L een groote, een heilige man. En hu? een man van niet veel. Wij zullen nadere inlichtingen over het ontwerp, waarvan wij heden .-preken, trachten te bekomen en zullen dezelve, indien zij van belang zijn, aan onze lezers mededeelen. De tram t.UMHClien Ooxtcnde, N'leu- port, Veurne en <le I*minc. Men noemt ham (vroeger tramway) een goed- koope ijzerenweg die men legt in de steden en langs de groote wegen en waarop rijtuigen rollen, die voortgetrokken worden door poerden of door een klein stoomtuig. Er is nu ernstig spraak, dat er cenen tram zal tot stand komen tusschen Oostende, Nieupoort, Veurne en de Panne. Het schijnt dal reeds het plan er van opgemaakt is en dal hel welhaast aan de belanghebbende gemeenle-besturen zal onderwor pen worden. Er zijn ons bijzonderheden loegestuurd over den Xaveriaan Vandooren, die onlangs door hel assisenhof van Brugge veroordeeld is geworden, voor aanslagen op de eerbaarheid van een meisje van min dan veertien jaar. Eenige dezer bijzonder heden zullen wij in ons aanstaande nummer mede- dcelen. Iet» over Vutoii<-lli. Antonelli was een burgerskind; hij is cardinaal geworden en heelt eene overgroote fortuin achter gelaten, die men schat op ten minste tachtig millioen. Antonelli was minister van den Paus, toen zijne Heiligheid nog koniug was. Sedert 1870 was hij d<> eerste sekretaris van den Paus. Antonelli kende beter dan iemand de noodwen digheden van den Paus. En wal heelt hij hem bij testament achtergelaten?.... Een houten crucifix. Antonelli kende beter dan iemand hel gebruik dal men maakt van den S.' Pieterspenning. En wal heeft hij bij testament aan den S.‘ Pieters penning gegeven Geen sou. Antonelli wist beter dan iemand, hoe rijk de kerk is; en omdat zij onuitsprekelijk rijk is en niets noodig heelt, heeft hij zijne fortuin voor zijne familie bewaard. Antonelli was vroeger voor de klerikale gazetten een groote, een heilige man. En nu?Hel is Een rijke rentenier had bij testament eene groote som gejond aan de Kerk. Doch vernomen hebbende dat de schatrijke Antonelli geene andere god vruchtige gitten heelt gedaan dan een houten crucifix voor den Paus en 25 frank voor het heilig graf, heeft hij zich bedacht, cenen notaris doen komen en zijn testament doen veranderen in den volgenden zin Ik trek de gift in van vijftig duizend frank, die ik aan de kerk had gejond. Maar, het voor- beeld volgende van Antonelli, en in evenredig- heid van mijne fortuin vergeleken met de zijne, geef ik aan hel Heilig graf twintig centiemen, en daarenboven verzoek ik M.r den pastor onzer parochie mijnen scapulier in dank te willen aanvaarden. Van allow xvnt. De Veurnaar is gram iedermaal dal wij de geestelijken een weinig over den hekel halen. Gram zijn is ongezond, bijzonderlijk voor magere en zenuwachtige menschen. Wel ja, wij halen sedert eenige weken de gees telijken over den hekel; en waarom niet? Lieten zij ons met vrede wij zouden ze ook gerust laten. Maar, sedert eenige weken vallen die hoeren ons gedurig aan, rijden zij gestadig op de kap van de liberale gazetten en van de liberalen. En wij zouden ons blad en onze vrienden moeten laten Hel is eene lange en ingewikkelde historie die de Veurnaar vertelt om uit te leggen, waarom hol bewarend verbond, voor hare inscbrijvingslijsl ten voordeele van Midden-Afrika, zich afgezonderd heeft van het gemeente-bestuur en van alle andere maatschappijen. Die historie komt hier op uil: hel verbond had liever alleen te blijven. Nu, nu, er is al niet zeer veel aan gelegen, en wij zullen er niet meer van spreken. De gemeenteraad heeft aan zijne plicht vol komen, met hulde te bewijzen aan de loffelijke inzichten des Konings, en hel schepen collegia heeftop eene zeer geschikte wijze deze lijsten in omloop gebracht. Het gemeentebestuur, wat de Veurnaar er ook van zeggen moge, is dus onbe- rispbaar. Overigens, wal ons betreft, wij wenschee niet, dat de Veurneschc inschrijving voor Midden-Afrika overgroote sommen zou opbrengen: in deze zaak is maliglieid wijsheid. En vernamen wij later dat hel ingezameld geld slecht gebruikt wierd, bij voorbeeld om wreed en barbaarse!) te oorlogen, gelijk over weinige jaren Don Carlos in Spanje deed, of om hooge beambten te verrijken, die 80 a 100 millioen achterlaten, eh wel! wij zouden de eersten zijn om de inschrijving voor Midden- Afrika ten strengste af te keuren. Tooneelkundlg Fe*»tlvnl. Moigen Zondag, 17 December wordt de vierde verlouiiing van hel tooneelkundig festival gegeven door Vlaamsch vooral van Eecloo. De voorstelling zal bestaan uil 1. ° De Bloedvlek, drama; 2. ° Ilotse Boise, blijspel met zang. Wij herinneren ons dat deze tooneelmaatschappij in 1874 alhier te Veurne, eene verlooning heeft gegeven en dal deze zoo voortreffelijk werd be handeld, dat men eenen algemeenen wensch uite, Vlaamsch vooral op verdere stonden terug te zien komen. Althans biedt zich deze gunstige omstan digheid aan. Hoewel dit genootschap weinige jaren beslaan telt, is het reeds met onderscheidene prijzen, vooral in hel boertig vak bekroond ge weest. Het drama de Bloedvlek is hel best geschikt om de ernstige zijde van hunne talenten te leeren kennen. Wal er van zij, hunne opvoering van vroeger, is eene waarborg voor den avondstond van morgen, en een talrijk publiek zal wederom deze jeugdige en moedige strijders, voor hunne moedertaal en volksbeschaving, willen komen toejuichen. Deuren en bureel om 6 ure open, ten 6 1/2 stipt op ’t tooneel. Wij hebben een stuk in vers ontvangen, welk wij heden, uil lijd- en plaatsgebrek, niet kunnen opnemen. T zal voor toekomende week zijn. De Veurnaar bedreigt ons met eenige gepe perde boterhammen. Zeer wel, confrater, wij zullen uwe gepeperde boterhammen met belangstelling aanvaarden en ze zouten gelijk het behoort, even als wij hel gedaan hebben met de boterhammen van den heer Frans De Boller, zaliger memorie. GtttliolieR of Geu». De geestelijken worden moer en meer onver draagzaam en leggen zich meer en meer toe om de liberalen bij hunne medeburgers hatelijk te maken. Niemand wordt gespaard. En wal de pastors en kapelaans zelven niet willen doen, dal doen de paters, die overal rondgaan om te preken, ter gelegenheid van eenen jubilé of van eene novene. Hier ook somtijds komen er van die eerweerde heeren preeken, en wal doen zij hun best om de Veurnesehe liberalen als vrrreeslijke en afschuwe lijke menschen af te schilderen Ja, er zijn er zelfs die durven zeggen Er zijn maar twee soorten van menschen meer, goede en slechte. Men is Catholiek oe Geus Gij weel, lezers, wat het woord Geus in den mond der geestelijken beteekent. Een geus is een goddelooze, een aartsvijand van de 11. Calholiekc kerk en van hare dienaars, een onkuischaard, een dief, een brandstichter, een moordenaar!!! Men is Geus of Catholiek: al de liberalen van Veurne zijn Geuzen. En nogthans leven de liberalen van Veurne in de beste overeenkomst met een veertigtal nonnen en een tiental priesters; en nogthans laten de liberalen ganscli het onderwijs der meisjes aan ile geestelijkheid over; en nogthans besturen de liberalen op hel stadhuis, sedert 30 jaar, met zoo veel toegevendheid, met zooveel broederlijkheid, dat zelden een klerikaal eene hunner beslissingen weel te beknibbelen. En zulke liberalen noemt men Geuzen O lijden, o zeden. De liberalen zijn toegevend en verdraagzaam en de geestelijken zijn het niet. Hebben deze heeren dan wel volkomen vergelen, dal zij de dienaars zijn van eenen godsdienst van liefde en broedermin? straal vagen. zingen van de giften ten voordeele van zijne Heilig- I I 1 mond). Ter zeifiler lijd' prijst hij de onderdanige kinderen van Vader Pius IX, die altijd geven en mild geven (om zich van het vagevuur vrij te koo- pen); en, om de waarde van hunne giften nog te vergroolen richt hij lot de liberalen, in eene zeer uilgelczene taal, eenige fijne, oh zoo fijne spelde steekjes. Farceur va. Dal de kerk melkkoeien heeft en ook pingres, is eene grooie waarheid; en dal Christus de pracht en den rijkdom heeft verfoeid, zeggende: hel zal moeilijker zijn voor eenen rijken van in den hemel te komen, als voor eenen kemel vandoor de oog van eene naald te kruipen, is Evangelie. Amen. Algcmeene ’I’ij<lingen. Het schepenen kollegie onzer stad brengt ter kennis van hel publiek, dat te reken van heden, de aankondiging die weekelijks den Woensdag en Zaterdag gedaan wordt door de agenten van politic dezer stad, bij middel van eene bei, lot vagen en kuisschen der straten, afgeschall is en zal ver vangen worden door het luiden van de politieklok, op de uren bepaald bij hel reglement op hel De^aanbeslcding der aardewerken en elfen- MM. Decloedt te Veurne, 48,960 fr.; L. Julien te Brugge, 89,800fr.jThiebaut te Scheerbeek, 92,291 Ir Heinen Willem te Thouroul, 93,000 fr.; P. De- swarle te Nieupoit, 94,700 fr.; A. Bontens te Gosselies, 98,000fr.; F.Van denEyndc te Brussel, 101,500 fr.; A. .Mergel te Gembloux, 111,065 fr. Eene stoutmoedige dielïe met moordpoging, heelt zondag laatst te Bumbeke plaats gehad op de hofstede bewoond door zekeren Franssens, nabij den Born niet ver van hel Barierken, langs de Meencnsche kalsijde. De Gedurende hoogmis was de dochter des huizes alleen te huis, iets dal altijd zeer gevaarlijk is ten platten lande. Eensklaps treedt een persoon in huis, en vraagt den weg naar Moorsecle. Beiden kwamen builen, en de dochter wees hem den weg. Daarna ging zij de zwijnen bezorgen, en toen zij weder in huis trad, zag zij daar drie manspersonen staan, die haar onmid dellijk vaslgrepen en ten gronde wierpen, hare kleederen over hel hoofd wierpen om haar hel roepen te beletten, en haar eene steek in de borst toebrachten, die gelukkiglijk afgeketsl werd, door dien de punt van hel mes juist op eene balein van haren corset paslle. Zij namen hare diamanten oorringen uit de ooi en, zochten in de kas en na men wal zij kregen, waarna zij de vlucht hebben genomen. De policie van Bumbeke en Iloeselare zoeken neerstig de daders op. Vei ledene week, juist een nacht dal den in- gcrichten nachtdienst te Bumbeke eene enkele maal zijnen dienst verwaarloosde, zijn (lieven in gebroken in eene lijnwaadfabriek, en ’nebben zoo voor omtrent de 40U fr. fijn lijnwaad medegeno men. T Schijnt dat de dieven het op Bumbeke Gaarne zouden wij zien dal dit ontwerp, door hel welk de vervoermiddelen tusschen de voor noemde plaatsen zouden vergemakkelijken en ver menigvuldigen, kon vcrwezentlijkl worden. Inden zomer bijzonderlijk zou Veurne er bij winnen, want ongetwijfeld zou alsdan onze stad veel be zocht worden door de vreemdelingen die in de badplaatsen Oostende, Middelkerkc, Nieuport ge durende eenigen tijd verblijven. Deze tram zou ook meer vreemdelingen aan lokken naarde Panne, en wanneer er levendigheid is in ('eze laatste badplaats, is er ook vertier en beleedigen en lasteren zonder te roereu? Zonder gewin in onze stad. te antwoorden?.... Neen, neen, dat gaal niet. Het is als geestelijken, als dienaars der kerk, dal I de priesters ons aanranden; hel is als geestelijken dal zij onze voornaamste en, om zoo te zeggen, onze eenige tegenstrevers zijn; eh wel, hel is tegen de geestelijken dal wij ons verdedigen. Bleven zij buiten het politiek strijdperk, waren zij zelven niet de eerste aanvalleis in de preekstoel, in den biechtstoel en in hunne gazetten, de Veurnaar en zijne schrijvers zouden zich over ons niet te be klagen hebben. om door lid ministerie alle vrijzinnige schikkingen nit de nieuwe kieswet te doen verstoolen. Doch de liberalen zullen op passen, want zij weien met welke mannen zij te doen hebben. De geestelijken inder daad zijn nooit voldaan, en vragen altijd naar meer. Begingen de liberalen nog maals de onvoorzichtigheid, gelijk in 1850 en volgende jaren, van te loegevend te zijn, welhaast zouden alle onze grondwet tige vrijheden voor de heerschzuchl der priesters mo< ten de plaats ruimen. Moesten nu, builen alle verwachting, de ministers en de klerikale meerderheid de eischen der bisschoppen boven de recht vaardigheid plaatsen, zij zouden waarlijk een gevaarlijk spel spelen. De Veurnaar kan niet nalaten reeds den lof te heid. (Waarvan hartje vol is, zoo spreekt de leggen van een deel des zeedijks en der duinen, oj 3 lied grondgebied van Middelkerkc bij Oostende, 172,193 meters cubiek), heelt de vorige week te Brussel plaats gehad, ziehier den uitslag: Z<lllnVII »<lll uv VVD (VVlUVvlU VC11I óllllb I lij 1**1 r.i 1...1 «..Andrt.ddo/ xni» 1 1 dI i >i'b r» hu ilnctniuip

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1876 | | pagina 2