VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT allen Woensdag in Snp- Veurne, Si December. Vcrt rckiii'e» van den Dninkerke naar Veurne 6-35 Veurne naar Liehtervelde 7-37 Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijn, in bij den drukker-uilgever, Ooststraat, G, te Veurne, op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Verders noemde men den kapelaan van Proven: EEN HEILIGE MAN Een heilige man!Waarom? Voorzeker omdat bij veel politieke diensten heeft bewezen; omdat bij van veel liberale kiezers kleri kale kiezers heeft gemaakt; omdat hij er in gelukt is aan den heer Baron Mazeman zijne plaats van burgemeester van Proven te doen ontnemen, plaats die deze beer sedert zoo lange jaren met evenveel Sermoenen. Verleden zondag hebben onze priesters zich nogmaals met de liberale gazetten bezig gehouden. De vrijspraak van den kapelaan van Proven, vrijspraak die de geestelijken overal met eene buitengewone vreugde bekend maken, juist als of het eene zeer merkwaardige en gansch onver wachte zaak was, gaf hiertoe gelegenheid. De predikanten, vol polilieken ijver, legden al de vervolgingen tegen den heer De Lancker ten laste der liberale gazetten. En waarom niet? Het is immers zoo gemakkelijk, als men in den preekstoel staal, beschuldigingen legen zijne poli tieke tegenstrevers uil te brengen. Men spreekt daar inderdaad alleen en niemand mag u ant woorden. Maar, is het wel al evangelie wat in den stoel (zoogezegd) der waarheid gepredikt wordt? Is het wel waar dat de liberale gazetten den heer De Lancker hebben vervolgd Laat ons eens zien. Is het wel de schuld der liberale gazetten, dat de gendarmerie bevel heeft ontvangen om den kapelaan van Proven aan te houden? Is hel wel do schuld der liberale gazetten, dal do kapelaan van Proven 's nachts gevlucht is door bosschee en veldvruchten? Is hel wel de schuld der liberale gazellen, dat de kapelaan van Proven zich verdoken heeft in den vreemde? Is hel wel de schuld der liberale gazetten, dal de kapelaan van Proven door de rechters in be schuldiging werd gesteld en dal hij voor de recht bank heeft moeten verschijnen Antwoordt, predikanten. N.' 49 Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en plemcnt. InHcIii'iJving l>«tnnll»nnr voorop: Poor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jamf* - aa Koor gansch Helgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaailiL loer Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. H-xoren weg van Puiiikerke, Veurne naar I.ïciitervelde en Dlxmudenaar Nleuport. -o - no I I ichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 0-00 hTI M7 IMS 9-W I 9-50 00-00 2-20 0-00 8-45 pastoor bij den ontvanger gaat, komt hij terug met zijne jaarwedden, die van onze schijven voortkomen. Ja, hij betaalt den kiescijns, maar de gemeente betaalt zijn huishuur en dc kerk fabriek zijne contribuliën. Ze staan wel op zijnen naam, maar worden ze uit zijnen zak betaald? Nog eens, de tnsschenkomsl van den priester in de kiezingen is eene schande, omdat de plaats van den priester is in de kerk en niet op hel kicsveld. De stemming van den priester is eene schande, omdat het een voorrecht is dat een ander maar verkrijgt ten koste van groole geldelijke opofferingen. 50.' JAAR. I>c priester geen kiezer In eene der laatste zittingen der Kamer heelt de heer Lehardy de Beaulieu in eene zoo gematigde als grondig doordachte redevoering hel volgende punt behandeld: Is hel rechtvaardig, is het wettig dat de priester in onze kiezingen tusschenkome? Be lieer Lehardy de Beaulieu antwoordt hierop ontkennend en ieder mensch met gezond verstand moet met hem zeggen Neen, de plaats van den priester is niet in helkiesperk Heeft Christus niet gezegd: Mijn rijk is niet van deze aarde? En als de meester dergelijke voorschriften naleefde, is het dan niet de plicht van den volgeling om dat voorschrift in praktijk te stellen? Als uw rijk niet van deze aarde is, wal komt gij u dan met aardschc belangen bemoeien, waarin gij niets anders kunt doen dan uw priesterkleed bezoedelen Be heer Lehardy heeft aangetoond wat de toestand der geestelijkheid in ons land is. Hij heeft hen geloond als alle voorrech ten genietende. Hij is bevrijd van de mi- licieomdat hij priester is; hij is vrij van alle belastingomdat hij priester is; hij is bevrijd van de korvee der burger wachtomdat hij priester is. En nogtans is hij kiezer! Maar, zegt men, hij betaalt den cijns. Hoe betaalt hij hem? Met het geld van debelaslingschnlddigen. Als ik of een ander, na hel ontvangen eener Laatste waarschuwing een bezoek gaan brengen aan M. den ontvanger, komen wij terug met ledige zakken, maar als M. de 3- 40 5-00 Liehtervelde naar Veurne 6-30 4- 37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 nog eens te meer en met eene groole krachtdadigheid legen allen oorlog tus- schen Engeland en Busland, ten voordeele van Turkije verklaard. Hij zegt aan de werklieden, dat men zich integendeel met Rusland móet verstaan, daar de voorstellen van dit land het beste zijn wat men voor de hrislene bevolkingen doen kan, die aan hel juk der 'rui ken onderworpen zijn. Ten slotte maant hij de werlieden aan, in naam hunner belangen en die hunner kinderen, om de opstokingen der bevoor rechte klassen van de engelsche samen leving te verstouten, die leven van den oorlog en de wapeningen, die er door noodzaakelijk worden, en om den minister te laken, wiens onvoorzichtige taal hel handhaven van den vrede vermoeilijkt. In de diplomatische kringen blijft men de hoop koesteren dat er eene overeen komst tusschen Engeland en Rusland zal lol stand komen, zelfs wanneer die laatste mogendheid hel noodzaakelijk zou geloo- ven han* troepen op lurksch grondgebied te doen treden, om de uitvoering te ver zekeren der beslissingen van de europee- sche mogendheden. Hierbij komt echter de vrees, leeds door den Diritto van Rome medegedeeld, dal Engeland dan wel troe pen zou kunnen zenden naai- Egypte, om aldaar zijnen invloed te doen gelden. Volgens eene depeche, uit Constanlinopel te Berlijn aangekomen, zou de grootvizier hel ontwerp van grondwet versloolen heb ben, door Midliat pacha opgemaakl. Men Vreest voor eene minislerieele crisis. Die l urken zijn toch onverbeierlijk; zij willen hel gevaar niet zien, waarin zij verkeeren. Zij zouden eendrachtig moeten zijn en een wezenlijk krachtdadig gouvernement moeten vormen, waarmede Europa afre kenen kan en zij willen niet. Zij loopen den ondergang van hun land te genioet. L'il Weenen bericht men, dat men in de diplomatische kringen aldaar het voor stellig houdt, dal, legenslrijdig aan de verspieide geruchten, lord Salisbury geen zins op zijne doorreis naar Berlijn de geheele of gedeeltelijke bezetting van Bul- g.arie door het rttssisch leger heeft goedge keurd. Lord Derby, daarover getoetst, zou verklaard hebben dal de gezegden, aan lord Salisbury loegeschre.en, ónmogelijk en legenslrijdig aan zijne onderichlingen zijn. De franschen afgevaardigden bij de con- ferencie, de heeren de Chaudordy en de Bourgoing, zijn te Constanlinopel aange komen. Uit Parijs meldt men, dat er door de verschillende fraction der republikeinsche meerderheid groole pogingen aangewend worden om eene minislerieele crisis af te weren die door de houding van hel kabinet in liet vraagstuk der eerbewijzen bij be gravingen meer en meer onvermijdelijk scheen geworden te zijn. Er is weinig kans dal de heer Düfaure toegevingen zal willen doen en men denkt dat hij zijn ontslag zal geven; dit zou ongetwijfeld hel ontslag van gansch hel kabinet na zich slepen, doch men zou dit ontslag niet aanvaarden en de linkerzijde zou zelve het ministerie uitnoodigen om aan hel bewind te blijven. In eenen brief, aan de werklieden van Bristol gestuurd, heeft de heer Bright zich ZATERDAG 2 DECEMBER IS7G. en =~s ADVERTENTIE AD POLITIEK O VEKZICHI. .d 'A

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 1