VAN VEURNE I I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I JAAR. Veurne, jVprïl. 1 Eenafzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, G, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij Alle mededcelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. en Rusland, MI. <lo pastoor en «Ie boeren. Het is een onbetwistbaar en algemeen gekend feit, dat de boeren aan de minste wenken of be velen van hunnen pastoor gehoorzamen. Geschiedt dat uil liefde of genegenheid? Hoegenaamd niet; de pastoor in de buitenge meenten legt hel er doorgaans niet op aan om be mind te worden. De boeren zijn eerder bang voor hem. Op den buiten is de pastoor een autocraat; hij bezit al de macht; volgens zijnen wil wordt er niemand geëerd of veracht. Zijn invloed is er zoo groot dal zelfs burgemeester en schepen voor hem het hoofd buigen; niemand durft hem tegenspre ken uit vrees van benadeeld, soms wel ten onder liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inselii'ijving Itetaalbnar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-23 Een jaar, fr. 6-00. Voor gaiisch Itelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. 5t.e Politick OvEUrxiCiit. De oorlog tusschen Turkije is nu officieel verklaard. Hel bevel om de betrekkingen met Tur kije af te breken is aan den russischen zaakgelastigde te Konstantinopcl, overge- maakl. De tijding is officielijk maandag avond in de Gemeenlen-Kamer van Engeland door den minister van büitenlandsche za ken m edeged e eId De leerling is dus geworpen, de oorlog van Rusland legen Turkije beeft een aan vang genomen. Van dezen oorlog mag men zeggen: men ziet hem beginnen, maar men weel niet wanneer hij zal eindigen. Indien de oorlog zich bepaalde tot deze twee mo gendheden, zou hel mogelijks niet lang duren, maar eiken oogenblik moet men vreezen dal hij andere konüiklen en an dere mogendheden zal medeslepen, waar door de zaken voor Europa zouden ver slechten. De krijgsverrichtingen zijn aangevan gen. Het eerste russisch legerkorps is op rumeensch gebied getreden. De olïicieele lijding is er van gegeven geworden in de engelsche lordskamer, door graaf Derby. Zooals het te verwachten was hebben de Russen geenen tegenstand ontmoet. Het rumeensch gouvernement heeft aan zijne troepen bevel gegeven om zuiver en een voudig af te trekken, met de verklaring, dal men onderdeed voor het geweld. De russische zaakgelastigde bij het lurksch gouvernement heeft Conslanlino- pel met gansch hel personeel van hel ge zantschap verlaten. Dc russische consuls, in Tmkije gevestigd, zijn insgelijks wegge- trokken. Ook heeft hel lurksch gouverne ment van zijnen kant aan al zijne consuls in Rusland bevel gezonden om naar Turkije terug te keeren. De depeche-zcndbrief van den rijkskan- selicr van Rusland zegt dal Rusland zal trachten door de wapens te bekomen, wal Europa te vergeefs door vreedzame mid delen heelt gepoogd te verkrijgen. Rusland zal handelen in hel belang van Europa. Ook hel oorlogsmanifest spreekt in dien zin. Eene depeche uit Bucharest van den 25 zegt dat er dinsdag 15,000 Russen bezit der brug van Barbochc genomen hebben. In den avond van dien dag bevonden zich reeds 50,000 man van het russisch leger op rumeensch grondgebied. Tot hiertoe blijven de Turken op de oevers van den Donau liggen, zonder beweging te maken. Zij wachten daar ongetwijfeld de Russen af. De gebeurtenissen, die op het punt slaan in hel Oosten voor te vallen, beginnen Duitschland zeer tc bekommeren. Het duilsh gouvernement heeft aan het Parle ment een wetsontwerp aangeboden, dat vroeger voorbehouden werd, rakende eene vermeerdering van het oorlogsbudjet. Na eene langdurige beraadslaging, aan welke maarschalk von Mollke deel nam, werd de gevraagde vermeerdering toegestaan. Om die vermeerdering te bekomen zegde de maarschalk onder anderen, dal Frankrijk groole dingen in de laatste jaren voor de verdediging des lands heeft lol stand ge bracht. Eene ontzaglijke hoeveelheid troe pen bevindt zich op dit oogenblik tusschen Parijs en de duitschc grenzen. Frankrijk doet alles voor zijn leger en wordt door de gebeele bevolking hierin volkomen goed gekeurd. Frankrijk streeft Duitschland in dien zin stellig vooruit, daar hel in vredes tijd zijne kaders geheel vaardig voor den oorlog geeft. Duitschland kan zich aan eenen Vergelijken maatregel niet onltre- ken. I>e Strijd. Wanneer men thans de oogen slaat op den toestand van België en om met meer echtheid lespreken \an geheel de christene wereld, bestaligt men, niet zon der vrees, den reuzenstrijd, dien de ullra- monlaansche partij overal ondernomen heeft, tegen de hedendaagsche princiepen van vooruitgangen vrijheid. Met eene zekere vrees, zeg ik, en wel met reden: Neemt de geschiedenis in de hand; wat al buitensporigheden, wal al ge weldenarijen ziet gij daar niet geschreven slaan, welke hel volk bedreven beeft, wan neer het door bijgeloof en dweepzucht werd aangevuurd? Het is nogtans bij middel van bijgeloof en dweepzucht dat Rome gezworen heeft den weg ie dwarsboomen welken de negen tiende eeuw heeft ingeslagen. En inder daad, het onwetend volk wordt in alle sle den en dorpen het voorwerp van de grootste zorgen van wege de Roomschge- zinde partij. Overal wordt de geestelijke lap, of om beter te zeggen, de krocht of herberg het lokaas waarmede men den werkman en den kleinen burger aantrekt. Men bouwt of huurt lokalen, waar men den zondag die menschen aanlokt, met hun bier of jenever te geven gratis of aan ver minderden prijs. Men print daar die brave lieden alles in wal men wil; men hitst ze op legen de liberalen, men dondert er legen hunne scholen, men spreekt er van slagen en wonden, en van de oude kruis vaarten, en wat weet ik al. En wanneer die ongelukkige blinde werktuigen van hel hedendaagsche klerikalismus geroepen zul len worden om ten strijde te trekken, on derdo banier hunner zoogezegde herders, zij zullen vaardig zijn om hunne broeders te bevechtenin den naam van God. Ja, in voordrachten, door geestelijken gegeven, in klerikale vergaderingen, valt men uil tegen de liberalen; met hoopen leugens en uitvindsels schilden men die vrijheidsvrienden af, men spreekt ervan franc-masons, van vrijdenkers, van ketters, enz. Men vindt geene scheldwoorden ge noeg om er de liberale gestichten, om er de liberale gazetten mede te beladen. En wat kan, wat moet hieruit voort vloeien De burgeroorlog, ’t is te zeggen de schrikkelijkste aller plagen En de reden is niet moeielijk om vatten: Heeft men ooit ’s menschens verstand kun nen plooien onder dwang? Heeft die kost bare lakkei der rede ooit van zijne rechten afgezien? Zal de vooruitgang niet eeuwig strijden, met die overtuiging, dat de over winning hem te wachten staal? De strijd is hevig; maar de partij der vrijheid en des vooruilgangs kan niet ver smacht worden Dat de Roomschgezinde partij het over- wegc. Zij stookt den burgeroorlog aan, want zij wil, de vermetele, kost wat kost, door het zwaard en door het bloed, haren scepter over de wereld behouden. Doch, zij zal zich verbrijzelen tegen hel licht, tegen de rede. ZATERDAG 28 APRIL 1877. N.' 70. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichlerveldc en Dlxmnde naat* TVieuport. Duinkerke naar Veurne 6-33 11-10 3-40 5-00 Lichter velde naar Veurne. 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 42-00 4-20 0-00 Vettrne naar Lichterveldé 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-45 I I l II l>e Oorlog. ADVl -.-ff- »TTrr.TTwrna»»iM n urritanuiMiminiM—.miu» I«u iuwwi ««miwiitw I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1