X. de Melomanen?) voor de De eerste, Karel Marquis, bewoond sedert 41 j. 't zelfde hof gebruikt door de familie Houbaert, te Vinchem. Boven zijn voorbeeldig gedrag, heelt hij zich altijd doen onderscheiden door zijnen iever en bekwaamheid tot het werk en door zijne verkleefdheid aan zijne meesters. De tweede, Joseph Voss, schaper ter hofstede gebruikt door de familie J. Simons, sedert 1845, heeft zich ook altijd doen uilschijnen door zijne bijzondere kennis en zorgen voor al wat het opkweeken en onder houden zijner scliaapkudde betreft. Daarenboven mag hij aangchaald worden als een vo u beeld van eerlijkheid, gelrouwigheid en dienstvaardigheid jegens zijne meesters. Wij bieden dus onze harlclijkste gelukwcn- schingen aan die brave, getrouwe en eerlijke die naren, Marquis en Voss, en voeden de hoop, dal die Koninklijke vereering, welke zij komen te ontvangen, eene aanwakkering zal zijn voor alle dienstboden en werklieden om de voorbeeldige dienstvaardigheid en verkleefdheid van Marquis en Voss jegens hunne meesters, na te volgen. Daar aan zulkdanige vereeringen der werkende klas geene te groole ruchtbaarheid kan gegeven worden, ware hel ons alleraangenaamst. Mijnheer de Uitgever, aan deze gelukkige lijding een plaats in uw geërd blad te zien geven, tevens de wenscli uitdrukkendc, dat hel gemeentebestuur van Vin chem hel zijne moge bijbrengen om de overhan diging der decoralien op de plechligste wijze te doen plaats hebben en die twee verdiensivolle ingezetenen geluk te wenschen. Aanveerd, Mijnheer de Uitgever, de verzekering mijner bijzondere achting. In ons bijvoegsel van verleden woensdag heb ben wij bekend gemaakt, dal onze stadgenoot, de heer K. Barbier-Desoutter, met het burgerkruis van 1.*” klas door Z. M. is vereerd geworden. Ingezonden Artikels. Vinchem, 8 Juli 1877. Mijnheer dc Uitgever, Zoo even komen wij te vernemen dat bij besluit van 29 Juni lest, Z. M. de Koning een blijk van ten in hei fanfaren troepje? Zijn er onder de twintig genegenheid willende geven aan de werkende j lezen? Zijn er wel drie, die kunnen solflëren? Zijn er wel twee die den fa-sleutej kennen?.. Wij laten hier hel woord aan het Leugenaartje en aan den Directeur der zoo kundige Melomanen. Dc harmonie S.M C gesteld uil ware muziekanten, waaronder zeer uit stekende; hel is eene maatschappij dit waarde heeft, en waarop Veurne lier mag zijn; dje oqmjs- II L.m i a - schaamte moet verloren hebben, om zulke artikels le durven schrijven. Wij zullen ons niet lang met deze artikels bezig houden, maar moeten nochtans dc leugens die zij vervallen doen uilschijnen, en dezelfde, gelijk zij hel verdienen, schandvlekken. Het is niet waar, dat de Burgemeester, iels ge daan heelt hoegenaamd, om de spelspclers, die de Passie verbeelden, te beletten naar Veurne le komen. Hel is niet waar, dal de Burgemeester aan de Passic-mannen zou gezegd hebbenik wil u noch de zaal van het stadhuis noch hel theater geven. De burgemeester heeft met die mannen niet ge- gesproken en hij heeft ze zelfs niet gezien. Van de zaal van hei stadhuis is er ook geene kwestie ge weest: de Passie-manncn hebben enkelijk gevraagd om over het theater te mogen beschikken, en M.‘ Behacghel heeft door zijnen kantoorbedienden, den heer Q. laten antwoorden, dal hij de theater zaal niet kon toestaan, aangezien die zaal alleenlijk dienen moogt voor tooneelverlooningen, voor com munale plechtigheden of voor feesten door maat schappijen der stad gegeven. Tot heden toe heeft men, met wel gegronde reden, onze schoone en frisschc theaterzaal ge weigerd aan alle goochelaars, toerenmakers, char; lataiis welke zij ook zijn mochten. Zou men nu eene uitzondering hebbpn moeien makeYi voor liet Passion-gesellschaftvoor de plastische poseurs en poseuses, en dit, omdat de geestelijken die poseurs en die poseuses onder hunne bijzondere bescher ming nemen? Men kan overigens de vraag stellen, of de heilige schrijvers van het Leugenaartje en Xïonsoorlen zich wel naar het theater zouden willen begeven, die woonst van Satan, die spelonk van verderf, al ware het ook om er de aantrekke lijkste poses en de beminnelijkste der Veronica’s le gaan bewonderen. Hel is niet waar, dal dc burgemeester zou doen zeggen hebben, dat de verlooningen door de Passie-mannen in eene bijzondere maatschappij gegeven, niettemin moesten toegangbaar zijn voor hot publiek Over deze zaak is er niet gehandeld geweest. Verder, de burgemeester weel te wel wal hij doen en laten mag, om zulke ongerijmd heden uit te brengen, en het is van u niet, profes- sortjes, dat M.' Behacghel lessen in bestuurlijke zaken le ontvangen heeft. Blijft gij zelven bij uwen leest, en gij zult vermijden u belachelijk te maken. Wij kunnen gemakkelijk gelooven dal de kleri- kalen hier te Veurne niet al te vredeti zijn, dit is nog al verstaanbaar. Inderdaad, pas ccnige maanden geleden, bij de overwinning van M. de ia Roche, hebben zij eene MONSTER-MAN1FESTATIE ingericht ter cere v’an den zegepraal der katholie ken. Dc Cercle Catholique en zijne mannen waren in feest. De NIET POLITIEKE Melomanen werden bevolen eene deuntje te komen geven, en die brave jongens kwamen in jubilatie, onder het kapitein- schap of commandcmenl van M. Fan Gaaighem, eene niet min politieke serenade geven. Keerskens en bengalsche vuren werden aanstoken, men deed een reisje naar Adinkerke, enz. enz. en dit alles om de groote vreugd en de mildheid der katholieken te doen uilschijnen. En nu, dit alles voor niet!En zoo veel on kosten!.... 'T is om te barsten van spijt. baar is, en veel nul slicht onder meer dan een opzicht. Neen, niet een verstandig en onpartijdig mensch zal de subsidie beknibbelen die dit kunst genootschap van weg»; hel stadsbestuur geniet, en nog veel minder eene geld verkwisting» noemen, bijzonderlijk wanneer men in aanmerking neemt, dat S.1*’ Cecilia geen onkosten spaart, om aan de muzikanten oenen bekwamen meester te verschaf fen, om instrumenten en muziekstukken te ver beteren en te vernieuwen ingevolge den vooruit gang der kunst, en daarenboven concerten met vreemde arlislen laat hooren die ons, wat schoon muziek betreft, niets aan andere sleden der pro vincie doel benijden. De heilige schrijvers van het Leugenaartje, zij die nooit het woord politiek op hunne lippen zou den moeten hebben, spreken gestadig van politiek. Doch hel is niet waar, zoo als zij beweren, dat S.u' Cecilia eene politieke maatschappij is: de politiek heeft er integendeel geenen toegang, of wordt er geenszins in aanmerking genomen, en iedereen, welke ook zijne politieke denkwijze weze, wordt er op hel vriéndelijkste en als een ware gilde-broeder aanvaard. Het is ook niet waar, dal zekere muzikant, als lid van Su Cecilia zijn ontslag, uit hoofde der poli tiek, heeft ingediend. Neen, maar ten gevolge van bijzondere omstandigheden, welke niets met de politiek gemeens hadden, is het bestaande regle ment hem loegepast geweest. Zwijgt, heilige schrijvers van de politiek: de politiek doel u alles verkeerd zien. Want indien er in Veurne een politiek inuziekgenootschap beslaat, hel is wel uw fanfaartje, dal niet eens kan uitgaan zonder er de klaarste, en somwijlen de onbeiaam lijkste bewijzen van le geven. Wat het Leugenaartje in de voorlaatste paragraaf van zijn artikel over S'*Cecilia zeggen wil, begrijpt niemand; maar het is niettemin kwaadwillend en lasterend. Wie valt gij aan, Leugenaar? Waar om die bedokene en dubbelzinnige woorden? Hebt dus den moed indien gij er in hel lijf hebt u duidelijk le verklaren. I)e zegepraal te Koigniea. Zoo als wij helicons supplement van woensdag gemeld hebben heeft de liberale kandidaat M. Pennartte Soignies gezegepraald in de kiezing voor den Senaat. Die overwinning onzer vrienden is eene goede zaak en getuigt van eenen geheelen omkeer in dit arrondissement. Wel is waar, M. Pennart is maar gekozen met eene geringe meerderheid, 17 stem men, maar er dient uit hel oog niet verloren te worden dat, nog niet lang geleden, de zeer katho lieke M. de la Roche gekozen werd met 150 stem men meerderheid, tegen M.Anciaux, wiens invloed nogtans zeer groot is. Deze schoone zegepraal is des te gelukkiger, daar de liberalen maar gestreden hebben uit plicht en zonder veel op goeden uitslag. De klerikalen die zoo zeker waren van de over winning, zijn zoo verpletterd dal zij niet welen wat zeggen en nu beweren, gelijk het Leugenaartje, dal M. Pennart van fransche ouders geboren is en zijne kiezing zal betwist worden. Sukkelaars!... Dixmude, 19 Juli 1877. Heer Uitgever, Veurne mag zich gelukkig achten de bende Passie- spelers, waarover ik UE. zaterdag I. I. gesproken heb niet ontvangen le hebben, want die kerels laten hier maar eene treurige herinnering achter. Overal waar zij zich in hel publiek vertoonden zochten zij de burgerij te plagen, hun opperhoofd beeft zich zelfs aan geweldenarijen overgegeven die de lusschenkomst der politie genoodzaakt hebben. In de huizen waar zij logeerden bepaalden zij zich niet met de liberalen uil te schelden en te bedrei gen, maarzij beschadigden de meubels bij zoo ver, dal. men in een voornaam bólel der stad verplicht geweest is hun met lusschenkomst der openbare magl op de straal le zetten. Hel schijnt dat zij op verre naar zoo mild niet waren als de prol-ssors gazelle hel ons wel wilde ophangen; want de voerman die zich gelast had de goedei qn dier hei lige mannen naar de statie le voeren, heeft vóór zijnen loon te ontvangen, eene luidklinkende kwij lancie moeten geven. En zeggen dal zulke mannen en vrouwen onder de hooge bescherming slaan van den dooi tuchtigen tapbaas. ik moet op deze trislige personagie wederkeeren. Dinsdag trok hij met zijne lievelingen, muziek aan t'hoold, de stad door om de verlooningen des avonds aan te kondigen. Zijn gelaat had zulke uit dagende spotachlige uitdrukking dal de stilste burgers zelfs deze heldendaad schokschouderend aanzagen. Het kon niet min of dit ventje moest zijne passie- vrienden een uitgeleid doen, dit gebeurde werke lijk, hij gaf hen zijnen laalsten adieu, hel stoom tuig kwam in beweging, en met tranen in de oogen staarde hij nog lang die twislzoekende Beyerlingen achterna. Weemoedig keerde hij terug, maar hij kreeg onvoorziens zulk eene duchtige vertroosting, dat hij zonder trommel of trompet, spoedig zijne matten oprolde. Tot slot, heer Uitgever, ziehier wal voordeel de passiespelers en hunnen opleider, aan stad gedaan hebben 1. ° Zij hebben het volk van de stad en den buiten van de markt gelokt in den tap, om hunne centen aan vreemde gelukzoekers te gaan geven. 2. ° Zij hebben herbergiers en hotelhouders den duivel aangedaan. 3. * Zij hebben twist en tweedracht in stad wil len zaaien. 4. * Zij hebben vrijdag laatst lekere kortelelten en uitmuntende goede beefslukken binnengespeeld. 5. ’ Zij hebben bel geestelijk gezag in het gevoel van vele burgers doen verminderen. En dit alles zijn wij verschuldigd aan dat ventje die immers altijd de vredelievende, princiepen van den Zaligmaker voor oogen heeft. Aanveerd Mijnheer, mijne groclcnissen. Het Leugenaartje spreekt van eene oprechte I geld verkwisting van wege het stadsbestuur ten opzichte der harmonie S.“ Cecilia, en hel nijdig bladje liegt weeral dat het eene schande is. S?' Cecilia, beweren de heilige schrijvers, trekt 1200 fr. van de stad. En nochtans het is hun zeer goed bekend dat de toelage, die deze maat schappij van het stedclijk bestuur ontvangt, slechts tot 800 fr. beloopt. De heilige schrijvers verhoogen dus deze som van de helft van hetgene zij wezen lijk is. Zij liegen en zij weten dal zij liegen; maar volgens onze politieke priesters is het enkel eene leugen om beterswille, het is oene leugen om poli tieke tegenstrevers te benadeeligen, en, in de oogen van de voorstanders van het Leugenaartje, is zulke leugen geen kwaad, geene zonde; wei in tegendeel, het is eene deugd Onze confrater begint zijn artikel legen het stads bestuur en legen de commissie onzer harmonie met eene recht kluchtige lofspraak over liet fanfarengenootschap de Melomanen Waarlijk, zoo spreekt het Leugenaartje, wij moeten hel bekennen, het is de moeite weerd er naar te luisterende muziekstukken worden met juistheid en zwier uilgevoerd en beloven veel (de muziekstukken? toekomst Waarlijk, wij gelooven dat hel heilig bladje alleenlijk schrijft voor de Sleenkcrkenaars en voor de bedevaarders van Isenberghe, maar toch niet voor de Veurnaars, die weten wat muziek is, en aan goed muziek gewoon zijn. Een beetje min bewondering a. h. u. b. De Melomanen zullen misschien wel op eene bclame- lijke wijze eenen pas-redouble leeren spelen, maar liet valt ons moeilijk le verslaan dal zij in slaat zijn een ernstig, kundig en groot muziekstuk uit je voeren, en bijgevolg wij kunnen niet begrijpen hoe men reeds dit fanfaartje aan de harmonie jS.,; Cecilia durft vergelijken. Om een muziekstuk uit le voeren inderdaad, moet men muziekanten hebben. En zijn er wel inuzikan- Melomanen wel zes, die betamebjk muziek kunnen lieden die door hunnen getrouwen dienst, hunne handigheid en goed gedrag zich hebben doen onderscheiden, twee onzer ingezetenen, dc ge naamde Karel Marquis, iandwerker en Joseph Voss, schaapherder, komt te vereeren, met de 1 Cecilia, integendeel, is samen- workmansdecoralie van tweede klas. Met genoegen halen wij de verdiensten aan dier twee persoonen, waarop do aandacht Z. M. is van 1.*“ klas door Z. M. is vcrëerd gVvvordei^ iugeroepen geworden. 1 Te dezer gelegenheid hebben wij hooren de vraag Ininirr*.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2