VAN VEURNE Bi f I 1 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I! ZATERDAG 25 AUGUST1 IS77. A.1 «7. 51 JAAG. H De provinciale Raden van Luik en Brabant heb ben, zoo niet eenparig!ijk, ten minste toch met eene zeer groole meerderheid, eenen wenscli ge- uil ten voordeele van die hervorming, die uood- zakelijk, ja hoogst dringend geworden is. Wie zou hel gelooven? De klerikale drukpers, die pers die gedurig de pretentie uithangt de ware grondbe ginsels van de gezonde zodeleer te verdedigen, is opgestaan bij het gedacht dat de burgerlijke macht, in zekere gevallen, hoogu prelaten lot betamelijk heid en kuischeid zou kunnen roepen. Ecnafzonderlijk nummer 10 c.“ Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-nitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondérteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. naar Llciiterveldc en Dixinude naar IVienport. 9-08 1-35 8-00 Nieuport-Dixmude 7-30 12-00 5-20 0-00 j 2.20 8-45 Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betnnlbnnr voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor yansch Belyie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Foor Frankrijkfr. 16-50 'sjaars. Hel ontwerp was ongrondwettèlijkOnze Mgr. de Bisschoppen, boven de burgerlijke macht ge plaatst, moesten zich niet aan dezes vonnissen onderwerpenWilde de godsdienst vrij en bloeiend wezen, dan moesten Debra, Duchêne en andere soulaandragers van denzelfden kaliber, na het ver schijnen hunner slraf, de bedieningen van hun heilig ministerie kunnen hernemenEn de libe ralen die hel tegendeel beweerden waren godde- loozen, die de priesters wilden vervolgen en weg jagen, de kerken omwerpen, enz. enz. De bloe dige overdrijvingen van 93 gingen weldra ver nieuwd worden en patati patata, die mooie re- deneeringen vervulden lange en eindelooze kolom men Nochtans de Journal de Bruxelles, officieus or gaan van het ministerie, zweeg; hij vond, dat de liberalen niet heel en gansch ongelijk hadden; maar hij dierf het niet zeggen. Laatst heefl hij d« stilzwijgendheid afgebroken, en het belangrijk ar tikel dal hij heeft afgekondigd over het door het hoofd der linkerzijde aangekondigde ontwerp, ar tikel ingebiazen of ten minste goedgekeurd door hel ministerie, is de volkomenste rechtvaardiging van het gedrag der liberale partij. De godsdienstige overheid, zegt hij, geniet, ingevolge art. 16, eene volkomene onafhankelijk heid voor wat de benoemingen der bedienaars van den eerediensl betreft; het gouvernement zou zich evenmin kunnen stellen legen de benoeming van eenen onderpastoor door zijnen bisschop, als tegen de benoeming van eenen bisschop door den Paus, Maar, too die macht volstrekt is voor wat de benoeming betreft, toch, brengt deze niet noodzake lijk mede, ondanks de algemeenheid der termen van art. 17, de toekenning van een tractement Art. 17, dat do tractementon der geestelijk heid ten laste van den Staat stelt, geeft niet aan de godsdienstige macht een volstrekt recht een trac tement te doen toekennen aan alle titularissen, waaraan het haar betaamt bedieningen toe te ver trouwenDat art. stelt geen hinderpaal, opdat de wet de berooving van tractement op leden der geestelijkheid even als op iederen anderen burger uitspreekt, om reden van misdadige overtredingen op de artikels 31,32 en 33 van het strafwetboek. Er zal dus aan de reclamaties der liberale part ij recht gedaan worden, al moesten Mgr. van Namen en Mgr. van Luik in eene heilige gramschap schie ten, en, als nieuwe Achilles, M. Malou bedreigen terug in hunne tenten te trekken. Doch, wij welen zeer wel, dal zij zulks niet zul len doen. Zoolang die gasten zullen denken M. Malou en die andere gematigde mannen der kleri kale partij noodig te hebben, zal M. Malou hun serpenten mogen doen opslikken, hen van tijd tot tijd tol hunne plichten terug roepen, zonder dat zij daarom ophouden, ten dage der kiezingett, hunne zwarte balaillons ten zijnen voordeele te doen optrekkea. 10-15 2-39 9-06 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 onderbroken zouden op dit oogenblik hernomen zijn, alhoewel de Grieken in hunne eiselien blijven volharden. De overwinning, door Moukhtar paeba in Aimi.iie, ten noordoosten van Kars be haald, wordt thans bevestigd door eene officieele depeche uil Conslanlinopel. Hel bevestigt zich dat hel duilsch gou vernement aan Turkije de schikkingen der conventie van Geneve heeft herinnerd, tot welk«j het was bijgelreden. Hei duilsch staatsblad kondigt dil aan en voegt er bij, dal Duilschland ten zelfden tijde aan de andere europeesche mogendheden ge vraagd heefl om op hare beurt ook te Conslanlinopel pogingen aan te wenden, opdat die conventie zou nageleefd worden. Volgens de laatste lijdingen van het oorlogslooneel is men op dit oogenblik in de Balkans aan hel veelden. Eene depeche uil Petersburg meldt dat Suleyman pacha met veertig balaillons t gen den bergpas van Chipka is opgerukt. Zij zouden achter uit geworpen zijn, doch de strijd moet nog voortduren. Ten zelfden tijde heeft Osman pacha zijen rechter vleugel van Loftcba naar Selvi vooruit gebracht. Daar ook heefl een voorwachtgevechl plaats ge had, waarvan wij nog den uitslag niet kennen. De herbezetting van Kustendje door de Tui ken wordt door eene depeche uil Bu charest gelogenstraft. De Bussen verster ken er zich mei belegeringskanonnen, doch hunne gemeenschappen met Tcher- navoda worden dikwijls onderkroken. Vijf duizend Egyplenaren liggen op drie uren afstand van dieslad, nabij hel dorp Turlo, gekampeerd. .Jaarwedden aan veroordeelde priesters. Men zal zich herinneren dal M. Frère-Orban, in de discussie over het fameus art. 47 van de nieu we kieswet, het voornemen heefl aangekondigd een wetsontwerp néér te leggen, voor doel heb bende alle tractement van den Staal te ontnemen aan priesters veroordeeld voorzekere misdaden of zekere aanslagen. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne Duinkerke naar Veurne 6-35 11-10 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 6-30 Venriie naar Lichtervelde 7-37 12-11 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 7-40 POLITIEK OVERZICHT. Hel is woensdag dal de fransche minis ters raad hebben gehouden. Alen zegt dat zij gesproken hebben over de toepassing van den staal van beleg, doch niet goed gevonden hebben om dien maatregel te nemen. Al de orleanislsche dagbladen hebben zich hier legen verklaard; ook de legitimisten zijn er niet voor, maar de bonaparlisien vinden dien noodza klijk. Werd door geheel Frankrijk de staal van beleg loegi past, dan zou de militaire wille keur over hel laud hee; sclten en dil zou een slaalsaa slag vergemakkelijken. De lijdingen uil de departementen ont vangen, rakende de zittingen der generale raden, luiden dal er wel van wege de republikeinen krachtdadige proleslalien gedaan zijn legen de gedragslijn van hel ministerie van den 16 mei, doch dal er nergens wanorders hebben plaats gehad. De depechen uil Bucharest geven te ver slaan, dat er in en russischen staf, na het verlies van den slag van Plevna, zich we zenlijk twee verschillende meeningen, ra kende het te volgen oorlogsplan, ontslaan zijn. Wanneer de onmogelijkheid om den Oorlog vóór den winter te eindigen, er kend was, wilden de generaals der oude school, die niet opgebouden hadden de onverschrokkenheden van hel hoofdkwar tier te laken, naar den Donau terug trek ken en hel beleg «Ier vestingen hernemen. Maar men heelt te recht het noodlottig zeddijk uitwerksel gevreesd, dal hel ver laten van Ghipka en Tirnova zou doen ont slaan. Ook zou de vermoording der bul- gaarsche bevolkingen hiervan hel onver mijdelijk g wolg zijn geweest. Er is dus besloten geworden maar de onverdedig bare standplaatsen te ontruimen en kracht dadig de begonnen krijgsverrichtingen voort te zetten, zoodra de versterkingen uil Rusland verwacht, die met cenige kans van welslagen zullen toelalen. Volgens een telegram uit Corfu aan den Temps, zouden er op dit oogenblik onder- handelingen tusschen Rusland en Grieken land aangeknoopt zijn, rakende de deelne ming van dit laatste land aan den oorlog tegen Turkij Aleer dit te wagen, zou Grie kenland, in geval van overwinning, ge vraagd hebben om bij zijn grondgebied de provinciën Salonica, Thessalie, Janina en de eilanden van Thracie in te lijven. Rusland zou geantwoord hebben, dat hel die eischen niet kon ii> willigen, zon der de slavophilen van zijn rijk te krenken. De onderhandeliugen, eene eerste maal Lr 'L I ADVER s. II -- T-Tiiaii. chxp nrjfm- -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 1