VAN VEURNE s ra 1 a H 1 a r 1 ‘f i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT y El i H f it W- Veurne, 4* Januari. liet ge- I tlv Eenal’zonderlijk nimmer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijfl in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. '0 dwang. in poli lei k De groote «lieven laat men loepen. Op weinige en des te meer eervolle uitzonderin gen na, zegt de Étoile, zijn al de grootste kopstuk ken dcrfinanciewereld en der bankhuizen dezelfde, die trotsche beroemdheden, die men van alle Maat schappijen ziet deel maken en zonder wier ver sland men zeggen zou dat niets gaan noch beslaan kan. 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke van den lieer dn Demaine, wiens kiezing ongeldig werd verklaard. Alen meldt uit Aletz dat do herkiezing van den heer Bezanson als meier dier stad door keizer Wilhem niet bekrachtig is ge worden. De kreisdireclor Freyberg is aan gewezen als bestuurlijke commissaris. Alen verwacht zich aan liet ontslag van den gemeenteraad van Aletz. Een telegram uil New-York meldt dat de republikeinsche wetgeving van Louisiana verklaard heelt dal de heer Packard tol gouverneur gekozen is. De democratische wetgeving vet klaarde dal zijn kandidaat, de heer Nichols, gekozen was. W:mr*liei<I, vrijlieid en Het eenige, het zekerste om over de waarde der grondbeginselen eener partij te kunnen óordeelen, is van die grondbeginselen, die princiepen aan de openbare meening te onderwerpen. Niemand zou zulks durven tegenspreken. Al wie met de waarheid voorde openbare meening verschijnt, mag gerust en met fierheid het hoofd recht honden. De politieke partij die de waarheid voor grondzuil heeft, hoeft niet te vreézcn. Die partij mag zich gerust stellen en zonder kommer dulden dal de menigte de schrif ten hater tegenstrevers leze en dcrzelver woorden aanhoore. Hier hoeven wij niet te zeggen dat eene politieke partij die, zonder vaste en zekere piinciepen, maar door list, logen, bedrog en dwang aan ’t roer van ’s lands zaken komt, dat zulke partij alle belang heeft de waai heid onder den domper te houden en hel licht uit te dooven. Dal men nu de handelwijze der beide partijen die ons geliefde vaderland in Iwee kampen verdeden, in vergelijking hrenge en oordeele. Van den eenen kant zien wij de liberale partij, die onbewimpeld mei ontrolde vaandel, mol hare piinciepen in den hel deren dag verschijnt, en ze onverschrok ken onder de volksmenigte verspreidt, bij middel der drukpers en der openbare dis- kussien. Van oenen anderen kant zien wij de prieslerparlij die, ondanks haar zelven, van de vrijheid der drukpers gebruik maakt, niet om hare gedachten, hare strevingen te verspreiden, niet om hare zoogezegde grondstelsels aan de openbare meening te Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-23 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Ik’lgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. A’.r 54 51.*’ JAAR. lï f?, I M I Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichtervelde en Dixmudc naar IVieuport. Duinkerke naar Veurne 6-33 11-10 3-40 5-00 Liclitervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-33 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 0-00 Veurne naar Lichtervelde7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-13 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 0-00 8-45 onderwerpen, neen, maar slechts om leu gen te verspreiden, om hare tegenstrevers te lasteren. Van den eenen kant zien wij de liberale partij, die tracht te overtuigen; van den anderen kant, de prieslerparlij, die hare lezers tracht te misleiden. Het liberalismus wil en eischt vrijheid, waarheid in zake van kiezing; en wij zien de p;ieslerparlij alles in hel werk stellen om zulks te beletten. De prieslerparlij schrikt en beeft bij de gedachte dat de waarheid eens onder bel volk dringe; ja, die partij aarzelt niet met de eeuwige doemnis te bedreigen dezen die stoutmoedig genoeg zouden zijn om te on derzoeken langs waar men de princiepen van recht en waarheid vindt. Zulke partij zou zich voor altijd verloren achten, indien zij er niet in gelukte de rede en zond versland le versmachten. Is hel dan te verwonderen dal die partij allerlei middels in het werk stelt, zich van preek- en biechtstoel bedient, om de me nigte le beletten de ware princiepen van hel liberalismus le waardeeren dal die partij niet gedoogt dat do openbare mee ning wele waar het liberalismus zal naar toe willen, wanneer het ecus aan T be wind zijn zal. Die overgroote angst, die schrikkelijke vrees van de waarheid onder de volks menigte le zien dringen, bewijst genoeg zaam. en beter dan wij hel zouden kunnen schrijven, dal de prieslerparlij en hare grondbeginselen geheel en gansch met de algemeene welvaart strijdig zijn en dal zij slechts met logen en bedrog kan staande houden. Daar hel aan niemand gegeven is de zon le beletten onze aarde le verlichten, zoo ook zullen alle poogingen der priesler parlij vruchteloos blijven, en niet beletten dal de waarheid, die andere zon, hel men- schelijk verstand kome verlichten, en ein delijk het liberalismus doe zegepralen. Ja, wal men ook doen moge, aan het liberalismus hoort de toekomst. IFaar- heid en vrijheid verdooft men niet eeuwig. (De Straal). POMTIBK OVEIIZICUT. Alen is nieuwsgierig om le welen wal het lurksch gouvernement donderdag aan de cpnferenciC zal geantwoordl hebben. Volgens de laatste lijdingen uil Constanli- nopel zouden de gevolmachtigden nog alle hoop niet hebben öpgegéven, om lol cene overeenkomst te kunnen geraken. Het Taahlatt van Weenen gelooft te we len, dat de tegenvoorstellen van Turkije de volgende zullen zijn: Hel lurksch gouvernement aanvaardt een christen bestuur voor Bulgarie; liet weigert de verplichting van Bosnië en Herzegowina altijd en uitsluitelijk door chrislenc gouverneurs le besturen. liet versloot alle krijgfbezetling eener wclkdanige provincie en verklaart de ont wapening der Mahomedanen overbodig, aangezien de christenen voortaan wapens zullen mogen dragen. Het lurksch gouvernement stemt er in loc, dat de Drina de ooslergrens van Servie worde, maar het dringt aan op de afbraak der Servische forlercssen en op cene krijgsvergoeding. Het lurksch gouvernement erkent als wettig de vraag van Montenegro, rakende cene aflijning der grens en zelfs van den afstand der haven van Spizza, op voor waarde echter dal de prins van Montenegro zich vassaal van den sultan zou verklaren. De heer Tisza, voorzitter van den hon- gaarschen ministerraad, heeft bij gelegen heid der nieuwjaarontvangsl eener afvaar diging van de liberale partij, zich met de oostersche crisis onledig gehouden. Alhoe wel de algemeene toestand nog aanleiding lol onrust baarde, drukte hij, wal hem betrof, de hoop uil dal de vrede zou be houden blijven. Hij voegde er bij, dat hel ooslem ijksch - hongaarsch gouvernement maar eenen oproep lol de verkleefdheid der natie zou doen, wanneer de rechten en de belangen der monarchie zonden moeten verdedigd worden. De republikeinsche dagbladen van Parijs zwaaien den heer Jules Simon lof toe, voor de republikeinsche gevoelens, die hij in zijne aanspraken bij zijne nieuwjaar- ontvangslen heeft uitgedrukt. Zij dringen echter aan op cene spoedige en volledige zuivering van het bestuurlijk personeel. De Journal du Midi, van Avignon, ver zekert dat de kiezers van T arrondissement den 28 januari of den 4 februari zullen bijeen geroepen worden voor de kiezing van eenen afgevaardigde, in vervanging ZATERDAG O JAVLABI 1877. Ui I r;: ■5 I I 1 I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1