VAN VEURNE L 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT a| 1 ft G2. 1877. ZATERDAG 5 MAART Z', 7-40 Petersburg zal te aanvaarden, r;.' I Vitlsclie liicxcrs te Antwerpen. De klerikale gazellen beschuldigen de liberalen van valsche kiezers te maken, bij middel eener verliooging van patent, zij hebben zelfs gepoogd een artikel in het wetsontwerp-Malou te doen Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen IS centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondcrteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Duinkerke naar Veurne 6-35 Ven rne naar Lichtervelde 7-37 Wij protesieeren uit alle onze kracht tegen die verwijtingcn. Neen, de liberalen zijn geene godsdiensthaters noch goddeloozen; neen, de liberalen zijn geene laf heiligen, noch valschaards. De liberalen zijn katho lieken, zoo wel als de klerikalen, en de laf heiligen en valschaards ontmoet men meest bij diegenen, die onzen lieer eenen vlassen baard aandoen. En wie zijn het, die zulke yerwijtingen naar het hoofd werpen der liberalen onzer streek? Het zijn: l.° het Leugenaartje, gazetje dat uitgegeven wordt onder de be scherming der geestelijken en dat door hen in alle herbergen, in alle huisgezinnen wordt aanbevolen; 2." die soort van pries ters, die het gezag en het geld boven den godsdienst plaatsen, en ééne zaak boven alle andere beherligen, namelijk: de pries terheerschappij. Bijgevolg, bet zijn de geestelijken, die legen de liberalen eenen onrechlvaardigen en hardnekkigen oorlog voeren. Het moet dus niemand verwonderen, dat wij, als orgaan der liberale partij onzer streek, ons tegen de politieke priesters verdedigen. Wij mogen niet dulden, dat men onze liberale kiezers godsdiensthaters en goddeloozen noeme, en dat zullen wij ook niet dulden. De liberalen zijn tegen den godsdienst niet; maar, gelijk onze voorouders, be minnen zij de vrijheid en zijn vijand van allen dwang en van alle slavernij. Do liberalen, als burgers en als vaders van familie, beminnen hunne belangen, en daarom stemmen zij liefst voor bestuur ders, die waarlijk hunne belangen ter hart nemen. Wij herhalen het: het is eene leugen, dat de liberalen slechte burgers zijn, het is eene leugen, dal de liberalen tegen den godsdienst zijn. De liberalen beminnen meer hunne gemeente, hunne provincie, hun vaderland, dan de politieke priesters en hunne aanhangers; de liberalen doen min kwaad aan den christelijke!) vrede onder de menschen, aan het ware gods dienstig gevoel, aan den katholieken gods dienst, dan de politieke priesters zelven. Dal is de waarheid, en van deze waar heid trachten wij, en zullen wij blijven trachten, onze lezers te overtuigen. 51/ JAAR. Al.r POLITIEK OVERZICHT. Volgens een telegram uit Belgrado van woensdag, is hel onnauwkeurig dat de Servische Kamer den oorlog verklaard heeft; de grondslagen van het vredesver drag moesten er nog aan onderworpen worden. Ook meldt een telegram van don derdag namiddag dal de Servische Kamer de voorafgaandelijke vredesschikkingen heeft aangenomen, zooals die lusschen Ser vië en liet lurksch gouvernement werden vastgesteld. De Kamer, hiermede hare laak geëindigd hebbende, is uiteen gegaan. Lil Berlijn telegrafeert men, dal men aldaar gelooft dat Turkije, wanneer hel aan de mogendheden de onderteekèning van den vrede mei Servie zal aankondigen, verklaren zal dal de eigenwillige uitvoering der hervormingen begonnen is en dal de vereeniging van hel lurksch Parlement binnen kort zal plaats grijpen, maar dat de heilzame ontwikkeling der instellingen en de regeling iln schuld maar mogelijk is, wanneer <ie vreedzame toestand op de grenzen zal hersteld zijn. De Polilische Correspondent van Weenen heeft een telegram uil Petersburg ontvan gen, luidende dat generaal Ignatieff binnen kort naar Weenen, Berlijn en Parijs zal vertrekken. Dit telegram voegt er bij, dal hel onmogelijk is, dal men in het tegen woordige jaargetijde op den Pruilt oorlog voere. Uit Constanlinopël komt het bericht toe, dal de wapenstilstand met Montenegro met twintig dagen verlengd is. De monte- negrijnsche afgevaardigden zullen vrijdag aankomen. Hel telegram van den Télé- graphe, luidende dat er eene paleisomwen- tcling is uitgeborsten, is geheel bezijden de waarheid. Ziehier hoe een dagblad den toestand uitlegt: «Rusland kan op dit «ogenblik geenen oorlog voeren, omdat het jaarge tijde zich hiertegen verzet, even als de zedelijke toestand van Europa; het kan ook zijne strijdkrachten niet ontbinden, omdat hel van de mogendheden en van Turkije de voldoening niet bekomen heeft, door den Czar in zijne redevoering van Moscou aangeduid. Hel russisch gouvernement is gedwongen eene houding te bewaren, die ten zelfden tijde bedreigend en vreedzaam is. Het blijft gewapend en blijft op Europa drukken, opdat de mogendheden eene stof- lelijke bekrachtiging zouden voegen bij de platonische overeenstemming, die te Con- stantinopel tot stand kwamen, Het zal echter moeielijk zijn om die Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ijansch Bètgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Vertnvkuren vsm <ien ijzeren weg van bninkerke, Veurne naar Lichtervelde en Dixniude nnnr Hieuport. •11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-45 bekrachtiging te vinden; de diplomatie legt er zich op toe en de vrede zal afhan gen, van den eenen kant van hare behen digheid om er eene formuul aan te geven, en van den anderen kant van de meerdere of mindere bereidvaardigheid, die men te Petersburg zal aan den dag leggen om die en te Constanlinopël om die nutteloos te maken. Daar builen is alles maar gissing. De laatste tijdingen uit Mexiko, te New- Voik toegekomen, melden dat generaal Porfirio Diaz lol president der mexikaan- sche republiek gekozen is en Ignaro Viller- la tol groolrechter. Veurne, 51 Maart. Onze lezers zullen reeds opgemerkt hebben, dat de schrijvers van het Leuge- naarljc, en meest al de priesters van onze streek wanneer zij in het openbaar over politieke zaken handelen, den strijd lus schen liberalen en klerikalen geheel en gansch ophetgodsdienslig terrein plaatsen. Volgens het professorsgazelje, zijn er maar twee soorten van menschen meer GEUZEN en KATHOLIEKEN. Gij weel, lezers, wat onze tegenstrevers door hel woord geuzen verslaan; hun Leu- genaartje heeft bel duidelijk le kennen gegeven. Door het woord geuzen verslaan zij slechte menschen, zedeloozen, gods diensthaters, goddeloozen; menschen zon der zeden,zonder kerk,zonder God. Ehwel, niettegenstaande dal de over- drevene klerikalen, zoowel als de onwe tende kleine lieden, aan hel woord geus zulke leelijkc beleckenis hechten, geeft het Leugenaartje niet alleen aan de liberalen in het algemeen, maar zelfs de liberalen van Veurne, van Alvcringhem, van Adinkerke, van Bulscamp, enz. geenen anderen naam meer dan den naam van geuzen. Wil men zich er van overtuigen, dal men het laatste nummer leze van het Lcugc- naarlje of professorsgazelje. Op vijf en tw intig verschillige plaatsen ontmoet men er de woorden in van geuzen, geuzenscholen, geuzenldad, geutenhlieli enz. Al geuzen, de liberalen; al geuzen, de ouders, die hunne kinderen naar scholen zenden aan dewelke de geestelijken, uit intrest, concurrentie doen; al geuzen, die liberale gazetten lezen; al geuzen, die deel maken van maatschap pijen waar de geestelijken den baas niet spelen. Meer nog, hel Leugenaartje durft schrijven, dat al de personen die voor de liberalen stemmen, lafiiektigen en val- sciiaakds zijn. A 12. i nA h. I I te I III 11 Wil II

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1