VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT .4 ZATERDAG 21 J ELI 1877. JAAR. 3 of hij zijn doel zal i-'-: '.-,1 Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Alen schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleckend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. De heilige schrijvers van het Leugenaartje heb ben, voor het opstellen van hun laatste nummer, hunne venijnigste pen gescherpt, om, door grove leugens en lasterende beschuldigingen, onzen acht baren en beminden Burgemeester aan te vallen, alsmede om blaam te werpen op ons gemeente bestuur en op de besturende commissie der koninklijke htumonic S.lc Cecilia.. Maar de leugens die het professorsgnzetje uit kraamt zijn zoo grof, de aanvallen tegen M.r Behaeghel, hij, die het algemeen belang zoo ter herte neemt, en, in alle omstandigheden, zijne be vredigende en verzoenende inzichten laat blijken, zijn zoo misplaatst en zoo hatelijk, dat al het misprijzen, welke de heilige schrijvers in hunne artikels hebben durven uitbrengen, op hen zelven ter neer valt. Iedereen inderdaad, die het vrede lievend en toegevend karakter van onzen Burge meester kent, en een weinig met de zaken van onze stad bekend iszegt openlijk dat. men alle partij in het algemeen en voor de geestelijkheid in hel bijzonder. Een kardinaal,” een minister van den paus, die arm als Job begon, en, God weet op welke manier, na korte jaren eene fortuin van 40 a 50 miljoen frank kan nalaten En alsof dat nog niet genoeg was, op den hoop toe eene natuurlijke dochter van dien schraapzuch- tigen kardinaal, die deze nalatenschap geheel of gedeeltelijk komt betwisten aan degenen die ze, geërfd hadden. Kon men ooit een grooter schandaal uitdenken? Waarlijk, die onleerende en eerlooze geschiedenis ismaar in’t geheel niet geschikt om een goeden dunk te geven van de zeden en handelingen der bis schoppen en kardinalen, die te Rome in de omge ving van Pius IX leven. En die groote paus, waarvoor men over den ganschcn aardbodem lichten ontsteekt en vlagt, dien men als een halve God verheerlijkt en ophe melt, ziet dat alles rond hem gebeuren en, wat erger is, laat het gebeuren. Hoe stichtend! Hoe stichtend en hoe deftig! Toch zou de klerikale drukpers willen dal wij eerbied koesteren voor zulke mannen. Is dat mo gelijk? wij vragen hel. Het antwoord ligt bij de vraag en volmondig zeggen wij; neen! Wij kunnen geenen eerbied betooneri en zelfs niet gevoelen voor die verhevene ministers van den godsdienst, welke zich zelven niet weten te eerbiedigen en niets anders doen dan den godsdienst hatelijk, walge lijk maken en het zoover zullen brengen, dat de laatste goedgeloovige, eindelijk door hun wange drag overtuigd, hun met af keer den rug zal toc- toekeeren. Daaraan hoeven de liberalen niet mede te wer ken; de kardinalen, de grootste hoop der geeste lijken geven door hunne schandelijke levenswijze zelven daar aanleiding toe. Zooveel mogelijk zullen wij dit proces volgen en er den uitslag van mededeelen, en welke ook de afloop zij, de geschiedenis van Antonelli’s dochter (gravin Lambertini) zal altijd dit nut gehad heb ben, van voor heel de wereld een hoekje oppe- licht te hebben van den donkeren sluier, waar achter de orgies, de bachanalcn en eerloosheden van het vatikaan zich verbergen. En dat is ook wal waard, hoe afzichtelijk het ook zij. (Koophandel.) Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving botnalt>nar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. X.' 82. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar luichtervelde en Dlxmudenaar A’ieuporl. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-00 Venrne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 ‘n a “n n A£? n:----- Politiek Overzicht. Hel ministerie de Broglie moet thans ondervinden dat, indien hel niet moeielijk was eene samenspanning lusschen de drie monarchistische partijen te verwekken, otn de republikeinen te bevechten, hel ón mogelijk is de eensgezindheid onder die drie partijen te behouden, in eenen kies strijd, waarin iedere partij natuurlijk de bovenhand zou willen bekomen, ten einde zich van hel gezag le kunnen meester ma ken. Eene geloofsbelijdenis van den heer Tristan Lambert, waarbij deze verklaart, dal hij ten zelfden tijde aanhanger is van het autoritaire keizzerrijk en mac-mahoni- aansclie kandidaat, gesteld tegenover de goedkeuring, door al de legilimische dag bladen gegeven aan den brief van den markies de Eranclieu, brengt hel fransch gouvernement nu meer dan ooit in verle genheid. Ook heeft de minister van bin- nenlandsche zaken zich verhaast aan zijne prefecten te lelegrafeeren, dal zij hun be scherming maar mochten verkenen aan kandidaten, waarvan de geloofsbelijdenis niet afweek van de staatkunde van verzoe ning en eendracht, lusschen al de fraction der behoudende partij. Dit is eene nieuwe toepassing van een denkbeeld, door den heer de Broglie ge koesterd, namelijk de inrichting eener nieuwe partij, die der mac-mahonianen. Men twijfelt er aan of hij zijn doel zal kunnen bereiken. De keizer van Duitschland wordt le Gas tein verwacht. De Nurd deutsch Zeitung doel opmerken dal sedert jaren de keizer van Duitschland le Gaslein de baden gaal nemen en hij er gewoonlijk hel bezoek van den keizer van Oostenrijk ontvangt. Dit is enkel eene hoffelijkhied, zonder po litiek doel en ditmaal zal dit ook wel niéts anders zijn. Volgens eene depeche, die Reuter Agen- ce uit Consiantinopel ontvangt, zou de minister van builenlandsche zaken, Safvet pacha, zijn ontslag gegeven hebben en door Aarify pacha vervangen worden. Aarify pacha, oud gezant van het lurksch gouvernement te Weenen, heeft recht reeds den post van minister van builenlandsche zaken onder het viziraal van Aussein-Avni pacha vervuld, met welken hij in 187o aft; ad. Men schrijft uil het hoofdkwarler van den groothertog Michie), dat er aldaar eene groote verbittering legen de Perzen hecrschl. Men beschuldigt hen, dal zij de onzijdigheid hunner grenzen niet hebben 9-08 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Niéuport 9-50 00-00 2-20 8-45 ma—mumhwii i mini n doen eerbiedigen, bij de leste krijgsver richtingen der Tinken legen Bayazid. Ook zou de consul van Perzie te Erzeroum, Mirza el Kabir Khan, zich openlijk legen de Russen verklaaed hebben, opbetoogen- blik dat deze vreesden omsingeld te wor den. Indieu men de Presse van Weenen gelooven mag, zou de gezant van Rusland le Teheran, daarover aan hel perzisch gou vernement uitleggingen gevraagd hebben. -- Antonelli’»...... dochter. Gebeurt het al eens dat een aanhanger der libe rale partij eene buitensporigheid begaat, dan vallen de klerikale bladen in chorus uit, om niet alleen dien persoon, maar ook de geheele liberale denk wijze met hoon en smaadredenen te overladen. De minste kleinigheid die laakbaar is of er slechts den schijn van heeft, is reeds genoeg om hun al de scheldnamen die in het woordenboek voorkomen, te doen gebruiken; meer nog, dan vinden zij zelfs woorden uit, waarvan zij alleen de kunst bezitten en die in geen woordenboek ter wereld geschreven slaan. Dagen lang zien wij dan het eene ultramon- taansch blad achter belandere die litanie van ge- meeneen lage uildrukingen overnemen. Maar geldt het een klerikaal, die zich aan de grofste, de walgelijkste, de meesl onleerende wan bedrijven schuldig maakt, dan zwijgen zij doodstil daarover; zij gebaren van niets te weten en doen alsof er niets gebeurd ware. Dan spreken zij over koetjes en kalfjes, om de aandacht des publieks daarvan af te wenden. En gebeurt hel al eens, dat zij door de al te groote ruchtbaarheid die aan de schanddaad gege ven wordt en den ophef die zij maakt gedwongen zijn te spreken of te schrijven, o! dan mag men zeker zijn, dat zij alles zullen doen wat in hunne macht is om den klerikalen schelm te verdedigen en hem zelfs wanneer hij veroordeeld is te doen doorgaan als een martelaar, als een slacht offer. Dat wasjjhet geval met het legioen priesters én paters die reeds door talrijke rechtbanken ver oordeeld werden voor aanslagen op de zeden; dat is nu ook hel geval met de schandalige zaak, die reeds over heel de wereld bekend is, onder den naam van Antonelli’s natuurlijke dochter. Geen enkel klerikaal blad heeft tot hiertoe overdie chronique scandaleuse van een der grootste prinsen der Kerk, van een der kopstukken van het vati kaan een woord gerept. Allen zwijgen daarover als een graf. Maar die stilzwijgendheid, die bij hen moet dienen om de zaak in den bluschpol of onder den domphoorn te versmachten, is reeds een stellig bewijs der echt heid van hel proces, dat thans door de rechtbank van Rome gaal bepleit worden. Ware er een enkel middeltje, hoe klein, hoe gering ook, om de zaak te loochenen, ze zouden zich wel verhaasten het te gebruiken. Toch verwachten wij, dal zij niet zuilen blijven zwijgen en eerlang voor den dag zullen komen met allerhande uitvluchten, om aan hét schandaal eene geheel andere wending te geven, bet te verdraaie’n en te vervalschcn. Maar ook, welk eene schande voor de klei ikale

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1