VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 v A. •JAAR. Eenafzondérlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgovcr, Óoststraal, 6, te Veurne, en op allé postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. v De nieuwe kieswet Dllcllten der liberalen. De beraadslaging in de Kamer over de nieuwe kieswet duurt altijd voort. Zij is zeer belangrijk en maakt ons bekend met veel welenswaardige feilen. Au meer dan ooit betreuren wij, dal een vroeger voor stel van den beer Bara, strekkende om eene vlaamsche vertaling der beraadsla gingen der Kamers kosteloos, of aan ver minderden prijs, aan de kiezers der Vlaanderen beschikbaar te stellen, niet is aangenomen geweest. Hel is te hopen, dal er een beknopt overzicht vat) de redevoe ringen van de nieuwe kieswet zal worden opgesteld, om aan de kiezers, door de zorgen der liberale associaties, te worden iiitgedeeLI. De liberalen moeten het licht, zooveel als hel maar eenigzins mogelijk is, verspreiden, Geen licht onder den dom per; geene waarheid met een masker. De handelwijze der liberalen mag gekend zijn; de drukking der priesters in de kiezingen, hel uitgestrekt klerikaal kiesbedrog moet gekend zijn. Ofschoon er veel veranderingen aan de nieuwe kieswet worden voorgesleld, mag men van heden af verzekeren, dat hel ont werp door de midden sectie der Kamer aangenomen, in zijne voorname doelen zal worden goedgekeurd. De kiezers zullen dus moeten stemmen met gedrukte briefjes, op dewelke al de namen der kandidaten zich zullen bevin den, en iedere kiezer zal verplicht zijn, gansch alleen, in een beluik geplaatst voor liet kiesbureel, de kandidaten aan te dui den bij middel van ecu en hel zelfde toeken voor de welke hij stemmen wil. Bijgevolggeene geleekende briefjes meer; geen middel meer voor den paktor? of voor den eigenaar, om te weten hoe-de kiezer heelt gestemd, en ook geen middel meer voor den kiezer, om te bewijzen in welken zin hij gestemd heeft. De kiezers zullen voorlaan kunnen gaan stemmen zonder vaar noch vrees eik volgens zijn eigen gevoelen, of nog beter, 5l.e Maar willen de liberalen gelukken, wij herbalen hel. er dient onophoudend ge arbeid te worden, en noch moeite, noch onkosten mag men sparen, om, in den builen, tienmaal en twintigmaal meer liberale gazetten en schriften te doen lezen, dan het tegenwoordig hel geval is. ■politiek Overzicht. Eene onverwachte lijding is uit Parijs toegekomen. De heer Jules Simon, voor zitter van hel fransch ministerie, heeft zijn ontslag gegeven, ten gevolge van een brief hem dooi- den president der fransche republiek geschreven. De president der fransche republiek heeft het ontslag van den beer Jules Simon aan genomen en den heer Dufaure geschreven, om dien staatsman te verzoeken hém te willen komen spreken. De heer Dufaure heeft geantwoord, dal hij de beweegreden dier uilnoodiging gissen kon, doch hij om gezondheidsredenen geene portefeuille kon aanvaarden. Men wil dal Mac-.Mahon nu den heer d’Audifïrel-Pasquier bij zich geroepen heeft De Journal des Débals meldt dal al de mi nisters hel voorbeeld van den heer Jules Simon gevolgd hebben en den president hun ontslag hebben toegezonden. Volgens gemeld blad waren reeds te Parijs ge ruchten in omloop over eene aanstaande ontbinding der kamer. De maarschalk zou aan een hooggeplaatst persoon gezegd heb ben, dat hij bereid was om het land te raadplegen. De Russisch-Turkschc oorlog gaat maar slecht vooruit en de lijdingen die vandaar komen zijn zoo partijdig, dat men wel ver plicht zou zijn telkens de oorlogsberichten mol herroepingen te beginnen. Er was gemeld dat er den 10 mei te Batoum een gevecht had plaats gehad. Thans heeft men tijdingen ontvangen, uit russi.sche en turksche bronnen, en beiden hebben gewonnen. Hel is wal verre om te gaan zien en van de waarheid te overtuigen. Men meldt ons dat in den nacht van zaterdag lol zondag, de Turken van Silis- trie, gepoogd hebben den Donau over te trekken rechtover Ollenilza. |>c rumeenschc troepen, door generaal Manu aangevoerd, hebben die pogingen verijdeld die bestemd waren om den voort gang der Russen te sluiten. Zou dat nu waar zijn Volgens eene depêche uil Pest aan den Journal des Débals, zou Rumanie den oorlog aan Turkije hebben verklaard. Prins Karei zou het opperbevelhebbcrschap der troe pen hebben genomen. Zelfs zou het rumeensch leger reeds pogingen gedaan hebben om langs den kant van Kalafal en Weddin over den Donau te trekken; twee punten nabij de Servische valleien gelegen, die den weg elk volgens de beslissing van zijne eigene rede. Welhaast zal, in de kiezingen, niet de drukking, maar we! de overtuiging de groolè rol spelen en dit mag ‘aanzien worden als eene hoogst prijzenswaardige verbetering. Doch hieruit volgt, dat de liberalen zware plichten zullen te vervullen hebben; dat zij aanhoudend, even gelijk de geestelijken, zullen moeten werken. Willen zij nu de meerderheid bekomen in de buitengemeen ten wat niet onmogelijk is zij moeten zich in nauwe betrekking stellen met de kiezers, zij moeten dezelve onderrichten met hel woord en met de pen, zij moeten de liberale drukpers aanmoedigen, en de liberale gazellen, de liberale schriften, met volle handen verspreiden. Het oogehblik is gekomen van te ijveren voor de verlichting en de ontslaving der meerderheid der buitenkiezers, die helaas! nog blindelings gehoorzamen aan de poli tieke priesters, alhoewel het duidelijk en klaar is, dat deze mannen niets anders beoogen dan rijkdom en oppermacht’voor hen zelven. Het oogénblik is gekomen van krachtdadig te strijden voor de geestes ontwikkeling, voor de vrijheid, voor de verdraagzaamheid, voor het liberalism in een woord, zoo niet, zullen wij meer en meer door do priesterpartij onderdrukt worden. En dat de liberalen niet zeggen: de «strijd is al te ongelijk; de geestelijken zijn te machtig in den buiten; er is niets aan te doen'. Zoo spreken is den moed laten zinken en alle hoop opgeven; zoo spreken is wan kelen, is eene heilige plicht opofferen aan onverschilligheid, luiheid en gierigheid; zoo spreken is eene politieke ketterij! Mét ijver en vasten wil kan men alles te weeg brengen. Dat men slechts ernstig de hand aan hel werk sla en volherde, en men zal zien welke onverwachte uitslagen men zal bekomen. Wat de politieke priesters kunnen, kunnen de liberalen ook, des le ’irjeer, daar de waarheid aantrekkelijker is dan het bedrog, daar de stoffelijke belan gen der kiezers, gepaaid met onderwijs en vrijheid, hun nauwer ter hart liggen dan de belangen der prieslerparlij. van Sofia openen en loelalen de turksche position in Bulgarie om te wenden. Een telegram uil Londen meldt dat de heer Tracy, liberale kandidaat, tol lid vim hel Parlement voor Montgomery gekozen is met 1447 stemmee. D’heer Casilereagh, zijn tegenstrever, behaalde 1118 stemmen. Veurne, lö Mei. ZATERDAG I» MEI 1877. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop Fb(fr Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor gansch iïelgie: G maanden, Ir. 3-73 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’Sjaars. Vertrekuren van den ijzeren vvej; van Duinkerken Veurne naar JLieiitervelde en Dixmude naar FWieuport. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00.IJcliterveldc naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 Venrne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-45 ADVERTEN X MC*» XlMKMlMUKXDMHCUliasaaaSMUKKun

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1