De burgemeester van Alveringhem, C. Demol der, heeft verleden donderdag voor het tribunaal van Veurne moeten verschijnen als beschuldigd graan verkocht te hebben aan het armbestuur zijner gemeente, waarvan hij voorzitter is, en geldelijk voordeel getrokken hebben uit dezen verkoop. Het openbaar ministerie heeft met kracht de beschuldiging staande gehouden. De beschuldigde was verdedigd door den Advo- kaal Van Biervliet van Gent. De uitspraak is verschoven tot op 2 augusti. Ktcrfgcvnl. Wij lezen in de Flandre Liberale van Gent: Zaterdag morgen is d’heer schepen Waelbroek bij 'l verlaten der Universitcit waar hij de examen der Faculteit van rechtsgeleerdheid had bijge woond, in de straal gevallen, getroffen door eene beroerte. Men heek hem naar zijne woning ge dragen, waar hij hel bewustzijn verloren heelt en weldra overleden is. Deze dioevige tijding heeft te Gent diepe ont roering verwekt. M. Waelbroek was eene der uit- slekendsle leeraars van de genlsche Hoogeschool, een der invloedrijkste leden en beste redenaars van de Gemeenteraad. Dezer dagen ondanks den Ingezonden Artikels. Avecappelle, 22 Juli 1877. Aan V. de Uitgever van het Advertextie-iilad. Wij hebben hier bedreigd geweest met een groot gevaar. Een schrikkelijke oorlog, gelijk lusschen de Turken en de Russen, stond bier uil te bersten. God zij dank, het gevaar is voorbij, de vrede is geteekend. liet eindje steenweg van het gehucht der Nieuwe Heiberg naar Isenberg he. Hel is reeds van over achttien maanden dat de bevoegde overheid het leggen van dezen gevraag- den steenweg toegeslaau heeft, en de gemeente besturen van Alveringhem en Isenberghe bobben lot heden toe nog de noodige gedeelten gronden niet gekocht van al de eigenaars die palen m t hunne eigendommen aan dezen weg. Hel is bij zonderlijk Alveringhem die ten achter blijft in het volbrengen zijner plichten. Er wordt in die ge meenten en in de omliggende veel gesproken daar over in ’l publiek en daar over gecrilikeerd, want dien steenweg is van groot nul en belang voor een ieder. Als dil plichtverzuim nog wal blijft duren, hel leggen van dezen steenweg zal moeten onder blijven, want hij moei gelegd zijn binnen dc twee jaren, te rekenen van den dag dal Iiij toegeslaau ge weest heeft, zoo niet, worden de ioegeslane subsidie» ingetrokken, en zijn Alveringhem en Isenberghe vervallen van alle hunne rechten op dezelve. Is dal niet eene schande van een werk van zoo groot nul en algemeene belangen te verwaarloozen Men zegt van alle zijden dat hel gemeentebestuur van Alveringhem niel weel op wal manier hel moet beginnen om die gronden te koopen. Is dit waar, dal is ongehoord! Als zij helmet kennen waarom bemoeien zij hun md de zaken van hunne gemeente-! en als er met eenen in den gemeente raad zit die deze zaken verstaal en kent, waarom stellen zij niemand anders aan die hel kent, eenen notaris, bij voorbeeld, wiens functie hel is goe deren te prijzen, te koopen en te verkoopen? Zij hebben twee notarissen in hun midden. Er is geenen dag meer te verliezen; 18 maanden zijn verloopen; de weken en de maanden ver dwijnen; en als de twee jaren zullen ten einde zijn daar zullen zij slaan kijken, en hel teleurgesteld en gefopt publiek mei eenen, met hunnen mond vol landen en mei ijdele handen! X. ge d’une nuil d’élé La Gatalane La Chasse aux Isards La Saint Hubert Les gueux de mer La Belgique vallige beletselen, aan onpasselijkheid, aan ambts bezigheden, aan familiezaken. Er valt nier niel veel op te zeggen, te laken, of te misprijzen, want op alle feesten zijn er afwezigen. De meesters, de vrienden en voorstanders van hel Leugenaarlje zijn ook niet altijd op hunnen post. Op dc prijsdeelingen, bij voorbeeld, voor de be hoeftige kinderen, zoowel voor de knechtjes als voor de meisjes, worden altijd al de geestelijken onzer stad op deze plechtigheden uilgenoodigd, alsook de provinciale raadsleden, de heeren der kerkfabrieken, enz. Maar hoeveel van die genoo- digden wonen er de prijsdeelingen bij Geen vierde. M.r Van Hoe, M.r L. Bieswal, maken beide deel van de Commissie der teeken en nijverheidsschool, en bijgevolg het is hun plicht op de prijsdeelingt n aan de leerlingen van dil gesticht tegenwoordig te zijn. Ehwel, volkomen deze heeren aan hunnen plicht? Nooit, often minste, zeer zelden. Altijd, Leugenaarlje, ziel gij een strooi in het oog van uwe tegenstrevers, en nooit den balk die in uw eigen oog steekt. Ik heb u gezegd, heer Uitgever, dat onze pastor woedend was, omdat men bij den herbergier M. een weinig gedanst had. Nu zult gij gaan hoorei) hoe onze zielenherder van den christelijk weg af dwaalde om M. te straffen. Vol gramschap begaf hij zich bij eenen van zijne onderhoorigen, een goed muzikant en een der voornaamste leden van ons muziek. Ik verbied u, zegde hij hem, nog 'nen voet in hei huis van M. te zeilen, en die en die persom n welke hij Wist te noemenmogen er ook niet meer gaan. Gij moet verhuizen met bel muziek, gij moei hel huis van M. verlaten. Had de pastor, in den eersten oogenblik van zijne woede, M. kunnen ruineren, hij zou hel gedaan hebben. Later is hij lol betere gevoelens gekomen, en in eenen derden brief zal ik u laten weten op welke wijze dil gebeurd is. Vooraleer te sluiieu. Mijnheer, moet ik u eene wonderlijke zaak vertellen. Onze pastor zegt dal hel Advertentie-blad eene slechte gazelle is,.en bij verbiedt uw blad te lezen. Maar zoohaast als hij zondag gepasseerd acht dagen vernam, dal er zijnen uaam in stond, dan liep hij rond, dan zocht hij, dan vroeg hij, lol dal hij eindelijk uwe gazel in handen kreeg. Dat gij wekelijks over hem moest schrijven, die vent zou ook wekelijks uwe gazel lezen. Zoo gaat het met de geestelijken; kloek in hunne woorden, maar krank in hunne werken. A. V. C. Het Leugenaarlje spreekt van de kiezing van M. Visart op 13 Juni 1876. Maar hij zou beter dat potje gedekt gelaten hebben. En inderdaadop dit tijdstip heeft M. Visart veel beloofd, doch wat beeft hij sedert een jaar gedaan voor onze streek?.. Waartoe heeft dc invloed gediend van Mr Visart voor de werken die moeten uitgevoerd worden aan onze stalieplaals? Tot zéro. De invloed van Mr Visart beeft moeten onderdoen voor den invloed van eenen eigenzin nige» hoofdingenitur, die nooit Veurne genegen is geweest. In alle andere sleden zou de verbreeding dcr kasseide in de stalieplaals uitgevoerd geweest zijn door hel Gouvernement. Maar hier, omdat wij zoo wel te Brussel vertegenwoordigd zijn, zal dit werk uilgevoerd worden ten koste der stad. De zaak is onwederroeplijk beslist. Dal men dus onmiddelijk de hand aan bet werk sla; er valt niel uit te stellen, noch niet achteruit te deinzengansch de stalieplaals moet in oenen behoorlijken staal gesteld worden, en dil nog vóór den winter. De eer van Veurne vcreischl zulks. Gelukkige streek, die eenen volksvertegenwoor diger heeft gelijk Mr L. Visart, en eenen senateur gelijk Mr B. Dubus! De politieke priesters zijn vieze mannen, en logiek boven alle uitdrukking! Hangt hun kliekje aan, en kampt met hen meê, en gij zijl een arend, een genie zoo groot als St. Niklaas kerk. Maar, werkt hen tegen, stemt niet voor die kwakzalvers, en, met al dezelfde goede hoedanigheden, wordt gij een weetniet, heidomste schepsel dat ooit onder de kappe des hemels bestond. neming met dynamiet is dus te herbeginnen. Zalerdag-morgen, 21 juli, is een brand uit geborsten in eenen hooischelf, slaande langs dc Woumenkalsijde dicht bij Dixmude, en toebehoo- rende den heer Pieter Blomme, koopman aldaar. Hel bluschmateriëel en de pompiers der stad, heb ben vele vruchtelooze pogingen bewerkstelligd om hel vuur te blusschen. De schade wordt op onge veer 800 fr. berekend. Men kent de oorzaak der ramp niet, is hier kwaadwilligheid of onvoorzich- hejd in kwestie? Er is een ondezoek ingespannen. Rechterlijke ICroniJk. In hel verhoor van dinsdag, van hel assisenhof van Brabant, is de zaak opgeroepen van den Union du Crédit. Hel betreft hier de zaak der gewichtige schriftvervalsching, misbruik van vertrouwen en geldunlvreemdingen, waarvan wij onze lezers destijds de bijzonderheden hebben medegedeeld. De voornaamste beschuldigde, Emerique, bevindt zich, zoo.ds men weel, in Frankrijk; een ander persoon, in de zaak betrokken, Vandevin, heeft zich gezelfinoord. De volgende beschuldigden ver schijnen nu voor de assisen en nemen in de vol gende orde op de bank der beschuldigden plaats: Furlh, Dees, Dewolf, Vanderheyden. Furlli heeft voor verdedigers, M,r’Van Humbeek en Ed. Mayer; Dees heeft zijne verdediging loever- trouwd aan M*” Paul en Jules Janson; Vander heyden wordt verdedigd door M" SimJns en Dewolf door M,r Janssen. De lezing van den beschuldlgingsact, rond den middag voor een hall uur onderbroken, heeft lot drie uur namiddag geduurd. Die zaak zal talrijke zittingen innemen. Spreken wij slechts van twee punten. Wat heeft M. Visart gedaan om den steenweg van het Nieuporlje naarde Moeren lot stand te brengen? Hoegenaamd niets. M. Visart weet dat deze steen weg boe hoogst noodzakelijk ook mishaagt aan den burgemeester van Bulscamp en zijn kliekje, cn daarom gebaart hij zich doof en blind, daarom zwijgt hij over eene zaak, die niel alleen een be stuurlijk schandaal is, maar eene vlek voor de kle rikale kiesbare ambtenaren, die de belangen van ons arrondissement moeten verdedigen. De steenweg van hel Nieuporlje naar de Moeren blijft onderbroken uit politieken haat, en voor gceno andere reden. Hel iseene schande! plaats ingenomen en ieder had zijne benoeming lot schepene van hel onderwijs toegi juicht. Zeker zou hij hel volksonderrichl aanzienlijke diensten be wezen hebben, indien de dood niets plotseling aan zijn reeds zoo goed vervuld leven een einde ware komen stellen. De liberale denkbeelden verliezen in hem een der ijverigste en kloekste verdedigers. De dood van M. Waelbroeck is niet alleen een verlies voor zijne familie en voor zijne vrienden; hel is een smartelijk verlies voor de stad Geul en voor geheel de liberale partij in Belgie. Img der Hoogeschool van Gent, heeft ziin --- - van 1 j slechten toestand zijner gezondheid, had hij er in gelogd. toegestemd het bestuur over hel lade sladsonder- I wijs in handen te nemen. Door zijn overlijden kerke slechts' gedeeltelijk vernield is De nrm.f ontstaal eene leemte die moeieiijk zal aan te vullen I,c P1 wel zijn, cn om de waarheid te zeggen, eene leemte die men niet aanvullen zal. De Universitcit van Gent ondergaat in hem een onherstelbaar verlies. Hij was een bekwaam en verstandig rechtsgeleerde, een helder en zwierig schrijver en verwief door zijne Verhandeling over nijver heidsrecht, eene groote en verdiende be faamdheid. M. Waelbroek zal nog niel lang in den ge meenteraad, doch had er terstond eene uitstekende L. De Rillé. Van Volxem. Adam. Dinsdag namiddag, om 4 1/2 ure, heeft de plechtige inhuldiging plaats van hel nieuw vaandel der maatschappij dc Viukenieren, gevestigd in den Anker. Te dezer gelegenheid zaï er een groote stoel gevormd worden, waaraan de voornaamste maatschappijen van stad zullen deel nemen. Men zal zich ter Slalieplaats vergaderen. Ter gelegenheid der Processie van Veurne, zijn de volgende bijzondere treinen ingericht. Foor de linie Lichlervelde-Veurne. Vertrek uil Lichtervelde ten 12 u. 40 m. Aankomst te Veurne 1-55 in. Terugkeer uil Veurne, om 6 u. 4!> ’s avonds, in correspondentie met eenen bijzonderen trein op Kortrijk. Foor de linie Duinkerke- Veurne. Vertrek uit Duinkerke ten 1 u. 46 Aankomst te Veurne 2 u. 38 Terugkeer uit Veurne om 7 u. 20 m. 's avonds. Onze stadgenoot de heer Julien Andries, leer- „i exaam kandidaat in de rechten met goed gevolg af- Het schijnt dal liet gestrande wrak te Middel- Morgen is hel Veürne-kermis. Zij belooft luis terrijk te zijn. De markt is vervult met alle slach van barakken en kramen. De menigvuldige ver makelijkheden, concerten, bals, enz., die zullen plaats hebben, zeggen genoeg wal leute er in Veurne zal zijn gedurende deze dagen. Hedenavond, om 8 1/2 ure, voorde opening der Kermis, volksconcert doorde koninklijke harmonie- maalschappij S.u Cecilia. Men zie verder hel pro gramma. Hel concert welk door den Koorzangerskring de Vereenigde Vrienden, den Kermis-Maandag, om 11 ure voormiddag, in den hof van M.r Despot- Verwaerde zal gegeven worden, bestaal uil de volgende stukken; Le choeur des Gardes chasses, de I’opérn Ie son- ge d’une nuil d’élé .4. Thomas. Roland. Roland. TWEEDE DEEL. EERSTE DEEL.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2