VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT wzu W W D- J, 'ZATERDAG 24 MAART 18““. hel volk wil- 65 gy. Eenafzondcrlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukkcr-uitgcver, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uitei lijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. 'A: gevangenisstraf en den beer Killer, lid van de Kamer der afgevaardigden, lot eene maand gevangenisstraf, voor beleedigingen jegens hel beiersch ministerie. Een telegram uit Washington meldt, dat de president maandag laatst aan eene af vaardiging democraten en republiekeinen van het zuiden geantwoord heeft, dal het kabinet onmiddellijk den toestand van Znid-Carolina en van Louisiana zal onder zoeken, doch in afwachting zal de stalu quo gehandhaafd blijven. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch llelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankryk: fr. 16-50 ’sjaars. 1V.' Poutiek Overzicht. Men is zonder nieuwe inlichtingen uit Londen rakende de onderleekening der overeenkomst lusschen Engeland en Rus land. Hel russisch gouvernement vraagt behalve de verandering, die hel wilde brengen aan het paragraaf over de uit voering der hervormingen door Turkije, dal de protocol, in plaats van in elf arti kels verdeeld te zijn, saamgelrokken zou worden opgesteld. De cngelsche minister raad is bijeen geweest en indien hij eene beslissing heeft genomen, zou die wellicht kunnen worden bekend gemaakt. In de diplomatische kringen van Weenen is men van gevoelen, dal als men te Londen zal overeengekomen zijn, de ondergelee- kende protocol aan het turksch gouverne ment bij gewonen diplomatische!) weg zal onderworpen worden, doch dat men de onderleekening van Turkije niet eischen zal. Men gelooft ook dat na hel sluiten der overeenkomst Rusland uit eigen beweging tol de ontwapening zal overgaan. Men verzekert dat in de eerste gewone zitting van hel turksch gouvernement afge vaardigden van Conslantinopel; Brussa en Jerusalem zullen voorstellen een adres te stemmen, in antwoord op de troonrede, waarbij de openbare erkentenis wordt uit gedrukt voor bel verlecnen der grondwet, en wenschcn voor de handhaving van den vrede. De commissie van de fransche Kamer, gelast met hel onderzoek van het voorstel Laisanl, rakende den krijgsdienst, is bijeen geweest. Zij heeft zich met zes stemmen tegen drie verklaard voor de handhaving van het zoogenaamde volonlariaal en ook met zes stemmen tegen drie ten voor- deele van den termijn van een jaar. De eerste aide de camp van den presi dent der fransche republiek is naar Berlijn vertrokken. Hij is gelast om aan keizer Wilhelm eenen brief van gelukwensebing te overhandigen, bij gelegenheid der 8O’U verjaardag zijner geboorte. Alhoewel al de andere gouvernementen van Europa hij die gelegenheid afgevaardigden naar Berlijn hebben gezonden, is die holïclijkdeid van wegc Erankrijk niet te min opmerkens waard’!" en vol beduidenis. Daarmede zul len al de geruchten vallen, die in omloop waren gebracht, over oneenighedeu lus schen Berlijn en Versailles. Een telegram uit.München meldt, dat de correclionncele rechtbank van Wurzburg den kalbolijken priester Hoerschel veroor deeld heeft lot eene maand en acht dagen Moe tie politieke priesters ver anderd zijn. In de zitting der Kamer van 14” dezer, ter gelegenheid eerier ondervraging aan gaande hel nieuw reglement voor het Atheneum en voor de Staatsmiddelbare schooi van Brugge, reglement waarin schikkingen voorkomen, die gansch tegen strijdig zijn met de vrijheden onzer Grond wet deed de heer Rogier opmerken, hoezeer de klerikalen sedert 1850 veran derd zijn. Veel ijverige katholieken van dien tijd, zegde hij, gingen eens op het pad van het liberalism vooruit, en ver- (ledigden met ons de vrijheid voor allen, de vrijheid voor alle gezindheden, de vrijheid voor alle godsdiensten. Om hiervan een bewijs te geven herin nerde hij aan de Kamer de houding der priestersdie, als volksvertegenwoordi gers, in T Congres hadden plaats genomen, en verhaalde het volgend zeer wetens- waardig feit, waarop wij de bijzondere aandacht onzer lezers wenschcn te vestigen. In hel begin van 1851, waren er eenige Franschmanncn naar Brussel gekomen, om er eene nieuwe religie te predi ken, namelijk: de Sainl-Sinwnismc. De grondsteen dezer zoogezegde religie was de volkomene gelijkheid en de afschaf fing van alle hoegenaamde voorrechten; doch zij verspreidde over de vrouwen en over het huwelijk zulke aardige denkbeel den, dat, reeds in 1852, de Saint-Simonismc in Vrankrijk verboden wierd, en korts daarnaden doodsnik gaf. De Saint-Simonisten predikten te Bussel in eene zaal, die zij daartoe gebuurd had den. Doch den 17 februari liep hel gerucht, dat de politie hunne sermoenen ging be letten. Dit nieuws bracht zekere opschud ding teweeg, zelfs onder de liooggeplaals- len, en den 18''" wierd er in het Congres Veurne, 5J4 Maart. 5!.1' JAAR. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar I.ichtervelde en IHxinude naar Xieuporl. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichterveldc naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 Venrne naar Lichterveldc 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixinude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-45 tummuniwngManBMM^MenBMmagiriMiiiMn 11 iimiMcaanssa: een voorstel gedaan, om den maatregel der Brusselsche politie, indien hij bestond, le doen intrekken. En wie waren de onderleckenarcn van dil voorstel? De burggraaf Vilain XIII! en de heer Andries, pastor van Middelburg in Vlaanderen. Alhoewel ik een geesielijke ben, zegde deze laatste, heb ik hel voorstel onder- leekend. Want, indien de vrijheid geen ijdel woord is, moet zij voor allen gelijk wezen. Wanneer wij, in onze Grondwet, hel artikel betrokkelijk de vrije uiloefe- ning der godsdiensten hebben aanvaard, hebben wij deze vrijheid niet op éénen godsdienst willen beperken. Alle burgers zijn even vrij hunne leerstelsels, welke zij ook wezen mogen, te prediken en le verspreiden. Wij zouden slechts lafhar- tige huichelaars zijn, burgers van de ach- ting hunner landgenoten onwaardig, in- dien wij voornemens geweest waren een beginsel van vrijheid tol werktuig van een zelfzuchtig egoïsme le gebruiken. Zoo sprak pastor Andries over de vrijheid der godsdiensten, en zijne welsprekende woorden wierden door twaalf geestelijken, die nevens hem in het Congres zetelden, luidruchtig toegejuicht. Wat verschil met onze tegenwoordige polilieke priestersZij, inderdaad, eerbie digen geenc andere vrijheid meer dan hunne eigene vrijheid, en ondanks hunne verplichtingen als chrislene, als priester, als bclgischc burger, vervolgen zij hunne tegenstrevers, de liberalen, met de grootste hard nekkigheid. Ook de priester De Foere sprak in het Congres eene zeer merkwaardige redevoe ring uit ter gelegenheid der beraadslaging over de vrijheid der drukpers. Gphecl en volkomen, zegde hij o. a., moeten wij deze vrijheid bezitten, en dil zonder uil- sluiting, zonder onderscheiding, zonder achterdenken. Alle burgers moeten in de drukpers eene waarborg hunner rechten en hunner vrijheden vinden. En tegenwoordig erkennen de politieke priesters aan hunne tegenstrevers het recht niet meer hunne gedachten te veropen baren, en niet alleen willen zij de liberale drukpers ten gronde toe vernietigen, maar zelfs hel vrije woord, maar zelfs de vrijheid van geweien trachten zij le versmachten. De heer De Foere, alsmede zijn vriend de heer De Haerne, waren in het Congres de liberale vrijheden zóó rechtzinnig ge negen, dal zij dezelve onder de rechl- strcekschc bescherming van I..1 ADVE

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1