel bureel te vermijden. Dit is een klaar bewijs dal dit openingsfeest onder een toevloed van volk zal gedaan zijn. De optevocren stukken zijn Drie wenschen, kluchtspel. De broedertwist, tooncelspel. Il'al leelijk spook, kluchtspel. De plaats van het orkest uilsluilelijk voorbe houden zijnde voor het muziekjenootsebap van S.u Cecilia, die zoo bereidwillig hare medewer king ter opluistering van liet feest verleend, zoo wordt de toegang tot deze plaats niet toegelaten voor andere persoonen dan de muziekanten. De deuren cn bureel zullen om 5 -t/2 ure open gaan, 6 ure slipt op looneel. J/.r van het Advertentie-blad. Er heeft op 10 der loopende maand October, in onze gemeente, eene stemming plaats gehad voor twee leden van den gemeenteraad, in vervanging van twee die overleden zijn. En 't was 't stemmingje, weiWel, wel toch! En zoo een ding, ge weet wel, gearrangeerd door den pastor, met veel geweld en veel geloop. Maar nu tot daar, ik zal u gaan vertellen hoe ze Xieuxve liiHtcn. De vermeerdering van belastingen, bedragende 75,000 fr. per jaar, met welke de burgers en de i landslieden zullen begiftigd worden met 1 januari 18,800 ketters heeft dóen opknoopen, onthoofden, 1877, is de eenigste niet die onze provincie moet verbranden of levend begraven, tol meerdere eer en glorie Gods. Hel getal dergenen, die in veld slagen of in het beleg van steden, door honger of slachting omgekomen zijn, ging alle berekening te boven. Wij willen, door hel voorbeeld eener kleine Nederlandsche stad, Valenciennes, onze lezers doen kennen hoe er in dien tijde toeging. Valen ciennes telde toen slechts weinige duizendc zielen 19 juni 1568. Een soldaat ter dood gebracht, voor bel schelmstuk van 's vrijdag vleesch geëten te hebben. 13 juni. Allard Bar, ter dood gebracht, voor het A.lti.j<l lanteren! De Journal de Bruxelles en eene menigte andere klerikale bladen hebben den heer burgemeester van Mechelen beschuldigd, dat hij op eene oneer lijke wijze de geheime stemming voor de benoe ming eener onderwijzeres, in den Gemeenteraad had opgenomen. De tolk van ons klerikaal minis terie, stelde de dwaling van den burgemeester voor, als een schandaal cn eene onsedelijke politieke daad zonder voorbeeld in ons land. Het blad kondigt nu met ingetrokken ooren aan dat de burgemeester van Mechelen hem een proces aandoel en 10,000 fr. schadeloosstelling vraagt. Hetgeen dient opgcmerkl te worden, is dat hel bïad nu zegt dat hel de goede trouw van den burgemeester niet heeft verdacht! Gemakkelijk uitvluchtsel om zich te verschoonen cn te trachten uit den slag te trekken. Zoo men ziet altijd het zelfde cerlooze klerikale middellasteren w ij maar er zal toch altijd iets van over blijven Wij zullen zien of de tribunalen dit zoo gemak kelijk zullen aannemen. zijner regeering waren de nieuwe leeringen van Luther in ai zijne staten gedrongen, cn iedereen weet wat al werk en moeilijkheden deze aan den keizer leverden. De plakkaarten van Karel V legen de Lutheranen, en het hatelijke geloofsonderzoek (inquisitie) eenige jaren later door den onmensche- lijken Alva hier ingevoerd, brachten de geesten in de grootste woeling, enz. (blz. 31.) Tegenwoordig durft datzelfde heerschap schrij ven dal do moordende roomsche inquisitie nooit beslaan heeft! Zulke logens kunnen niet genoeg bekend gemaakt worden, omdat zij ten overvloede bewijzen met welke uilvluchtsels ze hunne eigene proza ver draaien. De fameuse Frans De Potter T gezegend sleep* dragerlje van de zwarte cn bruine oost- en wesl- vlaamsche ultramontane», moet dikwerf binnens monds monpelen: Eens schreef ik waarheid, maar nuonzin, om den armen Paus uil den nood te helpen. Moëres, den 27 October 1876. Mijnheer, Hebt de goedheid van hel volgende in uw eerste nummer te stellen. Maandag 23 dezer had in de gemeente Moëres de inhulding plaats van den heer E. Coi tier, onzen achtbaren burgemeester. Om drie ure bad een schoon banket plaats. Bij zijne aankomst werd hem de wijn van eer aangeboden cn aan het gemeentehuis werd hij door den sekrelaris ver welkomd. Daarna begon hel banket aan hel welk al de bijzonderste der gemeente deel namen, ge durende den maaltijd heerschle de grootste vro lijkheid. Op het einde van den zelve» deed de heer burge meester eenen toast op de gezondheid van den Koning, van de Ministers van openbare werken en van binnenlandsche zaken, van den heer Visarl, volksvertegenwoordiger, op de gezondheid van al deze die medewerken tol het verbeteren der buurt wegen, en hij drukte de zoete hoop uil dat de verlangen der landbouwers voor de vertakking van den steenweg welhaast zullen voldaan wezen. Geheel den avond bracht men in vreugde door en iedereen was voldaan van hel feest. afdrageu sedert dal de klerikale partij er in gelukt is zicli meester te maken van den provincialen raad en der bestendige deputatie. Reeds, over weinige jaren, was eene eerste verhooging van 60,000 fr. daargesteld geworden, derwijze dal de verzwaring van jaarlijksche lasten alleen ten voordeele der provincie de som be draagt van 135,000 franks!.... En niettegenstaande is de kas ledig. De mislukte leaning van 2,500,000 fr. zou zelfs niet gediend hebben haar te vullen, aangezien dezelve zou moeten gebruikt geweest zijn om de schulden te betalen aangegaan door de bisschop pelijke hoogvliegers. Nog eenige jaren van dit schoonc bestuur, en de belastingschuldigen zullen niet anders te doen hebben als hunne beurs te ledigen. I SU J U III e e* 1 lilt U Lm! I Ivl 11vvU ^UUl uvlltf U1 11V l

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2