1 IctH uit <Ieii Duiten. der gansehe u doen steken waar (jij niet geerne zoudt X. VLAAMSCII TOONEEL. I hel ecne grooic beestigheid had bedreven, en rood van schaamte over zijne onvoorzichtigheid, vluchtte hel in aller haast naar zijn kiekenkot. I Wio het meest leute had was de roode vogel, raad ten volle goed. Overigens, niet belet dal in i omdat hel kieken zelve, met oude koeien uit de kene voor óon Crank, niets belet ook, dal twee of 1I-.1 j frank in të schrijven. Een heilige man Over een tiental jaren was er in geheel West- vlaanderen geene gelukkigere, geene vreedzamere gemeente dan de gemeente Proven. Burgertwist was er onbekend, en men leefde er onder elkander als vrienden en broeders. De eendrachtigheid was er zoo groot, dat het meermals gebeurd is in de kiezingen voor den gemeenteraad, dat al de kandidaten, ter uitzon dering van hunne eigene stem, met algemeene stemmen gekozen wierden. En nu.... is er nog wel rust en vrede in Proven? Heerscht er nog hel vertrouwen onder de inge zetenen jegens elkander? Bestaan er nog, gelijk vroeger, de schoone christelijke deugden ver draagzaamheid en broedermin Aan de vruchten kent men den boom. Geld, altijd geld De Veurnaar maakt bekend, dal er ecne inschrij- vingslljst geopend is voor hel jubelfeest van den H. Vader Pius IX, ter gelegenheid der vijftigste verjaardag zijner bisschoppelijke wijding Eene inschrijvingslijslvoor wal? Is hel voor gelukwenschen? Is hel voorgebeden?Neen, hel is voor geld De Kerk vraagt geld, altijd maar geld; zij is onverzadclijk Door wie, inderdaad, is deze nieuwe schooierij ingerichl? Is hel niet door de kerk, met lusschen- komsl van hare bedienden? En is het niet builen alle reden en recht, dat de Kerk, die reeds zoo onuitsprekelijk rijk is, nog altijd hare rijkdommen, ten nadeele der wereldlijke bevolking, tracht te vergrooleu Wij overdrijven niet: al wie de zaken van nabij wil beschouwen, zal immers moeten bekennen, dal de geldzucht der bedienden der Kerk, overal en in alles doorschijnt en zijnen invloed doet ge voelen. Niet alleen worden de bijzonderen door deze geld zucht gekweld, maar zelfs ziet men in alle sleden en in alle gemeenten, de geestelijken,de broerkens, de zusterkens, in zake van bestuur, van liefdadig heid, van onderwijs, onophoudelijk looze listen inspannen om aan geld te geraken, om de schatten, der Kerk te vergrooten. Tegen die baatzuchtige handelwijze moet een ieder zich wapenen, bijzonderlijk de gemeente bestuurders die de vertegenwoordigers zijn, niet der geestelijken, maar van hel eigenlijke volk, van de werkers, van de lastenbetalers. Bedrog en looze listen moeten afgekeurd worden, omdat zij onze- delijk zijn, en de geldzucht der geestelijken moet bestreden worden, omdat zij alleszins schadelijk is, zelfs voor den godsdienst. Men vergetc inderdaad niet, dat de hervorming der XVP eeuw haren oorsprong gevonden heeft in de misbruiken, die uil den rijkdom der Kerk voort vloeiden, en dal Christus, waarvan de geestelijken beweren de discipels te zijn, het geld en den rijk dom heeft versmaad en verfoeid. Een licrtlap. Men leest in de Veurnaar: De liberale Asso- ciatie van Veurne heeft hel stelsel van haren hertlap Bara bijgelreden, en ecu verzoekschrift. aan de Kamer gezonden, waarbij zij eene kies- hervorming a la Kara vraagt. Hertlap Kara, een schoon woord, voorwaar! Wat echter nog meer ter eerc strekt van denbeer Bara, is, dal hij met den heer Frèreals de grootste en vaderlandlievendste redenaar der gansehe Kamer aangeleekend slaat. God zij gedankt, de liberale partij, alhoewel zij hevig te kampen heeft, is nog kloek en gezond en heed nog geenen hertlap noodig. Maar zoo is hel niet gesteld met de ullramon- taanschc of overdrevene klerikale partij. De ullra- monlanen inderdaad zijn zeer ziek, en zoeken ge stadig in hel ministerie naar oenen hert of borstlap als geneesmiddel. Ongelukkiglijk voor hen, noch Malou, noch De Lantsheerc, noch Beernaerl willen zich als hertlap ten hunnen dienste stellen, Belcour is van de slof niet waarvan men een hertlap maken kan, en D'Aspremonl en Thicbauld, brrr.... hel zijn halve ketters. Wal is nu de toestand der ullramontanen? Zonder geneesmiddel te moeten voorlsukkelen, en in de vrees te moeten verkeeren hunne kwaal, ten gevolge der nieuwe kieswet, nog te zien ver grooten. Dal de ullramontanen zich troostenindien zij ziek en ongeneesbaar zijn, verlaten worden en de achting verliezen zelfs van hunne partijgenoten, dat zij zich onderwerpen en denken dal wal hun óverkomt de wil is van God, even als hel de wil van den Ahnogenden is, dat de Paus, reeds sedert 1870, van zijne wereldsche staten blijft beroofd. Ini*dii*ljvin|4 voor do benelmvinjj; van Bliddcn-Afriltn. De Gemeenteraad onzer stad heeft in hare zitting van verleden zaterdag eene beslissing genomen ten opzichte dm- inschrijving voor de beschaving van Midden-Afrika, een hoogst liefdadig werk, dal zoo warm en zoo mild door onzen Koning wordt onder steund. Ingevolge deze beslissing, zullen er inschrij- vingslijslen aangeboden worden aan de ingezeten dezer stad, mol verzoek van er op in te leckcncn voor óen lï-jtnli., voor niet min, noch voor niet meer. Hel gemeente bestuur heeft geradig gevonden alle groolere inschrijvingen dan voor een frank te verslooten, om dat hel niet wil, dal de giften voor Midden-Afrika eenen aftrek zouden kunnen zijn ■voor onze arme menschen. Het heeft ook niet gc- Meer en meer levendig wordt hel looiieelkundig festival door onze koninklijke maatschappij van Khelorika Arm in de beurs uitgeschrevcn. Op verleden zondag, 3 dezer, was hel de beurt der rederijkerskamer van Loven, Hoos en Eikel. Zoo groot was de verwachting, welke men van de vertooning dezes genootschap had opgeval, dat er talrijke liefhebbers der omliggende sleden en dorpen gesneld waren, om dezelve bij te wonen. Deze verwachting is niet te leur gesteld geweest. Bij hel ophalen der gordijn, vertoonde men Voor stille Lieden, een blijspel dat veel bijval verwierf. Vader Schraap heelt op eene goede wijze de eige naar, een gemeubleerd kamer te verhuren heb bende, voorgesteld. Het tooneei in het welk in plaats van stille lieden, hij juist twee reizende muziekanten als huurlingen aantrof, wiens gevecht de inroeping der politiemacht vergde, om hen op straat te werpen, heeft de aanschouwers doen lachen. Meester Chorus en Agatha waren het af beeldsel van de twee dier reizende muziekanten. De hekeling iegens de Belgen die zich maar al te gauw hen door Franschelarij laten misleiden heeft den lieer Francois duidelijk doen uitkomen. Zijne koepletten waren warm loegejuichl. Hendrik en Leentje met den poliliekommissaris hebben zich naar evenwicht waardig gemaakt van de lof- zwaaijingen die dit eerste stukje ten deele vielen. Hel drama De kwijtbrief van Dries, in 2 bedrij ven, uil het fransch vertaald door Em. Hiel, heeft oenen allerbeste» bijval verworven en hel heeft bijzonderlijk bij de liefhebbers van den builen eenen diepen indruk gemaakt. Pachter Dries ver vulde zijne rol op eene kundige wijze. Ja, hij was hel toonbeeld dier pachters die door hunnen arbeid en zwoegen een sommeken ter zijde leggen, om op tijd en stond den huurprijs der pachthoeve bij den rentmeester te kwijten; van hel welk hij in cens beroofd werd door het wanordig leven van een aangenomen kind Doornbloem, soldaat, die hij met verkleefdheid omringde, om in een speelhuis te verkwisten. Hij loonde zich op de hoogte van zijne rol in hel tooneei waar den heer Droogheid de rentmeester achterstellingen van pacht eischic die hij reeds betaald had, vruchteloos lol staving zijner verklaring zijnen kwijtbrief opzoehte, en na vele wederwarigheden, hem eindelijk door den berouwhebbenden soldaat werd overgelegd. De pachteres Mev. Hans en Roosjen stonden op ecne betamelijke wijze de vorige personaadjen ter zijde; zoo dal men mag zeggen dat er tol in de geringste deelen der uitvoering van de 2 bedrijven eenen samenhang werd waargenomen die men zelden aanlrefl. In het nastukje De weg naar het hart, een echt boertige klucht, hebben wij het gansehe stuk door eene bijzondere aklie en vurigheid bij de uiloelïc- naren opgemei kt, die hel volk in luim heelt ge bracht moeijelijk om te bedwingen. Kortom, de vertooning was eene ware triomph voor de opvoerende maatschappij; ook hel publiek heeft hen naar waarde geschat, en door hevige bisgeroepen op hel tooneei na ieder stuk terug gevraagd. Op Zondag 17 December oplrcding van Vlaamsch Vooral, van Eecloo. .llgenieeiiu Sinls bijna alle dagen hebben wij eene wccr- geslellenis, verre van voldoende te wezen. De regen valt, om zoo te zeggen, onophoudelijk en doel rivieren en kanalen liet hoogste punt bereiken, de lage landgedeelten zijn in den omtrek gansch overstroomd en hel ware kommervol indien wij der rampzalige watervloed van 1872-1873 eene tweede uitgave bekomen zouden. De wind is sedert radig geoordeeld de weinig begoede lieden met deze inschrijving te kwellen, en het is om die reden, dal men de kleinere gillen dan voor óen frank heeft uitgesloten. j Wij keuren deze beslissing van onzen gemeente- I hel zeilde huis, ieder lid van hel huisgezin intee- kene voor óon frank, niets belet ook, dal twee of vier huisgezinnen zich vereenigen, om voor den frank in te schrijven. Wij hebben vernomen, dal hel bewarend verbond dezer stad aan de inschrijvingslijsten van hel ge meentebestuur voor Midden-Afrika concurrentie doel. Dit verwonderd ons niet: sedert cenigen tijd legt immers deze maatschappij zich loc, om alle inrichtingen, alle bijeenkomsten, alle feesten die niet zuiver klerikaal zijn te dwarsboomen. Of dit biieekspel wel in den smaak onzer bevolking valt, daar aan twijfelen wij grootelijks, en gelooven liever, dal hel door alle verstandige lieden streng wordt afgekeurd. EEN FABEL EN GEEN FABEL. Er was cens een kieken, een roode vogel met 'ncn bek, ecne kraai, eene duive, musschen en ander pluimgedierte. Hel kieken was grooler dan dc andere vogels, bet had een schoon kiekenkot, graan in overvloed en was geschikt om te gebieden. Noglhans het was benauwd van de kraai, en wanneer hel zich in tegenwoordigheid van deze laatste bevond, liet hei hel hoofd ten gronde zinken, ten tecken van onderdanigheid en onderwerping. Dc roode vogel met ’ncn bek was vlijtig cn vroolijk.en stelde al zijne vreugde cn zijn genoegen in het eerlijk bezorgen van den kost voor zijn beminlijk wijfje en voor een zestal frissche maar nog blutsche jongen. De kraai was een hoogmoedig dier, cn liep altijd met den kop in dc lucht; en als zij den kost ging zoeken veroorzaakte zij, gelijk al dc kraaien, veel schade. Het is immers gekend, dat overal waar cr teveel kraaien zijn, hel ecne oprechte ramp is voor de streek. De duive was liefdczick, cn was geerne geflik flooid en gestreeld. Op zekeren dag waren het kicken cn dc roode vogel in een groot gesprek: zij spraken over notaris- en advocaten zaken. Hunne gedachten kwamen niet overeen, maar ieder van beide ver dedigde met vuur cn kracht zijne zienswijze. Dit gebeurde in tegenwoordigheid van veel musschen en pluimgedierte. Hel bleek welhaast dal dc roode vogel de slimste was, en de musschen schepten hierin groot vermaak. Hel kieken voelde zich nu vernederd en wierd gram. Geene goede reden meer wetende bij te brengen, snauwde het den rooden vogel toe: gij zijl een slechte vogel, ik kan u doen pakken en u doen steken waar gij niet geerne zoudt zijn Deze woorden veroorzaakten eene groote on- sleltenis onder het aanwezig pluimgedierte, want men wist wel dal zij in geene doove mans oor waren gevallen en dal de roode vogel zijnen bek weel te gebruiken, wanneer men hem den kaas van hel brood wil nemen. De roode vogel schudde nu zijne vlerken cn hel kieken dit ziende begon te beven. Hel trachtte zich te verontschuldigen, zich achteruit te trekken, naar zijn kiekenkot terug te keeren, maar willen of niet, hel moest uitleggingen geven over zijne bedreigin gen en eerroovende woorden. Hel kieken sprak nu roode vogel, gij hebt dc kraai gelasterd, gij hebt bekend gemaakt, dal de kraai, op eenen vroegen morgen, aan de duive eenen SMOKKEL heeft gegeven, en die bekendma king is eene grooic misdaad. God en Maria ver geven hel u Op deze verklaring ging cr onder dc vogels een geschreeuw, ecu gejoel, een gejuich op. dal men het eene halve uur verre hooren kon. Hel kicken begreep, maar helaas! te Iaat, dat „i schaamte over zijne onvoorzichtigheid, vluchtte de roode vogel, gracht te halen, de beschuldiger was geworden van dc kraai, en een feit had veropenbaard, het welk, alhoewel gekend als ooggetuigen door een tiental musschen, toch meer of min verzwegen en verdoken wierd. En gedurende langen lijd wierd er in gansch de streek, onder hel pluimgedierte, van niets anders gesproken, dan van den smokkel van de kraai aan de duive. Zedeles. Alwic door een kicken verdedigdt wordt, heelt eenen slechten advocaat. Ignatius. I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2