Middelbare Staatsschool. BEKENDMAKINGEN. Voor liet hof van beroep van Gent is donderdag morgend de zaak opgeroepen, betrekkelijk hel proces, dal ingespannen is door de 18 werkmeisjes tegen den Werker, Uien public en Patrie, lot het be komen eener schadeloosstelling voor laster. Men weel dat de Werker een incident had opgeworpen, ten einde hel proces te Antwerpen te doen plaats grijpen en de eerste rechter dat geweigerd heeft. Het hof heeft liet vonnis der rechtbank van eersten aanleg bevestigd en de Werker tot de kosten ver wezen. Bijgevolg zal de rechtbank van Gent de zaak, door de werkmeisjes, die in den Pacilicalie- stoet gefigureerd hebben, tegen de drie bovenge noemde dagbladen ingespannen, te beoordeelen hebben. Dit proces zal eerlang opgeroepen worden. M' Joltrand pleitte voor den Werker, cn.Mr Seresia voor de tegenpartij. De opening «lei* klassen is vast ge steld op WoeiiMlag, den II dezer, oin M 1/2 ure ’s morgens. hebben en waarvan de aard der bestemming en het gebruik oenen zekeren pracht of welstand doen veronderstellen. Die wet beduidt de kamions, karren of andere rijtuigen niet, ’t zij met ressorts of hangsels, waarvan de werkhuizen, de koop- handelaars of de landbouwers in het uitoefenen van hun bedrijf of stiel gebruik maken. Dusdanig zijn karren gezegt kutserskar. Zij zijn inderdaad gemaakt voor gebruik van een bedrijf; maar zijn geenszins geschikt om voor het gemak of als prachtrijtuig te dienen. 0111 lllomme, te Leysele-dorpplaats, overslag, bij lici- DINSDAG 24 APRIL 1877, 3 ure namiddag, ter herberg van Alphonse tatie, van Kantoor van den Notaris IJ>e Cae, lioter- weegschaalstraal, n." 10, te Veurne. Ecu ndminlstrutief schandaal. De gemeente Moeren heelt in 1869-70, op baar grondgebied eenen steenweg gelegd, onder de stellige belofte, dat dien steenweg zou voltrokken worden, van den eenen kant, tol aan den keiweg van Ghyvelde naar lloudscbolc, en van den andere kant, lot aan de kasseide van Veurne naar het Om voornoemden steenweg te kunnen leggen, heeft de gemeente Moeren eene leening moeten aangaan, ten gevolge der welke zij nu verplicht is TWEE HÓNDERD opcentiemen te betalen op al de belastingen gedurende dertig jaar! Del’ranschen hebben aan hunne verbintenis vol komen, maar de gemeente Bulscamp weigert den steenweg van de Moeren lol aan de kasseide van Veurne naar hel Zwaantje te voltrekken. Bulscamp weigert uit partijhaat: want de uil te voeren werken, ten gevolge van bijzondere toela gen van wege de stad Veurne en van wege hel Departement van openbare werken, zouden haar bijna niets moeten kosten. Sedert 1872 reclameert de gemeente Moeren bij alle slag van ovei heden, maar alles is vruchteloos: de klerikale burgemeester van Bulscamp vindt on dersteuning te Brussel en te Brugge, en uit partij haat laat men eenen internationalen steenweg onderbroken, men maakt zich plichlig aan eene schreeuwende bestuurlijke onrechtvaardigheid, en men di ijlt den spot melde landbouwers der Bel gische Moeren, die, ten groolen deele in liet algc- gemeen belang, ruineuse belastingen hebben te betalen. WOENSDAG 2" MEI 1877, om 4 ure namiddag, ter herberg de Meiboom bij de echtgenoolen Carnier-Coucke, ten gehuchle Rosdammc, gemeente Pcrvijse, Openbare verkooping van een Huis en verdere gerieflijkheden met 39 aren 40 centiaren grond van gebouwen, erf en zaailand, te Avecappelle, bij kadaster wijk A n.rs 50c en 50n; gebruikt door Melchior Vanderghote, lot 1» mei 1879, ad 450 fr. ’s jaars. In genottreding met de geldtelling. Sterfgeval. De heer Wincqz, senator van het arrondisse ment Soignies, is ten gevolge eener lange en smar telijke ziekte aldaar overleden. M. Wincqz zetelde sedert lange jaren in hel senaat, waar de openhartigheid zijner liberale denkwijze, gepaard met eene groole vastheid van karakter, bom een rechtvaardig en wettig aanzien verworven hadden. De stad Soignies is hem ge deeltelijk de inrichting der wereldlijke scholen verschuldigd, die heden in vollen bloei zijn. is slechts 1 meter 47 centimeters lang, maar nog kras te been en heeft al zijne geestvermogens be houden. Bovendien is de eeuweling een braaf man, die door al zijne medeburgers geacht en bemind wordt. GEMEENTE LEYSELE. Koop 1 De Herberg de Slachterij met 3 aren 18 centiaren bebouwden grond, koer en tuin. Te verhoogen op 2,000 fr. Koop 2. 53 aren 50 centiaren, Xaailatul, ter gehuchle den Geldzak. Te verhoogen op 3,200 fr. Koop 3. De Herberg de Turfivef met 2 hektaren 20 aren 44 cent" grond van gebouwen, boomgaard en zaailand. Te verhoogen op 12,000 fr. GEMEENTE 11OUTIIEM. Koop 4. 68 aren 20 centiaren Zaailand, gelegen bij het Doorntje. Te verhoogen op 2,500 fr. GEMEENTE 1SENBERGHE. Koop 5. De Herberg de Snoeok en ver dere gebouwen, mol 26 aren 10 centiaren erf. Te verhoogen op 2,800 fr. De masse dezer 5 koopen te verhoogen op 23,500 fr. Rechterlijke Kronijk. liet hof van beroep van Gent heeft woensdag 28 maart laatst, een gewichtig vonnis uitgesproken in zake van kiezing. Is het voldoende voor een landbouwer die een paard heeft voor do exploitatie zijner landen, en het maar enkel houdt voor die exploitatie, dat hij hel enkele malen voor eene kutserkar spant, om den grondslag te bezitten van de persoonlijke be lasting van 6' klas? Zal hij kunnen beweren dal die kutserkar, omdat zij op ressorts rust, toebehoort tot de rijtuigen die op ressorts hangen, waarvan de wel van 28 juni 1822 en de wel van 12 maart 1837 spreken-? Hel hof heeft ontkennend beslist: Inde wet van 1837, zegt hel hof, heeft het woord rijtuig geen anderen zin dan in de wel van 1822 Welnu, in deze, bevat dit woord maar de rijtuigenop ressorts of hangsels,die eenige waarde K0RREKTI0NNELE RECHTBANK VAN VEURNE. ZITTING VAN 5 APRIL. Anna Krost, te Duinkerke, 11 maanden gevang en 52 fr. boete, over diefte, 7 dagen gevang, over landlooping en 15 dagen ter beschikking van het staatsbestuur. Rosalie Muyllaert, huisvrouw Karei Morent, 26 fr. boete, Karei Morent, werkman, 8 dagen gevang, over slagen, beide te Woumen. Leonard Desodt, werkman, 78 fr. boete, over eerroof; Karei Dupon, hoefsmid, 5 fr. boete, over slagen, beide te Woumen. Alexis Vieren, schipper te Veurne, 8 dagen ge vang; Karei Morlelez, rondleurder te Rousselaere, 26 fr. boete, beide over slagen. ZITTING VAN 6 APRIL. Amelie Merlevede, huisvrouw David Castelein, breidster te Wercken, 16 dagen gevang, over diefte en smaadwoorden. Julie Vansullen, huisvrouw Leonard Vervaeckc, werkvrouw, 1 dag gevang; Leonard Vcrvaecke, werkman te Merckcm, 1 maand gevang en 26 fr. boete, beide over diefte. Pieler-Albert Lauwers, werkman te Hoogslaede, 10 fr. boete, over slagen. Burgers!and der stad Veurne. GEBOORTEN. den 2. Achille Albrecht, zoon van Eduard en van Rosalia Nowé, Beweslerpoort. STERFGEVALLEN. den 30. Melanie Vanacker, werkster, 66 jaren, geboren te Hardifost en wonende te Veurne, weduwe van Felix Seru. den 2 april. Sophia Top, 2 m. en 20 d. den 2. Willebrordus Torhoudt, werkman, 60 jaar en 5 maanden, geboren te Avecappelle en wonende te Veurne, man van Carolina Sarnoey. den 3. Sophia Devoghel, 8 dagen. Algetnecne TTijdingen. Morgen voormiddag, om 11 1/2 ure juist, op het Stadhuis, Concert door de Koninklijke harmonie maatschappij S.te Cecilia. De volgende stukken zullen uitgevoerd worden: 1. La garde de la Heine, pas redouble. 2. Souvenir montagnard, fantaisie. 3. Revue musicale. it. Galop national. Zaterdag heeft in het gouvernemenlshotel de volgende openbare aanbesteding plaats gehad 1. Der uil te voeren werken voorliet delven van een kanaal bestemd om de waters der Oostvaart te leiden naar de nieuwe sluis van walerlossing van Veurne-Ambacbt, in vervanging der westafdeeling van de vaart van Veurne; en voor het verplaatsen van het benedendeel der oostafdeeling van dezelfde vaart, in de richting der nieuwe thans in aanleg zijnde sluis van Veurne, te Nicuport. Bestek 188,150 fr. Hebben aangeboden: MM. Verslraelc, te Rams- cappelle (Veurne), 199,000 fr.; Scoyer, te Seneffe, 181.500 fr. en Nicaise en Delcuve, te la Louvière, 196.500 fr. Paascben viel dit jaar op 1 april; zulks heeft in deze eeuw maar tweemaal plaats gehad, name lijk in 1804 en 1866. In 1888 zal dit insgelijks plaats hebben. Den 30 maart is Pieter Hainaut, bijgenaamd Lascalve, oud 62 jaren, visscher te Oostende, in staal van dronkenschap in de Vissclicrskaai ver smoord Men meldt uit Knocke, dato 31 maartGis teren werd alhier op bet strand eene flesch ge vonden met een briefke waarop in de duilsche taal hel volgende was: Deze flesch werd op 8 maart 1876 in zee geworpen, op 42" 21 noord en 46" 16 west van Greenwich, van het bremer bark schip Oceaan, kapitein A. B. Nahmens, varende van Bremen naar Philadelhia, na 66 dagen in zee te zijn geweest. Tot heden is alles wel aan boord. Tempeesten en onophoudelijk slecht weer hebben de reis vertraagd. Gisteren vaarden wij de duit- sche bark Edouard, kapitein Halberstadt, voor bij. In de engelsche taal was er bijgevoegd: ïndien deze flesch ergens gevonden wordt, is men verzocht er kennis van te geven aan de Ship ping Gazette, (Gel.) A. B. Nahmens, kapitein van deii Oceaan.. Den 10 dezer viert Waasten den honderdsten verjaardag van een zijner burgers, Theodoor Benoit. De honderdjarige heeft gediend onder de eerste franschc republiek. Na eindiging van zijnen diensttijd keerde hij naar zijne geboorteplaats terug, waar hij het bedrijf van smid weer opnam, tot den ouderdom van ruim 80 jaar, zonder hel op te geven logen eenen jongeling van 20 jaar. Benoit Do geestelijke lasteraars. Men weet dal er zich te Antwerpen een Kring gevormd heeft met hel doel de politieke cn laste rende sermoenen te gaan afluisteren, die in de kerken der stad en op den buiten gepredikt wor den, om als hel noodig is, de navolgers van Christus, die zoo ongestraft de menschen leugens opdraaien en deftige burgers belecdigen, hel zij in de dagbladen te wederleggen of ze op het bankske te brengen om voor hunne stoute taal te verant woorden. De klerikale bladen, en namelijk de Patrie vinden dat de liberalen de rol van mouchards spelen. Neen, dat is niet spioneren, maar integendeel om de lieden en de princiepen, die in openbare vergaderingen op onwaardige wijze worden aan gevallen, te verdedigen. Wal men mouchards mag noemen, dat zijn dezen die zich aan de deur stellen van de een of andere vergadering en de namen opschrijven van de per sonen die er binnen gaan, ze vervolgens afkon digen, ten einde ze in hunne broodwinning te benadcelen. Wal ook mouchards zijn: die adresboeken doen drukken, waarin men de lieden aanduidt, waar men moet gaan koopen, omdat zij als katholiek stemmende worden aangeduid. Zijn ook mouchards die bedienden uitkoopen, om lijsten te bekomen van zekere vereenigingen ten einde de namen der leden af te kondigen, om daardoor wederom die personen te benadcelen. Mouchards zijn personen, die in het donker ergens insluipen, ten einde personen af te spieden, altijd met hel doel om ze zooveel mogelijk te benadcelen. Maar als men voorop aankondigt dat men bij klaien dage de sermoenen eener fanatieke geeste lijkheid zal konlroleeren, dat is wel openlijk en vrijmoedig te werk gaan, en als de navolgers van Christus hunnen plicht doen, dan moeten zij niet bevreesd zijn dat men hunne sermoenen afluistert, integendeel zouden zij er over gevleid moeten wezen. Neen, de mouchards zijn niet in het liberaal kamp, maar wel bij de klerikalen, en dat is zelfs bij hen een geheel ingericht stelsel. Westvlaming

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 3