X. Op liet kerkhof zijn er verschillige lijkreden uit gesproken: door M. H. Van Sieleghem, notaris, in naam der vrienden van M. Vrambout; door M. Vander Meerseh, advokaat, in naam van de brug- «Che afdeeling van het Willems Fonds; door M. Hij het uithalen van het lijk, en toen de lijkstoet nver de Markt trok, luidde op d'llallc een doods- geween, dal de treurige gemoedstemming nog vermeerderde. Van den Hallentoren slak hel vaandel halftop met rouwkrep behangen, alsook van alle huizen en bijzondere gestichten op den doortocht. Zoodal jineu mag zeggen, dat het oen algemeene rouw was over hel afsterven van den volkslievenden eersten magistraat onzer provincie. Om II ure, zette de treurige stoet zich in op- tocht. Een bataillon van het 2llc linie regiment gaf de eerschoten. De Chasseurs- Eclaireurs met hun muziekkorps opende den stoel: dan volgden het legioen der burgerwacht, het 2‘)' linie en het 2d* jagers, allen met hun muziekkorps, onder hel opperbcvelhcb- berschap van generaal Riche. Volgden dan al de bijzonderste maatschappijen van stad, hunne banieren met rouwkrep behangen. Dan kwamhet lijk, omringd door de geeste lijkheid. Op de kist lag den uniform van den gouverneur, met al deszelfs eerteekens bekleed. De hoeken van bet baarkleed werden gehouden door M. De Cock, dienstdoende gouverneur van Weslvlaan- deren, M. Visart, burgemeester van Brugge, M. De Neckere, voorzitter der rechtbank van eersten aanleg, en de generaal Courtin, plaatsbevelbebber. M. Vrambout, onderpastor van Wesl-Roosebeke, hoeder van den overledene, leidde den rouw. Volgden onmiddelijk M. Beernaerl, minister van openbare werken en M. Vergole, overste van het kabinet van minister Delcour; M. A. de Vrière, minister van slaat en M. Lusc- mans, gouverneur van Luik; De représentanten van Brugge en van hel arron dissement. De permanente deputatie en de leden van den provintialen raad; De voorzitter en de leden van hel hot van beroep van Gent; de leden der rechtbank, hel parket en de koophandels-rcchtbank; De arrondissemenls-commissarissen in uniform, alsook het stedelijk bestuur en eenige gemeente- raadsheeren, namelijk M. Boyaval. Volgden dan een groot getal gemeente-besturen der provinlie, onder welke dit van Blankcnberghe, dit van Oostende, betgemeenlc-bestnur van Veurne, de bedienden van het provintiaal bestuur, enz. Daarna volgden de verscliillige administration der provinlien, de kamer der notarissen, de loden der balie, de besturen der weldadigheidsgeslich- ten, M. Verdossen, advokaat-generaal; Oswald de Kerckhove, de maatschappijen St. Sebastiaan van Poperinghe en Weslrooscbeke, van welke M. Vrambout voorzitter was, enz. enz. Eindelijk sloolcn ruiterij- en infanterietroepen die indrukwekkende langen stoet, welke door de Philipslock- Plaatsemallenberg-, Hoog- en Ridder straten, onder het uilvoeren van treurmarchen, naar S.tó Walburgakerk trok, alwaar den plech- tigen zieleudienst plaats had. Na den dienst, trok den rouwstoet in hetzelfde orde naar het algemeen kerkhof, alwaar de stoffe lijke overblijfsels van den algemeen betreurden gouverneur Vrambout, in den grafkelder, ouder het kruis, bij zijne voorgangers, werd bijgezet. Reeds om 10 ure waren de troepen van het garnizoen op de Groote Markt geschaard cu wel haast zag men er ook de Chasseurs-Eclaireurs en het legioen der Burgerwacht post vatten. Kwart voor elf ure, kwam de geestelijkheid van S.te Walburge de lichting van hel lijk doen. De ves- libuul van het gouvcrnemenls-holcl was proppens vol met uitgenoodigden, overheden en vrienden. M. De Cock, dienstdoende gouverneur, nam daar hel woord. Frank, in naam der maatschappij De vrienden van den schamele armen; door M. A. Dubois, in naam van de Vlanmsche Droederbond van Brugge; endoor de heer Juin n de Geyter, voorzitter van den libe ralen Viaamscken Hond van Antwerpen. - Veurnc-KcrmfH. Zij is voorbij onze schoone kermis, die dit jaar allerlevendigst is geweest en vele vreemdelingen heeft uitgeloki. \Vij geven hier een kort verslag over deszelfs vermakelijkheden. Het Volksconcert, op kermis-avond gegeven, door de koninklijke maatschappij S.'* Cecilia, heeft uitermate wel gelukt en werd warm loegejnicht; het had maar een gebrek: hel duurde te lang. Ons dunkens zou een concert, in één deel, reed» meer dan voldoende zijn. Zondag morgen, om 11 ure, gaf dezelfde maat schappij S.1" Cecilia, een luisterrijk Concert in den lusthof van M. Despol- Verwaerde. De uitvoering liet niets te wenschee over en wekte de bewon dering op van hel ontelbare publiek die er aan tegenwoordig was. En inderdaad, nooit betere uit voering heelt men kunnen beslaligen en iedereen is hel ecus om te zeggen dal onze harmonie, in één jaar, ongelooflijken rassen voortgang heeft gedaan en zij reeds fier hel hoofd mag verueffen. Dil strekt tot eer van den bestuurder den heer Steyaert, die l zich zoo talentvol van zijne zware taak kwijt en onze steeds bloeiende maatschappij op de hoogte van h tar verlctfèhe weel te brengen. Dank zij liem hierover, even als aan onze ijverige muziekanten die hem hierin zoowel ondersteunen. Des namiddags had onze wijvermaarde processie eene massa volks in stad gelukt. Om 4 ure deed zij haren gewonen ommegang. Maandag namiddag, om 11 ure, gaf onze Koor- zangerskring de Vereenigde Vrienden, een zangfeest in den hof van den lieer Despol-Verwaarde. Dit feest gelukte wel: de kooien welke men er uit voerde, werden met samenhang gezongen en heb ben de toejuichingen van het publiek verworven. De groold Danspartij in den hof van den beer Burgemeester, welk 's namiddags plaats had, was allerlevendigst ,en niettegenstaande een onver draaglijke hitte, heeft men er tot laat in den avond gedanst. Dinsdag morgen had de prijskamp voor duiven plaats. Wij kennen geen uitslag. Om 11 ure had, in Stadsschouwburgzaal, de prijsdeeliug plaats aan de leerlingen onzer Teelten en Nijverheidsscholen. Stadsoverheden, de heeren Barbier, De Hoon en Ronse, leden der besturende Commissie van het geslicht, de professors, een tal rijk publiek en de muziekmaatschappij S.,e Cecilia, woonden dil belangrijk schoolfeest bij. De tooneelvertooning door hel Nationaal Tooneel van Brussel, op woensdag avond gegeven, had een welverdienden bijval. De goede keus van stukken, even als de goede uitvoering der uitgelezen kuns tenaars die dezelfde opvoerden, maken allen verderen lof onverbodig. De Volksspelen' voor mans en voor vrouwen, alsook de ezellooping voor vrouwen, telden vele mededingers en hebben de omstanders bartelijk doen lachen. Als naar gewoonte trok de Panne, den donder dag, eene massa bezoekers tot zich. De Gaaibolling door de maatschappij Mild- en Gcspaarz.aam gegeven gelukte we). Vele liefhebbers namen er deel aan. Op Koekezondag morgen, om 11 ure, werd weeral een voortreffelijk Concert gegeven, in den lusthof van M"‘° Ollevier-Rabaul, door onze onver moeibare koninklijke harmonie S.u Cecilia. Nog maals speelden onze muziekanten opperbest en werden door het talrijk eu treffelijk publiek warm toegejuicht. De selecting van St. Sebastiaan werd door vele vreemde liefhebbers bijgewoond en gelukte aller best. Om 8 ure 's avonds, werd een groot Ballon losge laten. Deze opstijging is in de beste voorwaarden geschiedt. Het vuurwerk dal wat later werd af- gescholen was overheerlijk en heeft weerdiglijk onze schoone kermis komen sluiten. Ingezonden Artikel. Veurne, den 31 Juli 1877. Den heere Uitgever van het Advertentie-blad, te Veume. Zie, Mijidicere Louis, ik mag noch zweere noch vloeken;... maar.... nom de.... nom de., nom de... nom! Nooit in mijn leven zal ik onze kermis dinsdag vergeten! Was dat toch 'ne plezi- rige dagVan ’s morgens lol 's avonds stoet o stoel, muziek op muziek, in een woord: een feu dal den gMieelcn dag duurde, 's Voormiddags pri- uilreiking aan de leerlingen der Teekenakadem. ambtenaar, die de belangen van Westvlaandercn, gedurende meer dan 20 jaren, met zooveel ijver en verknochtheid behertigd heelt, van den volks vriend die de werker zoo genegen, ja meer ge negen was dan de edelman. Van alle kanten vau 't land was de menigte toe gestroomd, en men zag dat iedereen diep getroffen was door het onherstelbaar verlies dat Brugge en j de provinlie kwamen te doen. Stoel en muziek. Welgepaste, onuitgezochte maar dieproerende openingsrede voorgedragen door mijnheer Vinck, die heelde van aandoening. Daarna prijsdeeliug. Proficiat! proficiat mijn jongeling, klonk hel telkens, de komplimenlen aan vaderen moeder, enz. Proficiat! mijnheer Louis Vanhoullc, drijmaal proficiat met uwe zware, schoone vergulde medalie gejond door mijnheer den Burgemeester BehacghelÜ Maar bijzonderlijk: proficiat aan het onderwijzend korps en de neers- tige Commissie, die door hun toedoen hel dees jaar zoo verre brachten dat Veurne, zonder blozen, de overige leekenakademies, klas bij klas, mag in hel aangezicht bekijken. ProficiatProficiatDal doet mij deugd. Hel zielroerend feest des vóórnoens was enkel een vóórbodeken van de plechtigheden des na middags. Bij velen was hel middagslaapje nog onvoltrokkeu of ddiir schetterden en kletterden de blijde trompetten en feeslmare over de gaiischc stad Retieliêe. Retletêe De barakkemannen gaan visschen om prijs!! Wal later: djin, djin retlêe boutn! De muziekanten van Pietje mêe zijn peerdetjes, leiden eene sociëteit visschers ter plaats des kampstrijds: de Kaai. Overal vele nieuws gierigen op de been bij de visschers, lol dal het vier ure was. Dan trok een ander feest de aan dacht der wandelaars op zich. Langs alle kanten, uil alle hoeken van stad, stroomden de door stad herkende maatschappijen, volgens uitnoodiging, ter Stalieplaals om er hel nieuwe Vaandel der Vinkeniereii intehuidigen. Gedoog, mijnheer Louis, dal ik, in voorbijgaan zegge dal bewust vaandel, een stuk van luxe en wegende van deugden, niet min eere doel aan de Ba/.inne die liet schonk dan tan den heer Goetghebeur van Brugge, die het vervaardigde 11 Ook kon men hel genoegen gemak- ielijk lezen op de gelaatstrekken onzer kweekers tan deeuwers, sneeuwers, lakkerlingen, papper- Ingen, bóotngaardvogels, kiwri's, siskrrwi's en 1 t.èekobrekers!!! Zie, mijnheer Louis, ik ben van aard niet hoe- vtardig (al zeg ik hel zelf); doch gloeide mij het hu t van fierheid en ook van preulschhcid, toen ik aldie deftige Maatschappijen met prachtige vaan dels, eerteekens en slagende trommels en zoel- spslende muziek, ons zag vóórafgaan: H. Geest, S.' Cecilia, S.‘ Joris, Sint Basliaan, de Bolders, dekring der Vereenigde Vrienden en de Visschers, kwunen broederlijk hunnen beleefden plicht ver- vulen opzichlens de nederige Vinkenieren, inees- lenieels lieden der werkende klas. Hun allen zij mijt innige dank, om dat zij ons Vaandel de gc- heeï stad duor zegepralend vergezelden; zij mijn dan. den heere Wijkmeester van Schermijuckels- wijl, eenen liefhebber van hel schoone, die al de net te vaandels der wijk deed uilhangen! Zij gc- daiKl elk hoofdlid, onderleekenaars van ons prces-verbaalZij gedankt de goede God, die mij nie liet sterven vau blijdschap... maar inlog ndeel lotiel dal ik mei mijne confraters een hartelijk en gO;d glas bier.... van Behaegel's ouden.... heb nugen nullen, zonder twistzonder breuke! Ale kerremisse zoo 'ne feestje, mijnheer Louis, zu deugd doen! Dat verheft en bemoedigt den wrkmanDat houdt nom de.... nom de.... nm aan de ribben... Neen, nooit.... nooit zal iihel kunnen vergelen!!! Mogle dil gefians plaats in uw geëerd weekblad widen, nooit zou de heer Uitgever zich over dit fit te beklagen hebben; maar ter contrarie leeds kunnen rekenen op de herkentenis van Zijnen vriend, 'TJ êepeeu w-Risch wl Algemeene 'rijdin^cu. De plechtige prijsdeeliug aan de leerlingen onzer Middelbare Staatsschool, zal plaats hebben op Woensdag 15 dezer maand,om 3t/e ure namiddag. Bij koninklijk besluit van 8 augusti wordt de heer E. De Cock, lid der bestendige deputatie van Westvlaandercn, gelast om ad interim hel ambt van gouverneur dier provincie te vervullen. Bij koninklijk besluit van 8 augusti wordt de heer P Zwaenepoel, burgemeester vau Zoulenaai benoemd, in vervanging van d’/icer B. Duhocqucl, ontslaggever. De heer D. Ghyselen is schepen be noemd, in vervanging van d'heer P. Zwaenepoel. De minister van oorlog roept onder de wapens: 1° voor 38 dagen van den 9 augusti, de verlofgangers der klas van 1874; 2" voor eene maand, den 16 dito, de verlofgangers der klas van 1873 der voelvolkregemcnlen, alsook degene van hel contingent der reserve van de infanterie. Voor hel Assisenhof van Westvlaandercn is do zaak der afschuwelijkc moord te Assebrouek, met eene vrijspraak geëindigd. De beschuldigde Van Hove werd door den jury met 7 stemmen tegen 5 oiiplichtig verklaard. De zittingen voor den vierden trimester van |877 zullen te Brugge geopend worden den maan- -- O -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2