VAN VEURNE I Jfttf NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT A,’, X1! VAXES’a S?. 1 Igs ZATERDAG 28 J ELI 1877. 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 7-40 •A A- 'T A Onze confrater, die de liberalen geuzen noemt, toont zich zeer ontevreden, omdat er op 21 dezer, dag van hel Te Deum, zoo weinig gemeenteraads leden in de kerk te zien waren Er namen inderdaad maar vier leden van den Raad aan deze plechtigheid deel. Doch dit moet geenszins toegeschreven worden, noch aan onver schilligheid voor het Te Deum, noch aan misachting voor feesten in de kerk gevierd, maar wel aan toe- Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Vertrekuren van den ijzeren weg van Ouinkerke, Veurne naar lAchlervelde en IMxmude naar Nieuport. van het genootschap St. Jozefvoor het welzijn van Veurne Men zou dan denken dat die eigen dom toebehoort aan St. Jozef, of ten minste aan eene godsdiedslige maatschappij, die in Veurne zal gevestigd blijven’ Geenszins; die eigendom be hoort toe aan de kerk, aan de geestelijken en is ingeschreven onder den naam van een zekere heer Rembry priester te Brugge. De maatschappij St. Jozef bezit geen sou in den bleek, in den tap, en dat men er haar van morgen af wilde uitzetten zij zou er niets aan te zeggen hebben. Ziedaar, lezers, een staaltje die u klaar zien laat, hoe geestelijke bestuurders te werk gaan. In schijn, is alles voor hel welzijn van het algemeen, maar in wezenlijkheid is alles voor hen zelven. Men begrijpt dus, dal zij vijanden zijn van het licht, vijanden van de volksverlichtere, want ge heel hun bedricgelijk spel steunt op bedrog en duisternis, op de onwetendheid van hel volk. Sedert dat onze gemeenteraad beslist heeft, dat onze stad zal verlicht worden met de gaze, maakt het Leugenaartje gestadig kwaadwillige zinspelin gen met do woorden licht, volksverlichting, enz. en dit alles uil minachting voor burgemeester, schepenen en raadsleden, dit alles om te doen ge- looven dal deze heeren onbekwame bestuurders zijn Wanneer uwe voogden, uwe meesters, Leuge naartje, eens zullen bevelen op het stadhuis zoowel als in de kerk en God beware ons van dit onheil gedurende nog lange jaren dan zullen wij zien wat al schoons, wal al goeds zij zullen verrichten, dan zullen wij gewaar worden, hoe zij de Vcur- naars zullen gelukkig maken en verrijken. Doch voor iemand die de zaken van nabij be schouwt, is het niet moeilijk vooruit te zien wat er gebeuren zou indien de geestelijken eenen vol ledigen zegepraal in do gemeente kiezingen be haalden. Op liet stadhuis zouden zij bandelen even als elders waar zij meester zijn, zij zouden zorgen voor hen zelven. Hoe hebben zij te werk gegaan met do maat schappij van den geestelijken tap? Voor het welzijn van die maatschappij heb ben de zielenherders veel geld geschooid bij rijke Veurnesclie damen, en hebben ook veel geld ge kregen. Daarmede hebben zij den schoonen eigen dom den bleek gekocht. Maar dit was nog niet genoeg. De bestuurders van den geestelijken tap zijn op nieuw beginnen schooien voor het wel zijn, naar ziel en naar lichaam, van al de Veur- naars, die van dit christelijk genootschap deel maken en nogmaals hebben zij veel Veurnsch geld rondgehaald, en daarmede hebben zij een kostelijk gebouw laten maken. Daar hebt gij nu, lezers, oenen eigendom die 33 ii 40,000 frank heeft gekost, en al die franken heeft men in Veurne bijeen verzameld, voor liet welzijn Onze confrater geeft zich den naam van Veurnaar, maar hij bewijst gestadig dat hij niets anders is als een Leugenaar. Neen, hij is geen Veurnaar, want een Veurnaar is de Veurnesche burgers ge negen, hij werkt voor hun voordeel, en tracht hun nering en profijt te verschaffen. Ter gelegenheid der kermis trachten de ware Veurnaars de vreem delingen, de buitenlieden van onze omliggende gemeenten naar onze stad te trekken, maar onze confrater de Leugenaar doet juist hel tegendeel. Hij spot met onze feesten en durft schrijven, dal zij geen twee vreemdelingen naar de stad zullen lokken dat zij maar bestaan in de inbeelding van de opstellers van het programma Zulke grove leugens schaamt zich de Leugeitaar niet overal rond te strooien. Welhooconcerten, volks spelen, eene buitengewone tooneelvertooning door hel Nationaal Tooneel van Brussel gegeven, eene luisterrijke gaaibolling, eene groote gaaischicting, het opstijgen van eenen ballon verlicht met ben- galsche vuren, een prachtig vuurwerkdat alles zou het zien niet waard zijn! Gij toont wel wie gij zijl schrijvertjes van het Leugenaartjehet is Veronica die opperst ligt. Gij kunt uw spijl niet verkroppen, en daarom tracht gij onze bevolking, onze neringdoeners te benadeeligen. Uwe vrienden zullen hel bekoopen met uwe vijanden, maar wat geeft zulks, gij die vreemdelingen zijt, gij die alleenlijk werkt voor bet welzijn van Rome, voor het welzijn van de kerk. Welnu, indien dit jaar onze kermis min levendig is dan op andere jaren, wij zullen weten wie er de schuld van is. Wij zullen weten, dat het de schuld is der heilige schrijvers vqn hel Leuge naartje, dio de vreemdelingen en buitenlieden uil Veurne trachten te verwijderen, die overal rond strooien, dat er op Veurne-kermis niets zal 10 zien ziin. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Poor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Delgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Poor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. N.r 85. Karabounar, ton noordwesten van Andri- nopel aangekomen zijn. Hij zou zich dus op weinigen afstand der troepen van den russisclien generaal Gourko bevinden. Het gouvernement van den nieuwen pre sident der mexikaansche republiek onder vindt eenige moeilijkheden om zich te doen erkennen. Eenige europeesche staten, die overigens maar eenige zeldzame betrek kingen met Mexiko schijnen te hebben, hebben gelooid aan Porifio Diaz de offi- cieele erkenning niet te moeten weigeren, doch zoo is het niet gelegen met de Ver- eenigde Stalen: hel kabinet van Washing ton aarzelt en betere waarborgen dan voor gaandelijk. Hel betreft voor de Verecnigde Stalen niet alleen de bescherming der amei ikaansche burgers, die de mexikaan- sche grenzen bewonen, maar ook gewich tige handelsbelangen. Deze laatslen hebben veel te lijden door de gedurige verandering van gouvernement in Mexiko en daarom wil hel kabinet van Washington nu de waarborgen hebben, die het gerechtigd is te eischen. 51/ JAAR. l’oi.t i ii;k Ovmt/icu r. De fransche ministers zijn dinsdag in hel paleis van het Elysée bijeen geweest; men twijfelde er haast niel aan, of zij zouden op die bijeenkomst den dag der kiezingen hebben vaslgestell. Men is nog maals teleurgesteld geworden: er is nog niets bepaald. In afwachting neemt de tweedracht toe in hel kamp der partijen, die de republiek zouden willen omver wei pen. Men wil dat de graaf van Cham- bord zich lol hel Valikaan heefl gewend, om de kuiperijen der bonaparlislen aan le klagen, doch hij aldaar geen gunstig ge- hooi heeft gevonden. Desledelijke raad van Bourges heeft ge weigerd een krediet le stemmen voor de ontvangst van maarschalk Mac-Mahon. In de zitting van hel engelsch Lagerhuis heefl de heer W halley aan hel gouverne ment gevraagd, of hel aan Rusland het punt heefl doen kennen, waarop hel zich in de noodzaaklijkheid zou bevinden eene vijandige houding aan le nemen, en dit in hel vooruitzicbl om zijn doelwit le berei ken, bij middel van onderhandelingen in plaats van geweld te gebruiken. De beer Aorihcole zegde, dal hel noch belamelijk, noch gelijkvormig aan de belangen van den openbaren dienst is op dergelijke vragen Ie antwoorden. Indien hel gouvernement inlichtingen heeft mede le deelen, zal hel zulks doen. Hierna weid de beraadslaging aange vangen van hel wetsontwerp, rakende de confederatie van Zuid-Afrika. De heer O’Donnell bestreed hel wetsontwerp. Die bestrijding deed een zeer hevig tooneel ontstaan, dat eindigde met een bevel, aan den heer Parnell gegeven, om de Kamer le verlaten, tot wanneer deze over zijn ge drag een oordeel zou geveld hebben. Volgens de laatste berichten van het oorlogstooneel hebben de tui ksche troepen onder bevel van Osman-pacba, stellig eene overwinning behaald. Een officieel tele gram uit hel russisch hoofdkwartier bekent niel alleen den slechten uitslag eener poping van generaal Schilder-Schouldner om zich van die standplaats meester te maken, maar erkent ook dal de afdeeling van den l ussisch n rechter vleugel, die op Plevna is getrokken, naai' Biela is moeten afdekken, na nog al gevoelige verliezen geleden te hebben. Langs den anderen kanl der Balkans verwacht men zich aan eenen groolen veldslag lusseben Eski-Saghra en Yeni-Saghra, in de vallei van Toundja. Sonleyman pacha zou mol 20,000 man le I ■v" ‘■U -I rn IMXl iitïiii-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1