ge’»al van zaterdag laatst geschied is, onder wege ziek wordt, en dat zijne krachten hem te kort schieten. Men weet nu wat hier het gevolg van kan zijn. Zijn er gcene gendarmen genoeg om voor zulke gevaarlijke en gewichtige zending ten minste twee mannen te bezigen? Ziehier nadere bijzonderheden over de dood van den ongelukkige!) gendarm Meeus en de vlucht van Oblain Het lijk van den ongelukkigen Meeus werd opge raapt drie minuten na het voorbij rijden van den trein, op 200 nieters van de brug van hel Snepken, op de grensscheiding van Drongen en Gent. Het lijk lag op den rug, na drie of vier maal over den grond gebotst te hebben. Hel lag op 15 lol 20 meters van de plaats waai’ het de eerste maal den grond raakte. Het hoofd was sterk gewond en het bloed stroomde er overvloedig uil. Men heeft op hel lijk geen enkel der stukken gevonden, die be trekking hebben op de aanhouding van Oblain, of het bevel dal hij uitvoerde. Behalve de handboeien en draaipistool waarvan wij reeds gesproken heb ben, had Meeus nog zijne beurs met eenige goud stukken en zijn uurwei k in den zak. De gilet en hel bovenste van hel hemd waren open als openge rukt. Oblain is van den trein gesprongen terwijl deze in volle vaart was, op eene plaats drie of vier honderd mcteis van diegene waar Meeus heeft ge sprongen. Men berekent dat Meeus van den trein gesprongen is ccnhalven minuut na zijnen ge vangene. Rond 6 uur van den morgend is Oblain in het vlaamsch aangesproken geworden door eenen werkman. Oblain, die geen vlaamsch spreekt, ant woordde niet en ging met de handen in de zakken voort. Hel schijnt dal hij te Drongen bij eenen timmerman wal uitgerust heeft en dat hij dan, den groolen weg vermijdende, langs den binnenweg, die langs de Lei loopt, achter hel geslicht der Jesuilen is gegaan. Gekomen aan de tweede brug van den spoorweg over de Lei, bood hij daar den barreelwachter zijn uurwerk te koop aan. Deze bediende wilde het uurwerk koopen, maar hij moest Oblain naar zijne woning brengen op een kwartier uur afstand van daar om hein de 12 fr. te betalen, waarvoor Oblain zijn uurwerk wilde laten. Door cene zonderlinge samentrefling kwam Oblain aldus rond den middag op de plaats zelve waar hem ’s morgends honger gemelde werkman had aange sproken. Op eenige honderde meiers van daar onderzochten de gendarmen op dit oogenblik het lijk van den armen Meeus. Daar waar Oblain zich bevond, wist men nog niets van het voorgevallene. De verkoop van hel uurwerk kwam den barreel wachter toch eenigszins verdacht voor, maar Oblain verzekerde bij hoog en laag dat het niet gestolen was. Hij ontving de 12 frank en ging voort. Hel signalement dat gezegde werkman en de barreelwachter hebben opgegeven, komt geheel en al overeen met datgene van het gerecht. Eene depeche van den Procureur der republiek te Rijssel, woensdag avond aan het parket van den procureur-generaal te Brussel aangekomen, kon digt de aanhouding aan van Aublain, den ver moeden dader der dubbele moord van Sivry en de oorzaak des doods van den gendarm Meeus. Aublain is teRijssel aangehouden geweest: door den agent Delerue, die in deze aanhouding vele bedrijvigheid heeft geloond. De tijding van die aanhouding heeft overal eene algemeene voldoening veroorzaakt. Plaatsgebrek la it ons niet toe in verdere bijzon derheden te treden; wij zullen dezelve in ons sup plement van dinsdag mede deden. den 19. Camillus Bodeyn, zoon van Desiré van Marie Schallier, Nieuporlstraat. den 20. Pharailde Vermeersch, dochter van Francis en van Justina Deinoldcr, Beooslerpoort. den 22. Elodia Boucksoonc, dochter van Henri en van Maria Parel, Smissestraat. STERFGEVALLEN. den 24. Achilles-Cyrille Decroo, 5 maanden. den 27. Carolus-Ludovicus Coolaert, zaakwaar nemer, 55 jaren, 9 maanden en 25 dagen, geboren en wonende te Veurne, wuduwaar van Joanna Bekaerl, nu echtgenoot van Sophia Allaert. KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEURNE. Jan Vandevenne, werkman te Merckem, 50 fr. boete, over jagt. Jan Desauvage, rondleurder te Dixmude, 36 fr. boete, over slagen en nachtgedruis. Karei Vandecasleele, werkman, en Marie Van- gilluwe, elk 5 Ir. boete, over eerroof, beide te Dixmude. Jan Vancrayenesl, herbergier te Middelkerke, 50 fr. boete, over jagt. Joannes Deboutte, dienstknecht te Middelkerke, 100 fr. boete, over jagt, 30 fr. boete zonder wapendragreclil en zijn geweer of 50 fr. Loonie Torney, echtgenoote Debra, te Adinkcrke, 1 fr. boete, over beledigingen. Edmond Degrauwe, werkman te Coxide, 100 fr. boete, over jagt. Henri Vancassel, metser, Michiel Vandevelde, vischverkoopcr, eik 26 fr. boete, over slagen, beide te Lmnbarlzijde. Karel-Louis Macs, hoefsmid te Mannekensverre, Karei Steenlandt, werkman te Westende, Pielcr- Jacobus Aesaert, visscher, Pieter Ureel, werkman, en Jacobus David, visscher, alle drie van Lombart- zijdc, elk 26 fr. boete, over slagen. Francis Verhaêglie, koopman te Handzaemc, 26 fr. boete, over slagen en wonden. Jan-Baplistc D’horidt, werkman te Woumen, 1 maand gevang, over slagen. Karol Carlon, koopman in visch te Veurne, acht dagen gevang, over slagen en 10 fr. boete, over mondelijkc beledigingen. Ylgenieene '5'ij dingen. Men schrijft uil Nieuport, 25 October: Vrijdag namiddag is bij Nieuwendammc sas (grondgebied Si. Joris), verdronken de genaamde Lodewijk Grijzon echtgenoot van Therezia Dewulf, werkers te Lombarlzijde. Hel slachtoffer was, zegt men, aan de vallende ziekte onderhevig, en het moed in een aanval zijner kwaal zijn dat hij in het water gevallen is en er zijne dood gevonden heeft. Maandag voormiddag liep hel gerucht hier rond dat een vreemd persoon de Have overge- sleken en de weg naar Duinkerke gevraagd had; T kan niemand anders zijn dan Oblain, de moorde naar van den gendarm, zoo was hel woord; dadelijk was gansch de politie te been, mannen vertrokken naar de duinen, en inderdaad werd de man aangehoudenwas Oblainniet, maar een jongen rekrut die ’t soldatenleven moede was en een reisje naar Frankrijk wilde maken. (Stad Nieuport Men zegt dat er alweer gesproken wordt van eene nieuwe verandering in de uniformen onzer troepen. Dezer dagen, heeft men aan den minister van oorlog twee onder-officieren der linielroepen voorgesteld, gekleed als volgt: grijse broek, kleur gezegd gris beige, met roode bies; tuniek van het oud model; shako idem; zwarte riemen. De blauw grijze broek en de witte riemen zullen dus afge- scliafl worden. Die wijzigingen zullen het uitzicht der troepen zeer veranderen. De blauw-grijze broek is afgeschaft, omdat zij te gemakkelijk vuil wordt; de witte riemen vragen te veel onderhoud. Men men uil Kortrijk, dal men een dezer laatste auonden het lijk van den heer D handelsreiziger te Kortrijk, op den spoorweg, achter de herberg de Pluim, in de S.‘Jansvoorstad, heeft vinden liggen. Dien ongelukkige was hel hoofd afgrijselijk vcrmorleld. Men denkt dat de heer Dvan den trein zal hebben willen sprin gen, terwijl deze voortreed en onder de wielen zal gevallen zijn. Een ervaren landbouwer geeft, ten behoeven van het publiek, den volgenden raad voor het indien van den voorraad aardappelen voor den winter, en wel met het oog op de rotziekte onder dal voortbrengsel. Het is bovenal noodig, om niet op te doen van de eerst uitgedane soorten. De felle en aanhoudende droogte, die den groei zoo goed als lot stilstand had gebracht, werd opge- volgd door een bijna onafgebroken regentijd, welke ten gevolge had, dal de aardappelen in den knol eensklaps krachtig begonnen te groeien. Toen evenwel de tijd van rooien aanbrak, was het knolgroeicn op alle gronden nog op verre na niet gedaan, en aan deze omstandigheid, waar onder een niet volwassen en met regenwater over vloedig gedrenkte vrucht voor de verbruiking zou worden opgeleverd, is de rotziekte te wijten. Kiest men de laal-gerooide soorten en laat men die op eene koele, voor regen beschutte plaats eerst goed luchtdroog worden, dan zal men geen last onder vinden; want de goed gerijpte aardappel is dezen herfst zeer gezond. De opbouwingswerken van het nieuw juslicie- paleis te Brussel, zijn gedurende dezen zomerzeer gevorderd. Men voorziet dat dit gebouw in -1880 zal kunnen ingehuldigd worden. De stad Brussel heeft op begroeting een krediet gebracht van 300,000 fr. Bij koninklijk besluit van 20 October, wordt M. de prins de Caraman-Chimay, gouverneur der provincie Henegouwen, tol voorzitter der com missie benoemd, die eerstdaags zal ingericht worden om de medewerking der belgische voort brengers in de wereldtentoonstelling van Parijs in 1878 in te richten en te besturen. De inschrijving, door de Belgique militaire De ontsnapping van Oblain zal veel aan de schat kist van den staat kosten als men weel dal meer dan 6000 depechen zijn moeten verzonden worden uit Brussel alleen naar den vreemde, zelfs naar Amerika, om het signalement van den misdadiger te doen kennen. Voegen wij daarbij de reizen van iigenten, buitengewone briefwisselingen, druk kosten, verzendingskosten, enz. En dit alles uit onvoorzichtigheid van wegc den staal die een enkelen man gelast om oenen gevaarlijken boos doener van uil een vreemd land naar hier te brengen. Waarom worden in zulke gevallen niet ten minste twee mannen aangesteld om de uitge leverde booswichten over te brengen. Het kan zeer wel gebeuren dat de gendarm, gelijk in het geopend ten voordooie van den moedigen werkman Gareis, die op den toren van Anlhislol gesmolten lood op zijne handen liet loopen, om zijnen makker van eene gewisse dood te redden, en die hiervoor maar eene kleine medalie kreeg, bedraagt, reeds 4,500 fr. Dit is eene betere belooning dan degene die Careis door het gouvernement is toegekend, en zij zal hom veel duurbaarder zijn. Een verschrikkelijk ongeluk is in den nacht van zaterdag tot zondag te Antwerpen gebeurd De vier dienstmeiden van den hotelhouder Gold schmidt, alle meisjes van 17 tot 22 jaren oud, zijn door de gaz versmacht geworden. Toen men zondag morgend het ongeluk vast stelde, gaven twee der arme meisjes reeds geen teeken van leven meer; de derde stierf ’s anderendaags, terwijl de vierde nog niet ter spraak was gekomen en de gc- neesheeren weinig hoop op hare genezing koes terden. Wal is nu de oorzaak der ramp? ’t Schijnt dal de kraan van den gazmetcr dien nacht niet werd toegedraaid. De kamer waar de meiden sliepen, is met gaz verlicht; en daar zij zaterdag avond daar gestreken hadden, hebben zij denkelijk de gaz uitgeblazen, in plaats van de kranen toe te draaien. Door eene opening nabij het plafon, stroomde de gaz uil de zolderkamer in de slaapkamer van den kok; doch dien nacht bevond zich daar gelukkig niemand in. Onnoodig te zeggen dat dit voorval eene groote opschudding in de stad verwekt. De compagnie van den onderzeeschen spoor weg tussclien Frankrijk en Engeland, heeft cene reeks verrichtingen gedaan, bestemd om do ver schillende gronden te doen kennen, die men kan 1 ontmoeten bij het boren der ontworpen gaanderij onder de zeeëngte. Met dit doel heeft men ver scheidene pultten geboord en er stalen van den grond uit opgehaald. Deze verrichting is thans geëindigd. Men'houdt zich thans bezig met bet klasseeren van de 3,257 stalen gevonden grond, ’t Is volgens deze methodische klasseering dat men de kaart van den bodem der zeeëngte zal kunnen opmaken. Hel stoffelijk overschot van den wachtmeester Meeus is dinsdag van Geul naar Brussel overge- brachl om op hel kerkhof van St. Gillis buiten de gewezene Hallepoort begraven te worden. Om 3 i/j uur ’s namiddags namen 60 gendarmen in groolen tenue plaats in de Noorderslatie. Een peloton gidsen maakte de haag langs den kant der Brabant- str.ial en was gelast de militaire eer te bewijzen. Vele officieren van alle wapens woonden de lijk- plechligheid bij. Men bemerkte onder andere den plaatskolonel Du Tilleul, luitenanl-kolonel Gof- linon, de kapilein-bevelhebber der gendarmenie van Brabant Engleberl en al de officieren van het koi ps der gendarmen. De maatschappij der Redders van Brussel met hel vaandel aan hoofd opende den stoet, die zich naar Sl. Gillis heeft begeven, te midden der diep ontroerde menigte. Heel de policie van den omtrek was door afgevaardigden vertegenwoordigd. Eene lijkrede werd uitgespro ken door den vriend van den overledene, den heer Mathieu, opperwachtmeester. De onderoflicier-gendarm Meeus was 35 jaar oud hij was ongehuwd. Hij logeerde inde kazerne der gendarmerie op den boulevard van Waterloo: en was bijzonder gehecht aan den dienst der open bare veiligheid, wal betreft de uitleveringen. Hij was het die ’t K int de Roodenbeke uit Engeland naar Brussel bracht. Hij was voorgcsleld voor het kruis der Leopolds-orde. Oil Znnk <)l>lnin. /knnlioiMlin^ van /kiiblnin. n i Wfi' ir^ -m n liurgerstand dor stad 'Vcm-iie. GEDOOKTEN. ZITTING VAN 19 OCTOBER. ZITTING VAN 20 OCTOBER. ZITTING VAN 26 OCTOBER.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 3