a r r VAN VEURNE L 1 xl NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT f H A 7® U 71. JAAR. 4-37 6-02 Veurne n'aar Duinkerke Mei. - "i van Turkije, ora de halve hél roode kruis le stel- I De vrijheid voor het kwaad, zegt hclLeugenaarlje, is de leus der liberalen. Zou hel niet juist liet tegenovergestelde zijn dat waar is? Het is toch gekend, dal het voldoende is ten voordeele der klerikalen te stemmen, ten voor dooie der klerikalen in de kiezingen le werken, ten voordeele der klerikalen zijne beurs te openen, om bij de politieke priesters in de gunst te zijn, en zijne levenswijze hoe weinig zedelijk zij ook weze—- ongestoord te kunnen voortzetten; daar een liberaal, integendeel, hoe treffelijk en hoe onberispelijk hij zich ook gedrage, altijd door de klerikale kopstukken zal worden aangevallenen benadeeligd. Ziel men niet dagelijks, overal waar de geeste lijken veel invloed hebben, dat alle zulke personen, die gewoon zijn eene gemakkelijke rekening te maken met hunne consciëntie, die gaarne aan -f.SI «Js i’ :Z tiev ö’zral aoi zijn aan het plan maan in plaats van len voor de krijgsambulancien, Frankrijk werpt geene tegenkantingen op, maar vraagt eene bijzomleré confcrencie. Oos tenrijk vraagt eene confcrencie cn zou wil len dal de halve tnaan naast hel roode kruis geplaatst werd op de lurkschc tintint- lancien, Duilschland acht eene conferéneie ontijdig, terwijl Rusland de halve maan als liefdadig toeken verwerpt. Montenegro is min vijandig. Hel neemt T gebruik der halve maan aan. De keizer van Duilschland bevindt zich thans le Straatsburg. Dé schuld der Vereenigde Stalen van Amerika is gedurende de maand april lest weder met 4,516,000 dollars verminderd. In Europa ziel men de schuld der meeste stalen steeds vergrooten. "'X liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ijansch Ilelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, Tr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ‘sjaaï's. 51. NA 1 Ecnafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel.1 K Men schrijft in bij den drukker-uilgevcr, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle ntededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk oilderleekend, alsoók bekendmakingcn uiterlijk legen Vrijdag middag toe le'zenden. 'Vertrekuren van den ijzeren >vej; van Duinkerke, Veurne nam- M.iciiteryeïtle en Dixmnde near Nieupört. Duinkerke naai-Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 J Lichtervelde naar.Veurne 6-30 9-08 1-35 b-vo niuupuici/uwuuc i-.w i--uu -*-zu Veurne naar Lichlervekle 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 I’OJUJtlIISlK OVEltXICllT. De laatste lijdingen van hel oorlogsloo- neel in Klein-Azie spreken van gevechten op de wegen van Kars en Erzerum in Ar menië: de overwinning zou aan de Kus sen gebleven zijn. Deze laaisten /.ouden Bayazid bezet hebben, eene vervallen doch vroeger versterkte slad, gelegen op de uiterste zuidooslergrens. aan den voet van hel Araralgeberglcl Die bezetting is in zich zelv. n zonder belang. De fuiken houden zich langs ien kant, even als op de gansche ooslergreus van Armenië', die zeer uitge breid is, enkel op de verdediging. Volgens alle waarschijnlijkheid wijken zij enkel voor den vijand af, om zich 'samen le trek ken op de verheven vlakten voor Erzerum, alwaar men ei nslige gevechten mag te ge mot l zien. Eene dépêche uil Weëuënj 1 mei. ver zekert (ial tol op heden er geen enkel gou vcrnemenl, uitgezonderd Engeland, hel inzicht betuigd heelt om officieel te anl- wooiden op de bewering van Rusland, waarbij bevestigd wordt dal hel enkel han delt in hel belang van Europa. Een dagblad van Weenen meldt dat Turkije maar van zijn ontwerp van bezet ting van een gedeelte van hel Servisch grond gebied algezieh heelt, op hel aandringen van Oostenrijk. Ilct kabinet van Weenen zou verklaard hebben dat, indien dit ge beurde, hel hierop mei de krachtdadigste maatregelen zou geantwoord hebben. Ook zou hel Oostenrijkse!) gouvernem nï, in antwoord op de ondervragingen, gedaan in de ooslenrijksche en hongaarsche Ka mers, voornemens zijn eene verklaring al le leggen van sim nge onzijdigheid, zondér voorbi houdiug. Hel zou de geruchten van wapeningen logenstraffen en verzekeren dal Oostenrijk geen ander inzicht heeft, dan de verwikkelingen in het Oosten te beperken, daar hel die ongelukkiglijk niet heelï kunnen belenen. Volgens men uit Londen meldt werden de oorlogsloebcreidseien in Engeland, niettegenstaande dé onzijdig verklaring, voorlgezel. De Standard zegt dal hel land met genoegen vernemen zal, dal de troe pen tot in de geringste bijzonderheden op hel papier slaan aangeduid, voor tgeval eene inscheping zou noodzaaklijk worden geacht. Al de maatregelen zijn genomen, opdat Engeland onmiddellijk zou bereid zijn tegenover alle gebeurtenissen, die zich zouden kunnen opdoen. Men meldt uit Berlijn dat Engeland, Ita lië, Belgic, Denemark cn Portugal gunstig ZATERDAG 5 MEI 1877. 8-00 Nicuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 7 8-45 liberalen, die in 1850 ónze Grondwet op gesteld hebben, bestaat er ntel meer be trekking lusschen godsdienst en politiek, dan lusschen godsdiensten meetkunde. Zouden de katholieken yap heden nog in de kiezingen ondersteund worden door de machtige geestelijkheid in Vlaanderen, indien zij rechtzinnig ep openhartig ver klaarden onze Grondwet aangekleefd te zijn? Voorzeker niet, het antwoord lijdt geenen twijfel. Zij moeten in alles de gees telijkheid gehoorzamen en de wetten van den Syllabus aangekleefd zijn. De liberalen integendeel, zijn getrouw gebleven aan hunne princiepen en zijn hel eens met onze Grondwet; zij betrachten hetzelfde doel als deze van 1850. Zij willen dal iedereen vrij zij te leven cn le sterven volgens zijn geweien. Als cenvoïidiglijk politieke mannen dringen zij niemand eenig geloof of geloofspunt op; katholie ken, liberalen, protestanten, geuzen, vrij denkers, klerikalen zijn bij ons allen gelijk voor de wet. De liberalen maken geene onderscheiding. De klerikalen beweeren noglans eene uitneming aan den algemeeiien regel le moeten maken; en er is met hun noch vrede noch overeenkomst mogelijk. Wor den ze geboet of gestraft voor de wet over treden le hebben, zij schreeuwen als ver moord,. dal zij vervolgd worden. Zijn dé gekozene wetgevers niet geheel onderdanig en verslaafd aan hunnen willekeur, zij be weeren geplaagd te worden, en al de.recht- veetdige wetten, door de liberalen, in hunnen lijd opgemaakt, blijven beslaan onder hel tegenwoordig klerikaal minis terie. Men zwijgt er over en men verge noegt zich mol in alle postjes, die open vallen, klerikale vrienden te plaatsen om zich alzoo te versterken. Xijn <lc liberalen vijand van den godsdienst? De klerikalen beweeren dat al wat libe raal is, noodzakelijk vijandig moet zijn aan den katholieken godsdienst. Men heeft hun schoon hel tegenovergestelde te bewijzen met hun naar de ondervinding te zenden, welke wij gehad hebben van die lange reeksjaren gedurende de welke de libera len hel land bestuurd hebben. Niels kan helpen, het is en blijft de zelfde zang: de liberalen zijn vijanden van de religie Zij kennen geen ander liedje en hebben ook niets anders ten hunnen laste. Alwie onderzoeken wil; al wip, waai lijk menscli is cn ervan den schoenen naam verdient, omdat bij gelooft begaafd le zijn met oordeel en versland en meent ervan een goed gebruik le maken, wordt schaam teloos. uifgescholden \oor geus, frane- ma<;on, dief, communard, petroleur, enz.. Laat ons bekennen dal bel juist de kle rikalen zijn, die niets verwaarloozéü om den katholieken godsdienst waarvan zij beweeren de eenige dienaars te zijn, hate lijk le maken. Moest de almachtige God, eenig gehoor verleunen aan hunne ver waande éischen en wenschen, de wereld zou een afgrijzelijk schouwspel opleveren: gedurig religieoorlogen, de wreedste en hardnekkigste onder alle oorlogen en daarbij de priesterheerschappijhel on verdraagzaamste bestuur dal ooit in voege is en komen kan. Noglans volgens de katholieken cn de Veurne, 2» T ADVER J II ■ii'

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1