VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I g 57. JA AB. wat Veurne, 5}^ Januari. I n 'T'r Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement^ IiiHcliriJving hotanlbanr voorop: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Helgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. 51.‘‘ t’oi.iiiEK Overzicht. Be laatste tijdingen uit Constanlinopel melden, dat de gevolmachtigden reeds be gonnen zijn met de hoofdslad van Turkije te verlaten. Maandag morgend hebben de afgezanten een bezoek gebracht aan.Midhat- pacha en Safvel-paclia, om hun de zaak gelastigden voor te stellen, tlie hen zouden vervangen. Be markies van Salisbury is onmiddellijk daarna vertrokken. Generaal Ignatieff is dinsdag scheep gegaan; ook baron von Werlber moet op dit oogenblik reeds vertrokken zijn. Be tegenwoordige toestand is thans de afwachting. Men wil zien waartoe het turksch gouvernement in de tegenwoor dige omstandigheden in slaat is, of het wel wezenlijk doortastende hervormingen kan invoeren. Te Constanlinopel tracht men de gemoederen gerust lestellen door de belofte eener spoedige en getrouwe toepassing der nieuwe grondwellelijke in stellingen. Hel turksch gouvernement zou ook de lusschenkomst van Oostenrijk in geroepen hebben om het sluiten van den vrede met Servië en Montenegro te be spoedigen. Een telegram uil Constanlinopel, te Pe tersburg ontvangen, meldt dat in eene zitting van den liirkschen ministerraad, maandag gehouden, er voorgesleld is ge worden om de gendarmerie te vormen uil fransche officieren en soldaten. Het zelfde telegram meldde ook, dal verzoekschriften van muzelmans uit Kazan en Turkestan aan het turksch gouvernement bescher ming tegen de Kussen vroegen. Onder de talrijke wetsontwerpen, die in zitting van de fransche kamer der afge vaardigden werden in aanmerking geno men, is er een dat de afschaffing voorstelt der wet van 1807, waarbij de intrest van hel geld bepaald wordt. Be initialiel- commissie weigerde dit voorstel le laten beraadslagen, maar de tegenstrijdige denk wijze, door den minister van financiën ondersteund behaalde de bovenhand. Heeds bijna in al de landen van Europa is de bepaling van den intrest van het geld afgeschaft, zonder er eenige moeilijkheid uil ontstond. Het is dus geene nieuwe meer, en Erankrijk mag in volle gerust heid dit voorbeeld volgen. Be iialiaansche kamer der afgevaardig den heeft met 150 stemmen legen 100 het wetsontwerp aangenomen, rakende de mis bruiken der geestelijkheid. Be kamer heeft ook een krediet gestemd, voor de deelne- A’.1' Eenafzqnderlijk nummer 10 c." Bekendmakingei 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drakker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Vertrekuren van <len Ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar I Jciilervelde en Illxnuide neer Nfeuport. Duinkerke naar Veurne 6-33 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmnde 7-30 12-00 4-20 0-00 0-00 Veiirne naar Lichlervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 0-00 8-45 Vrijheid der godsdiensten, vrijheid der drukpers, vrijheid van het onderwijs, vrij heid der vereenigingen, burgerlijke ge rechtshoven voor allen, burgerlijke be sturen door den vrijen burger gekozen, onafhankelijkheid der burgerlijke macht. Bie schoone vrijheden wierden over zes en veertig jaar met geestdrift door de priesters begroet, en geene gelegenheid lieten zij voorbij gaan om plechtig te be loven dezelve le zullen eerbiedigen. Doch hoe zijn zij aan hun woord ge trouw gebleven? Moeten wij het zeggen?Alle deze vrijheden worden door hen afgekeurd, aangevallen, vernietigd. En inderdaad: Eerbiedigen de priesters nog wel de vrijheid der godsdiensten, wanneer zij alle burgers, die eenen anderen dan den katho lieken godsdienst belijden, of die niet slaafsch katholiek zijn, geuzen noemen, beleedigen, benadeeligen en vervolgen tol op hunne laatste rustplaats toe? Eerbiedigen de priesters nog wel de vrijheid der drukpers, wanneer zij alle liberale gazellen of schriften aanranden, en er in de huisgezinnen, in den predik stoel en in den biechtstoel de lezing van verbieden Eerbiedigen de priesters nog wel de vrijheid van het onderwijs, wanneer zij alle scholen, die onder hun rechtstreeks gezag niet slaan, verderflijke scholen noemen, waar men de kinderen opbrengt zonder God noch kerk, scholen die over geleverd zijn aan de losbandigheid en aan de ondeugd Eerbiedigen de priesters nog wel de vrijheid der vereenigingen, wanneer zij de leden der liberale genootschappen halelijk maken, voor slechte menschen doen door gaan en hun zelfs de absolutie weigeren? Eerbiedigen de priesters nog wel de burgerlijke gerechtshoven, wanneer zij openlijk laten blijken, dat hunne vonnis sen, die eenen geestelijken treffen, voor hen zonder waaide zijn? Eerbiedigen de priesters nog wei de schikkingen der grondwet betrekkelijk de samenstelling der Kamers, provincie- en gemeenteraden, en verdienen deze be sturen nog wel den naam van burgerlijke besturen, wanneer de priesters door alle mogelijke middelen de kiezers beletten hunne bestuurders in volle vrijheid le kiezen Eerbiedigen de priesters wel de onaf hankelijkheid der burgerlijke macht, wan neer zij alle onafhankelijke burgers aan- 9- 08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmade 7-30 10- 15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 0-00 i iTngavrninrx ming van Italië aan de wereldtentoonstel ling van Parijs van 1878. Be laatste lijdingen uil Mexiko zijn ge- dagleekend van 16 januari en luiden dat Porfirio Diaz. meester is van gansch de republiek uitgezonderd van de staten Sinaloa en Chihuahua. Iglesias heeft de <1 vlucht naar Mazallan genomen en de oud- presidenl Lerdo de Tejada is voor San Francesco scheep gegaan. De kiezing van Diaz lot president der mexikaansche repu bliek is verzekerd; nu zijne tegenstrevers machteloos zijn gemaakt beslaat er hoop dal hel ongelukkige Mexiko eindeljk wat vrij zal mogen ademen en wat rust en vrede zal mogen genieten. ZA'i’EH 1>A(. 27 JA.XUAKI 1877. De prle«tei*H maken revolutie. Overal, zoowel in den buiten als in de steden, vestigt men de aandacht op het gedrag der priesters. Overal verkrijgt men meer en meer de overtuiging, dat hunne politieke handelwijze krachtdadig moet bestreden worden. Die overtuiging is gesteund op de onder vinding, en op eene pijnlijke ondervin ding. Overal inderdaad, en in alle omstan digheden wordt hel blijkbaar dat de priesters den oorlog verklaren aan onze duurbaaisle vrijheden, dat zij de leus van 1850: vrijheid in alles en voor allen met de voelen treden, dat alle hunne pogingen strekken om den vrijen belgischen burger onder hel onverdraaglijk juk der priester heerschappij le doen gebukt gaan. Ook hoort men overal zeggen de priesters gaan le verre, de priesters maken revolutie. Ja, de priesters maken revolutie, en dit zullen wij in weinige regelen trachten te bewijzen. De omwenteling van 1850 is ontstaan ten gevolge eener overeenkomst, of, om juister te spreken tengevolge eener samenzwering tusschen de klerikalen en de liberalen, tusschen de priesters en de brusselsche en luikerwaalsche vrijdenkers. Viijheid in alles en voor allen was alsdan de leus, en bel was onder den invloed dezer leus, dal de grondwet, met alle hare kostbare vrijheden, door priesters, door klerikalen en door liberalen in 1851 wierd gestemd. Onder de voornaamste vrijheden en schikkingen der grondwet zullen wij de volgende noemen. ADVER 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1