VAN VEURNE a NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 5 .JAAR. 65 61 go Veurne, B.O Mkmrt. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. IiiHCIiriJvin^ betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor (jansch Bèlgie! 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. V liet koelt zonder l>lazen. De klerikalen hebben een beetje op hun nen poot willen spelen; maar a! hun ge weld koelt zonder lilazen. In navolging van helgene de liberalen hebben gedaan, zijn overal de klerikale associaties, de bewarende verbonden, de piuskringen en de tjeefkeris-maatschap- pijen bijeen gekomen,’ om te beraadslagen over de nieuwe kieswet, en adressen of verzoekschriften op te sturen aan de kleri kale vol ks verlegen woord igers. In meest al (lie vergaderingen zijn het de bisschoppen en de politieke priesters, die er de bazen spelen, en die er door den mond van hunne achterloopers hunne ge dachten te kennen geven, Ehwel, in meest al die klerikale bijeenkomsten is men zeer geweldig geweest: de geuzen moesten ver pletterd worden; Malöu mocht niet buigen voor de liberalen, noch niet loegeven; het ontwerp van kieswet, zoo als hel eerst X.’ ZATERDAG 10 MAART 1.377. Politiek O%terziciit. De tijdingen over het vraagstuk van het Oosten blijven vredelievend. Zoo schrijft men uit Berlijn, dat Rusland thans niet meer zegt dal hel alleen zal handelen, in dien het van de mogendheden verlaten wordt, maar dat beleen gemeenzaam doel najaagt. Hieruit maakt men op, dat Rusland zal afzien van het denkbeeld eener geza menlijke uitvoering, om te onderzoeken of eene internationale protocol of eene andere acte van den zelfden aard, lot het zelfde doel niet zou kunnen leiden, indien Turkije hierin toestemde. Het servisch staatsblad kondigt eene proclamatie af van prins Milan, waarbij liet sluiten van den vrede wordt aange- kondigd en onder anderen gezegd wordt: Mn moeten wij trachten voor den natio- nalen vooruitgang pullen inde werken van den vrede en in de broederliefde. Een decreet van den prins verlengt tot 4“ juni aanslaande den vervaldag der handels- wissels. De Politische Correspondent van Weenen bevat eene briefwisseling uit Petersburg, waarin gemeld wordt dal prins Gorlchakolf graaf Schouvaloff gelast heeft om bij hel engclsclie kabinet aan te dringen voor het bekomen van een antwoord op den zend brief van 51 januari. Degezanl van Rusland te Londen zou ten zelfden tijde onderrich tingen bekomen hebben, rakende de vol gende beweegredenen, die hij moest pogen te doen gelden: Ofwel de mogendheden, onderteekenaars van het verdrag van l'arijs, en Engeland in hel bijzonder, zijn van gevoelen dal, niettegenstaande de ver- wei ping der voorstellen van de conferencie door het lurksch gouvernement, het ver drag van Parijs nog in voege is; ofwel Rusland moet de rechten, uil dit verdrag voortvloeiende, beschouwen als door het lurksch gouvernement verbroken zijnde geworden. In hel eerste geval vraagt Rusland, dal de mogendheden onderteekenaars, geza menlijk handelen zouden om van hel lurksch gouvernement de volledige aan vaarding in hunnen oorspronklijken vorm, le bekomen, der beslissingen, door de voorafgaandelijke conferencie genomen. Alsdan zal het aan Rusland mogelijk zijn om den oorlog le vermijden. In hel tweede geval, integendeel, zou de latere werke loosheid der mogendheden onderleeke- naars door Rusland beschouwd worden als hel afzien van hel lurksch gouvernement der verplichtingen en rechten, uit gezegd 3- 40 5-00 Lichtervélde naar Veurne 6-30 4- 37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 verdrag voortvloeiende. Gevolgenlijk zou Rusland zich genoodzaakt zien, al de arti kelen van dil verdrag nietig le verklaren, hem betreffende,* en zich voorbehouden om afzonderlijk te handelen. De zelfde onderrichtingen zijn toege zonden aan de gezanten van Rusland le Weenen, Berlijn, Parijs en Rome. De commissie, door den franschen senaat benoemd, om de wel le onderzoeken, die de vertegenwoordiging van Senegal en la Guyane herstelt, is er eenparig vijandig aan. De graaf van Chambord koestert stellig nog de hoop dal hij eens koning van Frankrijk zal worden. Ilij heeft le Goritz, in Illyrie, eene afvaardiging legitimisten ontvangen, uit Marseille gekomep, en bij deze gelegenheid heeft hij eene aanspraak gehouden, die een wezenlijk manifest is. De graaf wederlegde de bewering, dal hij, om eene gemakkelijke rust te behouden, zou afzien van de hoop om Frankrijk te redden. Uit New-York telegrafeert men dal het adres van inhulding van president Hayes in hel zuiden gunstig is onthaald geworden. In de zitting van den Senaat van dinsdag heeft de lieer Blaine hevig het denkbeeld gelaakt om den heer l’ackard, republi- keisch gouverneur van Louisiana, niet te herkennen, daar hij gekozen is geworden met het zelfde getal stemmen als de heer Hayes. Eenafzonderlijk nummer 10 c.“ Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Oostst.raat, 6, te Veurne, cn op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legön Vrijdag middag toe le zenden. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke* Veurne naar I^iclitervelde en Dixnmde naar RJieuport. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervélde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-45 voorgesleld was moest behouden worden; aan de kantoorklerken, bijzonderlijk aan deze van Antwerpen, moest men het stem recht ontnemen; de officieren moesten stemmen in hunne garnizoenplaats, dit is te zeggen, waar de minister van oorlog het geradig zou oordeelen; de kiezingen voor de Kamers moesten plaats hebben in de hoofdplaatsen der kantons, en zelfs in de gemeenten, onder hel toezicht van den pastor en van den kapelaan; de klerikale kiezers moesten legen de aanvallen der vrrreeslijke geuzen door het leger be schermd worden, enz. enz. zottigheden, in een woord, met hoopen. En hierin is het bewarend verbond van Veurne niet ten achter gebleven. Ziehier, lezers, de twee laatste vragen van zijn verzoekschrift Dat de stembus loegangbaar zij voor al de kiezers, en dat bijgevolg, de stem ming plaats hèbbe in elke gemeente, vooral de verschillige kiezingen. Eindelijk dat de burgers, bij het uit- oefenen van hun stemrecht, op eene ernstige wijze zouden beschermd en ver- zekerd worden {beschermd door pastor, kapelaan en koster, en verzekerd tegen liberaal-gevaar Eene der laatste klerikale bijeenkomsten heeft op hel einde der verledene week te Brussel plaats gehad, en daar heeft men een geheel ander liedje gezongen. Daar heeft men le kennen gegeven, dat de kle rikale geweldigaards bel land op eenen vuurberg plaatsen, cn dat het hoog tijd is, dat zij beginnen versland te gebruiken. De belachelijke voorstellen van de tjeef- kens-maatscliappijen hebben er geenc ondersteuning gevonden, maar in tegen deel heeft men er gezegd, dal er moesten toegevingen gedaan worden, dat men de eischen der liberalen zeer ernstig diende in acht te nemen, dat men M.r Malou zijne kieswet moest laten veranderen naar goed dunken, en dal de klerikale vertegenwoor digers het ministerie moesten blijven on dersteunen,, of dat alles verloren was. Het ministerie Malou, wierd er in de kle- rikake vergadering van Brussel uitgeroe pen, is het ccnige klerikaal ministerie tvaar- van het beslaan mogelijk is. Sedert verledene weck zijn de klerikale geweldigaards beginnen na le denken, zij staan nu met oenen langen neus en koelen zonder blazen. Er is dus verdeeldheid in het kamp van Israël. Zekere klerikalen, de ultramonta- nen namelijk, zouden onmiddelijk de vrije O I wrraarrTOn wi jraapiTOtsysa^n^qr^iw»1 [■■riyMMyMM.ii J

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1