VAN VEURNE ra NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 'ZATERDAG 10 FEBRUARI 1877. JAAR. Veurne, 1O Februari. Eenafzonderlijk lidinmer 10 c.n Bekendmaking» 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooslslraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Twee voorbeelden vnn klerikale onverdraagzaamheid. Te Poperinghe bestaan er twee groote muziek maatschappijen, de Philkarmonie en' het Tuiters- muxiek, die sedert eenige jaren gestadig tegen elkander in oorlog zijn. De Philharmonic is liberaal en het Tuitersmuzick klerikaal. Hieruit volgt, dat de eerste maatschappij dooi de geestelijken wordt aangerand, daar de tweede door hen op alle mogelijke wijzen wordt onder steund. En die vervolging en die bescherming vaif wege de priesters van Poperinghe worden zon verre gedreven, dat het voldoende is, lid of eerelid te zijn der Philharmonic, om als ecu slechte mensch, als een mensch zonder zeden noch zonder godsdienst door de zielenherders te worden uitge schilderd, terwijl deze hecren integendeel, al de personen, die deel maken van het Tuitersmuziek,- als brave en christelijke lieden doen doorgaan. In den woord, volgens de priesters van Poperinghe, zijn de Tuiters engels, en de Philharmonistcn duivels. Verledenc week stierf in deze stad de beei'- Bossaert, die gedurende 24 jaar vaandeldrager der Philharmonic was geweest. Het gebruik en de plicht vcreiscblten dat hij met het muziek, waarvan hij zoo lange jaren had deel gemaakt zou begraven worden, en zulks wierd ook besloten. Doch de geestelijken van Poperinghe verzelteden zich bier tegen, en lieten aan de familie Bossaert weten, dal zij geen deel wilden maken van eenen stoet, waarin de Philharmonic zou verschijnen. De fami lie betreurde dit besluit, maar gaf niet toe. De priesters, van hunnen kant, bleven volherden in hunne onchristelijke koppigheid. Dit had nu voor gevolg, dat op den dag der begraving, het lijk ge dragen wierd van hel sterfhuis naar de kerk, en van de kerk naar het kerkhof zonder de geestelijken. De heer Bossaert was te Poperinghe algemeen geacht en bemind; en weigerden de geestelijken zijn lijk tol zijne laatste rustplaats te vergezellen, gaven zij een blijk te meer van hunne verfoeilijke onverdraagzaamheid -ten opzichte dor liberalen, ten opzichte der Philharmonic, de lijkstoet was daarom niet te min plechtig, noch niet te min talrijk. Dit antwoord zou beleefd, doch zeer voor behoudend zijn. Engeland zou daarin te kennen geven, dat het zijne vrijheid van handelen wil behouden en zich lot niets verbinden wil. Volgens de laatste berichten uit San Domingo gedraagt president Baez, onlangs ten gevolge eener omwenteling aan het gezag gekomen, zich zeer gematigd. Hij heeltnoggeen enkel zijner politieke legen strijders doen gevangen nemen, doen ver bannen of door den kop schieten, wal in dergelijke omstandigheden in dit landvoor een uitzonderlijk geval wordt gehouden. gelijk ge- dan moet men niet alleen het gedrag van den burge meester van Chènée goedkeuren, maar mag men de vraag stellen, of er nog wel een belgischc burgemeester is, die zijne plicht en zijne waardigheid begrijpt, welke de begraving van eenen overledenen in den geuzen- of hondenhoek zou toelaten? De verdeelingen op onze kerkhoven mogen, noch kunnen niet meer bestaan de onverdraagzaamheid der geestelijken hebben die afschaffing noodzakelijk ge maakt. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betnallmar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. foor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. 51/ I>c burgemeester van Chènée. Hel Leugcnaarlje bespreekt de zaak van Chènée. Het erkent, dat de bisschop van Luik legen den burgemeester van Chènée den kerkdijken ban of excommunicatie heeft uitgesproken en hel professorsgazelje voegt er bij Hul was er natuurlijker? Dat het Leugcnaarlje dit natuurlijk vindt, willen wij gemakkelijk aannemen; want indien men alle personen, die weigeren zich aan de eischen der dienaars der kerk te onderwerpen, niet alleenlijk in den ban der kerk sloeg, maar zelfs lichamelijke straffen oplegde, het prieslersgazetje zou het ook natuurlijk vinden. Wat ons betreft, wij zijn van gevoelen, dal er niets naluurlijker was dan de handel wijze van den burgemeester van Chènée. Volgens ons, heeft hij zijne plicht vol bracht, zijne plicht begrepen in den zin onzer grondwet; hij heeft wd gedaan geenen geuzenhoek te erkennen; hij heeft wel gedaan eenen overledenen parochiaan eerbiedig te doen begraven, al was hij ook een gezel fmoorde protestant; hij heelt wel gedaan dezen ongclukkigen, die misschien zinloos was, en dien God alleen heeft ge oordeeld, niet te laten delven in eene plaats, die men eenen prósput, eenen geuzen- of hondenhoek noemt en waar de dooden blootgesteld zijn aan smaad en aan min achting. De schikkingen van het verouderd de kreet van Prairial jaar XII zouden wij kunnen aannemen, wanneer aide deden van een kerkhof, voor de overledenen van verschillige godsdiensten bestemd met den zelfden eerbied wierden bejegend. Maar, als men ziet, datenkei het katholiek deel onzer kerkhoven door de priesters politiek Overzicht. De turksche dagbladen bevestigen dat Midhal pacha zich pliebtig heeft gemaakt aan samenzweringen om den sultan omver te werpen en hem door Mourad te vervan gen. Midhal is naar Brindisi geleid gewor den. Men vreest te Constantinopel voor wanorders en voor eene belooging der soltas. Men kan nog niet welen welke de toedracht en de gevolgen zullen zijn der ininisterieele verandering. De onderhan- dclingen met Servie zouden niet afgebro ken zijn. Uil Petersburg meldt men dal de hou ding van hel kabinet, rakende de rccht- strceksche vredesonderhandelingen tus- schen Servie, Montenegro en hel lurksch gouvernement op verkeerde wijze is uit gelegd geworden. Eene raadgeving brengt verantwoordlijkheid mede; Busland had geenen raad te geven of geene verant woordlijkheid op zich te nemen, liet kan er niets tegen hebben, dat er rechtslreek- sche ondei handelingen aangeknoopt zijn. Het laaide twee prinsdommen, volgens hunne belangen, oordeelen over de voor waarden, door Turkije voorgesleld. De cngelsche en franscho dagbladen be helzen lot op heden nog maar weinig oor deelvellingen over de ininisterieele om wenteling, te Constantinopel ontstaan. De Journal des Débals neemt die gelegenheid te baal om te herhalen, dat Erankrijk he sloten is de voorbehouding te blijven in acht nemen. De Standard van Londen, die in zijne hoedanigheid van tolk der torys, den val van Midhal Pacha moet betreuren, geeft te verstaan dal hij het gevolg is der kuiperijen van generaal Ignatieff. Die be wering zou echter moeilijk om rechtvaar digen zijn, daar de generaal ten zelfden tijde als de andere ambassadeurs, Constan tinopel verlaten had. Wat waar is, dit is dat hij altijd weinig vertrouwen heeft ge loond in de stevigheid van het ministerie, waarmede de conlerencie onderhandelde, en dal de gebeurtenissen hem al spoedig gelijk hebben gegeven. Te Berlijn zijn de indrukken zeer som ber. Daar gelooft men aan hel behoud van den vrede niet. Edhem Pacha die er eenigen lijd als afgezant heeft verbleven, werd er met geen goed oog gezien. Wanneer hij vertrok heeft prins von Bismarck het zelfs derwijze geschikt, dat hij zijn afscheids bezoek niet moest ontvangen. Volgens men uit Londen meldt, zou het engelsch gouvernement reeds op den zend brief van Gortchakoff geantwoord hebben. A’/ 59. 'Vertrekuren vnn den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichtervelde en Dixmude naar IVIeuport. Duinkerke naar Vetirne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieupört-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 0-00 8-45 geëerbiedigd wordt, en dat zij de overige deelen als plaatsen van oneer, van ver werping, van vermaledijing willen doen doorgaan, als men ziet, dat builen het deel voor de katholieken bestemd de dooden beschimpt, verfoeit en sleld worden met honden! 1 ADVERTENTIEBLAD ■;ra

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1