VAX VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 3 i i 'L 58 de wezenlijke die il Het Wetsontwerp Maloti. De Journal de Bruxelles, verzekert dat het minis terie besloten heeft aan de Miiklen-Seklie, zoodra zij zal samengesteld zijn, eene reeks wijzigingen voor te stellen, die zullen beantwoorden aan de wenschen of opmerkingen, die in de seklien ge- al/ JV\R. Veurne, 3 Februari. Hel Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betnalbnar voorop: Voor Stad: 6 maanden, Ir. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor tjansch lielf/ie6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. De fransclie Senaat heeft de wetsont werpen aangenomen, waarbij eene ver meerdering van soldij aan de officieren wordt verleend en een hulpgeld van hon derd duizend frank voorde indischc be volkingen, die door hongersnood geteisterd worden. Die wetsontwerpen waren reeds door de Kamer aangenomen. De ilaliaansche Kamer der afgevaardig- den heelt een wetsontwerp aangenomen, waarbij hel artikel der wel op de drukpers wordt afgeschaft, dat aan de dagbladen verbood om verslagen af te kondigen van de crimineele processen, aleer hel vonnis was geveld. Duinkcrke naar Veurne (>-3;> Veurne naar Lichlerveldc 7-37 Politiek Ovkiixiciit. Tol hiei toe schijnt het lurksch gouver nement zijn best te willen doen om Europa genoegdoening legeven. Na aan Servie en Montenegro vredesvoorstellen gedaan te hebben, heeft hel de ontwapening bevolen der burgerlijke bevolkingen de aanvaard baarheid uitgeroepen der burgers van alle «‘erediensten bij de krijgsschool van Stam boel en gevolgenlijk tol opperbevelhcbber- schappen in het leger. Nu kondigt men de benoeming aan van vijf christene gouver neurs in europeesch Turkije en de ver- deeling van Dulgar ie in bestuurlijke kan tons, die de uitgebreidste eigenzelvigheid zullen genieten. Het ware te wenschen dat die goede voornemenszich verwezenlijkten. Het gouvernement van Belgrado schijnt in de war gebracht te zijn mol de vredes voorstellen, hem door hel lurksch gouver nement gedaan. Het is moeilijk om ze te weigeren, doch het kost ook moeite om ze aan te nemen, hoe voordeelig zij ook zijn. Servie zou geene oorlogsvergoeding te be talen hebben, men zou hel geene bezetting zijner forleressen vragen, maar hel zal waarborgen moeien geven tegen eene latere herneming der vijamlelijkheken. In andere woorden, men wil Servie verplich ten om afstand te doen van zijnen gevaar lijken hoogmoed en hieraan kan hel zich moeilijk onderwerpen. Indien men echter tie depcchen uit Weenen gelooven mag, zouden er reeds onderhandelingen in die stad aangeknoopt zijn lusseben den servi- schen vertegenwoordiger en den Itirkschen gezant bij hetooslemijksch gouvernement. Hunne eerste bijeenkomst heeft den 27 januari plaats gehad. De prins van Montenegro heeft nog zijne geneigdheid niet doen kennen, maar men verzekerde te Ragusa, dal de consuls van Engeland, Duitschland en Italië zich naar Celligne gingen begeven om den prins aan te iaden den vrede te aanvaarden, mits den afstand aan Montenegro van twaalf districten, op welke Turkije maar een ge zag bij naam uitoefent, «lal altijd betwist Werd, en van gemakkelijke toegangen lot «Ie zee. Sir II. Elliot, generaal Ignatieff en de het log van Edimbtirg zijn op dit oogenblik te Athenen vereenigd en hebben den 50 januari eene bijeenkomst gehad met den heer C’Umondouros. Lord Salisbury is in den nacht van 28 lol den 29 januari te Napels aangekomen. Hij keert met kleine dagreizen langs Home, Mantua en Parijs naar Londen terug. N.’ Onder of’ bóven. Hoe meer men het wetsontwerp her leest, welk door M. Malou aan de Kamer is voorgelegd om onze kieswet te hervor men hoe meer deugnieterijen het woord is misschien wat hard, maar hel is juist men er in aantreft, en hoe meer men ge waar wordt, dat hel klerikaal ministerie wil onder of boven spelen. Men vraagt zich af, zegt de Westvlaminy, hoe het in de gedachten is kunnen komen van een man, van een minisler-overste, die aan het hoofd staat van een land als Belgie, dal sedert nagenoeg eene halve eeuw opgekweekl is en geleefd beeft onder hel gezegend regiem der vrijheid en der oppermacht van hel volk. Inderdaad, er slaat in onze schoone Grondwet, dal alle, maclil uil hel volk komt, en «‘en Minister des Konings, dus een magistraat die in de handen des Konings gezworen heeft de Grondwet na te leven en te eerbiedigen, durft voorstellen om die oppermachligheid des volks door een enkelen pennetrek te verbrijzelen en te vernietigen. Dat is ievolutionnaire in den ergste» graad, en in geen land ter wereld zou een volk, dal eenig besef van eigenwaarde bezit, dal eenig gevoel heeft van zijne sou- vereineleit, gedogen, dal een man, dat eene partij het zoo ver zou durven drijven de hand le slaan aan die oppermacht, aan die vrijheid. Sedert 1850 heeft men zulk eene ver metelheid niet meer zien aan den dag leggen. De lijden zijn ook gansch veranderd. Aangehilsl, daartoe verplicht en ge dwongen door de Jesuieten, die gedurig in Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drnkker-uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededcelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, Vot r "Frankrijkfr. 16-50 ’s jaars. alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe le zenden. 11- 10 3-40 5-00 l.icblervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmnde 7-30 12-00 4-20 0-00 0-00 12- 1 1 4-37 6-02 Veurne naar Duinkcrke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 0-00 8-45 T duister werken en de wezenlijke mees ters der klerikale partij zijn, verheft M. Malou thans overmoedig hel vaandel van het ultramonlanism in de hoogte, dat geene Grondwet, geene vrije instelling erkent; maar in Belgie de Encycliek en den Syllabus wil invoeren én als eenigste wet ten doen erkennen. Te lang duurt het, volgens de Jesuieten, eer de klerikale» zoo ver gaan en, moede van wachten en ongeduld, willen zij den laalslen slag wagen, onder of boven spelen. Van daar het schandalig, ongehoord wetsontwerp, dal aan duizenden burgers, aan duizenden ambachtslieden en bedien den hunne rechten ontrooft, hun VIER maal belasting doel betalen eer zij tot de kiesbus mogen naderen, terwijl de groote mijnbezillers, en miljoenrijke grondeige naars maar TWEE jaren moeten betalen om kiezer le zijn. Dal is eene wezenlijke uitdaging lol' de geringe burgerij; de vernedering van het deftigste gedeelte der bevolking, en de volledige verkrachting van de Gelijkheid der Huryers voor de wet, dit ander groot prin ciep welk inde Grondwet geschreven slaat. Welnu, wij, het volk, wij nemen die vernedering niet aan, maar rapen de hand schoen op die Malou en C,e ons in het aan gezicht durft slaan, en werpen ze hun terug. Wij ook, wij zullen onder of boven spelen en zijn overtuigd dal onze kloeke liberale vrienden in de Kamer van representanten den lakei der Jesuieten, die den titel van Minister des Konings draagt, wel zullen weten te dwingen, om of zijn hatelijk ont werp, dat het volk bcleedigl en zijne heiligste rechten schendt, in te trekken, of het derwijze te veranderen dat het niel meer de overmacht van de eene partij bó ven de andere verzekert. Gelijkheid voorde wet, zooals de Grond wet het voorschrijftdal willen dal eischen, dat gebieden wij, en zoo zal T wezen, want al de macht komt uil ’t volk! En hel volk, dal zijn wij, dat is de eer lijke, dellige burgerij, die den rijkdom, hel leven van Belgie uilmaakt en die men vi uchleloos voor altijd in de knellende banden en onder de verpletterende voeten van het jesuictism tracht te werpen. ZATERDAG 5 FEBRUARI 1.877. ADVERTEN r-L_r j j| I ui—, Vertrekiircn van <ieii ijzeren weg van Duinkcrke, Veurne naar IJchtervelde en Diximide naar Nleuport. I II IBM»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1