19 VAN VEURNE f NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ft MAART 1S77 Gi. S^' Maart. Eenafzondcrlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Alen schrijft in bij den drukker-uitgévcr, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. A Veurne4 liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. InHclii-jjving voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr, 3-23 Een jaar, fr. 6-00. Vuur (jansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. vergoeding, en dat veel te aanzienlijk is, voor den dienst der pensioenen, welke hel waarborgt. Men denkt dat liet voorstel zal aangenomen worden. In de zitting der tweede bongaarsche Kamer heeft de heer Tisza, antwoordende op de ondervraging van den afgevaardigde Polit, rakende de houding der monarchie in het vraagstuk van hei Oosten, gezegd dal de betoogingen der hongaarsche stu denten de vreemde staatkunde van het rijk geenszins in gevaar konden brengen en ook de gevoelens der Slavische burgers niet konden krenken. De minister van buitenlandsche zaken, met welke het lion- gaarsch gouvernement hel eens is, hand- haafd in liet vraagstuk van liet Oosten de beginselen, lol beden toe gevolgd. Hel beschouwt als zijn plicht bij te dragen lot hel handhaven van den vr ede en de ver betering van hel lol der christenen in Tur kije, terwijl hij de belangen der monar chie in alle gelegenheden, legen wie hel ook zij, zal voorslaan. Het antwoord van den minister bekwam de algemeene goed keuring. Onvei'sc.hilligtióid iu politieke za ken. Met genoegen mogen wij vaststellen, dal de onverschilligheid in politieke zaken onder onze bevolking meer en meer ver mindert. Wal ons loelaat dit le verzekeren is, dat de politieke gazetten, en bijzonderlijk de liberale gazetten, die de waar heid zeggen, in onze stad en streek mecr en meer ge lezen worden; dal men in den buiten meer en meerde aandacht vestigt op de handel wijze van burgemeesterschepenen en raadsleden, en men er van heden af, in menige gemeente, zich ernstig voorbereid lot den kieslrijd, die in October 1878 voor de ver kiezing der helft van de gemeente raden moet plaats hebben. Onze bevolking begr ijpt meer en meer dat, even als het eene plicht is het welzijn van zijn huisgezin ter harte te nemen, men ook niet onverschillig mag zijn voor do belangen van eene vereeniging van huis gezinnen, hel is te zeggen, voor de belan gen van de Gemeente, van de Provincie, van den Staal. Niémand mag aan die belangen onver schillig zijn, want de wijze op de welke eene Gemeente, eene Provincie het Gou vernement bestuurd wordt heeft den N*‘ grootsten invloed op de welvaart van iedereen. Het zijn de bestuurders inderdaad, die de wetten en reglementen maken en de zelve doen uitvoeren; het zijn de bestuur ders, die de lasten stemmen, en dezelve door de burgers doen betalen; hel zijn de bestuurders, die verbeteringen kunnen tot stand brengen, waaruit vrede en rust en voorspoed vloeien verbeteringen die strekken moeten lol de algemeene bescha ving, tol het verkrijgen van meer chris telijke liefde onder de menschen. Dat men dus niet zegge: ik ben onver schillig aan de openbare belangen, ik ben onverschillig aan de poliliek. Neen, niemand mag aan de politiek onverschillig zijn, en de werkende klas, de buitenlieden, de burgers hel minst. Zij bijzonderlijk, zij allen, die leven van hun nen arbeid, van hunne nering, van hun bedrijf, moeien indachtig zijn welke aan zienlijke verandering' er gekomen is in hunnen toestand sedert dat de liberale grondbeginselen, door den wil van hel werkende volk, op het einde der vcrledene eeuw zijn tol stand gebracht en in onze wetten zijn ingevoerd. Waren de eigenlijke werkers arbei ders, ncringdoeners. landbouwers, handel- drijvers, geleerden onverschillig ge bleven aan de openbare belangen, nog heden zouden wij zuchten onder de ver nederendste dwingelandij. Keeren wij slechts van honderd jaren terug, en wat zien wij? Edellieden en priesters hadden alle voor rechten. Een edelman of een priester wierd noch beoordeeld noch gestraft gelijk een gewoon burger. Vele openbare ambten waren voor den burger niet toegankelijk. In het leger kon nooit een zoon van ge- mcene ouders, hoe verdienstelijk hij ook was, boven den graad van onderofficier komen. De goederen van den edelman, van den priester, van de abdijen waren vrij van alle belastingen. Al de belastingen drukten op de kleinen, en daarenboven wielden de boeren uitgeput door de tien den en de karweien. Eenen boer armen ca boenen breken, wierd als eene mindere misdaad aanzien, als een enkele slag toe te brengen aan eenen edelman of aan oenen geestelijken. Een boer mocht niet gekleed zijn gelijk zijnen heer, hij mocht geene voituur hebben, hij mocht geen land koo- pen, en aan meer andere kwellingen van den /.elfden aard moest hij zich gedwee onderwerpen. ZATERDAG 17 Vertrekuren van den ijxei-en weg van Ditinkerke, Veurne naar lAcIitervelde en Dixnindenam* V’ieuport. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 Venrne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporï 9-50 00-00 2-20 8-45 l‘OL£i lï£l£ 0VKRZlCiar. De engelschc dagblad n bespreken de voorstellen van Rusland rakende het vraagstuk van hel Oosten, en zijn van ge voelen dal men eene aanvaarding verhopen mag. Zelfs de Morning Post, die altijd met minachting van het hof van Kusland sprak en van kwade trouw beschuldigde, ver klaart heden dal zijne eischen zoo groot niet zijn als men vroeger beweerd bad. Volgens een telegram van Parijs zou Engeland in dén grond de russische pro tocol aanvaarden; hel zou enkel de veran dering vragen van twee zinsneden, die spieken van beteugelende maatregelen, des noods le nemen. De Journal des Débats van Parijs heeft een telegram uil Londen ontvangen, waar bij, volgens stellige inlichtingen, bekrach tigd wordt, datde éngelsche ministerraad, in beginsel hel denkbeeld eener protocol aangenomen heeft, door de zes groote mogendheden te onderlcekenen. Lord Derby en graaf Schouwaloff zouden zich thans onledig houden met er den opstel van le beraadslagen. Een telegram uil Petersburg luidt: «Het js veroorlofd te gelooven, dat Engeland zich begint geneigd le toonen tot eene overeenkomst over het vierde punt van het russisch grogramma, dat, hetwelk beslaat om den vrede te verzekeren door eene ge zamenlijke bekrachtiging in geval het turksch gouvernement niet hel program ma der conferencie zou uilvoeren. Echter zou alle achterhouding in den opstel der gezamenlijke bekrachtiging, die aan het turksch gouvernement zou toelaten te ver onderstellen, dat wanneer het russisch leger zich achteruit zal trekken, de euro- peesche bekrachtiging min krachtdadig zal zijn en min te vreezen dan de russische, ernstiger gevolgen kunnen hebben dan de eerste misslag, begaan door de weigering om bij te lieden tot hel memorandum, te Berlijn dooi- de drie keizers onderleekend. Men weel dal hel budjet van het duilsch keizerlijk met een aanzienlijk le kort sluit en hei gouvernement voorstelt om dit te k< rl oesirijiien bij middel van nieuwe be lastingen. liet Parlement is echter legen alle nieuwe belasting. Een progressislisch lid, de heer Richter, heeft echter nu een eenvoudiger middel voorgestcld om in hei le kort te voorzien, namelijk hel verschil lusschen de ontvangsten en uitgaven van T rijkaan le vullen bij middel van het kapi taal van 106 millioen van het invalieden- fonds, voolkomende van de fransche krijgs- oi.' JAAR. I it *A

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1