belgene meestijds gebeurt het zal voldoende i dat aan het hoofd van de lijst zal geplaatst Wijze van stemmen volgens <le nieuwe kieswet. Op het kiesbureel gekomen zijnde, zal de kiezer, bij de oproeping van zijnen naain, uit de handen van den voorzitter een gestempeld bulletijn gann ontvangen, waarop in partijlijsten de namen der versebillige kandidaten zullen gedrnkl staan. Die lijsten zullen kennelijk zijn aan de onderscheidene kleuren met dewelke zij zullen gedrukt worden de namen der liberale kandieaten in blauw, de klerikale in rood, de andere in zwart. Met dit bulletijn zal de kiezer zich begeven in een afgezonderd compartiment, rechtover het bu reel van den voorzitter: hij zal er een stempel aantreffen, welker leekening den vorm van een kruis x heelt. Wil hij voor eene heheele partijlijst stemmen hetgene meestijds gebeurt het zal voldoende zijn den stempel te drukken in een vierkanten vak dal aan het hoofd van de lijst zal geplaatst 7ijri. omdat hij in de werkelijkheid weel te grijpen, omdat ieder zijner lafereelen een spiegel is, waar in men de beelden van daarbuiten, klaar en trouw, ziet weergekaatst. Ieder hoofdstuk T werkje beval er S3 is om zoo te zeggen eene schets, of beter een tafe reeltje op zich zelve, waarbij men onwillekeurig staan blijft, zoo fiks en treffend waar is hel ge- teekend. Als de heer Hoste, boekhandelaar te Gent, met de uitgave van zoo’n werkje geene goede zaken maakt, dan begrijpen we er niets van. Dit boekwerk is ook verkrijgbaar ten bureele van dit blad. Prijs: fr. 2-25. Maar wal wij willen bestaligen, en T is het doel van dit artikel, is, dal de kritieken die de liberale partij tot hare tegenstrevers richt, zoodanig ge grond zijn, dal hare ciseben zoo rechtvaardig zijn, dat de aanzienlijkslc mannen der katholieke partij altijd eindigen met haar gelijk te geven. Onlangs, onder de drukking van de openbare opinie, wier pen zij eenen strengen blaam op de bisschoppen, die onze onzijdigheid hadden gecompromitteerd, zij verzekerden in eene zekere mate, hel geheim der stemming, door de liberale Federatie in name van de openbare eere gevraagd; in kort, aan diezelfde drukking van de openbare opinie gehoor zamende, zullen zij de door de hoogste dignitaris sen der kerk bcleedigde zcdeleer beschermen. Hel Leugenaarlje doel belachelijke uitvallen tegen hel wereldlijk onderwijs. Al boter aan de galg, want er zal nog veel, zeer veel waler ten dale loopen, vooraleer hel wereld lijk onderwijs zal worden afgeschaft. Niet een katholiek ministerie heelt het wereld lijk onderwijs durven aanranden, noch openlijk durven verklaren dat het geestelijk onderwijs den voorkeur verdient; alle katholieke ministers heb ben de wereldlijke onderwijsgestichten geëerbie digd, zelfs de universiteiteu van den Slaat, waar de professors in hun onderwijs de grootste vrij heid geniéten. Waarom eerbiedigen en behouden zij die ge stichten? Omdat zij er zoo noodzakelijk zijn als brood. Hoe is hel gelegen in een land, waar er geene andere dan geestelijke scholen beslaan? Armzalig! En ons eigen land heeft hiervan gedurende twee eeuwen van hel einde der zestiende tol hel einde der achtiende een treffend voorbeeld ge leverd. Maar het is met het meer of min goed onderwijs niet, dal de heilige schrijvers van bel Leugenaartje zich bekommeren, maar wel met het geld dal hel onderwijs opbrengen kan. Hel is weeral de geld kwestie, die bij de prolessoi tjes boven zwemt. Zij benijden de toelagen die onze middelbare school geniet, en die toelagen zouden zij zeken willen opstrijken. Daar is geheel hel secreet van hunnen haal legen onze middelbare school. De Ledige schrijvertjes zouden van geene.a aller grootste en alleronrechlyeerdigsle lasten aan de slad opgelégd klaagen, indien die lasten maar in hunne beurs kwamen. Voor hel smeer, Lekt de kat de kandelcer. En zoo doen oök de geestelijken. Is dat niet de schoonste lofspraak, die men van de wijsheid, de matigheid en de vaderlandsliefde der liberale partij doen kan? Het artikel van den Journal de Bruxelles, dat wij hooger aanbalen, komt, zegt men ons, van eenen der hoofden der gouverncmenteele katholie ke partij, zoo waar is het, dal de beschuldigingen van den Uien Public, van den Court ier de Bruxelles, beschuldigingen terug gegeven door andere Leu- genaarljes, enkel leugen en laster zijn. Eene vi-riufg Een koninklijk besluit van 8 augusti ontneemt aan het gezag der arrondissements kommissaris- sen, 29 gemeenten wier bevolking thans lol meer dan 5000 zielen beloopt na de lOjarige volksoptel- lingvan 31 december 1876. Om dezelfde reden, zegt de Etoile, is het noodig het getal der representanten en secateurs te ver meerderen in versebillige arrondissementen en T is billijk dal men niet wachtte tot in 1878 om lot die kiezingen over te gaan. Geheel eene parlemen taire zittijd zou alsdan kunnen verloopen zonder «lat het land de vertegenwoordiging hebbe waarop het volgens de Grondwet recht heeft., in evenredig heid van 40,000 zielen, en de gevolgen daarvan zouden zeer ernstig kunnen zijn. Hel getal der liberale representanten zal door de nieuwe kiezingen kunnen vergroolen; dit der klerikale representanten zal zeker verminderd zijn, dewijl twee hunner leden niet meer kunnen zete len, wanneer de Procureur-generaal aan de Kamer de toelating zal vragen om hen te vervolgen. Langs welken kant zal dan de meerderheid zijn’ En liet kabinel-Malou zal het nog regelmatig aan hel bewind zijn Die vragen verdienen beantwoord te worden. Meuwe heiligen. Het schijnt dal wij spoedig een hoop nieuwe heiligen-marlelaars zullen krijgen. De voornaamste Langrandisten moeten voor het gerecht verschijnen. De ontsteltenis hecrscht in de klerikale partij. Men had er gedacht dal de rechters nooit hel fijne van hel verkrislelijken» van hel geld zouden te weten zijn gekomen, De miljoenen spaarpenningen der arme hoeren wcgschamoteeren, dal had eerst d(* bewondering der klerikale gazetten opgewekt. J En nu’ Wel! gij goede ziel, een voornaam.klerikaal blad van Brussel spreekt reeds do beschuldigden vrij Hel zou wederom.de politieke haat zijn die in het spél is. En men durft zeggen dat indien de Langrandis ten moesten veroordeeld worden, hel vonnis hen niet zou treffen, maar helT gerecht zou zijn dat zich zou onteeren! O tijden, o zeden! Burgerstand tier winti Veurne. GEIIOOll l'EN den 17. Augusta Vieren, dochter van Alexis en van Mary Caylan, Vcstensli aal. den 17. David Debtii chgraeve, zoon van Polidoor en van Rosalie Lambregt, binnen palen. den 18. Helena Vandevelde, dochter van Amalus en van Pharaïlde Moneyn, Zwartenonnenstraat. den 19. Maria Markey, dochter van Karei en van Maria Senate, Panneslraat. den 19. Zenohia Tahon, dochter van Pieter en van Maria Vercruysse, Bewesterpoort. den 21. Hendrik Bekaert, zoon van Pieter en van Leonie Decioos, Bewesterpoort. den 24. Ceciliaan Caslelein, zoon van Atnand en I van Henrica liouvenaghel, Ooslslraat. STEKFGKVALLES. den 19. Stephanie Vanhove, 2 jnar. den 21. Gamiid Thomaere, 3 j. 7 m. en 12 d. den 21. Frans Dupon, 3 maanden. den 23. Leonie Lalruye, 14 jaaren half, geboren Wil hij integendeel zijne kandidaten kiezen on der degene «Ier, twee of meer voorhanden zijnde partijen, hij. heeft maarden stempel te drukken niet afin hêt hoofd der lijst, maar in hel vak dat zich nevens de naam van eiken kandidaat bevindt dien hij zijne stern wil geven. Dit gedaan zijnde, plooit hij zijn bulletijn in vier en gaat het in de stembus steken. Hier valt aan te merken dat de kiezer, bij het bereiden van zijn bulletijn, zich gansch alleen be vindt, viij van eiken onbescheiden oogslag; nie mand kan eenig toezicht uitoefenen over zijne han deling, en, zoo bij wil, kan zijne stemming een geheim zijn en blijven tusschen hem en God. In onze Vlnamsche Gowesten. POLITIEKE SCHETSEN door W. G. E. WALTER. Vrij dikwijls hebben w ij ons zelven afgevraagd, boe hel kwam dal geen enkel vlaamsclie roman schrijver erop bedacht was een tafereel te schet sen van den polilieken toestand, waar onze bui tengemeenten in verkeeren. De taak was gemakkelijk, vooral voor iemand die een weinig met de zeden der dorpbewoners bekend'is; én toch kon er, lot heden, niemand toe besluiten tc schrijven wat er sinds lang diende v geschreven en..',.. gelezen te worden. Ki Als wij zeggen tol heden, dan is die uitdrukking '..slechts waar in zoo verre zij hel verleden bedoelt; want hedèiT is er iemand verschenen, die den moed beeft gehad den slier bij dc hoornen te vatten. Dat--van den kant onzer geliefde tegenstre vers eene hagelbui scheldwoorden en verwen- schingcn zijn loon zal wezen, is eene uitgemaakto zaak; maar iemand van 't gehalte van den schrij ver der «Politieke schetsen uit ome Vlaamsche Gewesten» is opgewassen tegen dergelijke aan vallen. Inderdaad, W.G.E. Waller is een kerel, die niet alleen eene sierlijke pen voert, maar die eene diepe menschenkennis bezit en de zeden en gebruiken der veldbewoners tol in hunne geringste bijzon derheden höefl nagespied en opgevangen. Dat wij hier zouden te doen hebben met een jongen schrijver die zijnen eersteling in hel licht zendt, kan men gerust den ganzen wijsmaken: zoo schrijft men niet dan na jaren oefening, stu die van hel menschelijk hart, opmerkzaamheid en ondervinding. Maar wal geeft het of Walter oud of jong, man of vrouw is: hij heefi een schoon» een g ileidelijk, eer. nuttig werk geschreven, en dal is de groote, de goede zaak. Wij bekennen ronduit dat wij zelden een boek met meer genoegen hebben dooi bladerd dan In ome Vlaatnsche Gewesten. En dal niet alleen omdat hij hulde brengt aan onze politieke gevoelens, maar omdat hij de waar heid zegt, de zuivere en heilige waarheid, die hedendaags zoo miskend en verstouten wordt; te Coxide en wonende te Veurne. A. 1 "ciueeiie 'rijdin^en. Op den grooten wedstrijd van vee te Antwer pen heeft M. Misselyn, landbouwer te Nicucappeile, bekomen De 1' en 2* premie der vaarzen, bestaande in twee zilveren eei metalen en eene som van 325 fr. De 7’ prijs der melkkoeien, beslaande m een bronzen eermetaal en 56 franks. Van verschillende plaatsen van het land komen tijdingen toe over het schrikkelijk onweder dal den 21 dezer heeft geheerschl. Bergen en de 1 omstreken hebben bijzonder veel te lijden gehad. Aan verscheidene huizen werden de daken afge- rukl; boomen werden ontworteld eu de oogst op verscheidene velden werd vernietigd. Men maakt een bedroevend tafereel over den toestand der velden. Men schrijft uit Swevezeele, dal aldaar zater dag, om 11 injure voormiddag, brand is uilge- borsten in hel hofstedeken behoorende en geb ui.il bij Felix Viane, huizing, schuur en stalling zijn de prooi der vlammen geworden, behalve het bces- liaal, welk men heeft kunnen redden. Men schrijft de oorzaak toe aan eene lamp, waarmede men lus- schen een koffer wilde lichten, en die wellicht haar vuur heeft medegedeeld aan vlas, die er zich bevond. Een honderdjarige is in Belgie gestorven. De heer Th. Benoisl, gebot en te Waasten den 10 april 1777, is aldaar den 9 augusti 1877 overleden, vier maanden na zijn jubelfeest gevierd te hebben. De max-paaiu». Zondag heelt te Brussel, om 3 1,2 ure, de loopslrijd plaatsgehad van den hard- looperM. Berlaccini. Hel Manceuvers-plein was met staken omgeven, waaraan de zware stukken lijnwaad vaslgemaakt waren, ten einde hel schouwspel aan hel publiek dal niet betaalde te duiken. Voorzien van eene kleine zweep begon hij den i eersten omtrek te doen al gaande, ten einde er bel spoor van te kennen, dien omtrek van 1500 meiers werd gedaan in ongeveer 20 minuten. De echte loop begon om 3 ure 51 minuten. Dc man-paard heefi 7 maal liet plein rond geloopen, of 10 1/2 kilometers in 63 1/2 minuten afgelegd. M. Berlaccini is daarna onmiddellijk in zijne logic gagaan en zonder zich te bes.rijken, kleedde hij zich uil, trok zijn burgerkosluum aan eu ‘nam een glas wijn. Alweer wat nieuws! Met den dorypbora had den wij niet genoeg. Men leesl ineen nederlandsch blad: Tol nu toe kwam de sprinkhaan, even als de coloradokever, hel meest in de Westelijke Stalen voor, doch dezer dagen behelzen de Nuord- Amerikaansche bladen hel bericht, dal ook gioote massa's sprinkhanen zich aan de oostkust, in New-Jersey en New-York, beginnen le verloonen. Hel gevaar dal dit insect (vooral door grof mande- werk) naar Europa zal worden overgebracht, is zeer groot. Deze dierkens ontkiemen namelijk in den door boorden bast van wilgen en andere lakken. De eiren komen eerst na 6 weken uit. EH

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1877 | | pagina 2