J KicMkroniJk. Ooslrooscbeke, zullen er nog drij kiezingeu, voor cen lid, in andere kantons onzer provinlic plaats hebben, te weten Te Dixmude, in vervanging van den heer Slcvcr- lynck, overleden. Te Tliouroul, in vervanging van M. Karei de Scbietcre de Lophem, overleden. Te Kortrijk, in vervanging van M. Van Dale- Crombel, overleden. Dus zijn er op 28 dezer, vijf nieuwe provinliaie raadsheere» te kiezen. Indien nochtans M.' Visart ons het bewijs leverde, dat hij meer invloed heelt dan oenen hoofd- ingcnicur, en, ten koste van wie hel behoort, de bekasseiding onzer Slalieplaals, en den steenweg van het Nieuporlje naar de Moeten deed uitroeren, zouden wij niet ontkennen zonder hem hiervoor op een pedestal te plaatsen dat hij zijne plicht heeft vervuld. Ongelukkiglijk voor de bewonde raars van den heer Visart, weten wij nog niet welke werken hel arrondissement hem te danken heeft, en hel Leugenaartje, dat zich in zijn laatste nummer had moeten toeleggen om ze op te noe men, ten einde aldus te bewijzen, dal wij, gelijk hel heeft beweerd, de liberale princiepen boven de WAARHEID plaatsen, zwijgt er over gelijk een visch. Twee maten en twee pfewlelif.cn. De Moniteur melde onlangs het volgende bericht: Door den oorlog die lusschen Rusland en Turkije heerschl, vindt het gouvernement zich genoodzaakt de onderhoorigen van koninkl ijk te moeten herinneren dal Belgie oenen onzijdige» Slaat is en dal elke daad tegenstrijdig aan de plichten van onzijdigheid, diensvolgens zorgvuldig moet vermeden worden. Hel nieuw belgisch strafwetboek art 123, beval de volgende schikking, die men geraadzaam denkt aan hel publiek te herinneren: Degene die door vijandelijke daden, door hel gouvernement niet goedgekeurd, den slaat aan vijandelijkheden jegens eene vreemde mogendheid zal blootgesteld hebben, zal met eene opsluiting van 5 tol 10 jaren gestraft worden en indien er vijandelijkheden uil voortgekomen zijn met eene opsluiting van 10 tol 13 jaren. Waarom toch geelt de Moniteur hetzelfde be richt niet wegens Italië; dagelijks wordt Victor- Emmanuel beleedigd door de klerikale partij, de bisschoppen aan T hoofd, maar ons heilig minis terie laat geworden! Is dit ook onzijdigheid? Onze voorname plicht als liberaal blad zegden wij in ons laatste nummer, is het liberaal vaandel kloek en onverschrokken in de hoogte houden, wat er ook rondom ons gebeurc, zonder beloften of voordeelen, zonder bedreigingen ot vervolgingen in acht te nemen. En wij voegden erbij, ons dunkens, moet alles onderdoen voor de liberale princiepen, zonder dewelke er noch vrij- heid, noch vooruitgang, noch volksgeluk moge- lijk is. Aan deze verklaring hebben wij niets te ver anderen. Doch hel Leugenaartje vindt dat de woorden, die wij onderstreept hebben, eene zeer gewichtige beleekenis behelzen, namelijk, dat wij door deze woorden hebben willen te kennen geven, dat, ons dunkens, de WAAitirêïi» waarom ook niet de zEimi.UKiir.m voor de liberale prin ciepen moeten onderdoen. Waarlijk, om zoo iels dergelijks uit onze woor den op te vatten, moet mei), gelijk het professors- gazetje, cen jezuïlieke schoolvos zijn van de eerste soort. Doch de venijnige schoolvosserij is hier al te blijkbaar en blijft, voor allen klaarziende)) lezer, zonder uitwerksel. Opdat echter niemand zich over de beleekenis onzer bovenstaande verklaring zou misgrijpen, zullen wij trachten dezelfde nog duidelijker te maken. Ware M.’ Visart, bij voorbeeld, geen politiek man, wij zouden ons wel wachten hem in iets te beknibbelen. Maar mogen wij, verdedigers als wij zijn der liberale princiepen en der belangen van het arren Jisscmcnt, vergoten dal M.1 Visart ons als volksvertegenwoordiger, door den invloed van eenigc vreemde priesters, voor wie óiizc belangen niets zijn, is opgédrongen? Mogen wij vergeten dal hij samenspant met de vijanden van het liberalism en medewerkt om de vrije Belgen onder het priesterjuk te doen gebukt gaan? Mogen wij ver geten dat M.' Visart zich veel meer toelegt om be noemingen te bekomen, die aangenaam zijn aan de geestelijken, dan om nuttige werken te verkrijgen tol dewelke het arrondissement recht heeft En zouden wij, in liet vooruitzicht van eenigc voor doden, of om ons de verwijlingen van hel Leuge naartje en van zijne aanhangers te versparen, M.r Visart onverdiend moeten loven en prijzen? Zouden wij, onze liberale princiepen moeten op offeren, en ons moeten onthouden aan onze lezers bekend te maken waarin de invloed van M.r Visart te kort schiet ofte wenschcn laat, onwaar hij, door partijdige benoemingen te bewerken, het algemeen welvaren Van zekere gemeenten over hel hoofd, ziel Voorzeker neen, en driemaal neen ■Voordeelen en verwijlingen of bedreigingen moéten hier onderdoen voor onze grondbeginselen, voor onze plichten als verdedigers van het liberaal vaandel. Ilcellt et-HJlro IKroniJk. PROCES VGOR LASTER. VEROORDEELING VAN DEN ESCALT. De burgerlijke rechtbank van Antwerpen heeft vrijdag II. uitspraak gedaan in hol proces, ingespan nen door den heer burgemeester Leopold de Wacl, tegen hel klerikaal dagblad Escaut, dat hem be- schuldigd had van zijnen naai» gesteld te hebben onder een valse» stuk en op aandringen van M. Eduard Pocher, bevel gegeven te hebben om den dag na de kiezing, gedurende de volksgisting, de Muette de Portier te doen opvoeren. De rechtbank heeft een lang gemotiveerd vonnis uitgebraclil, welk de aangeklaagde artikels van den Escaut Insterlijk. verklaart en het blad diensvolgens veroordeelt om drij maal hel vonnis op te nemen op zijne eerste bladzijde, lol 200 fr. schadevergoeding en tot de kosten van hel proces. Daarenboven wordt de lieer Burgemeester ge machtigd hel vonnis, op de kosten van den Escaut, te doen afkondigen in ties bladen van bet land volgens zijnen keus. .Vlgenieöno Tijdingen.. De lolclingen van de lichting van 1877, tot den dienst aangewezen en begreepen in het contingent der arrondissementen Veurne ch Oostende, zullen ingeleverd worden den 13 Juni aanslaande. De lotelingen voor wie de storting van twee honderd franks is gedaan geweest, worden maar op 28 juni aangeboden. Ons artikel over de wijze op dewélke wij onze plichten begrijpen tegenover den klerikalen volks vertegenwoordiger L. Visart en andere klerikalen van de zelfde soort, die men ten onrechte wil doen doorgaan als mannen die aan onze streek groole diensten bewijzen, heeft aan hel Leugenaartje niet bevallen, want hel antwoordt met grofheden en personaliteiten. Wal meer is, het kwaadwillig bladje verdraait den zin onzer woorden en schrijft hun eene gausche verkeerde beleekenis toe. Wij achten hel dus geradig op deze zaak terug te koeren. De heer Verte, advocaat en candidaat-notaris te Brugge, is notaris benoemd te Merckcm. Zaterdag heeft in hel gouvcrnements-holel te Brugge, de openbare aanbesteding plaats gehad der uil te voeren onderhouds- en verbelerings- werken aan de sluis der koophandelskom ter haven van Oostende, gedurende eene pacht van 5 jaren te beginnen met 1 mei 1877 tol 30 april 1882. Hebben aangebodenMM. Emmanuel Decloedt, te Veurne, 5 vermindering; Joseph Van Dycke, te Oostende, vermindering 2 °/0. De beschuldigde l’Kinl de Roodenbekc is andermaal voor de raadkamer moeten verschijnen voor de maandclijksche formaliteiten, geëischt door art. 5 van de wel van 20 april 1874, op de preventieve gevangenschap. Zal die preventieve gevangenschap, liet is te zeggen dat lui-lckker- landlcven, dal van de oprechte gevangenstraf af rekent, nog lang blijven duren? Wanneer zal bij eindelijk voorde assisen verschijnen? Zondag rond 4 uur ’s morgends, is een brand to Heinze uilgeborsten die de vcrmicelfabriek van de hoeren Devolder en G!° in asch heeft gelegd. Hel vuur schijnt toevallig ontstaan te zijn op de droogzolders. De schade wordt op 16,000 fr. ge schal. Niets was verzekerd. Zondag nacht is te Farchiennes eene wreede moord gepleegd. De genaamde J. B. Sanlerre, nachtwachter op hel bureel van dc koolmijn Masse- Sainl-Franfois, is in zijnen slaap verrast en met eene koolmijnhouweel hel hoofd verbrijzeld. Dc diefstal was de drijfveer dezer afschuwclijkc misdaad; op hot coffre-fort heeft men sporen van 21 slagen met het houweel aangelroffen. Ondanks al hunne pogingen konden zij er niet in gelukken hel koffer te openen, dat echter slechts 300 fr. bevatte, zoodat de ellendigen moesten vertrekken, zonder voor allen buil meer mede te dragen, dan de zilveren binnenkas van de horlogie van hel slachtoffer. Men leest in I’Echo du Nord van Rijsel: Hol parket van Rijsel ontving maandag voormiddag een telegram van de Belgische policie, meldende dal er zondag nanoen te Dendermonde eene moord poging was begaan door zekeren De Beul op zijne moeder, en dal de moordenaar, die onlangs Rijsel bewoond had, de vlucht had genomen. Op die waarschuwing gingen de agenten der vciligheids- policie op zoek, vei onderstenende dal Dc Beul bij voorkeur de stad Rijsel voor toevluchtsoord zou gekozen hebben, welke hij kende. Zij geraak en te weet dal De Beul 8 maanden gewoond had in o huis der rüe de la Clef Hij was sedert april naar Belgie teruggekeerd. In de ruë de la Clef vonden zij een portret, dat hun volkomen liet signalement van De Beul gaf. Zij doorzochten al de openbare gebouwen der stad en om u uur hielden zij den Builen de provinliaie kiezingeu van Brugge en moordenaar aan in de eslaminel Boulanger, rue - Notre Dame 61. Emiel Prosper De Beul is cen man van 3‘> jaar, klein van gestalte on van tenger voorkomen. Na uit Belgie gedeserteerd te zijn, leidde hij sedert vijftien jaren een avontuurlijk leven en diende lan gen lijd in bel vreemdenlegioen van Afrika. Zijne ouders waren te Dendermonde behangers en waren in tamelijke» welstand. Men schrijf dus de mis daad toe aan aan de hebzucht. Naar het schijnt is zij met ongehoorde wreedheid begaan. De moeder zou door een twintigtal messteken getroffen zijn. Noglans is zij niet dood en laat haar toestand eenigc hoop. De Beul heelt al hel geld en de waar den genomen, die hij heelt kunnen vinden. Hij is denzelfdcn dag naar Rijsel vertrokken en bracht den nacht in eene slecht befaamde plaats door, waar hij groot verleer deed, zonder eenigzins on gerust te schijnen. Hij was dronken, toen hij aan gehouden werd. Hij is in dc gevangenis van Rijsel opgesloten, in afwachting dat bijnitgelcvcrd worde. Maandag morgend rond 4 uur, is in de hoofd- kerk van Metz brand ontslaan, waarschijnlijk ten gevolge van de verlichting des keizers van Duitsch- land. Om li uur stond heel hel dak in brand. Dc keizer, prins von Moltkc en dc bisschep bevonden zich ter plaats. Eene latere depêche meldt dat dc hevigheid van den brand is kunnen gedempt worden. Hel gevaar is voorbij. Er stijgen nog wolken rook uil dc golbischc kolommen. Hel uurwerk is ongeschon den; hel dak is afgebrand, liet binnenste der kerk is op verschilligc plaatsen beschadigd, ten gevolge van den val van stukken brandend hout. Men leest in den Journal de Villefranche: Wij ontvangen goede lijdingen uil de wijnstreken, die dc beste hoop opleveren. In hel kanton Beaujcu, zijn de botten zeer schoon, de vormen zijn dik en talrijk. Noglans werden eenigc botten in de laatste nachten .bevroz.cn, doch dit zal niet hinderen aande oogst, wanneer hel niet meer voorkomt. Hel graan, hel koolzaad, de weiden leveren overal een prach tig groen op en de oogst belooft overvloedig te zijn. Wanneer, geen tegenslag onze streken tiett, mogen wij melden dal dc overvloed dc schaarschte der laatste jaren zal vergoeden.. Gij (ullramonlanen) zijl dezelfde mannen die in Engeland, ten tijde van Jacobus 11, het katholisis- mus ten onderen hebt gebracht; die den godsdienst gevaar hebt doen loopen in (ie laatste jaren van bodewijk XIV, en voor een groot deel hebt mede gewerkt om dc beruchte terugwerkingen der XVIII*' eeuw te veroorzaken; die onder Karel X het koningdom hebt doen vallen, alsook bijna het «..altaar; die na den Staatsaanslag (van Napoleon lildoor uwe gewelddaden den ouden voltairiaan- schen en jacobijnschen geest hebt verbitterd cri doen herleven; en, mijnheeren, zoo men u thans laat begaan, zult gij eindigen met DE KATHO- LIEKE ZAAK in Belgie en in Frankrijk IN HET VERDERF TE STORTEN. Alle verstandige kalho- Heken moeten nadenken. Ziedaar hoe ee» ma» sprak over eet) tiental jaren, en hij is nog klerikale re presenlanl. Hij durfde dc waarheid zeggen aan al de gewelddroomende klerikale broe ders. Maar, eilaas! wat zijn de lijden toch hedendaags veranderd. Indien thans ie mand nog zoo durfde spreken, spoedig zoo hij uilgemaakt wordenlegen de religie! Eu zelfs in dc veronderstelling, dal onze streek aan den heer Visart eeuige diensten, die dienen in aanmerking te komen, zou te danken hebben wal geenszins het geval is dan nog zouden wij ons moeten onthouden te zijner cere den trompet te blazen, omdat wij moeten vermijden, dal iemand zou kunnen denken, dal hij opgehouden heeft vijandig te zijn aan hel liberalism, of dat wij min standvastig zijn geworden in cenen strijd, dien wij, lol voorbeeld van alle liberalen, onverpoosd moeten VOOrïzette»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2