VAN VEURNE mawdl B w o WW m NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT A JAAP.. 76. ZATERDAG 9 JVM 1877. 6-02 Veurne naar Duinkerke ■Vertrekuren van Duinkerke naar Veurne Itauicr. De zittingen der Kamer der volksvertegenwoor digers zijn deze week zeer belangrijk geweest. In de zitting van dinsdag heeft de heer Frère- Orban het ministerie ondervraagd over zijne denk wijze aangaande twee redevoeringen door den Nuncius van den Paus te Brussel uitgesproken, redevoeringen die bekend gemaakt geweest zijn door den klerikalen senateur Easier en door de klerikale gazet de Courrier de Bruxelles Volgons deze bronnen zou de Nuncius gezegd hebben, dal welhaast de pauslijke zouaven ten strijde zouden wqrden geroepen. De beraadslaging over deze zaak, die twee uren geduurde, was alleszins merkwaardig en bracht Eenafzondcrlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondertekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. en allen Woensdag in Sup- 51.e Ken l>Hli in <lc geschiedenis. Onze tegenstrevers hebben van die slechte gewoonten welke zij nooit kunnen achter laten. Onder deze is er vooral eene waar mede zij er nog steeds in gelukken een aantal korlzichtigen om den tuin te leiden. Deze gewoonte bestaal in voor zich zelven hel monopolium te eischen van alles wat achtingswaardig is, en de gevoelens te ver denken van degenen die hunne politieke \ijanden zijn. Maar onder alle monopoliën .eigenen zij zich voornamelijk dat van de christelijke deugden toe, die, moet men hen gelooven, door hen alléén behartigd 'en beoefend worden. De klerikalen alléén zijn verdraagzaam, verzoenend, vredelie vend; de klerikalen alléén hebben eerbied voor de groole princiepen, die door Chris tus aan de volkeren ingeplant werden. Wat de liberalen betreft, deze zijn de gezworene vijanden van den godsdienst: zij prediken A.' 9- 08 1-35 8-00 Nicuport-Dixmudc 7-30 10- 15 2-39 9-06 Dixinudc-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 de onverdraagzaamheid voor en in alles. Zoo is de gewone zeever, de gewone rede nering der klerikalen. Heeds menigmaal is deze taal weerlegd geworden; gansch het verledene der kle rikale partij, lot en met hare hedendaag- sche leerstelsels, is de doorslaande logen straffing van deze eischen en deze beschul digingen. «Maar, wal geeft dal A, zeggen onze nieuwerwclsche Basilen. Hoeslouter en onbeschaamder men zich gewoonlijk aanstell, hoe meer aanzien men verwerft Dit is nu wel juist hel geval met onze ul- tramontanen of de zoogezegde klerikale partij, welker eischen overdrevender wor den dan ooit, welker stoutheid gene palen meer kenl en reeds landen en volkeren zoo diep hebben geschokt. Wal meer is, stout heid en onbeschaamdheid zijn zelden ge heel zonder vrucht; evenals van den laster, blijft er steeds iets van over. Bij geluk be staal in Belgie de vrijheid voor allen. Het recht van spreken is vrij; maar hel recht van antwoorden is evenmin beperkt. Dit laatste redt veel. Hel geeft ons bij voor beeld hel vermogen het publiek tegen de huichelaars te waarschuwen, en veroor looft ons omtrent het een en ander van wat zoo al door onze tegenstrevers wordt be weerd, in eenige nadere bijzonderheden te treden, gelijk wij beschikt zijn le doen. Voornamelijk willen wij nog eens weer komen op de beschuldiging dat de libe ralen vijanden van den godsdienst zijn. Deze aantijging hebben wij al meer dan eens wederlegd en allen die ons kennen zullen het voorzeker onverbodig achten dal wij andermaal over deze zaak uitwei den. Maar als men de slechte dingen zoo dikwijls herhaalt om ze le doen gelooven, dan kan de herhaling der goede, dat is der ware dingen, ook geen kwaad slichten. Het is deze overweging die ons tot de op volgende artikelen aanspoorde. Te vervolgen gemaakt en worden lot zelfs op de beste kaarten niet aangetroffen; de verwarring der datums maakt het ook moeielijk om nauwkeurig de bewegingen der strijdende troepen te volgen. In Armenie schijnt dc waarschijnlijkste toestand als volgt: het gros der russische strijdkrachten heeft dc lijn van Olli en Delibaba nog niet over schreden, doch de verkenners en de afge zonderde detachementen doen verkennin gen tol nabij Erzeroum. Moukhtar zou zich nog te Zcwin bevinden, achter de bergketen van den Saghanli dagh. maar zijn algemeen kwartier zou reeds naar Koprikeui op den Araxe getrokken zijn. Wanneer de russi sche kolommen, die uil alle lichtingen loekomen, hare samenvoeging zullen be werkt hebben, zal een groole veldslag on vermijdelijk worden, ten ware de Turken Erzeroum verlieten en naar het binnen land aftrokken. Op den Donau onderhouden de versterk te plaatsen een hevig kanonvuur van den eenen oever naar den anderen, wat hel voorspel is der groole verrichting van den overtocht van den stroom. In Montenegro heeft de bevelhebber van hel lurksch leger van Albanië gepoogd hel prinsdom ten zuiden langs de vallei van de Zelta te overrompelen. In een bloedig ge vecht te Malejn hebben de bergbewoners dc Turken verslagen en die naar het fort van Spulz terug gedreven. Ziedaar in korte woorden hoe hel op dit oogenblik met den oorlog staat. liet Blad verschijnt allen Zaterdag, pleincnt. Inschrijving betaalbaar voorop. Koor Stad: 6 maanden, l'r. 3-25 Een jaar, Ir. 6-00. KoorBelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, ft. i-00. Voor Frankrijk: Ir. 16-50 ’sjaars. «tón lixeren weg vnn Duinkerke, Veurne nnnr Achtervelde en Dl^nnide near Meuport. Veurne, Juni. POLIT1EK OVEItajICHT. De 16 juni, de dag waarop de fransche Kamers weder bijeen komen, nadert met rasse schreden en nog weel men niet welke gedragslijn het ministerie de Broglie voor nemens is te volgen. De Correspondance I lavas bevestigt officieus dal hel franse!) kakinel noggeene bepaalde beslissing heeft genomen, rakende zijne houding tegen over de Kamers, noch over eene nieuwe verdaging van de Kamer der afgevaardig den, noch over eene vraag van ontbinding aan den Senaat te doen, en dus ook niet over den datum der wetgevende kie/.ingen, die alsdan zouden moeten plaats grijpen. Ook zou de datum nog niet vastgesteld zijn der kiezingen voor de gedeeltelijke ver nieuwing der generale raden. Er wordt ook aangekondigd, maar dit is nog niet officieel bevesiigd, dat de groole jaai lijksdie wapenschouwing over al dc troepen van Parijs, die den 16 juni moest plaats grijpen, zal nitgesleld worden tol den 7 juli, volgens de eenen omdat men de tegenwoordigheid der kamers bij die plechtigheid en betoogingen ter barer eer vreest; volgens de anderen integendeel, omdat hel gouvernement tot zelfs den schijn wil vermijden eener stoffelijke drukking oj) de beraadslagingen van hel Parlement. De gelijktijdige tegenwoordigheid te Petersburg der afgezanten van Rusland le Londen, Berlijn en Weenen, hebben aan leiding gegeven lot eene reeks geruchten over aanslaande beslissingen, die te Peters burg onder voorzitterschap van prins Gorl- schakofT moesten genomen worden. Zoo sprak dc Abcndposl van Weenen over een ontwerp, volgens hetwelk Rusland, na Turkije overwonnen le hebben, aan een europeesch congres de zorg zou overlalen om over liet lot der chrislenc provinciën van Turkije le beslissen en voor zich zelven niets anders zou voorbehouden dan de vrije doorvaart der Dardanellen, terwijl Constaiilinopel onder hel beschcrmschap van al de groole mogendheden zou ge plaatst worden. Een telegram uit Petersburg zegt, dat de afgezanten slechts in verlof naar hun land zijn gekomen, om zich met hunne bijzon dere belangen onledig le houden, en dal al de geruchten in verband met hunne reis, niet alleen valsch zijn, maar alle mogelijkc gegrondheid missen. Het is nog al moeielijk om juist te weten 'val er op hel oorlogstoonecl gebeurt. Dc namen der plaatsen, in de depechen aan gehaald. zijn verminkt of onverstaanbaar - AOVERTENTIE-BLAD 11 - -jJL-Jn 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1