Mad. Spanaart. Ik ben het ook gewaar gc- De priester. Er is liier geene kwestie van uwe en ik ga precies hetzelfde doen. Mad. Tripoli. Ge ziet van hier dat Barbara i zijne winkelwaar? delooze, voor een man zonder eer of zonder religie! I Mad. Spanaart. M. Tripoli heeft gelijk. Maar wij zouden toch wel eenen naamloozen brief aan llgenieene 'Tijdingen. Mtiz.ieltnal inorgendfeest. Morgen zei ze alzoo, wij zouden beter doen dat allemaal aan den arme te geven. Dan is M. de pastoor op gestaan, zoo bleek als een doode, en heelt haar ge- zeid: Dót verbied ik u strengelijk, verslaat gij mij? Mad. Spanaart.Wat heilig mensch! En Bar bara heelt alles onder den mestput bedolven? Mad. Tripoli. Alles. M. de pastoor is de goed heid zelve; indien hij dus de absolutie aan Stokle- vyver geweigerd heeft, moet dat voor eene ver schrikkelijke misdaad zijn. Hij vervalschl zeker de helft min verkocht dan vroeger. Daar zit iels onder. M. Stoktevyver. De vrouwen zijn altijd de- gister. Mad. Stoktevyver. De helft min. M. Stoktevyver. Bab, T zal morgen beter gaan. Gij moei u van die zwarte mannen niet laten verpikken. Als de pastoor zal zien dat ik mij niet ten onderen geef, zal hij met zijn driebek in de hand, mij de absolutie komen aanbieden. .M. Stoktevyver. Als T waar is! tafereel. Op «Ion muur vim hot geniecnteliuiM. Hel jaar 1877, den 22 Juli, om 10 uur voormid- Ilet pi-occm Dewure, pn*tor van Hlnt-Benija. Het verhoor der getuigen en de bepleilingen zijn geëindigd. Uil de debatten blijkt dat pastor Deseure, door eene reeks feilen, getracht heeft de klerikale partij te doen onschuldig verklaren aan de brandstich tingen van St-Denijs, alsook die partij te ontslaan van de verantwoordelijkheid welke ten gevolge dier branden op haar weegt. Ondanks de pralerij met welke meester Claeys de verdediging des pastors heeft voorgedragen, en na de welsprekende pleitrede van M.t,r Gallier van Gent, M.1" Jules Coucke van Kortrijk en van den procureur des konings Würth, zal hel altijd be wezen blijven dal die ongelukkige Deseure zich eene slechte zaak op den hals heeft gehaald, zonder eenig voordeel voor de klerikalen. Hel masker is afgerukl en de schijnheiligheid is tén volle gebleken. De uitspraak van het vonnis is verdaagd tot dinsdag 3 juli. Wij hebben vernomen dal onze gemeenteraad, is zijne zitting van zaterdag lest, eene zeer ge wichtige beslissing beeft genomen, namelijk, dat de stad door gas zal worden verlicht. Dit is eene langgewenschle verbetering, die men gaarne zal zien lot stand komen. Laat ons hopen dat de uitslag der debatten een einde zal stellen aan de rampen onder welke die ongelukkige gemeente gebukt gaat. Om ons plezier te doen heeft bet Leuge- naartje een groot getal jaarschriften en gedichten ter ccre van den Paus medegedeeld. Wij bedanken hierover onzen confrater, en ver zoeken hem ons nog een plezier te doen, te welen.' zijne lijst van puikslukken, waarin de geest van godsdienst triompheerl over hel ongeloof tc volledigen. Er zijn er inderdaad nog eenige merk waardige achtergelaten, onder andere de jaar schriften geplaatst bij den bakker Vermeulen en bij jufvrouw wed' Moreeuw. Wij hopen dal onze confrater aan ons verzoek zal willen voldoen. bracht; ook uwe sloftelijkc belangen zouden er veel door lijden. De biechteling. Oh, eerweerde vader! De priester. Het verlies van eenige ellendige wereldschc goederen kan niet opwegen tegen het verlies der ziel. Denk nogtans wel, dat in eene parochie zoo godsdienstig als de onze, de nood zakelijkheid waarin ik mij bevind u niet tot de heilige Tafel toe te laten, een groole slag kan toe brengen aan uwe nering, welke begon vooruit te gaan... Allo, beloof mij hier inliet aanzijn van God. De biechteling. Het is mij onmogelijk, M. de pastoor, ik weiger. J)e priester. Gij weigert? De biechteling. Ja, M. de pastoor. De priester. Ga dan, ongelukkige, en dat God medelijden hebbe met u. (Hij krijgt het schuif ken.) 2' tafereel. BIJ Mad. Tripoli. Mud. Spanaart. En men weet niet waarom? Mad. Tripoli. Men weet en men weet niet. Ge weet hoe dal gaal, in soortgelijke zaken. Eer gisteren toen ik van de vespers kwam, heb ik ge tracht Barbara te doen klappen, bel mcissen van den pastoor, maar zij wist niets zekers. Mad. Spanaart. Hel geheim van de biecht is heilig, Mad. Tripoli. Mad. Tripoli. Oh! M. de pastoor heeft haar niets gezegd. Men zou hemop’nen rooster braden, nog zou hij geen woord spreken. Maar ik weel loch iels, ziehier wal Barbara mij in T secreet ver teld heelt. Mad. Spanaart. Ah! Ah! Mad. Tripoli. Ai moest ik duizend jaar oud -worden, ik zou hel nog onthouden, zei ze mij. Als M. de pastoor van de biecht l’ huis kwam, zag hij er zeer .aardig uil. Barbara, zei hij mij, hebben wij nog winkelwaar van Stoktevyver in huis? Ja, M. de pastoor, zei ik zoo, wij hebben nog koffie, iliée, rijst, twee kilos koersen en een pond boter. Barbara, heeft hij mij gezeid, ge gaal dit alles op nemen en onder den mestput delven, opdat de kiekens.zelve er niet zouden aan kunnen. Mad. Spanaart. .Jezus! Maria! niet weinig" verschoten heeft. Maar M. de pastoor, de openbare verkooping der koopwaren en meu belen, uitmakende den boedel der failliet van sieur Baplisic Stoktevyver, enz., enz. 5' tafereel.-BIJ M. «Ie Pastoor, M. de pastoor. Geheel en al t’eindent, in den hoek, Barbara, nevens mijnen I’omard van 1825... gij zult er nog vier of vijf ilesschen van vinden. Barbara. Ik weet zeer goed waar ze liggen, M. de pastoor. (Men boort een draaiorgel op de straat.) M. de pastoor (ongeduldig). Wat is dat nu Barbara. Het is dat gespuis van Stoktevyver, M. de pastoor, met zijn draaiorgel en zijn vier kinders. M. de pastoor. Zeg hem dal hij elders moet gaan spelen, en dal indien hij nogweêrkomt ik hem in den bak zal doen steken door den garde-cham- petler... Surloul, en klutst den wijn niet Barbara. Vertaald door kabonus. Men verkeert te Alveringbem in de grootste nieuwsgierigheid aangaande zekere geruchten, die aldaar in omloop zijn, en geenszins ter eere strek ken vaneen lieve kind van het Leugenaartje. Indien de loopende geruchten gegrond zijn zuilen zij te Alveringhem en in gansch hel land eenen diepen indruk maken. 1. LE DRAPEAU ROYAL, pas redouble. 2. LE MUI.ETIER DE TOLÈDE, fantaisie. 3. Finale d’AIDA. i. HEIDERROOSJE, polka. De heeren muziekanten zullen zich in den hof vergaderen. Zaterdag morgend is er in het provinciaal gouvernement shotel overgegaan tot de aanbeste ding der uil te voeren werken voor hel maken eener zeesluis, ter haven van Nieuport, in ver vanging der Uperensluis gelegen aan den IJzer. Bestek 430,000 fr. Hebben aangeboden: MM. Nicaisc en Délcluve, te La Louvière, 438,000 fr.; A. Jacqucloot, te Ooslenne, 450,000 fr.; P. Deswarle, te Nieuport, 457,000 fr. De hersloefeningen in bei kamp van Bevcrloo zullen aanvang nemen op den 20 augusti om op 20 september geëindigd te zijn. De 28 dezer moesten de milicianen, die 200 fr. in de kas der plaatsvervanging hebben ge stort, zich voorde inlijving aanbieden. Men zegt dat 4593 milicianen der lichting van 1877 in januari laatst 200 fr. hebben gestort. Het gouvernement heeft daarvoor 918,000 fr. ontvangen. Van die 4593 milicianen hebben 2466 een goed nummer getrokken ot zijn door de militieraden ontslagen. Dus blijven er 2,127 milicianen over, die hel gou vernement moet vervangen. Men verzekert, zegt de Etoile, dal er den 15 juni laatst nog maar 899 vrijwilligers door hel gouvernement aangeworven waren. De dagbladen hadden aangekondigd dal de krijgsgcnic te Middelkerke ecu schip zou doen springen, sedert 1792 gestrand en in hel zand be dolven. Die verrichting heeft inderdaad dinsdag plaats gehad. Vóór de groole proefneming hadden er kleine plaatsgehad. Geringe ladingen dynamiet, op eene ijzeren slaat van 10 lol 12 centimeters vierkant en op eenen zwaren balk gelegd, hebben de slaaf en balk als gruis verbrijzeld. Oin halfeen, bij liooge tij, stak men met eene eleklriekc batterij iwee ladingen dynamiet in brand, de eene van 20, de andere van 25 kilo, in hel gestrande schip geplaatst; n.e.i zag dadelijk uil zee eene zeer groote waterzuil oprijzen, daarna werd de ganschezee te dier plaatse zwart als inkt, wal aanduidde welke schrikkelijke verwoestingen de dynamiet in hare diepten had aangericbl. Als de lij gevallen was, zal men ongetwijfeld gansch hel schip in gruis gevonden hebben, want de lading dynamiet overtrof twee derden dergenc welke de iRussen onlangs gebruikten om eenen turkschen monitor te vernielen. Er zijn geene stukken op de oppervlakte geko men, vvat niet verwonderlijk is, wanneer men weet dat, in den toestand waarin dit schip na meer dan 80 jaren verblijf onder water moet vcrkcercn, het hout niet meer drijven kan. Overigens, veronder steld dal het niet verbrijzeld ware, het uitwerksel door eene eenvoudige vraag: Voor wie hebt gij gekozen bij de kiezingen van Juni laatst? De biechteling in verlegenheid). Moet ik op deze vraag antwoorden, eerweerde vader? Dc priester. - Zeker. Verantwoordelijk voor God ben ik alleen rechter, in den biechtstoel, over de vragen die ik meen U te moeten toesturen, in het belang uwer zaligheid. Komaan, antwoord Voor wie hebt gij gekozen? De biechteling (met tegenzin).Voor M. Spruyl De priester. Voor ’nen liberaal, voor een god- Dc biechteling. Eerweerde vader, ik verzeker worden, dal zijn koffie sedert eenigen tijd zulk een U... I slechten smaak had. De priester. Ik had U nogtans verwittigd, dal indien gij voor dezen ongeloovigen zoudet stemmen, ik U tol dc Communiebank niet kan ioelatcn. De biechtelingMijne consciëntie... r consciëntie, maar van de onderdanigheid, die een goed katholijke verschuldigd is aan de 11. Kerk, vertegenwoordigd door de priesters. Hoor, ik wil wel voor dezen keer U de absolutie geven... slechten smaak had. Mad. Tripoli. En zijn thee dan? Ook van zoo haast ik dal geweten heb, heb ik mij geen oogen- blik moeten bepeinzen ik heb al zijne krui- 1 nierderij in de goot gesmeten. Mad. Spanaart. Gij hebt groot gelijk gehad Mad. Tripoli. Ik was van gedacht er dcjusticie I meê te bemoeien, maar mijn man heeft gezeid, dat I zulks ons moeilijkheden op den hals zoude kunnen halen. De biechteling. Geeft mij uwen zegen, heilige vader, want ik heb gezondigd. De priester. Een oogenblik... maar op ééne i den procureur des konings kunnen zenden. Want conditie: T is dat gij mij gaat beloven, hier, in i dat Stoktevyver niet zuiver is, dal is zeker. (Het gesprek wordt voortgezet.) 3' tafereel. Bij Stoktevyver. M. Stoktevyver. Zou men niet zeggen, dat wij plat geruïneerd zijn, omdat ik de absolutie niet gekregen heb, en dal ik ga verplicht zijn orgel draaier te worden om het brood voor onze kinde ren te winnen Mad. Stoktevyver. Lach zooveel gij wilt, ik ben ongerust. Sedert de vier dagen, dat gij de i .uu onvoorzichtigheid begaan hebt aan den pastoor de I voormiddag? om' '1 l7/ï"urê*jüisr'’in’den 'lusthof belofte niet te geven dtejnj u afvroeg, hebben wij I van Mevrouw Ollevier-Rabaul, Concert door de koninklijke harinonie-maalschappij S.*'Cecilia. De l volgende stukken zullen uilgevoerd worden: zelfde. Wij hebben vandaag iels min verkocht dan I vader, want ik heb gezondigd. De priester. Een oogenblik... maar op ééne hel aanschijn van God, dal gij in het toekomende voor niemand anders zult stemmen, dan voor den kandidaat die ik u zal aanwijzen. De biechteling (verlegen). Ik smeek er u om, eerweerde vader, stel mij deze conditie niet! Dc priester. Ik wil het zooveel te meer, om dat ik zie dat gij geen lust hebt hel te doen. Luis ter, M. Stoktevyver... Dc biechteling. Gij hebt mij erkend? De priester. Zeer goed, alhoewel gij uwen neusdoek voor uw aanzicht houdtom mij te be letten u te zien. Dcbiechteling. Oh! eerweerde vader! De priester.' Loochen het niet, 't is alzoo. Luister dus M. Stoktevyver. Sedert drij jaar, dal gij in deze gemeente woont, heb ik bemerkt, dat gij u al langs om min wilt onderwerpen aan de onderdanigheid dien ieder rechtzinnige katholijke aan zijnen pastoor verschuldigd is. Gij zijt er niet ver meer af ons geheel en al wederspannig tc wor den, en dat wil ik beletten door van u de verbin- tenisaf tc eischen welke ik u komvoor te schrijven. De biechteling. Eerweerde vader, ik kan niet. De priester. Indien gij weigert, mijn zoon, zoude ik in de droeve noodzakelijkheid zijn u de absolutie, te weigeren; overweeg wel de pijnlijke gevolgen die deze smertelijkc vervulling mijner plichten voor u zoude hebben. Niel alleen ware dc zaligheid uwer ziel voor eeuwig in gevaar ge- - __i.dag, zal dc Deurwaarder Grypvogel overgaan tol V1.IIKOOPING DOOK FAILLIET. PETRUS. ;u. KJtvnn.vyvi'l - L/v UUUIICU 4IJII illlljll UU-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2