I Weekblad). Kamer. De discussie der artikelen van hel wetsontwerp eerste artikelen zijn gestemd geworden zonder groote veranderingen. Het stelsel der gekleurde bulletins is, niettegenstaande eene nog al hevige discussie aangenomen geworden. Daarentegen werd liet voorstel van M. De Decker, strekkende om het kiesbureel zoodanig te schikken dal men den kiezer gedurende zijne stemming zou kunnen bewaken, verworpen met 49 stemmen tegen 38. liet reent van Roosendaal belooft luister rijk te zijn en zal eene massa volk uitlokken. Vele muziekgenootschappen zijn reeds ingeschreven. Een bijzondere trein zal 's avonds om 11 ure, van de Groenc-Tent vertrekken, in bestemming voor Lichtervelde. Men zal in alle de statiën stil houden. stoel laten opmaken en den man zachtjes welen te streden om hem hunnen wil, hunne goesting op te leggen, of die barsch en knorrig loopen lot dat hunnen wil voldaan zij; maar dat getal is zoo groot niet als men wel voorgeven wil. Als de man toe geeft, hel is omdat hij geern toegeeft; als hij aan gezet wordt om eene flauwhartigheid, eene lafheid te begaan, bet is omdat hij ze geern begaat, en zijne vrouw, oh die dient hun tol een schuil, om zich tegen de vlagen der publieke opinie te ver duiken. Zoo zal liet weer langs alle kanten door alle steden en dorpen weêrklinken: Ik hen het niet, hel is mijne vrouw Inderdaad, ziet gij ze daar niet, sommige man nen met al hun geweld, die paus en pastor zouden opvreten, ziet gij ze daar, ter gelegenheid van eene politieke manifestatie, door de ultramonlanen in gericht, ziel gij ze daar geene vaantjes uithangen en keerskens ontsteken?.... Ziet gij ze hulde bren gen aan hel ullramonlaiiismus dal zij bevechten?.... Als gij ze hoort klappen, zij zouden alles verslaan, en och Deere?.... Hel is hunne vrouw!.... Zoo gaat het, brave vrouw! Dat is geen rede. Zoo zij maar willen, zal hunne vrouw ze volkomen gerust laten, en niets beters vragen dan zich met al die zaken niet te moeten bemoeien. Wij weten het, sommige menschen kunnen zich door hunne affairens in zeer moeilijke toestanden bevinden, en die willen wij niet veroordeelen; maar dat zij, wier opinie gekend is, dal zij die den vijand openlijk aanvallen, met de ultramonlanen medevieren, onder het ellendig uilvluchtselHet is mijne vrouw! dit kunnen wij, noch geen enkel rechtschapen man, met cenige reden begrijpen en nog veel minder aannemen. <»p 1<> juni aanstaande zal er een groot festival, voor harmonien en fanfaren, te Roosen- dael bij Duinkcrkc, plaats hebben. Uns koninklijk muzickgenootschap S.,c Cecilia neemt er aan deel. Zeg ons eons, is dal hel lanatismus, de gods dienstige dweeperij in ons land zelve niet ophitsen en aanvuren? Welhoemen predikt den heiligen oorlog aanlegen de liberalenmen laat verstaan dal het God aangenaam zou zijn, konden de libe ralen verbannen, ontvlucht en met revolvers nage- jaagd worden als wilde dieren om Belgie in een bad van bloed te zuiveren. Ziedaar hel lanatismus in Belgie aangepredikt door de dweepzieke klerikale drukpers. Maar eens vooral zij gezegd wie winden zaait zal stormen oogsten dwijnen, om plaats te maken voor een uitroeiïngs- slrijd tusschen de burgers van zelfde land. Zoo schrijft de gazelle van Dixmudc het volgende: a 't Is een heilige strijd die dc Turken tegen de onge- lovigen voeren. De Ulemas (priesters) doen hun best om dc dweepzieke gevoelens der Mahome- lannen op te wekken. Alzoo is het dat zij aan de vrouwen van Constanlinopcl komen te verbieden van nog ipodcrnc of nieuwmodische tooisels te dragen; de oude kleederdracht moet terug, evenals de vurigheid van het oud geloof. Alzoo worden de gemoederen opgehitst en de dweepzucht ontstoken; God weet tot welke onheilen dat alles aanleiding zal geven. Wij stellen met genoegen vast dal de professors- gazet de dweepzucht of het lanatismus als een erg kwaad betreurt. Maar alsdan zijn de Turken in het spel Jammer jammer drijmaal jammer dal het heilig blad en de geheelc klerikale drukpers van een geheel ander gevoelen zijn voor Belgie, voor ons eigen vaderland. Bij ons ook worden de fana tieke driften aangevuurd op de schaamtelooste wijze; in ons land zaait men dc korels voor bloe dige twisten tusschen de burgers, aan welke men op alle mogelijke wijzen tracht een godsdienstig karakter te geven, door de liberalen voor vijanden der religie, voor priesterhaters, voor kerkvervolgers uit te maken en te vervloeken En dat gebeurt in ons rustig Belgie, waar de geestelijkheid het zoo wel heelt, zoo rijk is, ja bijna meesteres over alles speeltEi! hier worden de godsdienstige driften ook opgehitst voor eenen aanstaanden heiligen oorlog. .Xlgemeene Tijdingen. Onze Hnrnionlc geeft morgen voormiddag, om 11 1/2 ure, een Concert op de groote Markt. De volgende stukken zullen uitgevoerd worden: 1. I.e Drapeau Royal, pas redoublé. 2. I.e Muletier de Tolède, fantaisie. 3. A'ida, hymne, marche et danse. In geval van slecht weder zal hel Concert op Stadhuis plaats hebben. filet Bent uur der maatschappij beeft, te dezer gelegenheid, de eer hare eerlcden te verwit tigen, dal deze die aan dit uitstapje zouden willen deel nemen, verzocht zijn zich in lijds te laten inschrijven bij den beer L. Butseraen, geheim schrijver der maatschappij. lift !h mijne vrouw. Dit is het oud liedje dal wij a'.lc dagen hooren, zegt de Straal van Kortrijk. Geen onnoozelheid wordt .er begaan, geen dwaasheid uitgestoken, geen flauwhartigheid aan den daglicht gebracht of hel is eeuwig en erfelijk hel zeilde. Om niet lol achter zijne ooren rood te worden, stamelt de inan:« Het is dc schuld mijner vrouw! Die arme vrouwen! Wisten zij met welke zon den zij beladen worden! Wisten zij welke schijn heiligheden, welke lafheden hun ten laste gelegd worden Dc vrouwenohbel is zoo gemakkelijk zich ach ter hen te verschuilen! Zij immers vcrtooncii zich niet in het openbaar; zij immers hebben aan de openbare denkw ijze geene rekening Ie geven, en een gentleman» eert en eerbiedigt ze, zonder hun rekening over hel gedrag hunner mannen le willen ofte durven vragen. Dit weet de man en hij is dui zend mannen sterk, als hij zoo maar alles op den bals van zijn lief vrouwtje mag leggen. De vrouwen! Maar onder hen zijn er ook met karakter, onder hen zijn er eene menigte die niet zouden willen da; hun man een speelbal in hunne handen is, en de plaats innemen zou van het ding, waarmede men de vloeren schoonmaakt. Neen, neen, dal zouden zij niet willenEen man is een man, en als dusdanig moet hij eene denkwijze hebben die moet geëerbiedigd worden. Zoo spreekt de vrouw eh zij is’ de eerste die de denkw ijze van haren man eerbiedigt. O! wij welen het wel, er zijn ook andere vrou wen; er zijn er die zich door sermoen en biecht- Wilt gij er bewijzen van? Zie er hier drij, onder duizend andere 1. ° Een klerikaal blad van S.' Nikolaas heeft uit gedonderd Belgie is rot en bedorven; het kan maar geneten worden in een bad van bloed. 2. ° Nu nog iels beiers van een heilig blad van I over het kiesbedrog is woensdag begonnen. De 2*0 AalstSpoedig zullen de burgers elkeen revolver aankoopen om op de geuzen (liberalen) te schieten». 3. " En opdat men dc professorsgazet van Dix- jnudc niet van gebrek aan ijver voor den heiligen oorlog in Belgie zou kunnen beschuldigen, briescht het schijnheilig blad de volgende verbanningskreel uit tegen de liberalen, luid schreeuwende Met l LIBERALEN, WILLEN DE KATHOLIEKEN DIE DU ONS ZIJN GEEN GEMEENS MEED HEBBEN Nationale Militie. vnn 18TT. Volgens ministerieel besluit, moeten de lotelin- geu van Weslvlaanderen, die laatst in T lot geval len en voor dun dienst aanveerd zijn, op de vol gende dagen en plaatsen aan de militaire overheid overhandigd worden. Den maandag 11 juni degene van het arrondisse ment Brugge. Den dinsdag 12 juni, degene vanhetarr. Kortrijk. Den woensdag 13 juni, degene van hel arr. Veurne en Oostende. Den donderdag 14 juni, degene van hel arr. Rousclare. Den vrijdag 13 juni, degene van het arr. 1.1peren. Den zaterdag 16 juni, degene der arr. Thiell en Dixmudc. Wie hem niet ter inlijving zou aanbieden, zal bij de gendarmerie aangeduid worden; wordt hij aan gehouden, zoo wordt hij ter beschikking gesteld van hel departement van oorlog, voor eenen tijd van 8 jaren. De gemeentebesturen moeten de dienstplichtige lotelingen bij lijds van dag en ure verwittigen. T Is de veldwachter van iedere gemeente die met de mannen moet méégaan. T Is le bemerken dal dc lotelingen voor wie er 200 frank gestort is, dit jaar maar op 28 juni ter inlijving moeten aangeboden worden. De tuchlkainèr der Notarissen van hel arron dissement Veurne, heeft zich in zitting van den 13 dezer maand, samengesteld als volgt Voorzitter, M. Cappcllc te Watou; Sijndic, M. Waulcrs te Dixmude; Verslaggever, M. Bcernaart, le Alveringhem; Schatbewaarder, M. Depuydt, te Nieuport; Secretaris, M. Cornille, te Wulvcringhem; Leden, M. Vanden Berghe te Gyverinchove en M. Vanden Berghe te Rousbrugge. Bij koninklijk besluit van 23 mei, is de heer A. Decrops, schepen van Hoogslade benoemd, in vervanging van den heer P. Rooryck. De Moniteur van maandag kondigt de her ziening af van de verordening van 26 april 1832, aangaande de inrichting der prijskampen tusschen de leerlingen der lagere scholen. Voortaan zullende mededingers, w ier getal door de bestendige depu tation wordt bepaald, niet meer de helft door den onderw ijzer en de helft door het lol w orden aange duid zooals nu, maar al de leerlingen der hoogere afdeelingen van de lagere scholen zullen mede dingen. Dc gemeenteraad van Oostende heeft op ver zoek van het schepencollegie besloten dc badexploi- talie aldaar over te nemen. Volgens hel contract met den concessionnaris gesloten bad de stad zich hel recht voorbehouden, in geval van overlijden van dezen laatste, met dc erfgenamen te onder handelen of hel contract te verbreken. Dc heer Fineau, de concessionnaris, dezer dagen overleden zijnde, heeft dc stad tol dc verbreking van hel contract besloten. De oefeningen in het kamp van Bcvcrloo zullen op hel einde der maand augusli beginnen. De troepen, die er deel moeten aan nemen de 1,! en 4“ afdeeling, onder bevel der luitenanten- generaals Viellc en Lc Maiie, zuilen hunne 1 bezettingen rond 22 dier maand verlaten. Meer waarschijnlijk zal de veldtocht, in Luxemburg, in dc omstreken van Marche, Poix en S.' Huibrcclil ontworpen, niet gebeuren. Men heeft talrijke moeilijkheden ontmoet, waaronder de geldkwestie komt. Er is kwestie dal de congreskolom, dil fransch knoeiwerk, hetwelk reeds meer dan 1,100,000 lï. heeft gekost, lc beklceden met eene laag van brons, ter dikte van 2 millimeters en dit bij middel der galvanoplastie. Dit werk zou eene nieuwe uit gaaf vereischen van 230,000 franks, terwijl de herstellingswerken welke voor hel behoud van het monument onmisbaar zijn, bij middel van steen, lot ecu half millioen zouden beloopen. Men verhaalt een meldcnswaardig feitDe postkoets, die dienst doel tusschen Maastricht en Luik had vrijdag laatst om 6 uur nanoen, de hollandsche stad verlaten. Om 11 uur kwam zij te Vise, en dc voerman daafde van zijnen bok om de depcchen in bestemming naar Luik te nemen. Denkende maar cenige oogenblikken le blijven, achtte hij hel onnoouig zijn paard vast te maken. Toen hij terugkwam, zocht hij lc vergeefs naar zijn gespan: hel dier was verdwenen. De voerman had meer één middel om hel le vinden: een rijtuig te huren en achter zijn paard le loopen, dal i.iet verre kon zijn. Dil deed hij dadelijk. Hij deed hel nieuw paard zoo hard loopen als hel kon en reed aldus lol in Luik, zonder stilstaan maar ook zonder zijn gespan gevonden te hebben. Hij wanhoopte er aan het le ontmoeten, toen hij rechtover den post lc Luik eene koets zag slaan. Was de zijne. liet paard had zijnen weg voortgezel wanneer zijn meester afgeslaal was, en langs Jupille, zonder hel minste ongeval, te Luik aangekomen, waar het, als naar gewoonte, voor den post was blijven stilstaan. Het fransch leger zal, in 1878, 467,636 man onder dc wapens hebben, namelijk 414,037 in Frankrijk en 32,699 in Algetic. Hieronder zijn niet begrepen dc gendarmerie en dc rcptiblikeinschc garde van Parijs, 27,014 man sterk. In het tegen woordig jaar, in 1877, bedraagd hel effectief, alles daaronder begrepen, slechts 433,866 man. Het effectief der paarden zal in 1878 124,421 stuks bedragen, dat is slechts 723 meer dan in 1877. Hiervan belmoren in Frankrijk 93,003 paarden, in Algcric-13,731. De gendarmerie en de republikein- Inlijving

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2