Doch andere lichlzoekers, die beter dan de heer Frans De Potter in de archieven werken, hebben nog in hetzelfde depot te Brussel nieuwe Inquisi teurs doen ontdekken. Foor Brabant vond men er nog doorofficieelc stukken aangegeven: Jan Helst, baccalaureus in de godsgeleerdheid, en den pastoor van ’t Begijnhof te ’s Herlogenbosch. Foor Vlaan deren, Pieter Barbery, baccalaureus en deken van Doornik; Feable, doctor in de godsgeleerdheid en kanunnik te Doornik, en Laurens Lhoste, priester der St. Mauriliuskerk te Kijsel; voor Holland en Zeeland, Nicolaas de Gastro, licentiaat in de gods geleerdheid en kanunnik der O. L. Vrouwekerk te Utrecht; Pieter, prior van hel Predikheerenklooster in Den Haag; Jacob Moens, priester van hel kloos ter te Oudewaler, en Marlen Donck, baccalaureus in de godsgeleerdheid en pastoor te Wormes. Foor Mechelen, Filips Hanneton, kanunnik der S.1 Bom- boutskerk te Mechelen, en Frans Hovcrius, bacca laureus in de godsgeleerdheid. Foor Artois, Jan de Boza, proost van Atrecht. Foor Gelderland, Gro ningen, Friesland en Utrecht: Nicolaas de Nova- terra, bisschop van Obron, en de prior der Predik- heeren te Zwolle. En hoe gingen al die Inquisiteurs te werke? In hel Brusselsch Bijksarchief kan de heer Frans De Polier ook de oflicieele brieven van Keizer Karei vinden waarbij hij aan de algemecne en toege voegde Inquisiteurs hunne taak voorschreef. Zij moesten de Nederlandsche provinciën doorkruisen om de protestanten, de lezers van zoogezegde slechte boeken, de twisters over godsdienstige zaken, enz. op te sporen. Zij moesten ze doen aan houden, ze daarna onderzoeken en veroordeelen. Dan moesten zij hun vonnis aan de provinciale gerechtshoven zenden, ten einde de plichtige vol gens de bloed placcalcn onmenschelijke wetten legen de Protestantendoor de gewone rechters (dal waren de schepenen) te doen straffen. En de schepenen hadden te kiezen tusschen eenc blinde gehoorzaamheid en hunne eigene bloedige straf. Op hel Brusselsch Bijksarchief zal de heer Frans De Potter ook den brief van Keizer Karei vinden, dien hij in 1555 aan de Nederlandsche bisschoppen Klcahervormlngen. Om de klerikalcn te beletten door bedfog en omkooping de kiezers van hunnen plicht af te wenden en om de rechtzinnigheid in de kiezingen te bekomen, stelt de Bond der liberale vereeni- gingeu de volgende wijzigingen woor: Vooreerst zou men de kiezers van een geheel arrondissement volgens de letters van’t alphabet rangschikken. De kiezers wier naam met A, B en G begint, zouden hel eerste bureel uitmaken, die met D, E en F, het tweede bureel, enz, Dit ware een middel om de buitenkieziers, die nu als cone kudde bijeengehouden worden en geen enkel vrij oogenblik hebben, onder de overige kiezers te mengen en alzoo was de drukking, die de geestelijkheid op de kiezers uitoefent, groolcn- decls ónmogelijk. Nog eene tweede hervorming die de bond voor stek, is de invoering van den couloir ol gang, waarin de kiezer zelf zijn kiesbrielje zou moeten gereed maken. Dit stelsel bestaal tegenwoordig in Engeland en levert er een voldoende uitslag op. Volgens dat onderwerp zou het stembriefje voorop gedrukt, al de namen der kandidaten be vatten en maar aan den kiezer worden overhan digd, bij het uilroepen van zijnen naam. De voor zitter bij het overhandigen van het briefje stelt er een stempel op. De kiezer, van dien bulletijn voorzien, begeeft zich onmiddelijk in den gang, en daar, zonder dat iemand het kan zien, is hij verplicht zelve op zijnen bulletijn, door een voorop bepaald toeken, de namen aan te duiden voor wie hij wil stemmen of wie hij wil uitschrabben. De kiezer gaat recht streeks van den gang naar het kiesbureel én over handigt zijn briefje aan den voorzitter. Op die wijze denkt men de drukking te beletten, welke men op de kiezers uitoefent, door hel geven van geleekende briefjes. Men heeft ook de kwestie opgeworpen, of de kiezers niet zou kunnen gedwongen zijn door het een of ander teeken, zelf zijn briefje kennelijk te maken. Daarin denkt men te voorzien, door al de stem briefjes, voor dat zij geopend worden, van de verschillige bureelen naar het hoofd bureel over te brengen, die daar onder eikanker te mengen in een enkelen trommel en vervolgens de stemopne ming te doen. Men kan dan die stembriefjes op nieuw verdeden aan de verschillige bureelen, om hel werk te bespoedigen. Dat is nagenoeg het ontwerp dat de bond der liberale associatie aanvaard heeft en welke door de liberale associatie van Geut in hare laatste al- gemeene vergadering, werd voorgestcld. Blijft nu nog te zien, of de Kamer, ten minste de meerderheid der Kamer, die artikels in de wet zal willen veranderen; maar wij rekenen op de krachtdadigheid der leden van de liberale linker zijde om dit ontwerp te doen stemmen, ten einde gedaan te maken met een stelsel van bedrog en omkooping, waarvan de klerikalcn lol hiertoe een al te schandalig gebruik hebben gemaakt Ziehier de rol der zaken welke voor hel hof zullen opgeroepen worden Maandag 13 en dinsdag 14 november, Martinus Van Robays, beschuldigd van moordpogingen (13 getuigen); openbaar ministerie, M. den substi tuut de Gamond; verdediger, Mr Claeys. Donderdag en vrijdag, Pieter Devaux, moord poging (19 getuigen); openbaar ministerie, Mr de Pauw, procureur des konings, verdediger M' Thevelin. Zaterdag 18, Elodie Rigole en consorts, drukpers- misdrijf; openbaar ministerie, M. de Gamond; ver dedigers, MM” Doudan en Van der Hofsladl. Maandag 20 en dinsdag 21,Hendrik VauDoornc, verkrachting (8 getuigen); openbaar ministerie, M. de Pauw, procureur des konings; verdedigers. MM" Claeys en Demulie. Woensdag 22 en donderdag 23, Karei Lehouck, <en lijd meerderjarig werd en stierf cone maand ór zijne dood. 3." Dat zijn bloedverwant Jan n Artevelde zijne eigene weduwe overleefde en rlrouwde. 4.° Dal een andere bloedverwant, illcm van Artevelde, reeds lang overleden, lot leven terug kwam om zijne goederen tusschen ie kinderen uut warnier hant te deden. 5." i een derde bloedverwant gedurende twee en ‘tig jaren altijd maar minderjarig bleef. 6.” t Margarita van Artevelde na hare dood, met i zelfden man trouwde, die haar als weduwaar verleefd had en die ter zelfdcr lijd, dertig jaar i.s hare dood, nog altijd minderjarig was! Enz.... nz. Te lang om te melden. De lezer zal misschien denken dal wij over drijven. Hetgeen wij neerschrijven wordt zonne klaar bewezen in het volgende werkje: Eenige bijzonderheden over de Artevelden in de A f F' eeuw door Julius Vuylsteke. (UitgavederGenlsche maat schappij: De Taal is gausch het Volk. Geut, 1873). Wij kunnen dit boekje aan de menigvuldige Veurnsche bewonderaars van den heer Frans De Potter niet genoeg aanbevelen en hopen wel dat hel weldra, naast de Geschiedenis der stad Veurne, in menig huisgezin zal te vinden zijn. Daaruit zal men de kwaliteit van den heer Frans De Potter’s cht kunnen leeren kennen. Wat nu de Inquisitie betreft, de beer Frans De Potter erkent dal zoo het gewoon geestelijk onderzoek ten onzent door de placemen van Karel V werd ingevoerd, hier te lande nooit, maar nooit de Spaansche inquisitie bestaan heeft. A propos, heer Frans De Polier, heb ik ooit be weerd dat de Spaansche inquisitie in ons land be staan heeft Neen! maar wel onze inquisitie, de Nederlandsche inquisitie, die gij zoo zeemzoet hel gewoon geestelijk onderzoek noemt. En waarin bestond die Nederlandsche Inquisitie? ij spreekt van archieven en bibliotheken, heer rans De Potter. Welnu, ga naar de archieven van ■russel, en vraag er den bundel getiteld Hegistre ur le faict des hérésie* et inquisition. Indien uw gewijd keersje niet te duister brandt en indien uwe oogen nog goed zijn, nadat gij al het genot uien mj m iwumii uc-muci uiuuacuv uis3uuu|>|>vn uwer jeugd hebt opgeofl’erd,dan zult gij er in zond, hen vermanende dat zij door hunne dekens lezen, hoe Keizer Karei in 1522 Frans Vander l luist tot algemccnen inquisiteur der Nederlanden jenoemde en hoe deze heilige man in die waardig heid door Paus Adriaan VI plechtig werd erkend. Maar in 1524 moest men Frans Vander Hulst schandelijk afstellen voor valschheid in openbaar geschrift, alhoewel Adriaan VI, in zijne bulle van uni 1523, zegde hem goed le keuren als inquisiteur ten wille van de geleerdheid, wijsheid, onder vinding en vlijt voor den dienst Gods, die de Paus persoonlijk in hem wist le zijn. In den bundel van hel Brusselsch Kijksarchief zult gij ook de lijst der Nederlandsche inquisiteurs vinden, heer Frans De Polier, waaronder zich een bisschop, acht kanunnikken, acht pastoors of gods- geleerden, drie oversten van kloosters en achttien proosten of dekens van kerken bevinden. Wellicht zoudt gij met uw bevend gewijd lichtje niet klaar genoeg zien om de stukken van hel Brusselsch archief ie lezen. Daarom zullen wij u met de namen dier Inquisiteurs doen kennis maken. Eene bulle van Paus Clement V benoemd» in 1525 drie nieuwe algemeene Inquisiteurs: Olivier Buedens, proost der Sl. Marlenskerk te IJperen; Nicolaas Houseau, prior van het klooster der Ecolicrs le Bergen; en Jan Coppin, deken der St. Pieterskerk le Leuven. In 1537 benoemde Paus Paulus 111 er nog nieuwe: Ruard Tapper, deken der S.‘ Pieterskerk te Leuven, en Michiel Druilius, officinal van den bisschop van Luik, ook te Leuven. In 1545 werden in iedere provincie der toen malige Nederlanden loegevoegde Inquisiteurs be noemd. Zij warenvoor Vlaanderen, Pieter Titel man, deken van House, en Jan Pollet, kanunnik der St. Pieterskerk te Hijsel; voor Brabant, Nicolaas De Monte, deken van Beke en M.r Druilius, doctor in de rechten; voor Henegouwen, Jan Fabry, deken der Sl. Germanuskerk te Bergen (Mons), en Jan Bonhomme, kanunnik der zelfde kerk; voor Holland en Zeeland, Frans Vandc Velde, kanunnik der groole kerk te Utrecht, en Gornelis Slrijen, ka nunnik in Den Haag; voor Artois, Jan Barbier, deken en proost van Atrecht, en Christoflel de la Bussière, kanunnik van hel kapittel derzelfde stad! In 1353 werden twee Inquisiteurs voor Fries land, Groningen en Oycr-Yssel benoemdFrans Vandc Velde, die reeds in Holland inquisiteur was, en Herman Letmalius, deken der O. L.Vrouwekerk te Utrecht. In 1555 noemde Paus Julius III oenen vijfden algemeenen inquisiteur der Nederlanden: Gornelis Meldel, deken der Sl. Jacobskerk le Leuven; en in •1560 stelde Paus Pius IV nog twee nieuwe’ alge meene inquisiteurs aan: Judocus Ravesteyn, van ’Fielt, gezegd Tiletanus, proost der collegiale kerk te Walcourt, en Michiel de Bay, godsgeleerde le Leuven. Al deze namen vindt men in den bundel van het Kijksarchief te Brussel. en pastoors zouden laten onderzoeken wie in iedere parochie van protestantisme verdacht werd, wie naar de mis, naar hel sermoen of de biecht niet geregeld ging, en wie vermoed werd ver- bodene boeken te bezitten. Aanstonds moesten de bisschoppen de namen dier personen aan de Inqui siteurs opgeven, ten einde hen volgens de bloed placcalen te doen veroordeelente welene, de mans milten zweerde, en de vrouwen gedolven als zij hun protestantisme afzweeren; en indien zij in hun proleslansch geloof blijven volharden, geexeculecrt te wordene milten viere. Dus, in allen gevalle, ter dood veroordeeld: tzij onthoofd, tzij levend begraven, tzij levend verbrand.. Wal zegt de heer Frans De Polier van dit ge woon geestelijk onderzoek zooals hij de Neder landsche Inquisitie zeemzoet noemt En wal geelt het ons ol men in de archieven de oude papieren der Inquisiteurs terug gevonden heeft of niet? Wie weel waar zij gevaren zijn? Wellicht zijn zij zorgvuldig verbrand. Maar wat gelukkiglijk niet verbrand werd, is de bundel van het Kijksarchief te Brussel, noch ook veel brieven van Filips II, zoon van Keizer Karei, die naar ons land den beul Alva zond en de Inquisitie nog krachtiger steunde dan zijn vader. In eenen zijner brieven, die hij den 17,l,n juli 1562 uit Madrid aan kardinaal Granvelle schreef, zegt bij zelve: De Inquisitie der Nederlanden is nog onmeedoogender dan die van Spanje. Meent de heer Frans De Polier de zaak beter le kennen dan koning Filips II? Alhoewel hij de schoonste jaren zijns levens, al hel genot zijner jeugd aan zijnen stiel van lichlzoeker heeft opgcoflërd, nemen wij liever de getuigenis van de stukken van hel Brusselsch Kijksarchiefen van de brieven van Filips II aan: 1." Omdat Filips II wel wist wal hij schreef en de heer Frans De Polier somtijds reusaclitige kemels schiet; 2." omdat zijn geslachtboom der Arle- veldcn hem bij alle ernstige beoefenaars der ge schiedenis voor altoos belachelijk en verdacht heeft gemaakt. Tol wederzien», heer Frans De Potter, gepaten teerde lichlzoeker van West- en Ooslvlaandcren Een Snuisteraar. Toonecl FcHtivnl. De 2.'1* vertooning van hel tooneelkundig festival zal morgen avond, door de maatschappij Tonij's Vrienden van Lier gegeven worden. De voorstelling zal beslaan uit de volgende stukken Het Wiegje, dramatische schets. De Kiesrevolutie, blijspel. Eene schat van eene vrouw, id. Hel is de eerste maal dat de Licrsche Vrienden onzen Stadsschouwburg beklimmen, en daar men met veel lof over hunne looneelbekwaainheden handelt, zal een ieder hunne talenten willen komen bewonderen. Van hel stuk de Kiesrevolutie wordt crook veel gesproken en te oordeelcn na de inlichtingen die men over 't gevrochl van Destanberg ontvangt, is dit blijspel geroepen om de toeschouwers eenen levendigen avond le doen overbrengen. Wij denken de liefhebbers van den buiten nog maals le moeten berichten dal er reeds vele kaarten op voorhand genomen zijn en verzoeken hun van m lijds aan le komen om eene goede plaats le konnen hebben. De deuren en bureel gaan open om 6 ure, om ten 6 1,2 juist aan le vangen. Roelitei-lIJUo Ui-nnlJU. ASSISENHOF VAN WEST-VLAANBEREN.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2