L V. C. Veurne, 15 Oogst 1877. Sterfgcvnl. Du heer Plelinckx, generaal-commandant der burgerwacht van Brussel, is woensdag namiddag te Middelkerke, bij Oostende, overleden in den ouderdom van 83 jaar. Verleden woensdag had, met de gewone plech tigheid, de prijsdeeling plaats aan de leerlingen onzer Staatsmiddelbare school. Om drie en half ure, vergaderden zich een groot getal overheden, waaronder de heer volksver tegenwoordiger L. Visart, in het lokaal der school, om zich vervolgens, voorafgegaan door de leer lingen en onder hel geleide der harmonie S.' Cecilia, stoetsgewijze naar de Stadsschouwburg zaal te begeven, waar de prijsdeeling plaats had. Ter uilzondeiing der voorbehoudene plaatsen voor de overheden en hel muziek, was de zaal proppensvol door de ouders en naastbestaanden der leerlingen bezet, en leverde een allerschoonst uitzicht op. De eigenlijke prijsdeeling was voorafgegaan door eenige harmonieslukken, door twee kooren met veel juistheid door de kinderen gezongen, door eenige bevallige declamaties en door cene rede voering uitgesproken in de vlaamschc taal door den heer Directeur Claeys. Deze redevoering was alleszins merkwaardig. Ter gelegenheid van het vijlen twintigjarig be staan der school vestigde de heer Directeur de aandacht der aanwezigen op haren toestand. Hij loonde haar bloeiend en meer en meer met het ver trouwen der ouders vereerd, ondanks eene klein geestige concurrentie en onophoudende lasterende aanvallen; hij deed uilschijnen hoede menigvul dige zegepralen door onze school in de algemeene prijskampen bekomen, ten voordeelc spreken van hel uitstekend onderwijs dat er gegeven wordt; hij somde hel getal oud-leerlingen op, die, in ver- schillige vakken, winstgevende en eervolle bedie ningen in de maatschappij bekleeden, en bewees hierdoor, dat onze Staatsmiddelbare school niet alleen een zeer nuttig gesticht is, maar dat men haar ook zeer groote diensten te danken heelt. Na deze schoonc redevoering, die eenen diepen indruk heeft gemaakt, kwamen de prijswinnaren blijgemoed en onder de toejuichingen der menigte hunne welverdiende belooningen uil de handen der overheden ontvangen. De jongelingen die zich het meest onderscheiden hebben zijn de volgende: De Cae Eduard, van Wulpen; Delanoeye Jozef, van Veurne; Terlinck Prosper, van Veurne; Lecot Gustaaf, van Veurne; Aubert Jozef, van Veurne; Delanoeye Arthur, van Veurne; GesquiereArthur. van Veurne; Bruynoghe llemi, van Wulveringhem; Vamleveldc Georges, yan Gent en Boningüe Emile van Veurne. Veurne, den 14 Augusti 1877. Heer Uitgever, Sedert ccnigcn tijd schijnt de Veurnaar naar het voorbeeld der Gazette van Dixmude, alle gemeente of kermisfeesten die door hunne mannen niet zijn ingesteld te bespotten of door den modder te willen trekken, Die oolijke schrijvers denken misschien door hun subliem gedacht het volk tegen de tegenwoordige bestuurders van Veurne of Dix mude op te hitsen en langs hunnen kant te trekken. Doch mis vriendjes want hel volk begint in alles klaar te zien en lacht met uwen zoulloozen rimram. Doch denkt wel wanneer gij het volk tegen malkaar zult opgehitsl hebben, wanneer gij den burgeroorlog in alles en overal zult aangepredikt hebben, de roede langs uwen kant zal keeren, en dal dezen die winden en stormen zullen gezaaid hebben, tempeesten zelve zullen inoogsten. Dit zijn de woorden van uwen groolen vriend Den profeet Jonas, X. Avecappelle, 14 Augustus 1877. Mijnheer de Uitgever van het Advertentie-blad. Volgens belofte moet ik u bekend maken op welke wijze onze pastor tot betere gevoelens is gekomen. Als de zwarte man besloten had, dal het muziek Zaterdag is het vonnis in de zaak Philippart door de burgei lijke rechiband van Brussel uilgebracht. Pliilippart is vrijgesproken, zonder kosten. Iteciiterlijke Kronijk. De Kamer van inbeschuldigingstelling bij het be roepshof van Brussel heeft vrijdag II. in de zaak Langrand bel volgende arrest uitgesproken: Generaal graaf Ign. Van der Slraten-Ponthoz is buiten zaak gesteld. Hel arrest verzend voor hel assisenhof van Braband: MM. Andries Langraiid- Dumonceau, voortvluchtig; Alfons Nolhomb, De Decker, graaf Duval de Beauli u, graaf de Liede- kerke-Beauforl, R. Coumonl, bankier, n P. Grabbe, oud-wisselaar Hel onderzoek der zaak heeft ongeveer 10 jaren geduurd en xulgens men zegt beval hel proces nie.l dan 87,000 stuks. Ingezonden Artikels. De hand Gods I Sedert dal de Veurnaar, bijgenaamd het Leuge- naartje, de zware taak op zich heelt genomen, de befaamde fanfarenkringde Melomanen, te verde- digen en zijnen lof in de vier hoeken uil te bazui- i nen, om alzoo zijne concerten en feesten op te helderen, schijnt den Allerhoogsten over hen van langs om meer en meer verbitterd, en doel zijne straffende hand op cene klaarziende wijze in alles uilschijnen en gevoelen. En inderdaad, sedert dien tijd alles werkt hun legen en schijnt hunne plannen te verijdelen. Met de laatste kermis gingen de Melomanen luislerlijke muziekfeesten geven en alzoo duizende menschen in stad trekken, die grrrrrrooool profijt aan de neringdoeners gingen verschaffen, en de Heer in zijne verbolgenheid heeft het niet gewild hij heelt al op ecus hunne groote plannen verijdelt en dezelve als stof in de wind geslagen. Doch uitgesleld blijft niet verlooren, zoo dachten onze niet politieke en onafhankelijke Melomanen het publiek moet ons hooien en onze talenten komen bewonderen en daarom stellen wij ons luisterlijk feest op zondag 12 augusti, in de fabriek; alsdan zal er nog eens veel volk zijn, en vele zullen komen kijken Boum, boum, boum: de Veurnaar in zijne groote dienstwilligheid jegens alle volksvermaken, stak de groote trompet uil; den zaterdag avond zag men den doorluchligen kapitein, de muziekstape- len, alsook den groolen ballon op eene kar laden, die in volle geestdrift naar de fabriek werden ge voerd. Doch zij hadden noch eens gerekend zonder de weerd. Des anderendags, wanneer het oogen- blik hunner feesten ging aanbreken, waartoe er een duizendtal vreemdelingen van alle kanten waren toegekomen, om deze vermaarde kunste naars te bewonderen, zoo liet de Hemel op eens zijne sluizen open gaan en hel water stroomde uil de lucht en maakte nog eens van dit luislerlijke feest een groot fiasco. Hoe spijtig niet waar, heer Uitgever, dat nog eens zulk schoon muziekfeest, door de onbetaalde, de niet politieke en onafhankelijke Melomanen geen plaats kon hebben, zij die droomen met den Veur naar te zamen, van binnen korten lijd concurrentie j ie doen aan onze Brusselsche Guideti, en dal de Monster Ballon die den UueUimaooA of de dood kist van Veurne ging verbeelden niet is konnen opgaan en in de lucht niet is kunnen zweven. Hel is om den geesligen kapitein te doen uildioogen van verdriet Wat het is van hoogmoedig te willen zijn en zich boven anderen te willen verheffen zonder recht of reden Niemand heeft hoegenaamd de Melomanen willen klein maken of lasteren, in tegendeel heeft iedereen hun volkomen gerust ge laten, en zich nooit hel minste over hun bekreund. Maar wanneer alles tol verwaandheid strekt, en men daardoor een middel vindt om partijtwist te doen ontstaan, om vreedzame burgers legen mal kaar op te hitsen en stadsbestuur te lasteren, is het geen wonder, dal de Heer van hier boven, die in alles den vrede en de ootmoedigheid heeft aan gepredikt, op eene klaarziende wijze zijn straffende hand jegens zulk volk doet gevoelen. Een van den tap. Algemeene 'Tijdingen. Bij besluit van de bestendige afvaardiging van West-Vlaanderen in date van 10 dezer maand, S.r Edouard Deprezwoonende te Burburg, Frankrijk, is bemagtigd een Gasgesticht te plaatsen te Veurne, Roosendaalstraal, S.’ A, n.r 82a. Op den prijskamp van paarden, hoornvee en zwijns, die verledene week te Thourout plaats had, bemerken wij de volgende prijswinnaren: Claeys Karei, Coxyde1.’ prijs der merrien (achllienmaanders). Vermeersch Louis, Houlhcm4de prijs der melk koeien, en 2' prijs met een lot van 4 melkkoeien. Zondag heeft op den ijzeren weg van den Staal een ongeval plaats gehad dal nog schrikke- lijker gevolgen had kunnen na zich slepen als deze welke zich hebben voorgedaan. De expresslrein vertrekkende om 3 ure 30 m. uil Oostende in be stemming voor Duitschland, is rond 4 1/2 uie, op op ongeveer 100 meiers afstand van de statie van Bloemendale, ontriggeld. Hel machien en de tender werden omgeworpen, een post- en een reizigersrijtuig zijn volkomentlijk verbrijzeld. D’heer Jadol, treinoversle, Vercouter, machinist, en Vandevyver Justin, treinwachter, zijn alledrie zwaar gekwetst, De stoker Dujardin bekwam eene lichte wonde aan de rechter knie. Bij die ramp werden nog een drietal reizigers gekneusd. Onweer. Uil Hooglede wordt bericht dat in die gemeente den 7 dezer maand een vreeselijk onweér heeft gewoed uit het Oosten, dat in Noord westelijke richlig voortliep. Na eerst een aanzienlijk getal hoornen te hebben ontworteld en den oogst, die in schoven stond, te de herberg van Morlion moest verlaten en hierin ondersteuning vond bij zekeren gebeur kandidaat- burgemeester, dan dacht hij dal hij er boven op I was en dal de zegepraal was behaald. Maar welhaast vernam hij bij boeren en boerin- nen, die vrij en vrank spreken durven, dat zijn i gedrag in de gemeente sterk wierd afgekeurd. Zij zegden hem, dal men hel hem schande sprak van eenen herbergier te willen benadeeligen voor eene onnoozele prulle waarin hij bovendien geene schuld had; zij gaven hem te kennen, dat de bij zonderste boeren en plaalsenaars van Avecappelle voor den vrede zijn en niet voor den oorlog, en zij lieten hem ronduit weten, dal indien hij in zijne wraakzuchtige inzichten voortging, hij hel later zou hebben beklaagd. Deze les vol waarheid, alhoewel zij van den preekstoel niet kwam, viel op de maag van den pastor gelijk eenen kasseisteen. Moeilijk was deze les om verleeren, lang lag zij opperst, maar toch eindelijk zij had goede ge volgen de pastor kwam tol inkeer en lol betere gevoelens. Weinige dagen na die harde les, liet onze zwarte man den burgemeester en Morlion ten zijnen huize roepen. Wal er daar al gezegd en gebeurd is lusschen die drie mannen weet ik niet, maar als zij er uitkwamen de vrede was geteekend, hel huis van Morlion is in zijne eer hersteld, en het muziek vergadert er als voordezen. Wal er in ons Avecappelle gebeurd is bewijst, dat ook de pastors missen kunnen, en dat het somtijds noodig is dal men die mannen op hunne plaats zette. Daarmede blijf ik, Heer Uitgever, uwen diensl- willigen dienaar >nz<- lil uzfekac fiool Eene aangename plechtigheid had zondag 11. op Stadsschouwburg plaats, namcnllijk de prijsdeeling aan de leerlingen onzer muziekschool. Een talrijk en uitgelezen publiek was er tegenwoordig. De plechtigheid was bijgewoond door Stadsover heden, alsook door de besturende Commissie der school en was opgeluisterd door onze koninklijke harmonie maatschappij S.u Cecilia. Dit feest was waarlijk belangrijk onder het oog punt der muziekale waarde. Inderdaad, de jeugdige leerlingen hebben met eenen wonderbaren samenhang en eene juistheid zonder weerga, twee lieve kooren gezongen die da bewondering van hel publiek hebben opgewekt. Geheel lief ook was de moeielijke uitvoering der twee stukken voor koperen instrumenten, die door onze jonge muziekanten met een wonderbaar talent en eene prijsbare juistheid werden voorgedragen. Ook ontbrak hel niet aan luidruchtige toejuichin gen. Maar hel verrassendste deel van het programma was zonder tegenspraak de zoo kundige uitvoering door den 8jarigen leerling Herman Pinte, van een aria op de kleine klarinet, welke hij met eene juist heid en cene zekerheid die hel publiek waarlijk verbaasde heeft gespeeld. Voorwaar, niets is aangenamer te aanhooren dan de uitvoering der zoo jeugdige leerlingen onzer muziekschool, die reeds zingen en spelen met cene zekerheid als waren zij volkomene al tisten. Zulke uitslagen strekken tol, eer der heeren professoren en doen klaarblijkend zien dat het onderwijs, welk in onze muziekschool onder de directie van den zoo ervaren professor, de heer Steyaert, wordt gegeven, grondig is en de beste gevolgen oplevert. Ook gelooven wij dal, niet tegenstaande gedokene en kindcrachligc tegenkan tingen, onze muziekschool steeds in bloei zal aan nemen en dal de goede uitslagen die men bekomt, de heeren professors zullen aansporen om met nieuwen iever in de ingeslagene baan voort ie gaan en zich meer en meer toe te leggen om nut tige en goede muziekanten te vormen. De prijs van uitmuntendheid is dit jaar behaald geweest door Henri Caillie, van Veurne. 5 lkrij«lceling der .Mitlilolliarc School. waxy

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2