I X. 9,477 86 9,392 4,697 Het ws»h eene leugen Meer onbeschaamd dan rechtzinnig heeft hel Leugenaartje durven schrijven, dat alles wat de liberale bladen gemeld hebben over een kind dal door eene non op oenen hooien kachel was gezel, leugen en laster was. Er was niets van! riep het professorsgazetje uit, en men moest die smeerige geuzengazetten maar ecus duchtig over den hekel halen. Uit Parijs schrijft men uu echter aan do Opinion dat de zaak der non uil het klooster van S'-Legcr- Vauban eene erge wending neemt voor de bijzon derste beschuldigde, die hot kind met do bloolc billen op bot gloeiend kacheldeksel heeft geplaatst. Hol rechterlijk onderzoek is ten einde geloopen mol een bevel om die non, Mej. Gaily, te ver volgen voor de rechtbank. En er was niets van, Leugenaartje Sterf ge val. De parlementaire linkerzijde heeft oen nieuw verlies geleden in den persoon van den heer J. M. G. Funck, afgevaardigde van Brussel en schepen der hoofdslad, overleden in den ouderdom van 54 jaar on half. Hij behoorde lol do progressisten. Sedert een lOtal jaren is aan de Kamer een wets ontwerp onderworpen, aan zijn initiatief te danken, strekkende om liet verplichtend onderwijs, te de- een voorbeeld vnn klerikale onvcrdi'nagzaninheid. Vorlcdenc week overleed te Luik de heer Lucien Henrard, student iu do rechten. Een plechtige stoel, waaraan meer dan 500 studenten mol hun vaandel doel namen, vergezelde hel lijk naar de S.1 Chrislolïelskerk, waar de lijk dienst plaats had. Aan de kerk gekomen, wierd er van wege den pastor bevel gegeven, dat het studentenvaandel moest buiten blijven. Aan dit bcVil wierd er volkomen: hel vaandel bleef buiten, ende studenten ook. Niet een trad de kerk binnen. crctceren. Dit ontwerp is nooit op do dagorde ge bracht. De beer Funck was schepen van het be twistbare, van de ccredienslcn en van de openbare weldadigheid. Hij werd in 1861 gemeenteraadslid en in december 1863 schepen benoemd, toen de heer Anspach burgemeester werd. Eerst was bij schepen van openbaar onderwijs, maar ging in 1873 lol bel betwistbare over, toen de beer Orts zijn ontslag als schepen gaf. De burgerlijke be graving van den heer Funck heeft woensdag 11 april plaats gehad. M.r Funck is als vrijdenker gestorven. Drie ministers, de boeren Tbiebaud, de Lantsheerc en Delcour, professor der universileit van Leuven, woonden de begraving bij. De minister Delcour, ccnc les willende geven aan den burgemeester van Alveringhem, heeft zich alleszins betamelijk ge dragen, en beeft noch cigaar noch pijp gesmoord. digen, en zij halen feilen aan waaruit men beslui ten moet dat de regenlie onpartijdig is. Deze opmerkingen wierden zondag avond ge maakt iu oenen cslaminet en daar zij zeer juist zijn, vinden wij goed dezelve aan onze lezers mede te doelen. Hluiling vnn het TooneeireMtivnl. Menigmaal hebben wij gehoord dat onze tooneel- liefhebbers, op het gebied van tooneelkunde, voor geene andere vreemde genootschappen moeten onderdoen, en morgen avond, zondag 15 april, zal hel ons gegeven zijn deze gezegdens te bewaar heden. I Voor de sluiting van haar tooneelfecst, zal de uitschrijvende maatschappij Mnn in de beurs en van zinnen jong de volgende luisterrijke ver- tooningfopvoeren De vrouw van Egmont, groot historisch drama in drij bedrijven, gevolgd door: Tamboer Janssens, blijspel met zang in twee bedrijven. Wie de Veurnesche tooneclliefhcbbers, in stuk ken als de die hier vermelde, gezien heeft, weet dal ze daarin vooral uitmunten. Deze beide stukken zijn allerbest geschikt om de ernstige en luimige zijde hunner talenten te waardecren, en ze in over eenstemming te brengen met die der genootschap pen die onzen schouwburg beklommen hebben. Indien dus onze Rhctorika zich sedert cenigen lijd heeft laten verwachten, zullen de aanschou- wers mogen overtuigd zijn dal het wachten bun geen schade zal loegebracht hebben; integendeel, gene genoeglijker uren zullen zij in dcrgclijk feest overgebracht hebben. Verschcidc nieuwe tooneel- liefhebbers, ook niet van looneeltalcnlen ontbloot, en die zoo bereidwillig hunne medewerking ver- leencn, treden morgen voor do eerste maal op en wij twijfelen geenszins of hel publiek zal in massa hunne pogingen komen toejuichen. I Wij verwachten ons dus aan de zaal proppens vol te zien, wamde kaarten die reeds op voorhand zijn afgeleverd, zijn er hel stellig bewijs van. I De opening der deuren zal plaats hebben om 6 i/2 ure, om ten 7 ure juist te beginnen. I Advies aan de liefhebbers wezen, dat hij gcenen den minsten eerbied heeft voor de waarheid. Mistrouwt u ook van de ser moenen en lessen van zijne leermeesters. Die mannen kunnen wel oordeelen over de tradition en superstitiën, over het bezittelijke en het vra gende, over het mannelijke en het vrouwelijke, over de stippen op de i’s en de ij’s, doch over alle andere zaken hebben zij verkeerde denkbeelden. Hun hoofd is opgevuld met valschc gedachten, en al wat er uitkomt is valsch. De straten on wegen van Veurne, beweren de professors, zijn de slechste die er te vinden zijn. Maar wie heelt er meer bevoegdheid om hierover uitspraak te doen, ofwel de heilige schrijvers van het Leugenaartje, ofwel de commissaris van stralen en wegen Voorzeker deze laatste ambtenaar. Welnu, de heer G. Poupeye, commissaris van straten en wegen te Veurne, heelt onlangs ver klaard, dat, onder het opzicht van goede wegen, Veurne en Woumen uitzondering maken, dat in geene eene gemeente van gansch hel arrondisse ment Veurne-Dixmtide, de straten en wegen zoo wel onderhouden zijn ais te Woumen en te Veurne! Hoe hel Leugenaartje toch liegen kan!!! Wordt voortgezet Kunut* en lotteriileuxvH. Verschenen: Visscherslied en Klein Vogelken, twee romancen, poëzij van mevr. Van Ackere, ge boren Maria Doolaeglic;, muziek van A. Haemers- Van Ackere. Deze romancen zullen wolkomen zijn bij de liefhebbers van den vlaamschen zang en wij durven er den besten bijval aan vóórspellen. Het Visscherslied is te bekomen ten prijze van fr. 1-50 en Klein Vogelken voor 1 fr. Men wende zich ten bockhandel van Van Cuyck-Gyole te Dixmude; de personen van builen stad die deze twee schoone zangstukken begeeren, kunnen hel bedrag opzen den aan genoemd adres; zij zullen dezelve vracht vrij ontvangen. Kiezing te Antwerpen. Ziehier den uitslag der kiezing van Antwerpen: Getal stemmers Witte briefjes Geldige stemmen Volstrekte meerderheid M. de baron Osy, bekwam 4,926 stemmen. M. K. de Bosschaerl, 4,466 De klerikale kandidaat Osy is scnalcur uitge roepen. In de stad hebben zich 370 kiezers meer dan in juni 1876 onthouden en van den builen waren er insgelijks 76 onthoudingen meer. Hel zijn die onthoudingen die de klerikalen de 450 stemmen meerderheid hebben gegeven. De burgerwacht was bijeen geroepen om in geval van wanorde gereed te zijn. De klerikale kringen slaken hunne vaandels uil en doorliepen de stad al zingende. De liberalen, het voorbeeld van kalmte willendt? geven, hadden besloten zich des avonds niet te vereenigen. Ten 9 ure ’s avonds waren de boulevards met volk opgepropt. De bijzondere korpsen der burger wacht, met kolonel David aan hel hoofd, werden op liunncn doortocln toegejuiebt. Om 10 ure was alles rustig. Er hebben wel hier on daar cenige schermutselingen plaats gehad lusschen liberalen en tjeefkens, maar zonder erge gevolgen. Algemeene 'fi'ijcliitgeii. Zondag toekomende, 22 april 1877, zullen de leesten plaats hebben door onze Koorzangerskring Vereenigde Vrienden», ingericht ter gelegenheid van de inhuldiging van zijn vaandel. Dezelve zullen volgender wijze plaats hebben. Zondag 22, om 4 ure namiddag: hihuldiging van het I aandel. Ter dezer gelegenheid zal eene grootc stoel ingcrichl worden met de welwillende mede werking der voornaamste maatschappijen onzer stad, namenllijk: de koninklijke maatschappij van Bhetorika; de koninklijke harmonie maatschappij S.“! Cecilia; de Kruisbooggild S.‘ Joris; de maat schappij de Vinkcnieren de Bolders maat schappij «Mild en Gespaarzaam» en de Duiven maatschappij, S.' Esprit. Men zal zich in hel lokaal, den Keizer vereenigen om 3 12 ure. Denzelfden avond, om 8 ure, op Sladssclmuw- burg, Groot Concert, waarvan verder hot program ma. De Leden des Krings, met hun huisgezin, het zelfde huis bewoonende, mogen dit feest kosteloos bijwonen, leder lid der maatschappijen, die aan den stoel deel nemen, zal, voor zooveel hel behoort (voor hem en vooreen lid zijner familie, ook het zelfde huis bewoonende) twee persoonlijke iugang- lEet Leugenaar!je en onze JiiiÏHlieeren Wij sloten een artikel van ons laatste nummer met de volgende woorden Wij stellen ons voor, in een volgend nummer, de stedelijke werken te bespreken, die het Leuge- naartje heeft beknibbeld. Wij zijn geenszins gram over zijne bedenkingen, wel integendeel, want, alhoewel onze confrater altijd bitsig en kwaad- willig is ten opzichte onzer sladhuisheeren zien wij nochtans gaarne dat hij zich met de stedelijkc belangen bezig houdt. Wij zien dit gaarne, lieve lezers, omdat wij onze stad vuriglijk beminnen, omdat ons niets nauwer ter harte ligt dan hare belangen, omdat wij eerbied hebben voor onze stadsregeermg, wier bestuur wij ten volle goedkeuren, en omdat de beknibbe lingen van het Leugenaartje ons de gelegenheid verschaffen te doen uitschijnen, dal onze stad met I eene vaderlijke bezorgdheid, die allen lof verdient, wordt bestuurd. Wij zeggen met eene vaderlijke bezorgdheid, om reden dat ons gemeentebestuur, zooveel als hot maar eenigzins mogelijk is, aan alle de ingezete nen tracht voldoening te geven. Bewijzen wij dit eerst en vooral, en wel door cene zeer gewichtige daadzaak, op de welke wij aller aandacht inroepen. Over vijftien jaar, wanneer men in onze stad aanzienlijke werken zag uitvoeren, zoo als het verbouwen van den sledelijken schouwburg, het leggen van den steenweg naar Boitshoucke en naar de vijfhuizen, het verzanden van menigvuldige wegen, enz., schreeuwden de klerikalen, dat de stad geruïneerd was; en, bij iedere gemeente- 1 kiezing, was him voornaamste wapen in hel be strijden van het sledelijk bestuur, de schulden der stad en de hpoge lasten die de inwoners zouden te betalen hebben. Van hooge lasten heeft iedereen, alhoewel het niet altijd wijzelijk is, afschuw. Ook, van over vijftien jaar, heeft het sledelijk bestuur zich toe gelegd om de kiezers gerust te stellen, om hun voor oogen te leggen, dat de gcldelijke toestand der stad geen gevaar liep, om voldoening te geven, in een woord, zoowel aan de tegenstrevers van het liberaal bestuur als aan zijne voorstanders. Op al het geschreeuw der klerikalen, op al hunne bedricgelijko plakkaten en omzendbrieven rakende de stedelijkc schulden, hebben de libe ralen geantwoord: Kiezers van Veurne, uwe be- langen zijn aan voorzichtige handen toever- trouwd, de inkomsten der stad zullen met gespaarzaamlieid en onpartijdigheid worden gc- bruikt, men zal in alles liet algemeen belang iu acht nemen, men zal nuttige werken blijven uil- voeren zoowel binnen als buiten de stad, men zal gocdcscholen blijven bekostigen, verbeteren en er nieuwe inrichten voor kinderen van alle standen, en de stedelijke lasten zullen niet wdrden verhoogd. Aan deze belofte is men getrouw gebleven de liberale sladhuisheeren hebben rekening ge houden van de vrees en den weusch der klcri- kalen, zij hebben vaderlijk bestuurd, en sedert meer dan twintig jaar zijn de communale.lasten in Veurne altijd dezelfde. Hel niet verhoogen dezer lasten is eene daad zaak, is een feil, dat voorzeker merkwaardig mag genoemd worden. En inderdaad, alles is duurder geworden, de materialen en daghuren zijn in prijs gerezen, de jaarwedden zijn verhoogd, en niettemin heeft het siedolijk bestuur het middel gevonden om menigvuldige steen- en zandwegen te leggen, om menigvuldige trottoirs en riolen uit te voeren, om kostelijke herstellingen en vernieuwingen te doen aan de openbare gebouwen, om nieuwe ‘cholcn in te richten...... en dat alles zonder ver- hooging van lasten voor de ingezeten noch zonder vermindering der stedelijkc inkomsten. Wal meer js, onze sladhuisheeren aan dewelke het Leu- genaartje, ondanks al de kwaadwilligheid zijner heilige schrijvers, dc algemeene achting niet ontnemen kan, zullen in hetzelfde stelsel blijven voortbesturen en zullen opvolgelijk in al dc nood wendigheden onzer stad voorzien. Deze algemeene be'merkingcn gemaakt zijnde, komen wij tot cenige bijzondere punten. Neemt al dc straten die ’t bestuur van Veurne aangaan zegt hel Leugenaartjeen geene óéiie is cr die behoorlijk genoeg voor dc.kleinste gemeente is. Deze leugen is al te grof! Mistrouwt u, lezers, van de gezegdens van onzen “.onfrater, want hoe dikwijls hebben wij niet be- proppens zijn afgeleverd, zijn er hel stellig bewijs van. 6 i/2 ure, om ten 7 ure juist te beginnen. z

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2