VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Veurne, ‘24 Februari. opgemaakl worden, Het Leugenaartje beweert, dat de liberalen van Antwerpen de kiezerslijsten vervalsclien, het haalt eenige cijfers aan om de aangroeiing der liberale kiezers te bewijzen en zegtTegenover die onge- hoorde handelwijze der geuzen, stellen wij de Ecnafzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. A/ dwingen om de kiezers langs de valschheid, dwang bedrog. Laat de klerikalen maar vergaderingen houden om eene oneerlijke kieswet te verdedigen: hunne zaak is slecht, en hoe meer zij dezelve zullen ondersteunen hoe slechter zij zal worden. God zij gedankt, er bestaat de grootste eensgezindheid onder de liberalen, en aan moed, om het slavenjuk der geestelijken te verslooten en om een groot gevaar van liet land af te wenden, zal het hun niet ontbreken. Zij stellen hun betrouwen op de vaderlandsliefde en de krachtdadigheid der liberale volksvertegenwoordigers en zullen voor het overige de gedragslijn volgen hun door de Federatie der liberale genootschappen voorgeschreven. Het bureel der Federatie is maandag bijeen gekomen en heeft de vragen der liberale associatie van Brussel en van andere steden, strekkende om al de libe ralen van het land te Brussel bijeen te roepen, in ernstige aanmerking genomen. Hel heeft vervolgens beslist, dat indien de pogingen der libérale volksvertegenwoor digers onmachtig waren om van het minis terie en van de klerikale meerderheid eene rechtvaardige kieswet, die een einde stelt aan een algemeen kwaad, te bekomen, men alsdan al de liberale associaties te Brussel zon vergaderen, om er gezament- lijk de maatregelen te nemen, die de wet toelaat en de omstandigheden zullen ver- eischen. De klerikalen mogen schreeuwen zoo veel als zij willen, zij mogen hunne bende Xaverianen en stokslagers vooruitbrengen, zij mogen bedreigen met kanons en bajon- netlcn, de liberalen zullen blijven vragen en eischen wat recht is, en recht zullen zij bekomen. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 8-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Duinkerke naar Veurne 6-35 Veurne naar Liclilervelde 7-37 Politiek Overzicht. De laatste lijdingen uil Constanlinopel melden dat de monlenegrijnsche afgevaar digden voor de vredesonderhandelingen maar in den loop der aanslaande week aldaar kunnen aankomen; dit zal eene veilenging van den wapenstilstand nood zaaklek maken. Die verlenging zal waar schijnlijk van veertien dagen zijn. Men be schouwt de overeenkomst met Servie reeds als een stellig feit. Van eenen anderen kant verneemt men, dal gemelde afgevaardigden dinsdag Cal- laro hebben verlaten, aan boord van een sloomer van den ooslem ijkschen Lloyd. Die afgevaardigden zijn de heeren Petro vich, voorzitter, en Kadowich, lid van den monlenegrijnschen senaat. Uit Belgrado komt eene andere tijding toe, die zoowel als bovengemelde gunstig is aan de vredelievende vooruitzichten. In de kiezingen voor de Skuplchina, die den 20 dezer heeft plaats gehad, zijn de geko zen kandidaten meestal aanhangers van den vrede. De stad Belgrado heeft zelfs een israëliet gekozen, iels wat nog nooit gebeurd is. Hel Servisch gouvernement mag dus gerust de godsdienstige en bur gerlijke gelijkheid lusschen alle burgers invoeren. Men weel dat dit eene der vre desvoorwaarden van Turkije is. De Pall Mall Gazette van Londen kon digt een telegram af uit Berlijn, luidende dat al de mogendheden, Duilschland er onder begrepen, besloten hebben hun ont word op den zendbrief van prinsGorlscha- kolf te verdagen, tot op het oogenblik dat de onderhandelingen met Servie en Mon tenegro zullen afgeloppen zijn. De Times beweert, volgens do berichten, die hij uil Constanlinopel ontvangen heeft, dat Chefkel-pacha, die op aanklacht van lord Derby, moest gevonnisd worden, voor het aandeel dat hij in de moorderijen van Bulgarie genomen had, uit Constanlinopel vertrokken is, om bevelhebber van een legerkorps op den Donau te gaan worden. Is dit feit waar, dan zal het de betrekkin gen lusschen Engeland en Turkije meer en meer moeilijk maken. De pruisischc Kamer heeft in tweede be raadslaging, met 201 stemmen legen 158, het weslontwerp aangenomen, waarbij hel oud koninkrijk Pruisen, waarvan Koenigs- berg de hoofdslad is, in twee provinciën verdeeld wordt. De zittijd der pruisischc Kamers zal ten minste nog tot hel einde dezer maand duren. Daar hel duilsch Par lement heden zijnen zittijd aanvangt, zal lie nieuwe Kie»wet. De klerikale dagbladen, alsmede het professorsgazelje in zijn laatste nummer, maken ons bekend, dat de klerikalen overal vergaderingen houden om te beramen over de nieuwe kieswet, en dat zij overal ver zoekschriften aan de Kamers zenden, ojn te vragen dat men ten allen prijze hel be drog der geuzen zou tegenhouden. De klerikalen vragen, dat alle bedrog, welke de liberalen zou kunnen begaan, zou belet worden, en wcnschen dal alle bedrog, die zij zclven begaan, zou blijven bestaan. Maar die vraag is onnoodig, want het ontwerp van kieswet door de ministers, dienaars der bisschoppen, voorgesteld, ontneemt aan de liberalen alle voordoden, en laat integendeel aan de klerikalen toe de kiezerslijsten op eene groole schaal te vervalsclien en de eenvoudige kiezers door menigvuldige middelen onder hel slaven juk der geestelijken te houden. Hel is legen die parlijwet dal de liberalen in de Kamer der Volksvertegenwoordigers, in alle groole steden, in alle liberale asso ciaties hebben geprotesteerd, en hierin hebben zij hunnen plicht volbracht. De liberalen veroordeelen alle bedrog. Wat zij vragen, is eene kieswet die vol komen eerlijk, volkomen rechtvaardig, volkomen onpartijdig is; zij vragen dal de kiezerslijsten in volle treflelijkheid zouden opgemaakl worden, en dat de kiezers in voile vrijheid, zonder vervolgingen te vree- men nog gedurende twee weken het be- treurenswaardig ongemak hebben van twee wetgevende vergaderingen, de eene van keizerrijk, de andere van het koninkrijk, die ten zelfden tijde zetelen, terwijl nog al veel leden deel maken van de twee verga deringen. In de zitting van den 19 der italiaan- sche kamer heeft de heer Deprelis ver klaard, dat de iinancieele toestand van Italië verbeterd is en binnen kort eenige belastingen zullen kunnen verminderd worden. Het spaansch staatsblad kondigt een decreet af, waarbij de Carlisle^, die de wijk naar den vreemde hebben genomen, gemachtigd worden om naar Spanje terug te koeren. Er zullen geene vervolgingen tegen hen ingespannen worden, tenzij voor misdaden van gewoon recht. X.' 61. Vertrekuren van <len ijzeren weg van Duinkerke, Veurne near Liciitervclde en Dïxmude naar Nieuport. 11- 10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-3Ó 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 12- 11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-45 zen te hebben, zouden kunnen stemmen volgens hun goeddunken en volgens hun geweten. De liberalen moeten hunnen toevlucht tot geen bedrog nemen, om dooi de kie zingen te zegepralen; want de groole meerderheid der kiezers des lands bemint de vrijheid en is de vrijzinnige grondbe ginselen genegen. De klerikalen integendeel moeten be driegen en dwingen om de kiezers langs hunne zijde te houden, hunne wapens zijn de onwetendheid, en 51.' JAAR. ZATERDAG 24 FEBRUARI I8"7. 1 1,1 lil. '—"'I mumuhkijsv

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1