VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 74. JA A Ji. e dal don Car- God van liefde on vrede I De oorlog woedt in Europa Het is een oorlog van fanalismus. De twee slrijd- voerenden vechten voor hunnen God; de Rus vóór de grieksche kerk en de Turk voor het geloof van Mahomet. De leiders der beide volkoren aanroepen den zegen Gods voor hun wapengeluk; zij doen de broedermoord zegenen door de priesters, die niet missen hel volk op te hitsen lot den hoogsten graad van fanalismus en het doen geloven dal God den oorlog wil en beveelt ten voordooie der religie! Wat gruwzame godslastering tegen den God van liefde en broedermin, die tot de volkeren gezegd heelt als hel hoogste gebod bemint elkander. All! de volkeren strijden voor Godzij moorden elkander uit den naain van Godhet is een werk aangenaam aan God dien stroom van jong bloed, die zee van tranen van vaders, moeders, broeders, zusters, verloofden, die ellende en verwoesting voor gcheele streken De oorlogen verwekt en aangevuurd door het fanalismus zijn de ergste, de- bloedigste, de wreedste van allen. Zij zijn ecu verslindend vuur dat zelfs in de harten de vaderlandsliefde doet ver liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. IiiHclii-ij ving voorop Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Ecu jaar, fr. 6-00. Voor ijansch Delgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. 51.c N.r ZATERDAG 2(> MEI 1877. Eenafzondcrlijk nurtimer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, O.ostslraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle medcdeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen 'uilerlijk legen Vrijdag middag toe Ie zenden. Vertrokurenvan den Ijzeren weg vaa Duinkerke, Veurne nsiar B.iehtervclde en U>ixtnusle i:a»r Nieuporl. Duinkcrkc naar Veuriie 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichlerveldc naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 Veurne naar Lichlervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkcrkc 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-45 politiek Overzicht. De parlementaire aanslag van Mac-Mahon wordt geheel Europa door hevig gelaakt, behalve door de fanatieke dagbladen, die inccnen in Mac-Mahon een verlosser te zien, die den paus op zijnen wereldlijken troon zal zeilen. De Times doet opmerken dal M. Mac- Mahon tot het voorzitterschap verheven, door eene vergadering die frankrijk niet vertegenwoordigde, in zijn verder! loopl mei te pogen ie strijden legen de tegen woordige mandatarissen van heiland. Maar Mac-Mahon is de groole schuldig niet en verdient meer medelijden dan woe de, zegt de Times, omdat hij lol eenen post geroepen is, waar hij noch door zijne in nige overtuigingen, noch doorzijn versland, noch door zijne opvoeding geroepen was. De ward schuldigen zijn de Broglie’s, de Buffels en andere lanalieken, die hem ge stadig in hel ooi1 blaasllen dal hij het recht had en hel zijnen plicht was zijnen gewa pende!) wil legen dien van het wellelijk land le stellen. De republikeinen blijven tol hierloe kalm en bewaren hun vertrouwen in de toe komst; er hebben nergens wanorders plaats gehad. De londenschó Times meldl dal Mgr. Meglia, de uuncius van den paus le Parijs, aan den onderstaatssecretaris le Rome, heel! Lilen weten, dal sedert de crisis in Frankrijk ontslaan is, de hertog Decazes er zich beeft op loegelegd om nem le doen verstaan, dal hel noodzaaklijk is de groot ste voorzichtigheid in acht le nemen, want dal hel fransch gouvernement zou gedwon gen zijn strenge maatregelen te gebi uike.’i. Volgens hel zelfde blad zou Engeland aan Turkije hebben laten weten, dal hel zich verzeilen zal tegen alles wal de door vaart van koopvaardijschepen alsook van oorlogschepen der onzijdige mogendheden langs de vaart van Suez zou kunnen be moeilijken. Die aanzegging zou ter kennis van al de andere mogendheden, Rusland er onder begrepen, gebracht zijn. Die leste mogendheid zou er geene opmerkingen legen ingebracht hebben. Dit Parijs telegrafeert men los aangehouden is en er bevel is gegeven om hem uil Frankrijk le drijven. Hij zou reeds mei den spoorweg van Straatsburg naar Duilscbland vertrokken zijn. Reeds over eenige dagen kondigde de Morning Post aan, dal hel spaansch kabinet zich lot hei fransch gouvernement had gewend, om De gewichtige gebeurtenissen in Frank rijk bewijzen eens te meer, dal de kleri- kalen niets anders eerbiedigen dan hunne eigene belangenen altijd bereid zijn alles rust en vrede, volksgeluk en algemee- nen voorspoed aan deze belangen op le ófferen. Na den oorlog van 1870-71, hadden de geleerdste en verstandigste mannen van Frankrijk hel icpuldikeinschc gouverne ment aanzien als hel beste voor hel behou den van den inwendigen vrede, voor hel bloeien van handel en nijverheid, voor hel genezen der diepe wonden die een despo- tieke keizer en eene fanatieke keizerin aan het vaderland hadden loegebracbl. Frankrijk was nu gelukkig: de drie groole partijen de bonapartislen, de legitimisten on de orleanisten die zich na den val van Napoleon’s lands beheer bctwisieden, waren gedempt, de republi keinen hadden de meerderheid in de ka mers, hel volk was meer en meer over de republiek te vreden, en alles voorspelde, dat Frankrijk eenige rustige jaren ging mogen te gemoet zien. strenge maatregelen legen den oud preten dent le bekomen. De Presse van Weenen logenstraft de tij ding dal de kabinetten van Weenen en Lon den voornemens zijn te prolesteeren tegen de verklaring van onafhankelijkheid van Rumcnie. De mogendheden zullen zich, wal dit vraagstuk betref!, onzijdig bonden. Men zal er maar over beraadslagen wan neer een vredescongres zal lot stand ko men. Men meldl uil Berlijn dal prins von Bis marck den 20 dezer geheel onverwacht in die hoofdstad is aangekomen en er eenige dagen denkt te verblijven, aleer zich naar Kissingen le begeven. Den dag na zijne aankomst had hij eene langdurige bijeen komst met den keizer. Men wil dal zijne komst le Berlijn in vel band staal mei de jongste gebeurtenissen in Frankrijk en mei voorzorgmaalregelen, door Duilscbland le nemen, in geval er een verbond van kalho- lijke mogendheden moest tot stand komen. Er is le ’s Gravenhage een telegram loe- gekomen, luidende dal de provincie Lang- sar en ganseb de kust van Alchin onder worpen is. De radjas bobben de voor waarden van hel gouvernement aangeno men. De blocus is geheven. Veurne, SÏJ» Mei. Doch er was ook vrijheid in Frankrijk, en hel liberalism, zonder hetwelk er nooit ware volksgeluk heeft kunnen beslaan, won er veld. Dit was genoeg voor de vijanden der vrijheid, voor de vijanden van bel volk, om aan Frankrijk den oorlog te verklaren. Door listen en kuiperijen, hebben de klerikalen de president der republiek, de onverstandige en brutale Mac-Mahon langs hunne zijde gewonnen, het liberaal ministerie is afgedankl en vervangen door een ministerie van ullramontanen, geken de tegenstrevers van allen vooruitgang en alle volksrecht. Van beden af hebben de belangen der priesierparlij in Frankrijk den voorrang. Hel vrije volk wordt gemuilbandt en on derdrukt, doch aan de geestelijken zal alles worden loegelalen. Reeds zijn de zittingen der Kamers voor eene maand opgeschorst, reeds worden de liberale ambtenaren door klerikale crea turen vervangen, reeds heerscbl hel stelsel van vreesaanjaging, en welhaast zullen alle liberalen, die in Frankrijk nog spreken en schrijven durven, hunne vaderlandsliefde met de gevangenis of met de balingscbap moeien boelen. Ongelukkig Frankrijk Nogmaals zijl gij met revolutie bedreigd, en dil door de schuld der priesierparlij, die reeds zoo dikwijls oorzaak is geweest va‘n uwe».on dergang.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1