VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ZATERDAG 15 JANUARI i«S77. few v tj De volgende regelen van den I eurnaar bevelen wij aan de bijzondere aandacht onzer lezers: De straffen die hij (de priester) in den biecht- stoel oplegt, kunnen somwijlen wel wat zwaar schijnen, maar het zijn de priesters niet, of de wetgevers, of de wet, die men moet beschul- digenmaar wel de overtreders der wet, de pliebtigen. Zoo spraken de priesters ook in de XVI eeuw. Wanneer er alsdan iemand voor een klein misdrijf van ketterij bijvoorbeeld voor eer.cn vluchtenden protestant gehuisvest te hebben levend begraven of levend verbrand wierd, onstond er wel, in het hert der inquisiteurs, cenig medelijden voor den ongelukkigen, die zoo onrechtvaardig hel leven verloor? Neen het was de wet .Ja, de wel. Maar eene wel, die afgeperst was door de kerk in het voordeel van de kerk, en daarom waren de pricsteis vol dankbaarheid rooi de wreede bloedhonden die zulke wellen hadden gemaakt. De wel was onmenschelijk, barbaarsch; doch zegden de priesters, het ujn noch de pries ters, noch de wetgevers, noch de wet, die men moet beschuldigen, maar wel de overtreders der wet. Bittere spotternij Dninkerke naar Veurne 6-33 Veurne naar Lichlervelde 7-37 De inhoud van hel laatste nummer van den Veurnaar is wel waardig van eene geeslelijke- professorsgazet. Ziehier wal dit nummer vervat Vooreerst, een sermoen om te bewijzen, 1." dat al de klcrikalcn toonbeelden zijn van deugd en de liberalen,integendeel, halveduivels2.°dat, indien men somtijds misdadigen in de priesterparlij ontmoet, die misdadigen opgehouden hebben kle rikaal te zijn en tot de liberale partij zijn over gegaan. Als er priesters of katholieken vallen, zegl de professorsgazet, het is geenszins ten gevolge der leering die zij volgen en der partij waaraan zij verkleefd zijn. De christelijke leering en de katholieke leerstelsels verfoeien dusdanige daden en schandalen, en waren die ongelukkigen getrouw gebleven aan hunne partij en leering, zij zouden niet gevallen zijn. Maar misleid door het geroep en geschreeuw der vrijdenkers, die in het algemeen vrijdoeners zijn, hebben zij hunne weerdigheid en hunne partij vergeten en de geuzen en vrijdenkers gevolgd. O jesuieterij Ten tweede, cenige bedenkingen over de rechten en plichten van den priester, waarin er natuurlijk gezegd wordt, dat de wereldlijken, welke zich met die rechten en plichten bemoeien, hunne eigene rechten te buiten gaan en groote misdadigers worden, omdat zij zich plaatsen (lel wel op lezers) «boven Bisschoppen en Paus en boven God zelve». Ten derde, een aanval tegen hel Advertentie-blad en legen onze liberale confraters den Westvlaming van Brugge en den Straal van Kortrijk. Ten vierde, personaliteiten van allen aard, ge wone kost van kwezels en kwezelaars. En ten vijfde, eene les van taalkunde, van spel kunst en van poncluaticü Wij herhalen het, hel laatste nummer van den Veurnaar is een recht model van eene geestelijkc- professorsgazet. Wol professors, wal zijt gij toch vol haal voor de liberalen! Wal zijt gij toch schoolvossen! Wat zijl gij toch belachelijk En om slechts van uwe schoolvosserij te spre ken, wij nemen aan dat gij, met behulp van uwen woordenboek en van uwe spraakkunst, tracht correklcr te schrijven dan iemand, die gewoonlijk die boeken niet raadpleegt; maar, omdat gij schijnt sterk te zijn in de gramatica en in de syntaxis, is dat nu wel eene reden om uwen cvenmensch op het lijf te zitten en te hekelen, alleenlijk omdat er in zijn schrijven eene komma op hare plaats niet POMTE1K OVERZICHT. Volgens tijdingen, te Parijs loegekomen, zon generaal Ignatieff, afgezant van Rus land te Conslantinopcl, in hel vooruitzicht «.•ener afbreuk der conferencie. ten gevol ge van den tegenstand van hel lurksch gouvernement, aan zijn gouverneinbnl voorgesleld hebben om den zetel der be raadslagingen naar Venetie over te bren gen, alwaar de vertegenwoordigds der zes groote mogendheden de maatregelen zouden vaststellen, legen Turkije te nemen. Dit voorstel zou echter door prins Gort- schakofvan de hand gewezen zijn, die aan den vertegenwoordiger van Rusland bij het lurksch gouvernement zou verklaard heb- ben, dat de gevolmachtigden zich daar over zoowel te Conslantinopel als elders konden verslaan. In dit antwoord van den russiseben rijks- kanselier wil men zien, dat Busland meer dan ooit genegen is om hel vraagstuk van hel Oosten op vreedzame wijze op ie los sen. De fransebe Senaat is lol de hervor ming van zijn bureel overgegaan. Zooals hel te voorzien was, is graaf Rampon, lid van het linkermidden en stichter dier groep bij de nationale vergadering, tol onder voorzitter gekozen geworden, ip vervan ging van den heer Martel, die het ambt van zegelbewaarder heeft aangenomen. De republiekeiusche partij is over die benoe ming zeer te vreden. De uittredende leden van hel bureel werden zonder betwisting herkozen. Er waren te Parijs geruchten verspreid geworden, dat ei- moeielijkkeden lusschen het (ransel) en hel duitsch gouvernement waren opgerezen. Dit is volkomen valsch. Prins von llobenlohe heeft in diplomati sche kringen verklaard, dal keizer Wilhelm in de beste gezindheid jegens Erankrijk verkeerde. In het ministerie van buiten- landsche zaken heeft men dezelfde gerust stellingen ontvangen. Hel lurksch dagblad la Tnrquic gelooft te welen, dal het lurksch gouvernement, vernomen hebbende dal hel rumeensch gouvernement zich verontrust heeft over den tekst der turksche grondwet, zich ver haast heeft officieel te verklaren, dat die acte eene uitsluitelijke inlandsche toe dracht heeft en geenszins voor doel heeft inbreuk te doen op de rechten der prins dommen, door de internationale verdra gen gewaarborgd. Op bevel van den grootvizier is men be gonnen met aan de christenen van Bulgarie de wapens te geven, die hun gedurende den opstand ontnomen waren. Uil New York telegrafeert men, dat ten gevolge van eenen kabinetsraad, dinsdag gehouden, er bevel gezonden is aan den boridscommandant van Nieuw-Orleans om de rust te handhaven zonder een der twee gouverneurs te erkennen. De gouver neur en de wetgeving der republiekeinen zijn in hel staatspaleis ingesloten door de milicie der democraten. Er heeft lol hier toe nog geene bloedstorting plaats gehad. Veurne, 1X1 Januari. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving l>etaaibaar voorop: Voor Stad: G maanden, fr. 3-23 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch lielgie: G maanden, fr. 3-73 Een jaar, fr. 7-00. foor Frankrijk: fr. 16-30 'sjaars. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 13 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooslslraat, 6, ie Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Vertrekuren vim «len ijzeren weg van Dninkerke, Veurne naar Uclitervelde en Dlxnmde unnr Viewport. 3-00 Lichlervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-33 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 0-00 6-02 Veurne naar Dninkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 0-00 8-45 slaat, of er eene teller in te veel of le kort is? Is dat niet recht belachelijk? Is dat niet kinder- achtig Wat ons betreft, professors van den Veurnaar, wij benijden u uwe taalkunde niet. Voor ons is eene misplaatste komma, of eene letter teveel of te kort eene kleine zaak; indien wij maar goed verslaan worden, het is al wat wij vragen. Niette min, kan het aan de geestelijke-professors aan genaam zijn, wij kennen hun gaarne eenen eersten prijs toe in de spraak- en spelkunst, en eene eervolle melding in de ponctuatie. N.1 De liberalen zijn te goede ‘jongens. Men weet hoe de kopstukken der priesterparlij spreken en schrijven over de liberale gazellen, over hunne drukkers, hunne opstellers, hunne voorstanders on over de liberalen in het algemeen. Men weet hoe zij hier eenen liberalen doctor, da:ir oenen liberalen notaris, verder eenen liberalen landbouwer, eenen liberalen herbergier ofnering- doener in hunne middelen wan beslaan vervolgen. Geene verwijtingen zijn voor de klerikale kop stukken te grof, geene lasteringen te zwaar: geene gebreken, geene ondeugden of zij worden dooi de zwarte kiesagenlen aan de liberalen, om ze hatelijk te maken, ten laste gelegd. En deze kopstukken noglans, ofschoon zij zich voor onfeilbaren willen doen doorgaan, hebben gebreken met hoopen, van ondeugden zijn zij niet vrij, en menigeen onder hen zou als lasteraar,' als eerroover door de tribunalen kunnen vervolgd worden. Waarom vallen dus de priesters on de klerikale gazetten, die groolcndcels door geestelijken zijn opgesteld en alle door geestelijken worden be schermd on aanbevolen, de liberalen zoo stout moedig en zoo hardnekkig aan? Voor geene andere reden dan omdat de liberalen le goede jongens zijn, omdat zij zich laten verwijten, zich laten lasteren, zich laten benadecligen, enzwijgen. Dit is eene verkeerde handelwijze: met mannen JAAR. 11- 10 3-40 12- 11 4-37 •J K.» ADVERTEHTIEBLAD

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1