I achtig, cn is n enkelijk ingegevcn door uwen Kamer, M, Bara heeft dinsdag in de Kamer cenc dor beste redevoeringen uitgesproken, die in de dis- eussie over het wcstsonlwerp op het kiesbedrog gedaan zijn. De welsprekende redenaar heeft de klerikalen zulke harde waarheden gezegd, ben zoo duidelijk aangeloond, dat zij de eersteen dceenigstc Het is echter slechts in schijn dat liet Leuge- naartje zoo vreedzaam is, want hoeveel kwaad willigheid, onverdraagzaamheid en venijn zit er niet in ccne enkele zijner bemerkingen? Hel christelijk papiertje spreekt van de leesten, welke op mei te Brugge hebben plaats gehad, cn drukt zich volgender wijze uil: Ten drie ure ving in de schouwburgzaal der stad de prijskamp aan der koorafdcelingen. De zaal was proppens vol. Onder de tallooze menigte die zich in den schouwburg verdrong, bemerkte men twee Veurnsche liberale koppen, die eenc eerste plaats bezetteden, om daar bij te wonen wat ze /der verfoeien en met misprijzen beladen, te welen: een klerikaal feest. Over de diensten door M.r L. Visart aan het arrondissement bewezen, blijft het Leugenaartjè zwijgen gelijk een visch. In geheel zijn laatste nummer zwijgt hel heilig bladje ook over hel Advertentie-blad, en hel woord geuzen is maar één maal, indien wij wel gelezen hebben, in dit num mer te vinden. Heeft hel professorsgazetje dan al zijne gal uitgespuwen en is het len einde zijn lalijn? Bij de heilige schrijvers van bet I.eugenaartje en consoorten zwemt de onverdraagzaamheid altijd boven, en in alle omstandigheden laten zij blijken dat zij de liberalen aanzien als.... slechte tnenschen. Geven zij feesten, de liberalen zijn er uitgesloten, of wonen zij dezelfde bij, de klerikalen toonen er zich over geschandalizeerd. In den predikstoel heeft, men durven zeggen, dal de liberalen beter builende kerk zouden blijven. Onze gemeenteraad, hoe onpartijdig ook zijne beslissingen zijn, noemt het professorsgazetje eenc geuzenkliek. Git de be dieningen en uit de commission worden de libe ralen, zoo veel als het maar eenigzins mogelijk is, gebannen. Doen de liberalen een voorstel in het algemeen belang, men zal hunne inzichten verkeerd uitleggen en ze hun ten kwade duiden. In de builen gemeenten bijzonderlijk, maar ook wel hier ter slede, worden de liberalen, welk bedrijf zij ook uitoefenen, en hoe deftig hun gedrag, hoe eerlijk hunnen handel ook weze, op alle manieren geplaagd, gekwollen en benadeeligd. Te Alverin- ghem delft men de liberalen op bevel van den burgemeester gelijk honden, en dan schrijft het I.eugenaartje nog (zie zijn nummer van 28 febr' II.) Iedereen kan oordcelen wal vooordeel hel is eenc goede regenlie en burgemeester te hebben. In Veurne gebruiken de klerikale kopstukken alle slag van listen, om de jonge werklieden zondags uil de liberale gezelschappen te verwij deren, en daarom houdt men ze geheele zondagen bijeen in den geestelijken tap, waar men concur rentie doet aan de herbergiers. En de winkeliers en andere neringdoeners, die bij de klerikalen in geenen reuk van heiligheid staan, zullen met de profijten der kalandise van de klerikale familien cn van de klerikale gestichten geene vette zappen eten. vcrvalschers der kiezerslijsten zijn, dat zij niet wisten wal antwoorden. De heer Bara heeft bewezen dal bel eerste ge dacht van het wetsontwerp, het werk niet is van van M. Malou, maar wel van den Liberalen Bond; behalve dat hel ministerie er de alphabelische orde heeft uitgelaten. Wal hel tweede gedeelte betreft, dat deel is aan den minister geleverd geweest door hel Huis van Antwerpen, dat, daardoor de schikkingen ken nende, er zijn voordeel uitgetrokken heeft om zes honderd nieuwe kiezers te maken. De kommiezen-kiezers schrikken de klerikalen af en het is legen hen dal de befaamde titel II is gemaakt. Hot gouvernement toont zich uiterste streng voor de kommiezen. Maar voor de mixtepeerden, voor de valsche verklaring van vensters, deuren, schouwendienstboden, waarvan de klerikalen zulk groot gebruik hebben gemaakt, daarvoor is geene enkele schikking in de wet gebracht. In eene gemeente, zegde M. Bara, heelt men zeven boeren als gentlemanndders verklaard en er was voor die zeven ruiters maar een enkele zadel; in een andere gemeente, was er zelfs geen zadel Een pastoor heelt een zijner konfraters doen op schrijven voor zijnen kommies! In eenige kerken en in de katholijkc scholen gaal men zelfs zoo verre van in de kalechismus lessen de kinderen te lecrcn dal voor de liberalen stemmen eene doodzonde is. M. Bara heeft een cahier van een kind geloond, waar die heilige woorden in staan. Dehecr Bara heeft aangedrongen op de invoering der stemming per alphabelische orde voor geheel hel arrondissement, want als men het nu niet doel zal het toch later moeten gebeuren. De linkerzijde heeft de redevoering van M. Bara luidruchtig toegejuichtzij heeft op de Kamer een diepen indruk gemaakt en in hel land zal zij veel bijval vinden. filet iniHlukt. KruistochtJe. Hel werd zoo beslist in de pauselijkc gevangenis, en de beslissing werd in de gansebe katholieke wereld uitgebazuind: een nieuwe kruistocht zou worden gepredikt tol verovering van Rome en de herplaatsing van den Paus op zijnen koninklijken troon. Het ordewoord werd gegeven door den baas en overal stelden zich de klerken aan het werk, schreven petitiën, leurden ze rond, maakten er veel gerucht van in preekstoel en dagbladen en zonden ze vervolgens, volbeklad met handleekens van Jan cn alle man, aan alle wetgevende kamers. Er wordt aan alle Europeesche regeeringen noch min noch meer gevraagd dan dal zij alle samen zouden spannen om koning Victor-Emmanuel uit Rome te verjagen en aan Pius IX zijne tijdelijke macht terug te schenken. Vooreerst, Leugenaartje, wal gij een klerikaal feest noemt, was een prijskamp voor zang, uitge schreven wel is waar voor klerikale maatschap pijen, maar gegeven voor het publiek in eenen openbaren schouwburg, waar een ieder er was toegelatèn mits te betalen. Wij begrijpen dus niet waarin de twee Veurnsche liberale muziekminnaren berispelijk kunnen zijn? En is hel waar dal zij hier zulke feesten «verfoeien»? Jn het geheel niet, want de klerikalen geven hier aan de liberalen geene gelegenheid zulke feesten bij te wonen. Wanneer hier inderdaad de klerikalen een concert of eenc toonccl-vertooning geven, sluiten zij de liberalen buiten. Uwe bemerking, confrater, is dus weeral leugen- I achtig, en is u enkelijk ingegeven door uwen i I>e klcziug van M. Delm-oclic. Men meldt dat er kwestie is de kiezing van M. Delarochc, te Soignies gekozen, niet goed te keuren. Volgens recht zouden de stemmen aan M. Delarochc gegeven niet kunnen tellen, daar hij niet kiesbaar was voor den Senaat en zou M. Ansiau moeten uitgeroepen worden als gekomen met eenparigheid van stemmen. Maar de meerderheid zal enkel de kiezing ver breken en hel kiezerskorps op nieuw bijeenroepen. Wij zullen zien wal de heeren senaleurs zullen doen. Lnndbouw. Zaterdag, 7 juli aanslaande, dag des jaarlijkschcn prijskamps van veulen-merrien voor het arron dissement Veurne, ten 11 12 ure ’s morgens, zal in de stad Veurne een bijzondere wedstrijd geopend worden, ten behoeve van jonge hengsten, gezegd achttienmaanders, behoorende tol de klas der werkpaarden. Zullen toegclatcn worden om mede te dingen al de veulen van die soort, welke door kweekers of houders dezer.provincie zullen aangeboden wor den, welk ook hunnen oorsprong zij, vermits zij geboren zijn van 15 december 1875 lol 15 mei 1876, en dat de dag hunner geboorte bevestigd is I door een bewijs, afgeleverd door den burgemeester I der geboorteplaats, en bekleed met den stempel der gemeente. De eerste premie zal zijn Sfioo ft-., de tweede 300 franks en de derde »OO franks. Ook in België natuurlijk werd die verma kelijke klucht gespeeld. Pastoors, onderpastoors, kosters, koorknapen, stoelkenszetters, kerkzangers, orgelisten, klok luiders, paters, nonnen, kwezelaars en kwezels en stokslagers van allen aard cn kleur, en van allen ouderdom, toekenden overhoop, met zooveel iever en geloof, dat bij mirakel velen, die noch lezen noch schrijven kunnen, ja, dat kinders in de wieg ook hun handteeken zetten. En als nu die godvruhlige petitiën in de kamers toekwamen, wal denkt ge dat het katholiek minis terie er mede deed? Het verklaarde ze goed om in de scheurmand te worden geworpenHet verklaarde dat België het recht niet heeft zich te bemoeien met de in wendige zaken cener bevriende natie en dat er noch nu noch later gevolg zal kunnen gegeven worden aan verzoekschriften van dien aard. In Frankrijk ging hel nog erger. Daar werd van hoogerhand zelfs hel rondleuren der petitiën ver boden. En zoo is hel klein kruislochtje in duigen ge vallen. En zonderling genoeg het heeft nie mand verwonderd, zelfs zij niet, die het tochtje in gang hadden gestoken. Het behelst niettemin eenc les, die het nuttig is wel te begrijpen cn nooit uil het oog te verliezen. Is de klucht niet gelukt, hel is de schuld niet der ultramonlanen, dio niets beter zouden wen- sehen dan er eene ernstige daad van te maken. Zij zouden niet aarzelen, om hunnen Paus te .behagen, ons vaderland en ja, gansch Europa in eenen bloedigen oorlog te werpen. De geschiedenis heeft voor hen geene lessen en de godsdienstige .oorlogen hebben niets godslergcnds in hunne oogen. Woensdag heeft M. Frère zich wel geweerdigd te antwoorden aan oenen brief van M. Léger, sekreiaris der klerikale associatie van Gent, nopens feiten van kiesomkooping. M. Bara heeft in die discussie het woord ge nomen. M. Warnanl heeft dan eene redevoering uitge sproken en sprekende over de uitdagingen der kle rikalen, zoowel te Mechelen, le Luik, als van hunne beevaarten en procession, is do rechter zijde in eene katte eolere geschoten, en is de zitting zoo onstuimig geweest dal de voorzitter heeft moeten dreigen de zitting op te heven. De Paus boven alles, is hunne leus en zij zijn bereid die leus door te drijven, lol den ondergang van het vaderland toe. Is immers hun eenjg vaderland Home niet? Js hun eenige koning de Paus niet En hebben zij geene onbeschaamdheid genoeg om het overal en jnidop te bekennen Zullen dc Belgische burgers, zij die dien naam waarlijk verdienen, zij die verkleefd zijn aan bun vaderland, aan hunne grondwet, aan bun zelfstan dig bestaan, het eindelijk begrijpen en die mannen verloochenen die den troon van Sint-Piclcr boven hel welzijn van hun vaderland plaatsen Wij verhopen hel en wcnschen dat hel moge gebeuren vooraleer het te Jaal zij. onchristelijken haat legen de liberalen, door uwe vuige onverdraagzaamheid. Wal wij hierboven hebben gezegd is de waar heid, cn men moet maar zorgvuldig nagaan wat cr in onze stad gebeurt, om hiervan ten volle over tuigd te zijn. Wij willen niet ontkennen, dat er van wege de liberalen ook geene preferenliën bestaan. Maar dit is zeer natuurlijk en tevens billijk; want wanneer een neringdoener, ten gevolge van zijne gezind heid, door de klerikalen verlaten wordt, dan is liet wel eene plicht voor de liberalen dien burger te ondersteunen. Onder dit opzicht zijn zelfs de liberalen te zwak, bijzonderlijk in aanzien der handelwijze van hunne tegenstrevers. Want hel is treurig hel te moeten doen opmerken het is hel onchristelijk gedrag, hel is de onverdraagzaamheid der klerikalen, die hunne sterkte uitmaakt. Neen, niemand is onverdraagzamer cn wraak zuchtiger dan de heilige schrijvers van hel Leuge naartje en consoorten, en nochtans, die mannen noemen zichde brave, de goede, de christelijke tnenschen. O huichelarij (lij allen liberale eigenaren, gij allen invloedhebbende personen, landbouwers, burgers, jongelingen, die in liberale zege pralen belang stelt en geluk vindt, moedig aan het werk. In 1878 hebben wij hier eene kiezing voor hel Senaat, zorgen wij dat de nieuwe kieswet goede vruchten drage, ondersteunen wij dapper onze vrienden van Oostende, en inochte ons arrondissement in de liberale rangen de plaats hernemen, die het nooit zou mogen hebben verliezen. I t

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2