VAX VEURNE li I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT r 1 1 I 67. JAAR. J Veurne, y April. gemakkelijker om liet te bc- 1 Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeeliiigen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. U liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. InHChi'ijving betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Ikdgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Poor Krqnkrijkfr. 16-50 ’sjaars. Vertrekuren vs»n <Ien ijzeren wcj; van Duinkerke, Veurne naar lAchtervelde en Dlarnunc nnnr Nieupoi-t. Duinkerke naar Veurne 6-33 11-10 3-40 5-00 Lichtcrvelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 Venrne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-45 51/ en dezelve, door kunne ijverige en open lijke werkzaamheid, trachten te doen zege pralen. Men hoeft slechts na te gaan wal er in iedere gemeente, in iedere stad, gebeurt, om van deze waarheid overtuigd te zijn. Hier in Venrne, bijvoorbeeld, is hel voor eenieder duidelijk en klaar, dal de geeste lijkheid aan het hoofd is der klerikale partij. Het is ook onbetwistbaar, dat in dien onze gemeente kiezingen somtijds ge weldig zijn en betreurenswaardige on- eenigheden veroorzaken, dit alleenlijk aan onze geestelijken moelworden loegewelen. En inderdaad, telkenmale daler kiezing is, gebruiken zij den godsdienst als wapen brengen zij oenen kleinen religieoorlog te weeg. Eene verkiezing voor den gemeente raad is eeno wereldlijke zaak, maar de geestelijken brengen altijd den kiesstrijd op het godsdienstig terrein. Zij zullen niet zeggen: stemt voor de liberale kandida ten niet, want hetzijn slechte bestuurders»; maar wel: stemt voor de liberale kandi daten niet, want hetzijn slechte menseben, het zijn goddeloozen, geuzen enz. Er is nog meer. De Vcurnesche kleri kale partij, waarvan de geestelijken het hoofd en de ziel zijn, onderhoudt de ver deeldheid onder de Vcurnesche burgers. Niets is gemakkelijker om het te be wijzen. De vergaderingen in de gilden en do feesten zijn nuttig, omdat zij de vriend schapsbanden onder de burgers nauwer en nauwer aaneensluiten. In de gilden is iedereen aanvaard zonder onderscheid van denkwijze. De gilden geven feesten voor hunne leden en zelfs concerten en ver tooningen voor het publiek, mits een klein inkomgeld. Maar de geestelijken zijn tegen de gilden, hunne aanhangers maken er geen deel meer van, en als de klerikale») nu concerten of vertooningen geven zij sluiten de liberalen builen. Hunne con certen geven zij in den katholieken kring, en hunne vertooningen in den geestelijken tap, en daar wordt niemand aanvaard, ten zij klerikalen van zuiver bloed. Doch daai’ mede is hel nog niet genoeg, want de schrijvers van hel Leugenaarlje kondigen aan, dat de priesters meer dan ooit de oogen der geloovigen zullen trachten te openen, nopens het slecht, goddeloos en ver- dci jlijk werk van hel liberalism, zijnen aan hang en zijne drukpers. Wij zullen het afwachten. ZATERDAG 7 APRIL 187“. De heilige schrijvers van hel Leugenaarlje willen hel liberalism onder groole woor den verpletteren. Hoort ecus, lezers, hoe zij spreken. Hel liberalism, zeggen zij, is eene godde- looze settle die geen ander doel heeft dan den katholieken godsdienst legen te streven en alle middelen uitzoekl om de Kerk en hare die naren hatelijk te maken. Hel liberalism is anders niet dan het legen overgestelde van hel christendom. Het liberalism is eene partij die alles beschermt, ondersteunt, roemt en prijst wat onzedelijk, ongeloovig en bedorven is, enz. enz. Men staat verbaasd als men ziet hoe de heilige schrijvers de liberalen durven aan vallen, zij die niet dulden, dat men in het minst hel gedrag der polilieke priesters afkeurt. Men slaat verbaasd als men ziet, dal die schrijvers alle geestelijken eenig- zins met den godsdienst gelijk stellen of vereenzelvigen, en beweren durven, dal de godsdienst aangerand wordl, iedermaal dat men eenig misprijzen werpt, hoe ge grond ook, op personen die het geestelijk kleed hebben aangetrokkén. Welke hoo- vaardigheid welke verwaandheid Bijna overal staan de priesters aan hel hoofd der klerikale partij, overal streven zij naar de priesterheerschappij en naar de vernietiging der rechten van den bur ger, overal in het gouvernementin iedere stad, in iedere gemeente willen de priesters het hooge woord voeren, en wat meer is, overal willen zij aan hunne tegen strevers, de liberalen, hel zwijgen opleg gen, en zelfs hun verbieden hunne rechten te verdedigen. Zoohaast, inderdaad, als een liberaal hel woord durft verheffen legen oenen priester, dan schelden hem onmiddelijk de heilige schrijvers vooral wal leelijk is, en noemen hem geus, jood, ketter, franc mason, vrijdenker, enz. En dal men niet zegge, dat de Belgische priesters geene polilieke rol spelen, dat men niet zegge, dal zij de hoofden niet zijn der klerikale partij, want in alle kie zingen worden de pastors, de bisschoppen niet alleen over de klerikale kandidaten geraadpleegd, maar het zijn de priesters, die doorgaans deze kandidaten aanduiden den heer Chesnelong, verplicht zich le vervormen in eene stipt bijzondere ver- eeniging. politiek Overzicht. De Provinciale Correspondenz van Bei lijn zegt dal de onderleekening van hel proto col zonder uitstel aan hel turksch gouver nement is medegedeeld geworden. Bij ge legenheid dier plechtige mededeelingdruk ken de half-oliicieele duiische dagbladen de hoop uil, dal de eensgezindheid van al de mogendheden nu hel lurksch gouverne ment zal doen besluiten om de volledigste waarborgen legeven aan de billijke vragen van Europa en aldus hel lol hiertoe drei good gevaar van oorlog zal afweren. Tij dens de laatste ondcrhandelingen heeft Duitschland ook, in hel belang van den europeeschen vrede, er loe bijdragen om eene overeenkomst tusschen de mogend- heden, en vooral tusschen Engeland en Rusland, lot stand le brengen. Bovengemeld blad bericht ook, dat prins von Bismarck gevraagd heeft om van zijn officieel ambt ontslagen te worden, daar zijne gezondheid zeer geschokt is. De be paalde beslissing van den keizer is nog niet gekend, doch T is waarschijnclijk dat hij een nog al lang verlof zal bekomen. Ge durende dien lijd zou hij volledig ontsla gen zijn van alle deelneming aan de open bare/aken. Ook zou hel kunnen gebeuren dat men hem zal trachten ten volle te ver vangen, zoowel in hel bestuur der huilen- landsche als in het opperbestuur der biu- nenlamlsche zaken van het keizerrijk en hunne betrekkingen met hel pruissisch gouvernement. De aftreding van prins von Bismarck woidl natuurlijk door de engelsche en fransche dagbladen zeer besproken. De Morning Post wcnschl er zich geluk over. Te Parijs, alwaar de kanselier van Duilsch land beschouwd werd als de schuld, dal de vijandschap tusschen dil land en Frankrijk blijft beslaan, is men er verrukt over. Twee fransche ministers, de hoeren Jules Simon en Léon Say, bevinden zich thans in Italië. Volgens men uit Rome meldt zullen zij eene bijeenkomst hebben met de italiaansche ministers, ter bespre king van hel handelsverdrag tusschen Frankrijk en Italië, dal moet vernieuwd worden. Ook wordt er weinig aan getwij feld, of op die bijeenkomst zal gesproken worden over eene meer of min aanstaande pauzelijke kiezing en over de gedragslijn, welke men alsdan zou dienen te volgen. De policieprefect van Parijs heeft het katholijk comileit van Parijs ontbonden en dealgemeenc vergadering der katholijken, bijeengeroepen onder voorzitterschap van L-U -r.rr--^caannrama—irsmrw --ass I A’.1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1