VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Veurne, Juni. Eenafzönderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Oostsiraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle médedeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondertcekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe lezenden. Kamer, Dinsdag heeft de heer De Decker, van het huis van Antwerpen, op nieuw de Kamer bezig gehou den, met het gemeentebestuur van Antwerpen aan te vallen. In plaats van zijne aanvallen buiten de Kamer te herhalen, zooals M. De Wael hem tiii- genoodigd had, heeft de moedigen klerikale volks vertegenwoordiger integendeel zich verdoken onder zijn mandaat van lid der Kamer, om alzoo aan alle vervolging te ontsnappen. M. Bara heeft doen opmerken dal de redevoering van M. De Decker eene domme beschuldiging is, uil de klerikale dagbladen overgenomen, en M. De Wael hem wel op tijd en stond zal antwoorden. Daarna is de Kamer overgegaan tot de discussie liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving hetanlbnnr voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor gansch Belgie: G maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 sjaars. Wanneer men de regecring van hel kle rikaal bestuur nagaat, en thans eenen blik werpt op den polilieken en zedelijken toe stand van hel land, wal hebben wij dan Ie beslaligen Leerstelsels, welke men voor eeuwig be graven dacht, steken heden wéér hei hoofd op- mei eene ongeloofbare harndnekkig- heid. Men wil en hier spreken wij over de priestermacht ons al onze vrijheden ontrooven, en ons onze onafhankelijkheid, welke ons zooveel tranen en bloed gekost hebben, ontnemen, en ons terug brengen tol dea goeden ouden tijd, vat) gevloekter gedachtenis. Men wil ons hel hoofd doen buigen onder de ultramonlaansche roede! Wanneer men den gang der gebeurte nissen nagaat, moet men zeggen, dal cr in ons land iwee kalholijke partijen beslaan: eene die onze instellingen nog eerbiedigt, en eene andere de gevaarlijkste die deze instellingen als eene pest aanziel en, op bevel van Home, onophoudend sn ijdt legen alle liberale grondbeginselen. De klerikalen hebben ons aan den boord van den afgrond gebracht. Zij hebben zich meesier gemaakt van hel onderwijs, en in hunne scholen onder wijzen zij de verach ting voorotize grondwellelijkc instellingen. Daar leert men dat hel liberalism de vijand is van allen godsdienst, dal hel liberalism niets anders is dan de vrijheid van alle ondeugd. Hel godsdiensl-onderwijs der klerikalen is een onderwijs van oproer! De leden der liberale maatschappijen worden in den ban geslagen. Men w il het burgerlijk gezag hel hoofd doen huigen voor den priester. Doel men het niel, ha! dan zal men getroffen worden in zijn stof felijk beslaan. Door de overdrevenheid der klerikalen hebben onze betrekkingen mei hel buiten land gevaar geloopen. In hel binnenland heeft hel klerikale kabinet niets gedaan om paal en perk te stellen aan de klerikale driften! In geen enkel geval heeft het gouverne ment gedaan wal hel heeft beloofd. Geene magistraten worden benoemd dan mannen die de nederige dienaars zijn van de geesielijk heid, welkers cischen over- drevender komen dan ooit. Ook is de klerikale partij aan hel be wind een wezentlijk gevaar en moet hare politiek den ondergang van Belgie na zich slepen. Ja zij is een wezentlijk gevaar, omdat zij is samengesteld uil ullramontanen, die geen ander vaderland erkennen dan Home, geen anderen koning dan den Paus. Omdat zij is samengesteld uil mannen, die de Grondwet onder de voelen willen vertrappelen, om de pauzelijke wetgeving over haar te doen zegepralen. Omdat zij is samengesteld uil mannen, die onzen Souverein zouden willen doen plooien en buigen voor den overmoed der inzichten van de bisschoppen en Pius IX. Omdat zij is samengesteld uit mannen, die vijandelijke manifestation inrichlen legen mogendheden die met ons bevriend zijn. Omdat zij is samengesteld uit mannen, die vaderland, onafhankelijkheid, natio naal beslaan en Koning willen slachtofferen aan den droom der ullramontanen. Die mannen zijn de vijanden onzer na tionaliteit, landverraders, die wij ten allen koste moeten bestrijden, want hel is reeds weder zoo verre gekomen dal, moei men de ullramontanen laten begaan, men onze onafhankelijkheid, ons volksbestaan, onze vrijheden, onze schoone instellingen wel dra zal zien verdwijnen in den kolk der onverzaadbare priesterheerschappij. 51.' JAAR. X.' “5. ZATERDAG 2 JUM 1S"7. 1*01^1'1'11:14. OVKItZICIIT. Volgens men uit Parijs schrijft, hebben de voorbereidende werkzaamheden voorde wijzigingen in het personeel der besturen le brengen tot hiertoe al den tijd der voor naamste politieke ministers van Klankrijk opgeslorpl. Het ministerie zou nog geene beslissing genomen hebben, rakende zijne houding tegenover de kamers, wanneer die den 16 juni aanstaande hare zittingen zul len hernemen. Er zijn aan de nieuwe prefecten inlich tingen gevraagd over den toestand der gemoederen in hunne departementen en over de politieke gevoelens der verschil lende collegien, die zij voor zending heb ben lot gedachten te brengen, gelijkvormig aan die, welke de onthondeiie nationale vergadering over drie jaren bezielden. Het ministerie de Broglie zal ongetwijfeld naar die inlichtingen zijn gedragslijn regelen. Hel ministerie van justicie houdt zich onledig niet eene lijst op te maken voor het afstellen of verplaatsen van republie- keinsche vrederechters; men verzekert dal cr een groot getal namen zullen qp voor komen. Er is ook spraak van meer ambte naren aan te stellen voor hel bewaken der rcpublikeinsche drukpers. De rcpublikeinsche partij richt zich van haren kant ijverig in voor den kiesstrijd, die men voorziet. Moest Mac-Mahon, in geval de aanstaande kiezingen in eenen republikeinschen zin uitvallen, zijn ontslag geven els president der franschc republiek, dan zouden de republikeinen als kandidaat voorstellen tic heer T hiers of d’heer Grevy, staatsmannen die door hunne gematigde gevoelens het meest geschikt worden ge acht om de goede gezindheid tusschen de wetgevende Kamers en hel uitvoerend ge zag le herstellen, thans door de daad van den 16 mei zoo zeer gestoord. De engelsche ministerieele dagbladen be ginnen onger ust te worden over den voor uitgang van ’t russisch leger in Klcin-Azie. De Morning-Post en de Daily-Telegraph vooral doen de alarmklok luiden. Zij zien Rusland reeds moester van de vallei van den Euphrates en zijne legers van den eenen kant vooruit r ukken lol aan de Mid- denlandsche zee en van den anderen kant tot aan de perz.ische golf. Moest het zoover komen, dan zou natuur lijk Engeland werk dadig moeten optreden en Oostenrijk en misschien nog andere stalen zijn voorbeeld volgen. Maar wij zijn hier nog ver re van af cn het is le verhopen dat Rusland, na Turkije machteloos gemaakt te hebben, een ■Vertrekuren vnn den ijzeren weg vnn Duinkerke, Veurne naar Llchlervelde en Dixinudr n««r Niéuport. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 Venrne naar Lichlervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-45 ouropeesch congres zal bijeenroepen om over hel lot dér christenc landen te be slissen, aan hel turksche juk onttrokken. Hel bevestigt zich dal hel duilsch gou vernement besloten heeft maatregelen te nemen om de bezettingen in Elzas-Lolha- r inghen le versterken. Hel krijgsblad kon digt een keizerlijk besluit af, waar bij die maatregelen worden bevolen; de inleiding ervan zegt, d.rl de keizer, tijdens zijn be zoek in dié nieuwe provinciën lol de over tuiging is gekomen, dal de tegenwoordige bezetting niet voldoende is voor de be hoeften van eenen dienst in vredestijd. ADVERTENTIEBLAD

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1