VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT N.r 48. De inquisitie durven loochenen!! Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men sclirijll in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededcelingcn, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe lezenden. Veurne, den 19 November 1876. ,l/.r de Opsteller, In plaats van eene grondige discussie, vind ik niets dan schimp en spot roept de heer Frans De Potter uil, in zijn antwoord op mijnen laatslcn brief. Ik beeldc mij in zoo gewetensvol mogelijk, met jaartallen, naain en toenaam van Pausen, bisschop pen, kanunnikken, priors, pastoors en onder pastoors dei- XVI" eeuw bewezen te hebben, dal de Inquisitie door Keizer Karei in de Nederlanden werd ingevoerd en er iedereen, die over gods dienstige zaken een eigen vrij oordeel had, op spoorde en aan de schepenen overleverde om volgens de bloedplaccaten streng gevonnisd te worden. Wal antwoordt de heer Frans De Potter daarop? Dal hel de Schepenen waren, die liet vonnis uitspraken. Maar dal heb ik zelve eerst gezegd. Doch mochten de schepenen degenen vrij spreken, wier èenige misdaad hel was gedachten aan te hangen, die aan M.r den pastoor niet aanstonden? Dat is de vraag, en ik antwoord Neen De schepenen, zegde ik, hadden te kiezen tusschcn eene blinde gehoorzaamheid en hunne eigene bloe dige straf.» Dat, staal uitdrukkelijk te lezen in hel bloedplaccaal van 1550 op peync van selve grootelycx gestraft te wordene. Indien in ons land onze vrijzinnige grondwet niet bestond en indien de geestelijke inquisiteurs nog ten onzent biociden gelijk in de XVI" eeuw, zouden onze vrederechters en onze rechters van eersten aanleg en beroepshoven hunne vonnissen ook zelve uitspreken, maar zij toch zouden er niet voor verantwoordelijk zijn, zooals nu het geval is. eene bijeenkomst hebben met prins von Bismarck die, zooals wij reeds gemeld hebben, in de prussische hoofstad is terug gekomen. Men verzekert dat lord Salisbury drager is van een bijgevoegd artikel aan hel verdrag van Parijs, waarbij aan het turksch gouvernement de verplichting wordt opgelegd, om de gevraagde hervor mingen binnen een bepaalden lijd in te voeren en aan de waarborgende mogend heden hel recht wordt gegeven om tus- schen te komen, indien die hervormingen niet ingevoerd werden. De Daily News ontvangt uit New-York eene depeche luidende dat men de kiezing van den heer Hayes tol president der repu bliek van de Vereenigde Staten als verze kerd mag beschouwen. Men zal echter wel doen mei de bevestiging dier lijding af te wachten. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving bctanllionr voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Itehjie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Veurne, Niovember. Wat zijn de liberalen! Wal willen, wal bedoelen zij? Op die vraag zullen de klerikale bladen u antwoorden: de liberalen zijn gonzen, godsdiensthaters, priesiervervolgers, kerk en kloosterplunderaars Ziedaar wat de klerikalen zeggen maar niet bewijzen. Nu, hel is gemakkelijker scheldwoorden te zeggen, dan te redeneeren. Wat de liberalen zijn? wal zij willen, wat zij bedoelen? Wij zullen hel hier zeggen, lezers. De liberalen willen hel behoud van al de duurbare vrijheden, voor welke onze va deren zoo veel bloed vergeten hebben, en die dagelijks door de klerikalen met meer woede en haal aangevallen worden. De liberalen willen de ontwikkeling van het volk, de onafhankelijkheid van het land. In een woord, «le liberalen hebben voor programma de Grondwet. Toen in 1850 de waalsche en zuidneder- landsche zich van de noordnederlandsche provinciën afscheidden, om van het ge- meene vaderland twee afzonderlijke rijken, Belgie en Holland, uil te maken, werd er, hier ten lande, een Congres of wetgevende Kamer gekozen om eene Grondwet te ma ken. Grondwet: hel woord zeil geeft zijne beleekenis op. Het is de wel die de grondbeginselen beval van ganseb ons openbaar recht. Zij is de bron van alle macht en van Vertrekuren van <lcn Ijzeren weg van Duinkerke naar Veurue 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelüe naar Veurne 6-30 Veurne naar Lichlcrvdde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurue naar Duinkerke 7-40 Duinkerke, Veurne naar IAchtervelde en Dixmude naar Nieuport. 9- 08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 0-00 10- 15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 0-00 8-45 alle vrijheden: koning, ministers, kamers, alles hangt af van haar, niet zij van hen. Ook kan zij noch gemaakt noch veran derd worden door de gewoone wetgeven de kamers, maar slechts in den vorm dien zij zelve voorschrijft. En, wal vindt men nu in die Grondwet? Vooreerst, gelijkheid voor de wet. Er is, zegt arl. 6, in den Staal, hoegenaamd geen onderscheid van standen. - De Delgen zijn gelijk voor de wel En dan opvolgentlijk, vrijheid der per sonen; vrijheid der goederen; vrijheid van godsdienst en van geweten; vrijheid van onder wijs; vrijheid der drukpers; vrijheid van ver- eeniging en van vergadering; vrijheid van pe titie; vrijheid van geheime briefwisseling; vrij heid in hel gebruik der talen; vrijheid om openbare ambtenaren le vervolgen wegens hunne bestutirdaden. Ziedaar de zoogenoemde grondwetteUjke vrijheden. Ziedaar die vrijheden, die de klerikalen zouden willen uit de grondwet schrabben, maar die wij, liberalen, tegen hunne aan vallen gestadig verdedigen. lbOLHH'.!i OVEIIZICIIT. Men heeft eene depeche uit Londen ge meld waarin gesproken word over een bijzonder verboor, dal lord Loftus, gezant van Engeland le Petersburg, den 2 novem ber gehad beeft bij den keizer van Busland. Het engelsch Staatsblad geeft nu daarover breedvoerige inlichtingen. Lord Loftus heeft den keizer onderhouden over de onderhandelingen, rakende den wapenstil stand. De russische vorst zon plechtig aan lord Loftus verklaard hebben, dat hij naar geene overwinning reikhalst, dal bij niet het minste verlangen koestert om zich van Constanlinopel meester te maken en dal alles wat men gezegd heeft, aangaande hel testament van Perler de Groolc of de plannen van keizerin Catharina niet den minsten grond beeft. Hij voegde er zelfs bij, dat de aanwinst van Constanlinopel een ongeluk voor Rusland zou zijn. En om geen twijfel over zijne denkbeelden te laten bestaan, gaf hij aan den engelschen gezant op de plechligste wijze zijn eerewoord dal hij niet voornemens was zich van Constan linopel meester te maken en indien de noodzaakelijkheid hem moest verplichten een gedeelte van Bulgarie te bezetten, die bezetting maar lijdelijk zou zijn en zon eindigen van zoodra de vrede en de veilig heid der chrislene bevolkingen zouden verzekerd zijn. Uil eene andere depeche blijkt dal hel op aanvraag van den Czar zelven is, dat die verklaringen worden afgekondigd. Het is onnodig op de belangrijkheid dier stukken aan te dringen. Hunne bekenrnaking zal vooral in Engeland een aanzienlijk uit werksel hebben en zal veel bijdragen om verdenkingen weg le nemen, die men jegens Rusland koesterde, In tegenwoor digheid der redevoering van Moscou, die den vasten wil van Rusland nildrukt om in Turkije lusschen te komen, indien zijn voorstellen niet aanvaard worden, en de plechtige verbintenis om geene landstreken te veroveren, schijnt het niet mogelijk dal er zich eene mogendheid op eene kracht dadige wijze tegen het russisch programma zou durven verzetten. Hel wordt (lus veel waarschijnelijker dat de conferencie tot eene overeenkomst en oenen goeden uit slag zal leiden. De correspondent van den Times is overigens ook van dit gevoelen on telegrafeert het uil Weenen. Lord Salisbury, de engelsche gezant bij <le conferencie heeft reeds te Parijs eene bijeenkomst gehad met den hertog Decazes e*> zal zeer waarschijnelijk le Berlijn ook 50.P .JAAR. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1876. ADVERTENTIE-BLA

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1