VAN VEURNE i >1* NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT JAAR. 1 nieuw bevatte verder de vol- liet arrondissement Veurne heeft eene bevolking de indiaansche Sioux; eene nieuwe schending Moëres Nieüporl Ocren Oostduinkcrke Pervyse Ramscappelle S.1 Joris S.' Rickiers Stavele Sleenkerke Vinchem Wulpen Wulveringhem Zoutenayc 260 3121 161 1476 1301 776 313 255 1289 761 618 962 1010 20 1945 2990 672 1694 172 754 949 4931 653 678 1556 882 1770 geen lïevolking van Ikelgie. De Moniteur van zondag behelst de tabel der be volking van Belgie (bevolking van gewone resi dentie, gezegd rechthebbende), vastgcsleld door de algemcene optelling van 31 december 1876. Belgie heelt ceee bevolking van 5,436,185 zielen, als volgt onder provincie verdeeld: Antwerpen 538,381 Brabant 936,062 Westvlaanderen 684,468 Ooslvlaandèren 863,458 llenegauwen 956,354 Luik 632,228 Limburg 205,237 Luxemburg 204,201 Namen 215,796 Eenafzonderlijk temmer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijil in bij den drukker-nitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededcelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiteilijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Zou er eene ontbinding zijn? Twee voorname dagbladen van Brussel, de Indé- pendance en VEtoile, van de herziening der kiezers lijsten sprekende, roepen de aandacht der liberalen op die herziening, ten einde die met alle mogelijke aandacht te doen, omdat hel zeer wel kan gebeu ren dat wij in 1878 eene ontbinding der Kamers zullen hebben.. De Indépendance denkt dat eene ontbinding der Kamers noodzakelijk is. Na de aanneming der nieuwe kieswet en na de discussie waartoe zij aanleiding heeft gegeven, is het onmogelijk dat de Kamers, na eenen korten zittijd, voor hel stemmen van de budjellen en de dringende wetsontwerpen, niet ontbonden worden en eene algemcene kiezing plaats hebbe. Het kan niet zijn dat de eene helft der Kamer gekozen wordt onder hel beheer cencr wet, ge maakt, om het kiesbedrog te beteugelen, en dat de andere helft zou blijven .zetelen, die men als gekozen moet achten, bij middel eoner wel, die tot veel bedrog aanleiding gaf. Ook zegt de Indépendanee dat zij niet twijfelt of al de liberale dagbladen zullen die denkwijze ondersteunen. De Etoile, van haren kant, doet opmerken dat M. Malin-Malou, toen hij de eersic uitgave deed van zijne wet op hel geheim der stemming, waarin hij de afschaffing der kiezingen voorstelde, in de arrondissementen waar er geene kiesworstcling was, en hij hel partijbriefje invoerde, met welk men zeer gemakkelijk de stemming van iederen kiezer kon te weten komen, dat M. Malou alsdan uitriep dat er eene ontbinding der twee Kamers moest plaats hebben. Maar.... toen hel hoofd van bet jesnieten-kabincl zijn ontwerp heeft moeten wijzigen, derwijze dal hel geheim der stemming wezentlijk verzekerd was, sprak hij van geene ontbinding meer en toen lu Azië beginnen de Russen op aanvallender wijze te werk te gaan. De tijdingen uit de Verecnigde Staten hebben ons bekend gemaakt met een bloe dig gevecht, lusschen de bondstroepen bn de indiaansche Sioux; nu melden zij ons eene nieuwe schending van bet grondge bied der Verecnigde Staten, door eene bende mexikaansche baanstroopers, die in de stad Rio Grande gedrongen zijn. Zij hebben er gepoogd hunne makkers te ver lossen, onlangs door de troepen van gene raal Ord gevangen genomen. Na er in ge slaagd te zijn de poorten der gevangenis open te breken, hebben zij twee gevange nen laten ontsnappen en den districtrech- ler ter dood gebracht. De bondstroepen zijn bij lijds niet kunnen komen om dit te beletten. Dergelijke feiten zijn niet van aard om de betrekkingen lusschen de Vereenigde Stalen en liet gouvernempnl van Porfirio Diaz te verbeteren. Zij waren reeds zeer gespannen en zullen het nog meer worden. POLITIEK OVERZICHT. In de laatste zitting van het engelse!) l.ag' rhuis heeft de heer Rourke, anlwoor- nde aan den heer llugessen, gezegd dat lieer Wellesley voor eenige dagen is terug gekeerd, ten einde zijn verslag te d ii over de beweerde wreedheden der Russen. Hel veislag zal binnen eenige .i en afgekondigd worden. Antwoordende a..; den heer Playfair zegde hij, dat het v< rslag over de wr< edheden der Bulgaren zich onder de papieren bevindt, bij hel aanvangen dei zitting ter tafel gelegd. De zittijd van lui ngelsch Parlement is dinsdag gesloten geworden. De koninklijke boodschap stelde vast, dal de betrekkingen mei tic vreemde mogendheden vriend schappelijk zijn en gende zinsnede De pogingen, die ik niet opgehouden heb sedert het begin der onlusten in het Oosten aan te wenden voor hel handhaven van den algemeenen vrede, hebben onge lukkiglijk geenen goeden uitslag opgele verd. Wanneer de oorlog lusschen de vorsten van Rusland en Turkije is uiige- borsten, heb ik verklaard dat mijn voorne men was eene onzijdige houding le bewa ren, in zoo verre de belangen van hel land er niet door le lijden hadden. De uitgebreidheid en den aard der belangen zijn insgelijks uilgelegd gewor den in eene mededeeling, die ik hel rus- sisch gouvernement heb doen loezenden. Die mededeeling heeft een antwoord ont vangen waarin de vriendschappelijke ge zindheid van Rusland werd uitgedrukt. Ik zal niet ontbreken mijne beste po gingen aan le wenden wanneer eene guns tige gelegenheid zich zal aanbieden om den vrede le herstellen, in voorwaaiden overeenslembaar met de eer der oorlog- voeders, de algemcene veiligheid en In l welzijn der andere natiën. Indien gedu- icnde den oorlog de rechten van mijn rijk bedreigd werden of in gevaar weiden ge bracht, dan reken ik met vertrouwen op uwe medehulp om die te doen eerbiedi gen en le handhaven. Het overige der troonrede handelde over vraagstukken van plaalselijk belang. Volgens de laatste lijdingen van het oor logstoon» el zal het rnssisch leger in Bul- garie, onder bevel van groothertog N'ico- laas, maar de krijgsverrichtingen herne men, wanneer de versterkingen, die ver wacht worden, hel effectief van hel leger op 230,000 man zullen gebracht hebben. van 32,484 zielen, verdeeld als volgt Adinkerke Alveringhem Avecappelle Beveren Boitslioucke Bulscamp Coxyde Eggewacrtscappclle 515 Veurne Gyverincliove Hoogslaede Houlhem Isebcrghe Leysele 3Icn HCliriJft uit Oostende. Alhoewel onze drij klerikale gazetten nieuws geven over onzen senatcur du Bus, is men nochtans te weten gekomen dat hij, voor de bur gerlijke rechtbank van Antwerpen, een proces tegen zijne vrouw inspande om van haar te kon- ncn scheiden. Burggraaf du Bus verloos zijn proces, maar hij ging in beroep. Het Dof van Brussel heeft woensdag dor ver leden weck het vonnis van de rechtbank van Antwerpen hervormt, in dien zin dal het de vraag in verzoening door de vrouw gedaan, verworpen, en den graaf en de gravin voor de rechtbank van Leuven verzonden heeft. Wanneer er een liberaal eene echtscheiding vraagt, zegt men dat hij een liet hebber der morale indépendante is. Zouden onze bisschoppelijke broodschrijvers niet willen zeggen welk woord men aan de klerikale echlscheiders moet toe passen? Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen W’oensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. 51/ Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Idchtervelde en Dixnnide naar IVieuport. Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 4-20 0-60 Veurne naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-45 men hem zijn gezégde herinnerde, gaf hij er geen antwoord op. M. Malou wilde de ontbinding toen hij kans zag met bedrog de overwinning te behalen, maar nu die kans gekeerd is, wil hij van geene ontbinding liooren. Het is eene reden voor de liberalen op de ont binding aan le dringen. Hel is noodig dat geheel het land worde geraadpleegd of hel de klerikale politiek wil volgen, die handel-nijverheid doel kwijnen en zooveel onrechtveerdige en partijdige benoemingen doet. ZATERDAG 18 AUGUST! A.' 8G. 18““. ADVERTENTIE-B L

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1