MEN AGIE-GOEDESEfê 'liEKENDMAK1NGËN. en en Kantoor van den Notaris I)E CAE, Boter- weegschaalstraat, n.° 10, te Veurne. V HITT iT N Q- Door de Notarissen ï>e Brauwore, te Veurne en Cornille, te Wulveringhem, Donderdag 15dc” Maart 1877, 2 ure namiddag, te Houlliem, op het hofstedeken alwaar Michiel Sampers, onlangs overleden is, van Huisraad, Landbouwalm, Aardappelen, Beet- peen, Vruchten, Hooi en Stroo, 2 Melkkoeien en een Kalf. VV O O U TXi Hl T\T met Gronden en Hoveniérhof, gestaan en gelegen te Wulveringhem, bekend bij kadaster, wijk B, n.rs 568a, 568b en 569b. Bij plakbrief verdeeld in twee loten. Te verhoggen op fr. 2100-00 MAANDAG 26 MAART 1877, om 3 ure namiddag, tor hérberg bewoond door sieur Alphonse Blomme, ter dorpplaats van Leysele, openbare licitalie-verkooping van: 1. ° De Herberg genaamd de Slachterij met 4 aren 18 centiaren grond van gebouwen, koer en tuin, bij kadaster wijk A, n?’ 51a en 52. 2. ° De tilelgroolle van 54 aren 72 centiaren, doch, bij kadaster wijk A, n.r 125, groot bevonden 53 aren 50 centiaren Zaailand. 3. ° De Herberg de Turfwef met 2 hektaren 20 aren 44 centiaren grond van gebouwen, achter plaats, boomgaard en zaailand bij kadaster, wijk A n.“ 874a, 875, 876, 879a, 880c en 880a, verdeeld in drij loten, met regt van samenvoeging. 4. ° De hoeveelheid van 68 aren 20 centiaren Zaailand, bij kadaster wijk C, n.r 387. 5. " De Herberg genaamd de Snoeck en een gebouwken dienende voor keuken met de kadas trale hoeveelheid van 26 aren 10 centiaren grond van gebouwen, koer, wateren zaailand, wijk A, nummers 147b en 148a. Ingenotlreding der pachten met de geld telling. Er blijkt ook uit de aangehaalde regelen van het Leugenaartje, dal zijne schrijvers zeer ernstig staande houden, dat, in zake van begravingen, de wereldlijke overheid zich aan de uitspraak der kerkelijke overheid moet gedragen Niels is nogmaals meer benevens de waarheid. In zake van begravingen, is de wereldlijke over heid alleen meester, en de kerkelijke overheid heeft niets te zeggen hoegenaamd. Al wat de gees telijken doen mogen, is zich onthouden; zij mogen hunne diensten weigeren, zij mogen hunne kerk sluiten, en dat is al. Het is de wereldlijke overheid die beveelt wan neer en waar eenen overledene moet begraven worden. In geval van besmeitelijke ziekten, bij voorbeeld, mag deze overheid de begravingen ver vroegen, even als zij dezelve, in het belang van rechterlijke opzoekingen, of van andere gewich tige redens, mag vertragen naar goeddunken. Aan de burgerlijke overheid komt ook het recht toe de plaats aan te duiden waar hel lijk moet besteld worden; de geestelijken moeten hier niet over geraadpleegd worden, noch hebben er zich niet mede te bemoeien. Hel is de burgemeester, die bevelen geeft aan den grafmaker en geenszins de. pastor. En aangezien de priesters van het onge wijde deel van hel kerkhof eene plaats van schande en vertoeiing hebben gemaakt, wordt het tegen woordig, in Btlgié, als eenen algemeenen regel aangenomen, alle overledenen, wie zij ook zijn mogen, op hel gewoon kerkhof te begraven, en burgemeesters, die hunne plicht begrijpen wijken van dezen regel niet, ten zij in geval van een ge grond verzoek van wege den afgestorvene of van wege zijne naaslbeslaanden. En dat men het dekreet van Prairial jaap XI niet inruepe, want sedert liet bestaan onzer grondwet is dit dekreet verouderd, vervallen. De begra- vingen, inderdaad, gaan de burgerlijke overheid aan; de burgelijke overheid kent noch geloovigen noch ougeioovigeii, noch katholieken noch joden, noch kwezelaars noch vrijdenkers, maar kent al leenlijk burgers, en voor de burgerlijke overheid zijn de belgische burgers allen gelijk voor de wet. OP DONDERDAG 13 MAART 1877, om 3 ure namiddag, ter herberg het Gouden Hoofd bij de echlgcnoolen Vanden Berghe-Simons te Vinchem, OPENBARE LICITATIE-VERKOÓPING van twee Bij koninklijk besluit van 3 maaart, is de lieer F. Waltecamps, bestuurder van de celgevangenis te Veurne, gemachtigd om zijne rechten op pen sioen te doen gelden. De heer A. Collon, comp tabel in 't verbeteringshuis te Namen, is voor- loopig tot bestuurder van de celgevangenis van Veurne benoemd. mHEKTIONNELE RECHTBANK VAN VEUiiNE. ZITTING VAN 8 MAART. Bernard Dael, kleermakers-gast te Leysele, 8 maanden gevang en beroving van zijne burgerlijke rechten gedurende 5 jaren, over aanslag tegen de eerbaarheid. Karei Vanhamme, werkman te Rousbrugge, 8 dagen gevang, over zijn kind te doen bedelen. Florent Carlier, werkman te Leysele, 1 jaar ge vang met beroving van zijne burgerlijke rechten gedurende 5 jaren, over aanslag tegen de eerbaar heid. Jules Detneersseman, werkman te Veurne, 16 dagen gevang, over slagen. dezen jare plaats hebben den 24 maart, in het '"■1I den 6. Helena Dekamp, dochter van Alexis van Melanie Dequecker, Spaanschkwartier. den 6. Maria Ghyselen, dochter van Hendrik van Maria Cloet, binnen palen. Schoonen Koopdag TE VETTBWE, Woensdag 21 Maart 1877, om 2 uren des namid dags, door ’tambt van .losepl» Cools, Griffier bij het Vredegerecht te Veurne, ten huize be woond door d’heér Carolus De Neve, Klavérstraat te Veurne. Met komptantc penningen voor de koopen be neden do 20 fr.’ en op drij maanden tijd van betaling voor de koopen de 2(i.tr. overtreffende. .llgemeene Tijdingen. Zoo wij vernemen zijn de werken aan de nieuwe lijn van den ijzerenweg van Lichtervelde op Thiell heraanvangen. Wij drukken de hoop uit welhaast hel gebruik dezer lijn te mogen aankon digen. De patroon der oostendschc visscliersloep n?' 143, verhaalt dinsdag laatst, op eenen afstand van een twintigtal mijlen van den Noord-Hinder, een brandend schip gezien te hebben. De beman ning van dit schip deed noodseinen, maar het slecht weder en de holle zee lieten de mannen der oostcndsche sloep niet toe de bemanning van het brandend schip ter hulp te komen. De prijskamp van beestialen, ingericht te Brugge den zaterdag voor de goede week, zal openbaar slachthuis. Den 28 februari, omtrent 10 uur des avonds, heeft een geweldige brand de schuur en stallingen in assclie gelegd van den heer Ed. van Houlte, landbouwer te Meulebeke. De stoffelijke schade is tamelijk groot en vier koeien en een paard zijn in hel vuur omgekomen. Ongelukkiglijk bepaalt zich alles niet bij het stoffelijk verlies: Uit de puinnen heeft men de verkoolde lijken gehaald van twee mannen waarvan de eene is erkend geworden als zijnde zekére Ivo Pardoen, commissionnaris in granen. Die ongelukkige had de gewoonte, niet tegenstaande het verbod dal hem was gedaan geworden, van in de schuur te komen slapen. Men veronderstelt dat hij ’s avonds voor .de ramp een gezel zal medegebracht hebben en dat een van beiden, al rookende, het vuur aan het gebouw beeft medegedeeld. De schade wordt geschat op 16,700 fr. Alles was verzekerd. De Voorzitter en Leden van hel provinciaal landbouwscheikundig laboratorium, te Rousse- laere, gelooft aan de belanghebbenden te moeten herinneren, dat het reglement dier instelling ver biedt over ie gaan tot alle ontleding, door fabrie kanten of kooplieden gevraagd, alsook lol deze van stollen waarvan men de afkomsle zou doen ken nen hebben. De tot hiertoe verkregene uitslagen verplichten het comileil deze reglemcnls-bepalingen in al hare strengheid toe te passen. Men schrijft ons uit Ruissele'dè’: Eindelijk is men op hel spoor gekomen van de dievenbende, die sinds verscheidene maanden dé gemeenten van hel.arrpndissemenl Thiell onveilig maakte. Verle den vrijdag mórgeud 'werden hiér Öok eenige dielïen met inbraak vaslgesteld van meer dan vijftig konijnen en eene geil, bij'êeh tiental in woners van binnen en buiten hpt dorp. Onmiddel lijk stelde onze wakkere en onverschrokken poli- ciecommissaris, de heer Arickx, met zijne ieverige veldwachters. Musschoot ca Vanderhaeghen zich aan het werk omonderzoek tedoen en inlichtingen te nemen. Reeds des anderendaags werk een der veldwach ters, vergezeld van eenen der bestolene personen, naar Oosl-Rozebekc gezonden, om, gezamenlijk met de plaalselijke overheid en de gendarmen al daar, ecue huiszoeking te doen bij zekéren Buyck, dié er op eene zeer slecht befaamde wijk 1/2 wijl van hel dorp herberg houdt en groote koopman 111 konijnen speelt. Na lang zoekeiis ontdekte men eindelijk in eenen verborgen kelder onder den bakoven de geroofde geil, die begon te blaten zoo haast zij de stem liaars meesters hoorde en de vijftig konijnen, die alreeds gevild warén en aan persen hingen. Dit alles werd in beslaggenomen. Zondag morgend zijn de bestolene lieden in ge zelschap van den policie-commissaris, met een rijtuig naar Rozebeke gereden, om de véllen hun ner dieren te gaan herkennen, en zijn met de geit en het geslachte klein vee zegepralend tcrugge- komen. Nog denzelfden avond werd er in vele dezer blijde werkmansgezinnen -met hel terugge vondene lekkere vlcesch een smakelijk en vreug- dig smulpartijtje gehouden. liet opperhoofd der bende, de genaamde Buyck, die met zijn paard en karre de rpovers op hunne nachtelijke tochten vergezelde on hol gésïolene goed oplaadde en wegvoerde, is op do vlucht. Volgens een Weener blad zijn er in Frank rijk 3001. in Duitscliland, Oostenrijk en België 2555, in Italië,1466, in Engeland 1165, in Spanje 1385, in Noord-Amerika 727 en in Zuid-Amerika 381 Jezuïeten. Uitmuntende occasie. Eene jonge dochter, in den vollen biocides levens, verlangt te trouwen. Zij begeert c,en flinkscli en werkzaam man van 30 lol 35 jaren oud, maar niet beneden. Onnoodig zich aan te bieden als men de 70 riekt en men de vereischte hoedanigheden niet, bezit die Oenen gelrouwenun alleszins bedienstigen echt genoot moeten onderscheiden. Ziclj per brieve te adresscèren ten burcele dezes onder hél adres Petra-Alberta-MartinaVeurne. (150. Heeft de burgemeester Demolder wijzelijk ge handeld, zoo als hel Leugenaartje beweert, met de uitspraak der kerkelijke overheid te ondersteunen en te handhaven? Wat was de uitspraak der kerkelijke overheid? Dat D' Bouten moest gedolven worden in den honden-hoek, omdat hij in zijn leven een overtuigde tegenstrever zoo ais er zoo velen zijn der politieke geestelijkheid was geweest. Demolder heeft in alles de wraakzuchtige be slissing der kerkelijke overheid geondersteund, gehandhaafd. Doch heeft hij hierin wijzelijk gehan deld? Wie zou durven ja zeggen, leu zij kwezels en kwezelaars, ten zij priesters, die de politiek boven den godsdienst plaatsen? Neen, Demolder heeft niet wijzelijk gehandeld, maar hij heeft gehandeld gelijk een mensch zonder oordeel, zonder hart en zonder waardigheid; en wat hij zelve en de klerikalen van Alveringhem ook beweren moge, zijn gedrag is noch te ver ontschuldigen, noch te versclioonen. Eene laatste bemerking. Demolder is burge meester van de bevolkste en van de voornaamste gemeenl van Veurnambacht en hij is ten volle ongeschikt 0111 burgemeester le zijn van de kleinste gemeente zelfs van Zoutenaye. Een burgemeester, inderdaad, moet een burgervader zijn, dit is: onpartijdig, welwillend en gedienstig zijn voor al de burgers der gemeente, en bijzonderlijk eer biedig voor de dooden, welke ook hunne gods-, dienstige denkwijze hebbe geweest. Een burge meester moet daarenboven bekwaamheid en def tigheid genoeg hebben, om zich als een burger vader te kunnen gedragen en als een burgervader aanzien te worden. Demolder bezit geene dezer hoedanigheden, en daarom is hij gelijk wij hel hooger hebben gezegd voor de bediening van burgemeester ten volle ongeschikt. Hopen wij, voor het geluk van Alveringhem, dal de hoogcrc overheid er op dezelfde wijze zal over oordeeleïi. GEMEENTE LEYSELE. GEMEENTE IIOUTIIEM. GEMEENTE ISÉNBERGHE. ElcNluittoii en ICenooiningeii ZITTING VAN 9 MAART. Burgerstand tier stad 'Veurne. GEBOORTEN. VAN

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 3