VAN VEURNE I 1 K NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT M.' HI. 1877. Twee nintcii en twee gewichten. Stom als visschen. De klerikale bladen spre ken geen woord van de finantiëele rampen, welke onlangs de stad Brugge geteisterd hebben. Er waren daar twee klerikale kopstukken, waarvan de eene ondervoorzitter is van den rijken Tap, de klerikale kicsklub, en die ook lid van dqn pro vincialen raad is. Hij is altijd het troetelkind ge weest van de bisschoppelijke partij, en nu men de pijnlijke klachten hoort van zooveel ongelukkige geruïneerde personen, spreken onze klerikale ga zetten geen woord of noemen zelfs zijn naam niet. Dal er kwestie ware van een liberaal, die eenige- honderde franks verduisterd heeft, ohdan zouden zij alle dagen een artikel daarover schrijven, maar Veroordeeling van pastoor Deseiire can St. Denijs bij Kortrijk. Men weel dal pastoor Deseure van St. Denijs voor de rechtbank van Kortrijk was ge daagd om in zijne sermoenen hel vonnis van het assisenhof van WeSlvlaandercn in zake van brand stichtingen van St. Denijs aangevallen te hebben, en vorder te verstaan te hebben gegeven dal hel de liberalen waren die de brandstichters zijn geweest. De rechtbank heeft hare uitspraak gedaan. Wal de feiten betreft van 18 juni en voorgaande, neemt (kc rechtbank 4 inbreuken aan op art. 2G8 van hel strafwetboek, en spreekt 4 veroordeelingen uil van 100 fr. ieder, of 1 maal eene maand gevang. Voor de latere feiten wordt de betichte vrijge sproken. De vraag der burgerlijke partij is niet aanvaard geworden, zij gaat in beroep legen deze uitspraak. Het is ons altijd aangenaam als het Leugenaartje zich met ons bezig houdt; en als wij tijd en plaats hebben, is hel ook aangenaam op zijne artikels te antwoorden, want dit geeft ons telkens de gele genheid de aandacht onzer lezers op misbruiken te vestigen, die onze tegenstrevers onder den domper trachten te houden. Wel is waar, als de professors ons aanvallen, sparen zij ons niet, en iedermaal schilderen zij ons af als de slechtste der menschee. Maar, dit duurt zoo al jaren lang, wij, zoo wel als onze lezers, zijït er ten volle aan gewoon, en bijgevolg, noch hunne scheldwoorden, noch hunne lasteringen maken op niemand indruk. De samenspraak over de bemoeiingen der pries ters in politieke zaken en over het misbruik van den biechtstoel, samenspraak die wij in ons num mer van 30 juni hebben medegedeeld, en die dik wijls zou dienen gelezen te worden, beeft aan het Leugenaartje een dier artikels doen schrijven, welke aaneen soort van mandement gelijkenhel Advertentie-blad van Veurne is geheel en gansch verslaafd aan de géuzerij hel heeft hel masker der schijnheiligheid afgeworpenzijne schrijvers spuwen al hunne gal uil tegtm den godsdienst onzer vaderenzij drijven den spot met het II. Sacrament der biechtzij deden een artikel mede dat loochent al het geen alle christenen moeten geloovende Veurnesche liberalen beoogen niets anders dan den katholieken godsdienst te bestrijden, en, ware het mogelijk, in het slijk te versmooren Ta, la, la al woorden en niets dan woorden; al belachelijke leugens. Waar is, in de bovengememsldc samenspraak, de biecht, den godsdienst aangerandt? Kan men cr wel een enkel woord in aanduiden dal tegen de religie is? Neen, niet een enkel. Wij willen hier, lezers, uwe memorie verver- seben, en, in eenige regelen, den inhoud der bo vengemelde samenspraak samenvatten. Een winkelier gaat te biecht. De pastor vraagt hem voor wien hij gestemd heeft. De winkelier bekent dat hij voor eenen liberaal heeft gestemd. De pastor is gram, omdat de winke lier aan zijne belofte niet heeft volkomen, en is voornemens hem de absolutie te weigeren. De winkelier smeekt, en vraagt vergiffenis. Ehwcl, zegt de pastor, ik zal u de absolutie geven, maar op eene conditie, te welen: dal gij in het vervolg onderdanig zult zijn en nooit meer voor liberalen stemmen zult. Dit isle veel geeischt, antwoordt hierop de winkelier, dit kan ik nie.t beloven.— Als het zoo is, herneemt de pastor zeer heftig, dat God met u medelijken hebbel.... en hij geeft hem het sehuifken. De pastor kwam slecht gezind thuis, en zegde aan Barbara, zijne meid gij moet bij dien winke lier niet meer te winkel gaan; wat meer is, indien gij er nog winkelwaren van hebt, werpt ze maar bij de vuilnis. De kwezel Barbara, die klapziek en kwaadspre kend was, gelijk alle kwezels, vertelde liet ge beurde aan hare viendinnen, en welhaast wist ge heel de parochie dal de winkelier geene absolutie had gekregen en dat hij wel een slecht mcnsch moest zijn! De winkelier verloor nu zijne kalanten,.... wel haast was hij geruïneerd, op de straal gezet en verplicht voor vrouw en kinderen met een orgel te gaan bedelen. Ehwel, lezers, wat is cr in deze samenspraak tegen de religie, tegen de zeden? Wat is er tegen de waarheid? Óf zou het misschien niet waar zijn, dat de abso lutie geweigerd wordt, Ier oorzake van de politiek, ter oorzake van gazetten en stemmingen? Zou het misschien niet waar zijn, dat de liberalen door de geestelijken, door de kwezelaars en kwezels in hunne stoffelijke belangen benadeeligd worden? Zou het misschien niet waar zijn, dat cr misbruik gemaakt wordt van den biechtstoel?.... Desamenspraak van Petrus, vertaald door Ka- bonus, wordt door het Leugenaartje.als slecht aan zien, omdat cr de waarheid met de noodige mostaard, peper en zout er zoo wel in uitge drukt is. De heilige schrijvers van het Leugenaartje zijn vijand van de waarheid, en het is juist omdat de liberale gazetten de waarheid schrijven, dat zij die gazetten slechte gazetten noemen. POLITIEK OVERZICHT. Degroolste oneenigheid begint in Frank rijk te heerschen lusschen de drie pai tijen. Jie samengespannen hebben om het repu blikeinse!) ministerie Jules Simon te doen vallen en de Kamer te ontbinden, leder der drie partijen wil zijne kandidaten voor de aanslaande kiezingen doen doorgaan en vindt daarvoor alle middelen goed. Ge zien die oneenigheid, verzekert la France, hel dagblad van den heer Emile de Girar- din, dal de republikeinen stellig zullen zegepralen. Die dagbladschrijver, is wel geen pioleeten heef! reeds meer dan eens den bal misgeslagen, doch het kan niet ge loochend worden dal de onectiigheden, die lusschen de legitimisten, orleanisten en bonaparlisten ontslaan is, veel de zaak der republikeinen bevoordeeligl. De Morning Post meldt dal een oosten- rijksebe diplomaat binnen kort te Londen zal aankomen met eene bijzondere zending van zijn gouvernement. Van eenen anderen kant wordt er te Weenen gezegd, dal op de laatste conferencien lusschen graaf An- drassy en den gezant van Engeland de grondslagen zouden gereed gemaakt zijn eener overeenkomst voor eene gemeen zame werking lusschen de twee mogend heden. liet decreet, waarbij dc uilvoer van paarden door degansche grens van Duitsch- land vei boden wordt, en dal dén dag/.el ven zijner uitvaardiging is in voege getre den, is de lellerlijke herhaling van een decrevi va •ire I naait 1875. De officiensi* dagbladen geven te verslaan, da; die maat regel et.kei ingegeven is door hel belang van den landbouw'. De oorlog van het Oosten en de krijgsherinricbliiigeii hebben aan den uilvoer der paarden eene bedrij vigheid gegeven, t.ic eene billijke onrust had doen ontstaal). Hel verbod zal inge trokken worden zooi ra dit gevaar zal op houden; hel gouvernement is overigens gemachtigd van nu al aan uitzonderingen aan den regel toe te staan. Eene depeche uil Constanlinopel meldt de schielijke dood van lledif pacha, de lurksche minister van oorlog, die zich naar hel hoofdkwartier van Abdul-Kérim be geven had. De samentrekkende beweging der rus- sische legers in Azië, om Moukhlar pacha te belenen Kars te naderen, is hun niet heler gelukt dan hunne aanvallen tegen hel kamp van Zewin en de bergpassen van Delibaba. Indien men de telegrammen uit Erz.eroum gelooven mag, zouden zij in Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch Helgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Oost si raat, 6, to Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeclingen, artikels of brieven, behoorlijk onderlcckend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichtervelde én Dixnnide naar IVicuporl. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-45 vollen aftocht naar de grens zijn; Ismail pacha, die ben van nabij volgt,zou le Mous- soum, op eenige uren van Alexandropol kampeeren. Kars zou ontzei zijn cn Moukh- tar pacha zou zijne samenvoeging mei een gedeelte der bezetting bewerkt hebben. Wij moeien natuurlijk de bevestiging dier tijdingen afwachten, aleer er gevolgtrek kingen uit op te maken over den loop der gebeurtenissen in Azië. ZATEHDAG ii JLL1 SwJHïeuijs l>ij liorlrijk. mwiui mill irwirwrw «iMMllilMi-t,-»«ir

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1