I I van het wclsonlwcrp op de kieshervorming. M.Jacobs heeft verklaard dat de geestelijkheid hel recht heeft van al haren invloed gebruik te maken in de kiesworstelingen, even als de liberale Associatiën. De kanonik De Haernc heeft vervolgens een lang sermoen afgelezen, waarin hij beweert dat in zake van kiezing allen invloed gewettigd is. Woensdag is M. De Decker op de vingers geklopt geweest door M. Anspach die verklaard heeft dat er te Brussel geene geheime politie, noch spioeneu bestaan MM. Tesch en Dclantshccre hebben daarna het woord genomen. In de zitting van donderdag hebben do heercu Frère en Bara eene merkwaardige redevoering uit gesproken en do ongehoorde pretenlien der katho lieke partij doen uilschijnen. Daarna heeft de kamer het geluk gehad, den verslaggever van liet wetsontwerp, de heer De Becker, te mogen aanhooren. Hij heelt er zich op toegelegd om de conclusion van zijn verslag te verdedigen. Zijne redevoering heeft de linkerzijde liarlelijk doen lachen. .•llgemeene <li ng eii - pe lieer L.-L.-E. Debruyn, ontvanger der direktc jjptösffngen te Alveringhem, wordt, bij koninklijk hm iw i ■ii.iiü juw «mi i nr~^r~r~—~~ffri besluit van 22 mei, in dezelfde hoedanigheid be noemd te Heverlé (Brabant). Men leest in den MonileurBestuur van het Zeewezen. Bericht aan zeevarenden. Op den 1 juni 1877, zullen er twee lichten van laagsten graad ontstoken worden te Blankenberge en bij de Panne (Adinkerike). Zij zullen branden van zon’s ondergang lol zon’s opgang. •Licht van Blankenberge. Groen, stilstaande licht van 6** orde, gezegd havenlicht, op T westcr- havenhoofd aan den top van een ijzeren lantaarn- stang, 8 meters boven hel peil van hoog water, geheschen. Noorderbreedte: 51° 19’ 3”; Ooster lengte van Greenwich3° 6’ 56”. Hel verlicht ge heel den horizon en (bereikt ongeveer 4 zeemijlen. Licht van de Panne (Adinkcrke). Groen, stil staande licht van orde, 15 meters boven het peil van hoog water, geheschen aan den top van een ijzeren lantaarnstang geplaatst op den duin: Noorderbreedte 51* 6’ 12”; Oosterlengte van Greenwich2° 35’ 15”. Hel verlicht den geheelen horizon en bereilkl omtrent 5 zeemijlen. Dit licht is daar gesteld ten einde de visschersschuiten toe te laten des nachts met veiligheid te landen. Men schrijft uil Dixmude, 30 meiMaandag namiddag hoeft, men in de statie alhier twee per sonen man en vrouw, aangehouden toen zij op het punt waren met den trien te vertrekken. De man die naar het schijnt een Keiemnaar is, was ver dacht de dader te zijn eener diefte van eene porte- monnaie mei ongeveer 500 fr. ten nadeele van eenen persoon van Gijvelde, waarbij de beschul digde in dienst was. De bestolene was hier geko men om den dief op te zoeken, toen deze laatste zijnen meester ontwaarde, reikte hij haastig de porlemonnaie aan zijne vrouw over, dit werd eventwel opgemerkt en beiden werden aangehou den en naar het gevang gebracht. Men heeft ze gisteren naar Veurne overgevoerd. De porteinon- naie behelsde maar 150 fr. meer. De gouverneur van Westvlaandercn, laat weten dat er op zaterdag 23 juni 1877, om 11 ure ’s morgens stipt, zal overgegaan worden in hel pro vinciaal gouvernement lot de aanbesteding der uil te voeren werken voor hel maken eener Zeesluis, ter haven van Nieuport.in vervanging der IJperen- Sluis gelegen aan de monding van den IJzcr. Het begroolii'gsbestek beloopt tol 450,000 fr. De borg stelling is vastgesleld op 22,000 fr. De Moniteur zegt dal te beginnen met 1 juli tol 30 september aanslaande, er kaarten voor heen en weer van Oostende naai- Dovers zullen worden K*r*c>vinclnlo kiczingcH. Indien de liberalen zich onthouden hebben den strijd aan te gaan in de provinlic Westvlaandercn, zijn wij gelukkig genoeg te bestatigen dat onze .vrienden don zegepraal behaald hebben al waar zij jn hei strijdperk getreden zijn. Ziet hier de uitslagen Brussel M. Yséux, liberaal, gekozen zonder (tegenkanting. Nijvei.M. Hulin, liberaal, gekozen met eene ^eerderheid van 100 stemmen. W’avuh M- Arm. Mosselman, liberaal, heeft 745 •stemmen befcoijjcij. M. Ruelle, kier, slechts 650. CimiAY M.- (Francois, liberaal, is, na oenen hevi- /;en strijd, gejtozen met 10 stemmen meerderheid. Messa’S»;/; M. Tesch, liberaal, gekozen met 394 Sleinmoii, M- Ipurciit, liberaal, gekozen met 447 stemmen, Zoadat do dag van maandag zeer goel is ge weest voor de liberale zaak 'VermeejcjdeFing der Volksverlegen» woordlgei-»». Gedurende den aanstaanden zittijd zal het gou vernement een wetsontwerp moeten voordragen, om hel getal dor volksvertegenwoordigers en der senatcurs te vermeerderen. Van nu af aan is het belangwekkend zich rekenschap te geven van den uitslag dien deze vermeerdering zal hebben. Als grondslag van berekening mag men nog de cijfers niet nemen van de bevolking op 1 januari 1876, daar de uitslag der tienjaarlijksebe volkstelling niet gekend is. Noglhans is hel deze volkstelling, welke tol grondslag aan de nieuwe verdeeling zal dienen. De bevolking des rijks beliep op 1 januari 1876 lol 5,403,006 inwoners, wal het cijfer der volksvertegenwoordigers op 135 brengt. Maar als men, zooals in 1859, de vermocdelijke vermeer dering der bevolking tot 1 juni rekent, komt men ongetwijfeld tot 136, dus vermeerdering van 12 vertegenwoordigers en van 6 senateurs. Laat ons nu onderzoeken aan welke arrondisse menten, die 12 vertegenwoordigers zullen toege kend worden. Wal de 10 eersten betreft, het is weinig waarschijnlijk dal de volkstelling de bere kening zou kunnen wijzigen, gegrond op de thans gekende cijfers der bevolking. Ziehier aan welke arrondissementen zij zouden loegekend worden: Antwerpen 1; Brussel 2; Kort rijk 1; Gent 1; Aalst 1; Charleroi 2; Luik 1; •Vervicrs 1. Wat de twee anderen betreft, liet is (hans onmogelijk te bepalen welke arrondissement ze zullen kiezen. Noglhans mag men zeggen, dat men t raken, indien men thans, slechts rekenschap hou dende van de gekende cijfers van bevolking, die twee vertegenwoordigers moest verdeeld). De elfde zou te beurt vallen aan Westvlaandercn, welks niet vertegenwoordigd overschot alsdan bel sterkst zou ziju.cn vervolgens aan het arrondisse ment Oostende dat, met 52,440 inwoners, recht zou hebben op oenen tweeden mandataris. De twaalfde vertegenwoordiger zou bij deze berekeningen, aan het arrondissement Mechelen tockoinen. Noglhans herhalen wij dat de lienjaar- lijksche volkstelling, ongetwijfeld hel recht dezer twee laatste arrondissementen zal wijzigen. De zes senateurs zouden benoemd worden door He arrondissementen Brussel, Charleroi, Vervicrs, Gent, Brugge en Antwerpen. lieden in den bassijn vau Seraing den arbeid zullen hernomen hebben. Men schrijft uil Luik Warnotte, de aan voerder der Internationale, ophitser tot de werk staking in 1875-1876 in het centrum en den omtrek van Charleroi, is aangehouden evenals zijn mede plichtige, zekere Meunier, beiden van Verviers afkomstig. Warnotte en Meunier waren heden, evenals ver leden jaar, de hevigste redenaars op de meetings; doch gelijk vroeger wisten zij zich van kant te maken zoodra de overheid zich vertoonde, latende anderen tegenover de gendarmerie. Beide leiders zijn zaterdag morgend aangehouden en in de cel- gevangenis opgesloten. Men meldt uil Douai dal Aublin, wiens ter dood veroordeeling voor de dubbele moord van Sivry wij gemeld hebben, erg ontroerde bij dit vonnis. Hij heeft zich tamelijk kloek gehouden zoo lang hij in de zaal van hel assisenhof was, doch ecus daar buiten moest men hem als T ware naar het rijtuig dragen, waar hij volkomen gevoelloos neder zakte. Wal Crochon betreft, hij scheen be vrijd van eene erge vrees en verwijderde zich met vasten stap onder het geleide der gendarmen. De gevolgen van eenen parapluie. Ziehier op welke wijze een parapluie een vader zijne dochter deed terug vinden: M. D..., gewezen handelaar verliet nu ongeveer 18 jaren Parijs om zich naar New Orleans te be geven, te Parijs zijne vrouw en een kind van 18 maanden achterlatende. Hij ging naar Amerika met de zekerheid, met zes of acht maanden terug te zijn, maar in plaats van acht maanden bleef hij 17 jaren afwezig. Zekeren dag ontving hij een brief, die hem hel overlijden van zijne vrouw aankon- digde. Bij schreef aan zijn vriend M. R... om voor zijne dochter te zorgen. Hij ontving geen antwoord, maar hij rekende toch op zijnen vriend en zette zijne handelsbelrek- kingen voort. Eens dal hij eene voldoende fortuin had verzameld, kwam D., naar Parijs terug en zijn eerste bezoek was aan zijnen vriend, die sinds langen tijd naar de andere wereld vertrokken was en had bijgevolg zijnen brief niet kunnen ont vangen. De wanhoop van M. D... was groot Hij wendde zich tot eenige vrienden, maar niemand wist hem de minste inlichtingen over zijn kind te geven. Hij had er hartzeer van en dacht zijne dochter ster vende van den honger en ongelukkig. cii wkci mm uuNciiuv iiaur wvers zuiieii woruen 1,cl t0.®val kwam hem ter hulp. Dinsdag ont- afgcleverd aan 25% vermindering. De kaarten zijn I moeite hij een jongmeisje op den BoulevardSebas- topoi, die er deftig uitzag en met een parapluie in de hand. Die parapluie was eene veropenbaring. M. D. herkende hem, naderde hel meisje en na eenige uitleggingen, had hij hel geluk zijne dochter aan zijn hart te drukken. Zij verhaalde hem dal in zij een bloemenmagazijn werkte en zij met een braven jongeling verloofd was, maar beiden te arm waren om te trouwen en betere lijdingen afwachlten. M. D. troostte zijne dochter en beloofde hanr op den dag liaars huwelijks een bruidschat van 20,000 fr. renten te geven. Dit alles uit hoofde van eenen parapluie. Valsche stukken van 5 en 2 fr. met het beeld van Leopold I en Napoleon III zijn te Parijs in omloop. Verschelde klachten zijn daarover reeds I in de policicbureelcn neergelegd, en er is een onderzoek geopend. De valsche stukken bestaan uil een mengsel van zilver, tin on lood. Zij zijn goed nagemaakt. Er worden ijverige opzoekingen gedaan om de valsche munters te ontdekken. De heer Emile Houtberdon, de onvermoei bare vclocipcdisl, die verleden jaar van Briey naar Luneville (115 kilometers) reed in acht uren vier en twintig minuten met zijnen velocipede Lucifer. beeft eenen veel aanz.icnlijkercn weg afgelegd. Hij had gewed naar Straatsburg te rijden en denzelf- den dag terug te koeren, en heeft zijne wedding ongeveer een uur vóór den bepaalden tijd gewon nen. Daar de afstand van Luneville naar Straats burg 122 kilometers bedraagt, heeft de lieer llou- berdon, niettegenstaande een ongunstig weder, 244 kilometers in drie en twintig uren afgelegd, den lijd van stilstand bijbegrepen. De Times meldt dal de proefnemingen van op tische telegraphic tusschen Gibraltar en Ceuta volkomen gehikt zijn. Men heeft 32 optische tele grammen overgeseind op den helft van den tijd, die er mol het stclsef-Morse zou noodig geweest zijn. Men zal proefnemingen doen om te werken gedurende den nacht en hel mistig weder. Indien de proefnemingen gelukken zal de electrieke kabel, die dikwijls gebroken is, bepaald afgeschaft wor den. Tijdens hel beleg van Parijs werden er in 't zuiden van Frankrijk door den heer Lcvcrricr ook proefemingen met den optischen telegraaf genomen. Een honderdtal wilde paarden uit de argen- lijnschc Republiek zijn over een zestal weken te Antwerpen ontscheept. Er zijn er 30 van door geldig voor drie dagen. Men schrijft uit Brussel dat de overeenkomst voor den afkoop der spoorwegnet van Vlaanderen geteckciid is en aanstaandelijk aan de goedkeuring - -.1 dér Kamer zal onderworpen worden. Als 'l maar tot eenen zeer zonderlingen uitslag zou ge- In Gent, zegt de Flandre Libérale, is er onkel spraak over zeer ernstige feiten die op het kerkhof van St. Amandsberg zouden gebeurd zijn. Men spreekt over grafschennis, opgegraven lijkkisten, hervcrkochte grafkelders, enz. Ziehier de inlichtingen die ons zijn toegekomen en tot al de geruchten aanleiding hebben gegeven Voor eenige dagen overleed te Gent d’heer G.. Bij bel afsterven van zijne vrouw bad G..., op •St. Amandsberg een grafkelder gekocht, waarin het lijk zijner echtgenoote werd bijgezet. Bij de begrafenis van M. G., toen de familie vereenigd stond op het kerkhof van Sl. Amands- fterg, werd men gewaar dal de grafkelder dien men geopend had, als zijnde degene door M. G.... gekocht, en waarin mev, G. begraven was, de lijkkist dezer dame niet meer inhield. Denkende dat men eenen verkeerden kelder geopend had, legde men voorloopig hel lijk van M. G..., in een ledigen kelder. Den volgenden dag deed men op zoekingen om den kelder te vinden, waarin het overblijfsel van mev. G.,.4 bijgezet was. De op zoekingen werden gedaan in liet bijzijn van heel de familie G...» maar bleven zonder goeden uitslag. Men opende al de kelders derzclfde rei. Nergens was de lijkkist van mev. G... te vinden. Wat is er van geworden Wie heeft ze er uit haak! of doen uithalen? Wat is er medegedaan? Niemand vyjaet bet. Men zegt dat het gerecht zich met de zaak bezig houdt. Er is een aanklacht bij den procureur der Konings ingediend. M. Barwolf, orkestmeester van den schouw burg van Rijsel, heeft hel lot van 50,000 fr. ge wonnen in de laatste trekking der leuning van Antwerpen. De werkstaking in den bassijn van Seraing heelt geene uitbreiding genomen. Te Luik en in de andere deelen van de provincie is hel werk der koolmijnen niet onderbroken. De overheid heeft verstandige maatregelen genomen om een einde aan de werkstaking te stellen. Men denkt dat binnen eenige dagen al de werk- 4 1 I I I 1 fl.o.ic- clnnhfe >.aL-nnenhnr, lir>.,_ 1 W4.ll 1»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2