VAN VEURNE fit NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I al.' J A All. die den piotestanlschen godsdienst belij- Te Roesselare zijn er eenige inwoners, Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen IB centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Oost st raat, j6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Vertrekuren van Duinkerke naar Veurne 6-35 Veurne naar Lichtervelde 7-37 en allen Woensdag in Sti|. Hï ‘14 N.r 5fi POLITIEK OVERZICHT. Volgens de laatste tijdingen nit Conslan- tinopel mag men er zich aan verwachten, dal de groole raad zuiver en eenvoudig de voorstellen der europecsche mogendheden verwerpen zal. Ook zet hel lurksch gou vernement met den grootslen ijver zijne wapeningen voort. De Journal den Débats van Parijs heeft van zijnen briefwisselaar uit Conslaiiliuo- pel eene depeche ontvangen, die nauw keurig den aard en de toedracht aanduidl der oneenigheid, die tnsschen hel lurksch gouvernement en de conferencie bestaat. Turkije zou in den grond eene zékere medehulp niet verwerpen der europcesche mogendheden in de benoeming der alge- meene gouverneurs van de Slavische pro vinciën en in die van den voorzitter der controol-commissie. Maar het zou als eene inbreuk op zijne onafhankelijkheid en als eene vernietiging van hel verdrag van Parijs hel leit beschouwen om door (‘ene diplomatische prolocool die medehulp aan Turkije op le dringen. De briefwisselaar van het parijsch blad bescouwl den tegenstand van hel lurksch gouvernemenl ten dien opzichte als be paald en is van gevoelen dat men hel bijna voor zeker mag houden dat de onderhall-' delingen zullen algebioken worden. Volgens andere lijdingen uit Conslanli- nopel zouden reeds verscheidene afgezan ten den sultan hebben verzocht om lien in afscheidsverhoor le ontvangen. Men meldt uil Berlijn aan den linies dal de gevolmachtigden bij de conferencie, wanneer zij Conslanlinopel zullen verlaten, ieder eene afzonderlijke verklaring zullen afleggen, met hel doel om Rusland le be letten later op te treden als handelende in naam van Europa. De russische dagbladen zijn eenparig om de mislukking der con ferencie le doen doorgaan als eene neder laag voor Europa in hel algemeen en niet voor Rusland in hel bijzonder. In de tweede pruisische kamer zijn de nationaal-liberalen en de progressisten ov •reengèkomen voor hel kiezen van den voorzitter en de ondervoorzitters. Kan die overeenkomst blijven beslaan, dan heeft men kans om mei goeden uitslag le wors telen legen de socialisten, die in 24 stem mingen moeten geballoteerd worden. De koning van Spanje begeeft zich den 15 februari aanstaande naai' Malaga, om er het hevel te nemen over het escader der Middellandsche zee. De italiaansche Kamer der afgevaardig den koppel voorbeelden vun gees telijke otwerdrangzaamheid. Onlangs heeft er zich in de gemeente Chènée, provincie Luik, een protestant gezelfmoord. De pastor wilde dezen man doen begraven in den honden of geuzenboek. Doch de burgemeester die bev< ell op het kerkhof en geenszins de pastorver zette zich hier tegen: (lod, en geenszins de menschen, zegde hij, oordeelt de over ledenen, en hij deed den afgestorvene begraven op hel gewoon kerkhof. De burgemeester was in zijti volle recht en op zijne handelwijze viel er niets le zeggen, des te meer daar men in menig vuldige sleden al de overledenen nevens elkander begraaft, zonder dal zulks eenige opspraak lijdt van wege de katholieke priesters. Maar onze geestelijken hel is genoeg gekend hebben iwee malen en Iwee gewichten. Wal zij gedoogen in groole sleden, verbieden zij, in het belang van hun wereldlijk gezag, in de gemeenten en in kleine sleden. Zoo is hel met den dans, zoo is het met het tooneel. De burgemeester van Chènée had zich dui ven verzeilen legen den wil van den eerwaarden heer pastor!... Hier over moest hij. lol voorbeeld van andere builen burge- meésleis. streng gestraft wordenOok deed de straf zich niet lang wachten. Den vol genden zondag inderdaad, binst de hoog mis, wierd er op den predikstoel door den pastor afgelezen, dat de burgemeester, op bevel van Monseigneur den bisscoop, geëx- comuniceerd was, dal hij in den ban der II. Kerk was geslagen Zoo handelt men met de burgemeesters, die aan de bevelen van den pastor durven wederstaan. 9- 08 1-35 8-00 Nicuport-Dixmnde 7-30 13-CO 4-20 0-00 0-0 10- 15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 0-00 8-4° den, en wekelijks wordier voor hén,'door eenen Dominé, kerkdienst gedaan gevolgd van een sermoen. Zoo het schijnt, is de Dominé een zeer goed predikant, en veel heeren van Roesselare, alhoewel geehe protestanten, gaan uil liefhebberij naar zijn sermoen luisteren. Zoo deed ook een der voornaamste ambtenaren van die stad. Hel gebeurde nu, dal deze ambtenaar, die gehuwd is, voor de vijfde maal vader wierd. Alle noodige schikkingen waren genomen om het kind le doen doopen, en de meid wierd naar den pastor gezonden om met hem hel uur der plechtigheid vast lestellen. Groot was de verwondering der meid, wanneer zij door den pastor zeggen hoorde, dal hij nog niet wisl of hij dit kind wel zou willen doopen, en dal hij, in allen gevalle, aan haren meestel' condi tiën had op le leggen en hem eerst en vooraf wensclile te spreken. De ambtenaar begaf zich onmiddelijk bij den pastor, en hier vernam hij, dal hel kind slechts kon gedoopt worden dan on der de volgende voorwaarden 1. ’ De vader zou de verbintenis aangaan hel kind inden katholieken godsdienst te laten opbrengen; 2. ° Hij zou ophouden de sermoenen van den Dominé bij le wonen; Hij zou regelmatig zijne katholieke plichten vervullen: 4." Hij zou ophouden zijne kinderen naarde wereldlijke scholen le zenden. Zoo handelt men met de burgers, die weigeren zich aan den wil der geestelijk heid te onderwerpen. Als men aandachlig nagaat, lezers, hoe de priesters tegenwoordig te werk gaan; als men ziel, dat hunne zucht naar heer-.* schappij en dwingelandij grooter en grom* ter wordt, moet het nog wel iemand ver wonderen, dal al wie de vrijheid bemint en onzegrond wettige instellingen lief heeft, zich met alle mogelijke krachltoelegt om de gevaarlijke en onbezonnen handelwijze der priesters te bestrijden Moet het nog wel iemand verwonderen, dal de liberale ga zetten, even als al de ware liberalen tegen de politieke priesters te velde trekken? Neen, lezers, niemand, die het hai l op de ware plaats voelt kloppen en een greindje gezond oordeel heeft, is hiervan verwonderd. Wel integendeel, want overal hooit men zeggen de priesters gaan ai le verre, zij leiden ons naarde revolutie. Het is noodigdat men ben beslrijde, bet ZATERDlG 20 JAA'LARl IS77. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; plemcnt. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar. fr. 6-00. Foor ganseh llelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. den ijzeren weg van Buiukcrke, Veurne naar I.lchtervetde en Dlxtnnrie nanr Nleuport. 11- 10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 12- 11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 den heeft de beraadslaging begonnen van het wetsontwerp rakende de misbruiken der geestelijken, in hel uitoefenen van hun ministerie. Een telegram uit Washington, meldt dalde Kamer der volksvertegenwoordigers de a .nhouding bevolen heeft van hel comi- leil dei' stemopneming in Louisiana, daar dit comileil weigert de door de commissie der Kamer geeischle documenten af le leggen. Veiirne, SJO •Baiiuttrï. ADVER -J II «ukem.INKUt t v.tc

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1