n Ja, het is daarom, dat zij de brave menschen tmnrndenhci Advertentieblad «van kant teslellen,» maar het is al boter aan de galg. Hel Leugenaartje bespreekt, in oenen langen artikel, de ondervraging in de Kamer belrekkelijk de Maskeraden van halfvasten te Brussel en Ant werpen. En wal is het woedend Hel schuimbekt van gramschap!! Hel is ook niet le verwonderen: hel publiek heeft hartelijk gelachen in de Kamer met pater Bruno Kervyn en consoorlen, alzoo hartelijk als op halfvasten, en niet het minste dagorde van blaam is door de klerikale meerderheid uitge sproken geweest, noch tegen den burgemeester Een staaltje <ler xnclit moedigheid van liet professorsgazetje. Welhoe, wij katholieken, aan ons geloof en aan de kerk Christi verkleefd, zouden moeten dulden dal een hoop vrijdenkers en geuzen, aan de francmavons verslaafd, onzen godsdienst zouden bespotten en hunne laffe vuiligheid legen onzen God en zijne 11. Moeder uitbraken! Neen, nooit 1 En die valschaards, die cenen uitwcndigen schijn van Godsdienstigheid aantrekken, gelijk ons Veurnsch geuzenblad, zij zijn nog lager en laffer, dan die openlijke goddeloozen. Wel, professors! En al die leugens, omdat men wat gelachen heeft met paters en nonnen. En al die lasteringen, omdat wij, schrijvers van hel Advertentie-blad, de liberale vrijheden onzer Grond wet verdedigen, en de spreuk de pastor in de kerk en de burgemeester op het stadhuis zouden willen toegepast zien. Wel, professors! wal al gramschap, wat al haat, wat al verwenschingenwal al vervloekingen liggen er in uwe woorden, en zulke kwaadwillige woorden hebt gij geschreven in deze Heilige weck Wel, professors! Heer, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen. De Vcurnesche Bachi-Bouzouks geven den vol genden raad aan hunne lezers: Dat al de brave menschen hunne oogen openen en hel geuzen- gazcljc van Veurne met alle andere geuzen- gazetten van kante stellen En waarom zouden de brave menschen de liberale gazellen moeten van kant stellen’ Is hel omdat zij niet goed zijn’ Maar gij laat hun niet toe hel te onderzoeken, gij ver biedt hun de liberale gazetten te lezen. Men moet bekennen, dat onze Bachi-Bouzouks op eenc aardige wijze hunnen winkel aanbevelen. Wal zou men, bij voorbeeld, denken van oenen bakker, die aan de menschen zeggen zou: «Gij moet bij de andere bakkers niet gaan, hun brood deugt niet; gij moet het niet gaan zien, noch niet proeven, hun brood deugt niet; hel mijne alleen is goed, koopt mijn brood. Ehwel, van zulkcn bakker zou men zeggen, dal hij een baatzuchtige bedrieger is. Als men wil bewijzen dal iels niet goed is, men zegt: Gaat zien, onderzoekt, probeert, proeft. liet Advertentie-blad is slecht, zeggen de Bachi-Bouzouks, en gij moogl het niet lezen. Leest ons Leugenaartje, dat is hel puik der gazetten. Handelen zij niet juist gelijk den baatzuchtigen bakker. Waarom zeggen de Bachi-Bouzouks cn de poli tieke pastors en kapelaans dal men hel Advertentie blad niet lezen mag’ Omdat zij ons blad vreezen, omdat ons blad hunne baatzuchtige politiek onder mijnt, omdat ons blad de waarheid zegt cn gods- dienstiger en christelijker is dan hun kwaadwillig Leugenaartje, omdat zij weten dat de lezers smaak vinden in ons blad en dal degenen, die het gelezen hebben, het nog willen lezen. Hel Leugenaartje vraagt ons dal wij hem zouden zeggen, hoeveel keeren M.r Bicswal-Bricoull in de Kamer gesproken heeft Hierop antwoorden wij, dal M.r Bicswal-Bricoull meer sprak in de Kamer en beter ter taal is in het J_.. ui.» ...j, wanneer hij volksvertegenwoordiger was, cn ook in alle andere omstandigheden, aan de inwoners onzer streek zeer veel dienst heeft bewezen; dat er nooit voor hem opofferingen te groot waren, om hun nuttig of aangenaam te zijn, en dal alle rechtschapene lieden van Veurne en Veurne-ambachl hem hier voor uit ganschcr harte erkentelijk zijn gebleven. Overigens, confrater, waarom betrekt gij M.r E. Bicswal in onzen pennelwist, hij die gcene de minste openbare bediening meer bekleedt’ Indien gij van zulke wapens blijft gebruik maken, gij zult ons verplichten er ook onzen toevlucht toe le nemen, en ons arsenaal is er goed van voorzien. Gij zijl nu verwittigd, handel naar beliefte. Klezlng te Antwerpen. De Algcmecne Vergadering der vereenigde Anl- wcrpsche Liberalen was dinsdag zeer talrijk en zeer geestdriftig. Deheeren deBosschacrl, Pechcr, Allcwacrl cn Vander Taclcn, hebben opvolgentlijk het woord genomen cn de strijd warm aanbevolen, hun vertrouwen in de kiesworslcling uildrukkende. De kandidatuur van M. de Bosschacrl is luid ruchtig toegejuichl. Volgens het Leugenaartje zou de senateur Crocq gezegd hebben, dat bel de universiteit van Leuven is, die het meest zorg draagt voor de studiën. Onze confrater is weeral benevens de waar heid. M.r Crocq heeft niets diergelijks verklaard; alleenlijk heeft hij gezegd, dal de leerlingen, om aanvaard te worden in de universiteit van Leuven, een certificaat moeten afleveren vastslcllende dat zij hunne Rhelorika hebben voltrokken, cn dat dit certificaat in de andere universilciten niet ver- eischt wordt. Mag men nu wel uil deze verplichting, die de heer Crocq goedkeurd, besluiten, dat de studiën in de universiteit van Leuven beter zijn, dan in de universiteit van Gent, of in cene der twee andere van Belgiës universilciten? Voorzeker neen. Het vcrcischte certificaat bewijst vooreerst zeer wei nig ten voordeelc der studenten, omdat men in alle Collegiën en Athenees jongelingen in de Rhelorika aantreft, die min bekwaaambeid hebben d in studenten der Poësis en zelfs der Syntaxis; cn ten tweede, het bewijst niets, hoegenaamd niets, ten voordeelc der degelijkheid of soliditeit der studiën in de universiteit zelve. Wat hier vooral dient in acht genomen te wor den, liet is de geleerdheid, de kunde, de ijver der professors, hel is de geest der school, hel is de aanhoudende bezorgdheid der leeraars voor de leerlingen, liet is de strengheid in het afleveren van diplomas. Onder alle deze opzichten laat de lioogcschool van Gent niets te wenschee. En het zijn niet alleen de liberalen die dit beweren, maar ook de kleri- kalen, ja zelfs de minister Dclcour, professor der universiteit van Leuven. Volgender wijze inder daad, sprak bij in de zitting van het Senaat van 21 dezer: Je proclamc bien haut que, telles qu’elles sont institutes, par le dévouement, le talent de nos professeurs, nos universitte de l’État) répondent aux exigences du pays et donnent, au point de vue de la science, des garanties incontesttes. Zoo dus, volgens den heer Dclcour, beantwoordt de universiteit van Gent aan al de vcrcischten van den Belgischen burger, aan al de vcrcischten der wetenschap. Wal dient er meer gevraagd te worden Waarlijk, de bovengemelde verklaring van den klerikalen minister heeft eenc groolere beteekenis dan de aanvallen van het kwaadwillig Leugenaartje. Ja, confrater, wij blijven de universiteit van Gent boven deze van Leuven stellen in de diepe over tuiging, op ondervinding geslaafd, dat de studen ten te Gent een grondig onderwijs genieten, cn er opgeleid worden niet tol dweepers cn huiche laars maar tot verdraagzame cn rechtschapene vrije belgischc burgers. treding, den aard van hunne bediening en het be loop hunner jaarwedde. Deze laatste inlichtingen zullen zij echter kunnen vervangen door cene ver klaring des patroons nopens dit punt. De rekwiranten voorkomende op een cn het- zeldc exploot, zullen in zake van kiezing dezelfde woonplaats moeten kiezen; alle nolificatiën zullen kunnen door een en hetzelfde exploot gedaan wor den op die ëcne aangeduide woonplaats, en fle deurwaarders zullen de explooten kunnen over brengen door op den post aanbevolen brieven. In de onderzoekingen in kieszaken zal geen ge tuige kunnen geweigerd worden wegens eene der oorzaken, opgesomd in art. 283 van het wetboek van burgerlijke rechtspleging. De afzetbare ambtenaars, de militairen in werk- zamen dienst en de geestelijken door den Slaat be taald, kunnen slechts ingeschreven worden, in de gemeente, waar zij verblijven, uil hoofde hunner bedieningen, tenzij zij verklaren de woonplaats te willen behouden, die zij hadden, toen zij in be diening zijn getreden, of die, waar zij de grond slagen van den kiescijns bezitten. De schippers en handelsreizigers worden inge schreven ter plaatse van hunne oorspronkelijke woonplaats, ten ware zij in eene andere gemeente een werkelijk verblijf van meer dan 1 jaar hebben, of er hunne patent betalen. De verklaringen van patenten cn personneelc belastingen, gedaan na den 31 maart, tellen niet meer voor de vorming van den kiescijns. Deze bepaling is niet toepasselijk op de verklaringen gedaan vóór 1 juli 1877. van Brussel, noch legen den burgemeester van Antwerpen. De uitslag der ondervraging is dan gansch ten voordeelc der liberalen uitgevallen. Wat meer is, men heeft in de Kamer bewezen, zonder dat hel zelfs is tegengesproken geworden, dal men aan het volk niet verbieden kan zich in paters cn in nonnen te verklecdcn, zoo dikwijls als hel er behagen in schept. De paters en nonnen zijn eenvoudige burgers gelijk wij, iedereen mag hunne klcederdrachl, hunne mode volgen, en wilde een plaatselijk reglement er zich tegen verzetten, hel zou on wettig worden verklaard. De klerikale geweldigaards hebben eene slechte ton ontsteken met hunne ondervraging op de Maskeraden. En inderdaad, wat zal er nu gebeu ren? Wal er gebeuren zal is, dal er in al de groole steden, op de karnavaldagen, met honderde groe pen gemaskerde paters en nonnen zwarte, bruine, wille, bonte, geschoeide en ongeschoeide, geschorene en ongeschoi ene zullen rondloopen, die alle slag van aardigheden zullen verbeelden. Hel zal iels nieuws zijn, en er zal veel volk gaan naar kijken. De volksvertegenwoordiger Jacobs heeft machtig op zijne duimen gekregen, omdat hij de klerikale gazetschrijvers Ilachi-liouzouks heeft genoemd. i >u Uö ix.uuur vu ueier iei Hij tracht zich nu te verontschuldigen, en hij openbaar dan M.r L. Visart; dat hij heeft reeds geschreven in de Patrie en vervolgens in de Kamer verklaard, dal hij hel zoo erg niet heeft gemeend. Doch de heer Guillory heeft hem geheel juist geantwoordhel is te laat om uwe verwijting in te trekken. Dank! Dank!!.... o LcugcnnnrlJe. Onze confrater van het Leugenaartje heeft ons vriendelijk verzoek van zaterdag laatst aanhoordl; hij slaat ons niet meer. Hij is braaf en spaart ons, cn zulks verheugd ons. Heb dank, o confrater, heb dank! Nu zullen wij ten minsten gerust mogen slapen. Maar hetgeen ons hel meest verheugt, is de groole bevordering die wij aan hem le danken hebben: hij noemt ons nu het geuzenbladjc van uil de Ooslslraat Bravo, confrater, nu hebt gij de echte profcssoi s-uitdrukking gevonden; nu zijn wij ten minsten op de hoogte van onzen tijd gesteld. Dit is goed, confrater, en wij sturen u onzen harlelijkcn, onzen warmen dank loc. Tot wederzien». ICen bisschop vnlHclie-muntei*. In ons nummer van 3*" dezer hebben wij het volgende vermeld: een brief uil La Paz (’Bolivie, in Zuid Amerika) aan de Gazelle van Keulen gc- richt maakt bekend, dal dc heer Clavijo, katho- liekc bisschop van Limira, is aangehouden onder beschuldiging van valsche munt le hebben ge- slagen. Eene kerk van Cohonikleine stad in het bisdom van den beschuldigde, geheel van hare weerden ontbloot zijnde, en zij waren talrijk, heeft het gerecht een onderzoek ingesteld. De agenten de sporen der misdadigers volgende, kwamen op een buitengoed van den bisschop, cn vonden daar ecu geheel werkhuis met gereed- n schappen voor het maken van valsche munt. De bisschop en de bedienden van zijn Munl- hotel hebben bekentenissen gedaan en zij zullen welhaast gevonnist worden. Dit alles is de waarheid. Het Leugenaartje nochtans heeft dit nieuws cene infame logen durven noemen. En waarop steunde zich onze confrater om de bekendmaking van den correspondent uil La Paz le logenstraften’ Alleenlijk op het feit dat er geen Limira in Bolivie bestaal. Maar, de heer Clavijo is bisschop in partibus, een ceretilel, zoo als men weet bisschop in partibus van Limira, gelegen in klein Asia, doch hij is woonachtig in Bolivie en de beschuldiging ten zijnen laste wordt niet meer geloochend. De eenige terechtwijzing die wij aan ons boven gemeld artikel moeten toebrengen is, dat Cohoni niet in het bisdom van den beschuldigde, maar wel in Bolivie gelegen is. Nu ziel gij, lezers, wat dc logenstraffingen van hel Leugenaartje waard zijn. Nog eene opmerking. Het Leugenaartje legt ons ten laste gezegd te hebbendat Clavijo de kerk van Cohoni geheel van hare talrijke weerden had ontbloot. Daar hebben wij hoegenaamd niets van gezegd, en die beschuldiging ten onzen laste, van wege de Vcurnesche Bachi-Bouzouks, is nogmaals eenc schaamteloozc logen. Wal kunnen die Bachi-Bouzouks toch liegen!

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2