de algemeene achting H.8. Wij zijn zoo vrij den confrater to herin neren, dal hij vergeten te antwoorden heeft op onze vraag: in welk nummer van den Echo du Parlement heelt M.r Jottrand vader geschreven, dat hij jaarlijks voor den St. Pieterspenning geeft, om reden enz.? Wij verzoeken het professors- gazetje deze vergelenheid te willen herstellen. Hel professorsgazetje zou ons gaarne .eene les geven over het art. 17 der Grondwet. Hol zij zoo. Wij zullen de professors welwillend aanhuoren, maar tevens onze blikken vestigen op do twee Staatshooge scholen, op de tien athenées, op de vijftig Staatsmiddelbare scholen, die allen concur rentie doen aan de geestelijke scholen, en noch tans, uit eerbied voor de Grondwet, door hel klerikaal ministerie behouden worden. Hel Leugenaarlje randt ons persoonlijk aan en zegt dat wij, schrijvers van het Advertentie-blad, tegenstrevers der 11. Kerk zijn, dal wij geene hoegenaainde achting hebben voor de katholieke religie. Gij bedriegt u grootelijks, confrater: wij zijn geene tegenstrevers der 11. Kerk, maar wel tegenstrevers der politieke kerk, die de wereldlijke oppermacht betracht. Wij hebben achting voor de katholieke religie, maar niet voor de politieke religie, voor de welke gij, Leugenaarlje, tol groot nadeel van het. ware godsdienstig gevoel, al te veel achting hebt. JBenige korte antwoorden aan het l.cugenanrtje. Onze confrater, die ons in alle zijne nummers en sedert lang alle soorten van grove spotnamen naar het hoofd werpt, schijnt niet te vreden te zijn omdat wij hem, in plaats van, Veurnaar, Leuge naar, Leugenaarlje noemen. Gij hebt gevonden, confrater, wat gij gezocht hebt. Overigens, nie mand beter dan gij verdient den naam van 7 Leu genaarlje, want niets wordt door u min geëerbie digd dan de waarheid, want gedurig tracht gij aan uwe lezers, over personen en zaken, valsche en verkeerde denkbeelden in te printen. Ons doel, beweert het Leugenaarlje, is den waren katholieken godsdienst bij het volk hatelijk temaken en zoo te vernietigen.» Gij bedriegt u nogmaals, confrater: wij zijn geene godsdienst haters, maar wij bestrijden den polilieken in vloed der politieke priesters. En wij aanzien zulks, onder meer dan één opzicht, als eene plicht, om reden dat de hedendaagschc politieke priesters vijandig zijn aan-de liberale princiepen, zonder dewelke er geene ware christelijke liefde onder de menschen kan bestaan. Een bisschap valsche munter in Zuid-Amerika. Is hel waar, of is hel geen waar? Liberale gazetten zeggen ja, en hel Leugenaartje zegt neen. Zoo lang als geene ernstige gazetten neen zeggen, blij ven wij in dubio. Hel Leugenaartje vraagt ons, of de Veurnesclie liberalen op het «geuzen banket», welk op goeden vrijdag te Antwerpen zal plaats hebben, zijn uitge- noodigd. Wij gelooven neen te mogen antwoorden. Doch hel is geen jammer, het is maar een banketje aan fr.3-00 en bij gevolg niets raars. Maar spreekt ons van een banket, op goeden vrijdag, bij den bisschep a la bonne heure! Fijne oesters, fijne zalm, fijne kreeften, enz. enz.... hume!... hei water komt er ons van in den mond. Den 3 maart, in den vroegen morgend, is er brand uiigcborslen te Handzaeme, wijk Amers- velde, in een huis en drie woningen, welke met gansch den inboedel in asch gelegd werd. Het eerste, waarvan de schade 800 fr. bedraagt, be hoorde aan Ivo Vanhonsebrouck, landbouwer te Handzaeme, en was bewoond door Karei Demeu- lenaere, werkman, welks verlies op 200 fr. wordt geschal, waarvan niets verzekerd was; hel tweede, waarvan de schade lol 1000 fr. beloopt en niet verzekerd was, behoorde aan Pieter Anseeuw, bakker te Hooglede, en was bewoond door Hippo- liet Mispion, werkman, welks verlies op 150 fr. wordt berekend en niet verzekerd was; hel derde, waarvan de schade op 1000 fr. geschat wordt, was t bewoond door den eigenaar Frans Demculenaere, welks verlies in meubels 250 fr. bedraagt; dit huis en de meubels waren slechts voor IGbO fr. ver zekerd door de Securitas van Antwerpen. Vrijdag avond der verledene week, was de wed* Warlop, wonende te Sladen, te Lichlcrvelde van den trein geslapt, die van Roeselaere kwam, alvorens hij gansch stil stond. De ongelukkige viel op de riggels, werd de twee beenen afgereden en stierf een uur daarna in de ijzelijkste pijnen. Een afschuwelijk schelmstuk is zaterdag op hel grondgebied der gemeente Asscbroukc, in een huis gelegen nabij hel brugschc, kerkhof gepleegd geworden. Een tienjarig knaapje dal alleen in huis was, is hel slachtoffer van dien laffen aanval, voort spruitende, zoo hel schijnt, uil woedende haat. Hel parket is zondag namiddag ter plaats ge weest om lol een onderzoek over te gaan. Hel ongelukkig schepsel was afgrijselijk verminkt; bel heeft twee bijlslagen op het hoofd bekomen zoo danig dat de hersenen op den grond gespat waren. Bij den tweeden slag is hem insgelijks de hand afgehakt geworden, doordien het denzelvcn naar hel hoofd richtte om verdere slagen te ontkomen Een oog was letterlijk uiigeriikl en hel vel van zijn aangezicht hing los over den hals. Den genaamden Vanhovc, beticht als dader van dien ijzingwekken- den aanslag, is gevankelijk te Brugge biimenge- brachl. Hel schijnt dal jaloerschheid die tusschen den vader van het kind en den moordenaar be stond, lol dien schrikkelijke moord aanleiding heelt gegeven. Laatstgenoemde was pensjager; onlangs werd hij betrapt en bekwam eene straf, ten gevolge der getuigenis welke Van Eeckhoule tegen hem aflegde; daaruit spruille dien hevigen haat met zijne gruwelijke gevolgen. Oiih Inntsto woord over de l>e- graving van B#r Houten. De burgemeester Dcmoldcr laat zich in het l laatste nummer van hel Leugenaartje verdedigen I door eenen correspondent die uil Alverlnghem schrijft en leekent met de letter X, doch waarin men duidelijk den advokaai ziel, gelast zijnen client wit te wasschen. Het was op hel verzoek der meid van den doctor, zegt de advokaai, dat men voornemens was de be graving om k ure ’s morgens te doen plaats hebben om redens aan partijen bekend het is uil verstrooidheid dal Dcmoldcr heeft gesmoord; hij is gegaan als politic, vóór hel lijk, in plaats van hel te volgen hij heeft vrijen toegang ge laten op hel kerkhof in plaats van de barrier te sluiten (maar zij scheen gesloten daar men ze in andere begravingen wagenwijd open steltDe- molder is niet onverdraagzaam, maar hij is hel voorwerp van zotte beschuldigingen; enz Al flauwe praat, al slechte verdedigingsmiddelen in eene slechte zaak. Over hel verfoeilijk gedrag van Dcmoldcr op het graf, en over zijn gezegde dat alles plat moest zijn rept de advokaai geen enkel woord. Hij spreekt ook van het dekreet van Prairial op de begravingen, en niettegen staande dal de burgemeester van Chênée, zonder hoegenaainde berisping van wege de hoogere over heid, oenen gezclfmoordcn protestant op hel ge woon katholiek kerkhof heeft doen begraven, be weert hij, dat dit dekreet nog in voege is, en dat Demoldcr geen werktuig der geestelijkheid maar een eenvoudig uitvoerder van het bovengemeld dekreet is geweest. Houden wij ons niet langer bezig met de flauwe pleitrede van den advokaai X, en trachten wij, nog duidelijker dan wij hel tol beden gedaan hebben, de onbegrijpelijke onverdraagzaamheid van de geestelijken en van den burgemeester van Alverin- ghem te doen uitschijnen. Om dit doelwit te be reiken, zullen wij eenige feiten bekend maken, die wij tol nu toe verzwegen hebben, en die, onder het godsdienstig oogpunt beschouwd, van zeer groot gewicht zijn. Reeds van over 7 a 8 maanden zegde Dr Bouten op zekeren dag aan zijne meid: Als ik in ster- vensgevaar ben wil ik niemand anders hebben dan M.r Van Hee (te dien tijde coadjutor te Alveringhem) dat ziet er mij ne fraaie vent uit. Er wierd naderhand over biechten gesproken, en Dr Bouten zegde alsdan’k zou ik dat ook kunnen doen, mijn vader heeft het gedaan en een ander doet het wel -Vóór januari 1877 maakte hij een eigenhandig testament waarin geschreven staal: dal hij wilde begraven worden met den middelbaren dienst, geluk ZIJNEN VADER. Dit alles is een zonneklaar bewijs dal Dr Bouten in zijn inwendig’l voornemen voedde van te biechten. De heer Van Hee wierd te Alveringhem ver vangen door den heer Reynaert. Deze heer had een paar bezoeken gebracht aan den heer Bouten en was er nog al wel ontvangen geweest; zelfs vertelt men, dal de doctor eenige dagen voor zijne dood zou gezegd hebben: ik zou wel willen dat M.r Reynaert welhaast nog eens kwam, dal is ne fraaie priester Als Dr Bouten door de beroerte getroffen wierd, wal was de eerste beweging der meid? Zond zij eenen doctor halen? Neen, zij zond om den onder pastor Reynaert, die oniniddelijk en in aller haast is toegesncld. Nauwelijks was hij in buis ol hij vroeg een weinig watle, om de Heilige Olie toe te dienen, en verzocht de geburen, die reeds dtitir waren, zich te willen verwijderen. Elk gehoor zaamde en men liet de heer Reynaert alleen bij den stervende. Als de priester terug kwam, zegde hij aan de aanwezigen7 herte leeft nog Hieruit heeft iedereen besloten, dal Dr Bouten hel heilig Oliesel had ontvangen. Is het begrijpelijk, dal men in zulke omstandig heden de kerkelijke begraving heeft durven wei geren? In de laatste dagen van zijn leven heeft Dr Bouten de geestelijken niet verstoolen; hij heelt te kennen gegeven, dat hij als katholieke wilde ein digen; hij ontvangt de Heilige Olie; hij sterft in het bijzijn van eenen vertrouwden priester;en men verwerpt hem uit de gemeenschap der katho lieken, en men doet hem begraven gelijk eenen hond Ah! haddo de lieer Bouten een klerikale kies- agent geweest, men zou hem met alle mogelijke eer hebben doen begraven... maar neen, l)r Bouten was liberaal, en daarom moesten de geestelijken, daarom moest de burgemeester Demolder hem schande aandoen. Wij welen het, deze hecren trachten zich nu te i verschoonen en brengen veel klaps in omloop. Doch hel is te laat; de slechte indruk, dien hun gedrag heeft veroorzaakt, zal blijven bestaan: veel, machtig veel, hebben zij in verloren, en de katholieke godsdienst heeft er niets hij gewonnen. Wol integendeel. Het volgende verzoekschrift is over eenige dagen gezonden geweest aan de Kamer der Volksverte genwoordigers. .tan de hecren Voorzitter en Leden van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, te Hrussel. Mijnheeren, De ondergeteekenden, alle iuwooners der stad Veurne, provincie Westvlaanderen, hebben de eer UE. te vertoonen dal alle de werken voor liet ver broeden en verdiepen van de Loovaarl voltrokken zijn, behalve degene uilmakende de sectie tus schen de Kortewildebrug en de stad Veurne. De nielvollrekking dezer werken is niet alleene lijk nadeelig aan den aflos der wateren maar ook aan den koophandel. En inderdaad, Mijnheeren, wanneer de scheepvaart in de vaart van Nieuport naar Veurne gestremd is., zoo hel gebeurd is ten verleden jaar, is alle gemeenschap per water tus schen de sleden Oostende, Brugge, Gent, Nieuport en andere met de sleden Veurne en Duinkei ke onderbroken. Indien de werken in de Loovaarl geheel voltrokken waren, die onderbreking der scheepvaart, in de vaart van Nieuport naar Veurne, zou geen hinder meer toebrengen, want de schepen te Nieuport aankomende, in plaats van aldaar te moeten verblijven, zouden de Rivier den IJzer konnen opvaren, versassen aan de Fijntecle en langs de Loovaarl tol hunne bestemming geraken, het geen nu onmogelijk is, Mijnheeren, uil oorzaak dal het nog te bedelven deel der Loovaarl niet diep genoeg is voor den doortochl van vaartuigen van zekere grootte of diepgang. Om deze redenen, Mijnheeren. de ondergclee- kenden nemen de eerbiedige vrijheid UE. te ver zoeken de noodige fondsen te willen stemmen op dal de gemelde werken zouden konnen verricht worden in den loop van dit jaar. De kosten daar uit te spruiten niet zeer groot zijnde, durven zij verhoopen dal gij aan hunne gegronde vraag wel zult willen voldoen. Zij bidden UE. te aanveerden, Mijnheeren, de verzekering hunner hooge achting. Een rekwest, geschreven in denzelven zin, is ook gezonden geweest aan den heer minister van openbare werken. God zij gedankt, die onchristelijke onge lijkheid tusschen de menschen is uit ons land verdwenen; nu bezitten al de burgers dezelfde kostelijke vrijheden; nu zijn al de Belgen gelijk voor de wet. Doch, opgepast', want de geestelijken haten de moderne vrijheden, en willen ons tot de tijden, wanneer zij en de edel lieden alleen meester waren, terugbrengen. Ja, opgepasl! En geene onverschilligheid voor de politiek; geene onverschilligheid voor de openbare belangen; want de be langen van het groot huishouden, van het Gouvernement, van de Provincie, van de Gemeente, slaan in nauw verband met het welzijn van ieder huisgezin. <rnrRii lenst liAnft />>-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2